Инфраструктура в българските градове

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
SFBG82

Re: Инфраструктура в българските градове

Мнение от SFBG82 »

Над 200% е ръстът при безконтактните плащания у нас за 2020

Електронните плащания се превръщат във все по-предпочитан вариант заради сигурността и безопасността, сочи ново проучване

16 октомври 2020

Изображение

Над 200% е увеличението при безконтактните плащания в България за близо една година. Потребителите у нас започват все по-масово да използват дебитни и кредитни карти или телефони, когато пазаруват и извършват трансакции. Това сочат данните на българския дигитален портфейл iCard за периода октомври 2019 – септември 2020.

Броят на безконтактните плащания с карта през септември тази година е над 2 пъти по-голям в сравнение с октомври миналата година.

Възходяща тенденция се наблюдава и при плащанията с телефон, които също се оказват предпочитан вариант от българите. При тях увеличението е с над 100%, отново за период от близо година.

Според статистиката пикът на безконтактните трансакции се отбелязва през септември 2020, спадове са регистрирани през март-април, когато започна пандемията от COVID-19 и хората останаха по домовете си заради риск от пренасяне на вируса.
https://www.economy.bg/business/view/42 ... s-za-2020-
miteto
Модератор

Мнение от miteto »

SFBG82 написа: Пет Окт 16, 2020 8:49 am
Над 200% е ръстът при безконтактните плащания у нас за 2020

Електронните плащания се превръщат във все по-предпочитан вариант заради сигурността и безопасността, сочи ново проучване

16 октомври 2020

Изображение

Над 200% е увеличението при безконтактните плащания в България за близо една година. Потребителите у нас започват все по-масово да използват дебитни и кредитни карти или телефони, когато пазаруват и извършват трансакции. Това сочат данните на българския дигитален портфейл iCard за периода октомври 2019 – септември 2020.

Броят на безконтактните плащания с карта през септември тази година е над 2 пъти по-голям в сравнение с октомври миналата година.

Възходяща тенденция се наблюдава и при плащанията с телефон, които също се оказват предпочитан вариант от българите. При тях увеличението е с над 100%, отново за период от близо година.

Според статистиката пикът на безконтактните трансакции се отбелязва през септември 2020, спадове са регистрирани през март-април, когато започна пандемията от COVID-19 и хората останаха по домовете си заради риск от пренасяне на вируса.
https://www.economy.bg/business/view/42 ... s-za-2020-
И защо не казват броя потребители, ползващи безконтактни плащания? Ако миналата година ги е ползвал един човек, а тази години са двама, ето ти 200% увеличение :D
Аватар
Vedren

Мнение от Vedren »

Те половината магазини в БГ нямат терминали.
Тези които имат често не им работи интернета, тел. и си намират други прични да те разубедят.

Последния случай в Била. Пазарувам за към 50 лв. И там до 100 лв. може да платиш безконтактно.
Казах че искам с карта. Жената натисна сумата на терминала и аз допрях картата.

Терминала блокира, трябваше да се рестартира чрез изключване от тока. Да се въвежда отново сумата и вместо да стане по бързо което исках стана за 4-5 мин. и се събра опашка.
На мен ми се накараха че не съм изчакал някакви лампички 5 на брой да светнат една след друга до петата включително.
Терминала ми изглеждаше като такива каквито в Канада имаше преди 10 години. Тежък, дебел, старомоден.
Какви са тези лампички, какво е това изчакване не знам. Такива в Канада не съм виждал.
Сто пъти съжелявах че не платих с кеш.
Аватар
roumensp

Мнение от roumensp »

Аз не плащам с кеш от 20 години, ама в БГ ми се наложи да ползвам на много места миналата година. А някакъв смотан терминал на софийската аерогара не ми прие карта, която работи навсякъде, вкл. и в България на други места. Разбирам тоя терминал да беше в някой селски магазин, ама той баш на аерогарата. :lol:
Интересно е, че в България повечето хора ползват дебитни вместо кредитни карти, не знам каква е причината, явно или не разбират предимствата на кредитната, или предлаганите кредитни са дървени.
The time you enjoy wasting is not wasted time.
Аватар
snakeplissken

Мнение от snakeplissken »

Аз пък останах приятно изненадан това лято от това че за първи път можех да плащам с мастъркард.
Дори като си подновявах паспорта платих на гишето с кредитна карта.
Топ рент а кар също приемат мастъркард, даже някакъв депозит от 300 лв ми блокираха от картата, но без да я чарджат.
Иначе Ведрен е прав, в България обичат да се карат на всички и за всичко :D

Румене, ползват дебитни щото кредитиратето в БГ е доста на по-ниско ниво, доверието също.
Дай на Ганьо кредитна карта и му гледай после сеира ;)

Не че в Канада няма хора с лошо кредит хистори и поради тази причина да им отказват кредитни карти, но е по-различна картинката тук.
Имам поне двама колеги дето живеят от пей чек на пей чек, и не могат да имат кредитни линии заради лоша история.
Не ползват и кредитни карти щото не могат да си правят добре сметката и са все в просрочие.
My name's Plissken......

...разплут миризлив пумияр.....

....шаран - либераст без мисловен процес.....
Аватар
roumensp

Мнение от roumensp »

snakeplissken написа: Пет Окт 16, 2020 10:02 pm
Румене, ползват дебитни щото кредитиратето в БГ е доста на по-ниско ниво, доверието също.
Аз мисля, че повечето българи добре си правят сметката и не биха си нагрухали кредитните карти, ако не могат да ги плащат.
Или може би просто не познавам такива хора, не знам.
The time you enjoy wasting is not wasted time.
Аватар
snakeplissken

Мнение от snakeplissken »

roumensp написа: Съб Окт 17, 2020 1:32 am
snakeplissken написа: Пет Окт 16, 2020 10:02 pm
Аз мисля, че повечето българи добре си правят сметката и не биха си нагрухали кредитните карти, ако не могат да ги плащат.
Или може би просто не познавам такива хора, не знам.
По-скоро не познаваш такива хора :)
Иначе "Пурко"-вци колкото искаш ;)
Малко ли българета в Канада издухват кредитните линии и после въртят дължимото от кредитна карта към кредитна карта :)
Но тук кредитирането е на друго ниво и номера минава.
В България не всеки може да вземе кредитна карта. Поради горните причини много-много не им дават :D
My name's Plissken......

...разплут миризлив пумияр.....

....шаран - либераст без мисловен процес.....
Аватар
Vedren

Мнение от Vedren »

В България кредитна карта се получава по трудно от колкото в Канада и таксите на година свързани с нея са по голями от таксите по дебитна карта. За това не са много популярни.
Аватар
7George

Мнение от 7George »

Vesti.bg
София тази сутрин е в лилавия сектор по замърсяване на въздуха, което означава, че е в сектора с най-висока опасност за здравето. Индексът за качеството на въздуха показва превишение на фините прахови частици няколко пъти над нормата - 188.4 µg/m³, предаде БГНЕС.

Тези данни (на швейцарската организацията IQAir) нареждат днес София на първо място по замърсяване на въздуха.
Докато се ползват печки на дърва и стари европейски дизели и трошки, така ще бъде. А имало връзка и с респираторните заболявания, които сега са ни нападнали...
Missing 80's badly...
nekerman

Мнение от nekerman »

analgin

Мнение от analgin »

Vedren написа: Пет Окт 16, 2020 1:27 pm Те половината магазини в БГ нямат терминали.
Тези които имат често не им работи интернета, тел. и си намират други прични да те разубедят.

Последния случай в Била. Пазарувам за към 50 лв. И там до 100 лв. може да платиш безконтактно.
Казах че искам с карта. Жената натисна сумата на терминала и аз допрях картата.

Терминала блокира, трябваше да се рестартира чрез изключване от тока. Да се въвежда отново сумата и вместо да стане по бързо което исках стана за 4-5 мин. и се събра опашка.
На мен ми се накараха че не съм изчакал някакви лампички 5 на брой да светнат една след друга до петата включително.
Терминала ми изглеждаше като такива каквито в Канада имаше преди 10 години. Тежък, дебел, старомоден.
Какви са тези лампички, какво е това изчакване не знам. Такива в Канада не съм виждал.
Сто пъти съжелявах че не платих с кеш.
Лятото зареждах бензин (бензиностанция на Петрол), сметката беше около 180 лева и мина без проблем, служителката беше изненадана и ме помоли да подпиша бележката защото за първи път и се случвало. Колко пари могат да минат през терминала зависи от институцията която ти е издала картата, а не от терминала на който плащаш.
Забелязах друг проблем на повечето места в България не можеш да платиш с Виза, но може с Мастер. По принцип навсякъде където пазарувам само с кредитна карта, ако не приемат кредитни карти не пазарувам, аз си плащам данъците и помагам само на тези които не са играчи на дребно. Изключение правя само когато се пазаря с автомобилен дилър в Канада, при плащане КЕШ знам, че с малки усилия мога да получа до 19% отстъпка. Това ми е максимума ако някой е има по-добър късмет моля да сподели кой е дилъра.
Аватар
SFBG82

Мнение от SFBG82 »

Аватар
SFBG82

Мнение от SFBG82 »

Публикувай отговор