Наследството на Соца

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Наследството на Соца

Мнение от Ivan1007 »

agent Ozo написа:
Ivan1007 написа:Чувствал си се ти по-защитен, с пищова под възглавницата :D
Народа се страхуваше и от криминалните престъпници и от милицията дето уж трябваше да го пази, а всъщност пазеше главно власта на държавните престъпници комунистите.
Възможността да си слагам пищова под възглавницата получих доста години след падането от власт на комунистите. Но дори и тогава не ми е идвала на ум подобна идиотска идея. :)

Не си личи от разсекретените архивни сводки, които си дал малко по-горе МВР да е пазело само комунисти. :fubar:
Що?
Пак ли си бил репресиран? :D Или си бил издънка? :D
Дори и издънка да си бил във военното училище си бил охраняван пет години. После си живял или в някой городок или в блок на Зелените Чорапи та не ти е трябвало да си слагаш пищова под възглавницата. :D

От тези сводки не си личи.
За съжаление твоите авери унищожиха огромната част от архивите на ДС . Щата на ДС обаче е бил около 8000 човека 89-та с около 130 000 сътрудници. Като сложиш и милиционерите численост колкото мирно временния състав на БНА.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Наследството на Соца

Мнение от agent Ozo »

Издънка съм бил, естествено. А всяка бивша издънка днес се брои за дисидент и репресиран.
Пък отличниците и примерните активисти т.е. натегачите от едно време, днес могат да залагат само на някой дядов национализиран имот за да придадат достоверност на антикомунизма си.
Щото някак си не върви лют антикомунизъм и галена рожба на соцсистемата. :rofl:
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Re: Наследството на Соца

Мнение от Canuck »

Като си говорим за наследството на цоциализЪма, нали новата лидерка на БСП се изказа гръмко, че демокрацията ни отнела много и затова, политологът Даниел Смилов е сътворил доста интересен списък днес:

Демокрацията ни отне много:
- Задължителната физзарядка;
- Кафето от цикория "Инка";
- Задължителното участие в манифестациите;
- Бригадите по два пъти годишно;
- Двете години в казарма за мъжете;
- Руския автомобилен парк;
- Изходните визи;
- Програмата "Время" на руски в петък по БНТ;
- Задължителния руски филм след нея;
- Страхът да не те чуят;
- Военното обучение в училище;
- Истмат, диамат, история на БКП;
- Цензурата;
- Вицовете за Живков, Брежнев, Чапай и Петка, грузинците и арменците, чукчите...;
- Трудовите войски за малцинствата и буржоазните семейства;
- "Суперпродукциите" "Хан Аспарух";
- Вестниците, нарязани на парчета в тоалетните;
- Универсалната миризма в същите;
- Ленинските съботници;
- Доброволните отряди;
- Дисидентите;
- Почивките с колеги в профсъюзните станции;
- Индустриалните "гиганти", генериращи пушек и загуби (Кремиковци, Химко...);
- Непосилните външни дългове;
- Плановете да се присъединим към СССР;
- Храненето на смени;
- Партийните секретари;
- Дружбата от векове за векове, която е като въздуха и слънцето...;
- Комсомола;
- Отечествения фронт;
- Страха от неочакван ядрен край на света;
- Задължителното гласуване на избори с един кандидат;
- Митингите в подкрепа на смяната на имената на турците;
- Портретите на Живков и Брежнев навсякъде;
- Възможността да си купиш имота на турски "екскурзиант" на безценица;
- Невероятната скука на новините;
- Опашките за банани и портокали за Нова Година;
- "Скъпите магазини" за дефицитни стоки като маслини и мандарини;
- Тридневните траури при смъртта на съветските лидери;
- Корекомите за "вносни" стоки с твърда валута;
- Презаписите на касетки от плочи, донесени някак от зад "Желязната завеса";
- Номенклатурата;
- Бозата от 6 стотинки;
- Лагерите: детски, бригадирски, затворнически;
- Киселото мляко от 23 стотинки;
- Бял хляб за 40 стотинки;
- Салам "Петрохан" (скъп беше). Същото важи за "Закуска";
- Марципана от соя;
- Мавзолея и мумията в него;
- Жителството;
- Пропуските за граничните райони;
- "Евиния" плаж;
- Детската асамблея "Знаме на мира";
- Полякините, продаващи "Нивея" и "Бич може";
- ГДР;
- Дружинните ръководители;
- Масовото писане на доноси;
- Режима на тока и водата;
- Панелното строителство;
- Невъзвръщенците;

Това не е лошо, защото обобщава до голяма степен идиотиите на комунистическата диктатура.
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Наследството на Соца

Мнение от Павел »

Ivan1007 написа:Да това е справка за работа по следствия и дознания през седмицата и точно след Нова Година едва ли са си давали много зор. Напъна вероятно е бил преди това за приключване на годината и това е квото не са успели да претупат набързо до тогава плюс новите.


Прави впечатление отделната статистика за турците и термина "с възстановени имена", който използват, както и относително ниския дял на подведени под наказателна отговорност от тях, въпреки "специалното внимание", което им беше отделяно тогава от ДС и милицията.
Те си възстановиха имената, ние ще си възстановим езика...

Кмет на община в Турция призова турският език да стане официален в България
http://www.segabg.com/article.php?id=846647"
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Наследството на Соца

Мнение от optics »

Тия 40 стинки сигурно са от по-късно. Аз го помня 36 стинки белия хляб.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Наследството на Соца

Мнение от Ivan1007 »

Павел написа:
Ivan1007 написа:Да това е справка за работа по следствия и дознания през седмицата и точно след Нова Година едва ли са си давали много зор. Напъна вероятно е бил преди това за приключване на годината и това е квото не са успели да претупат набързо до тогава плюс новите.


Прави впечатление отделната статистика за турците и термина "с възстановени имена", който използват, както и относително ниския дял на подведени под наказателна отговорност от тях, въпреки "специалното внимание", което им беше отделяно тогава от ДС и милицията.
Те си възстановиха имената, ние ще си възстановим езика...

Кмет на община в Турция призова турският език да стане официален в България
http://www.segabg.com/article.php?id=846647"
Ти изселник в Турция ли си вече?
Мисля, че няма да те огрее с турския като официален колкото и да ти е мъка. :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Наследството на Соца

Мнение от Ivan1007 »

optics написа:Тия 40 стинки сигурно са от по-късно. Аз го помня 36 стинки белия хляб.
Мисля, че белия демек "Стара Загора" беше 34, "Добруджа" беше 26 ст и "Типов" 15 ст.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Наследството на Соца

Мнение от Павел »

Аз помня копърката 24 стотинки, серес-ките гърци я помнят 50 цента, аз помня 1000 лв "заплата" на месец (равносилно на 10 000 днес) :D , други, с вишо, помнят месечна заплата 175 лв, щото според изтънчения им вкус копърката миришела :rofl:
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Наследството на Соца

Мнение от agent Ozo »

Ivan1007 написа: Мисля, че няма да те огрее с турския като официален колкото и да ти е мъка. :D
O, ако и толерастите в България продължават да се множат както турците и циганите, приемането на турския за официален език ще е най-дребния проблем на България.
Днешна Македония ни е нагледен пример.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Наследството на Соца

Мнение от Ivan1007 »

agent Ozo написа:
Ivan1007 написа: Мисля, че няма да те огрее с турския като официален колкото и да ти е мъка. :D
O, ако и толерастите в България продължават да се множат както турците и циганите, приемането на турския за официален език ще е най-дребния проблем на България.
Днешна Македония ни е нагледен пример.
Кво за Македония? Да не са приели турски за официален език? :D
Нали комунистите биеха и принуждаваха българите в Пиринския край да се пишат македонци.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Наследството на Соца

Мнение от optics »

Ivan1007 написа:
optics написа:Тия 40 стинки сигурно са от по-късно. Аз го помня 36 стинки белия хляб.
Мисля, че белия демек "Стара Загора" беше 34, "Добруджа" беше 26 ст и "Типов" 15 ст.
Така съм съгласен. Аз помнех 36 на 24 но може да съм разменил цифрите и всъщност да са били 34 на 26
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Наследството на Соца

Мнение от Ivan1007 »

Павел написа:Аз помня копърката 24 стотинки, серес-ките гърци я помнят 50 цента, аз помня 1000 лв "заплата" на месец (равносилно на 10 000 днес) :D , други, с вишо, помнят месечна заплата 175 лв, щото според изтънчения им вкус копърката миришела :rofl:
Копърката, че миришеше не беше проблем, ако не я ядеш. 8)

Куфарите търговци смърдяха - на прокиснато и милиционер. :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Наследството на Соца

Мнение от agent Ozo »

Това манифестациите верно си беха голем тормоз. Изкарваха ни насила от домовете с бой и крясъци, а след това по улиците можеше да срещнеш единствено тълпи хора с посърнали и уплашени физиономии, които маршируват с изцъклени от ужас очи.
Ей на:
Изображение

Мухич, глей па във Филибето що народ са успели да изкарат насила на манифестация.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Наследството на Соца

Мнение от Koko »

agent Ozo написа:Това манифестациите верно си беха голем тормоз. Изкарваха ни насила от домовете с бой и крясъци, а след това по улиците можеше да срещнеш единствено тълпи хора с посърнали и уплашени физиономии, които маршируват с изцъклени от ужас очи.
Ей на:
Изображение

Мухич, глей па във Филибето що народ са успели да изкарат насила на манифестация.

Мда, колкото и да не ти се вярва, но ходенето на манифестация по онези години беше задължително и за самоотлъчка от подобно мероприятие имаше санкции.
А снимките дето си ги пуснал, просто ги оставям без коментар.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Наследството на Соца

Мнение от agent Ozo »

Канака ми върна и още един ужасен спомен - бригадите. Това си беха концлагери направо.
Изображение

Изображение
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Публикувай отговор