Какво се случва в България?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

jovani написа: Съб Окт 17, 2020 8:28 pm
miteto написа: Съб Окт 17, 2020 2:49 pm
jovani написа: Съб Окт 17, 2020 10:01 am
MrGeek написа: Пет Окт 16, 2020 10:39 pm
jovani написа: Пет Окт 16, 2020 11:16 am Разликата е, че в ИТ БВП на калпак е почти колкото тук.
Поредните локуми на джовани. Ти лъжеш повече и от оранжевия идиот в Белия дом. Брутните БВП на технологичния сектор в Канада и България са съответно $94 милиарда и $2.2 милиарда (или 1.43 милиарда евро). Хайде сметни си го това на калпак. Има-няма 10 пъти разлика, но иначе според гения джовани почти съвпадат. :D :rofl:
За пореден път си изскмука от пръстите нещо, без да дадеш линк - от къде е тази информация? Какво е това "технологичен" сектор?
За да го получим на калпак трябва да го разделим на броя на хората, работещи в този сектор. Колко е броят на тези хора?
А аз трябваше да направя едно уточнение - хората, работещи в чужди фирми в АйТи сектора в България.
Аз и за твоята информация "Разликата е, че в ИТ БВП на калпак е почти колкото тук" също така не видях линк, нито откъде е изсмукана?
Знам го от личен опит.
За заплати ли говорим или за БВП? Въпреки че двете са свързани, все пак са доста различни неща и не знам какъв "личен опит" можеш да имаш в статистическа величина като "БВП на глава население", освен ако не си работил в НСИ и лично си приготвял докладите ;)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Павел »

miteto написа: Съб Окт 17, 2020 8:21 pm
tanyatais написа: Съб Окт 17, 2020 7:44 pm и в България има прекрасни места за хубав живот след 50тте.
Предполагам с доходи от другаде и без да се налага да работиш? Кои например са тези места - аз също мисля, че има такива, но ми е интересно да видя другите какво мислят?
Ние пробвахме много преди пенсионна възраст, без да ни се е налагало да работим и търсим жилище щото си имаме + обиколихме доста държави, т.е. не сме стояли само в БГ и независимо от това, издържахме само 2 години. Когато си свикнал да живееш на уредено място, много неща в Бг те дразнят до точка на неиздържане. Всички които искат да се пенсионират там, да имат предвид, че поради напредналата им възраст, ще им се налага да посещават лекари/болници много по-често от сега. Колкото и да е проблемна канадската здравна система, е на светлинни години пред българската. Дядо ми и майка ми бяха лекари, едната ми племенница е лекарка там, двамата ми най-добри приятели са доценти в МА, така че имам много добра представа за здравеопазването в БГ
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

Павел написа: Съб Окт 17, 2020 9:29 pm Всички които искат да се пенсионират там, да имат предвид, че поради напредналата им възраст, ще им се налага да посещават лекари/болници много по-често от сега. Колкото и да е проблемна канадската здравна система, е на светлинни години пред българската. Дядо ми и майка ми бяха лекари, едната ми племенница е лекарка там, двамата ми най-добри приятели са доценти в МА, така че имам много добра представа за здравеопазването в БГ
Така е, но аз имам (живот и здраве) много години до пенсия. Дотогава нещата в Канада и България може страшно много да се променят, в положителна или отрицателна посока.
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от tanyatais »

И ние като Павел поживяхме 3 години там когато се роди детето ни, имаме жилище там, но тогава все още нещата не бяха чак толкова добри, както са сега.
И ще се подобряват още в идните години.

Ние смятаме да сме на по 50, не 70 годишни като се прибираме.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

tanyatais написа: Съб Окт 17, 2020 9:37 pm И ние като Павел поживяхме 3 години там когато се роди детето ни, имаме жилище там, но тогава все още нещата не бяха чак толкова добри, както са сега.
И ще се подобряват още в идните години.

Ние смятаме да сме на по 50, не 70 годишни като се прибираме.
Това не е от голямо значение ако се прибирате завинаги, защото след 50 идват и 70 ;)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Павел »

miteto написа: Съб Окт 17, 2020 9:32 pm
Павел написа: Съб Окт 17, 2020 9:29 pm Всички които искат да се пенсионират там, да имат предвид, че поради напредналата им възраст, ще им се налага да посещават лекари/болници много по-често от сега. Колкото и да е проблемна канадската здравна система, е на светлинни години пред българската. Дядо ми и майка ми бяха лекари, едната ми племенница е лекарка там, двамата ми най-добри приятели са доценти в МА, така че имам много добра представа за здравеопазването в БГ
Така е, но аз имам (живот и здраве) много години до пенсия. Дотогава нещата в Канада и България може страшно много да се променят, в положителна или отрицателна посока.
Със сигурност много неща ще се променят, обаче не и здравеопазването.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от agent Ozo »

Напълно съм съгласен с Митето, че нещата се променят. Преди пандемията, примерно, беше едно, сега е друго. Преди като имах среща (един път в годината) с моя кардиолог, ми правеха задължително ЕКГ минути преди срещата с лекаря. А кардиологът си правеше неговите проверки и наблюдения непосредствено върху мен. Последната ми среща обаче бе по телефона и нямаше нито ЕКГ, нито какъвто и да е преглед от лекаря. Каза ми, че не променя нищо в терапията ми и това беше.
Вече не съм сигурен и дали изобщо ще дойде линейка, ако ми се наложи. Щото са заети със спешните случаи на КОВИД19, примерно, или защото трябва да им се докаже първо, че нямам КОВИД.
Абе сигурността и спокойствието ми от качеството на тукашното здравеопазване намаляха в пъти от началото на пандемията.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от tanyatais »

miteto написа: Съб Окт 17, 2020 9:40 pm
tanyatais написа: Съб Окт 17, 2020 9:37 pm И ние като Павел поживяхме 3 години там когато се роди детето ни, имаме жилище там, но тогава все още нещата не бяха чак толкова добри, както са сега.
И ще се подобряват още в идните години.

Ние смятаме да сме на по 50, не 70 годишни като се прибираме.
Това не е от голямо значение ако се прибирате завинаги, защото след 50 идват и 70 ;)
Я ги до живеем, я не.
Докато сме живи ще избираме къде да сме, а и Канада все ще е отворена за гражданите си, ако решим да се върнем.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

Павел написа: Съб Окт 17, 2020 9:29 pm .....Когато си свикнал да живееш на уредено място, много неща в Бг те дразнят до точка на неиздържане. ......Колкото и да е проблемна канадската здравна система, е на светлинни години пред българската. Дядо ми и майка ми бяха лекари, едната ми племенница е лекарка там, двамата ми най-добри приятели са доценти в МА, така че имам много добра представа за здравеопазването в БГ
павката е казал ДВЕ смислени неща в едно и също мнение - това не е за вярване. Личното на страна, утре пътувам за София и вече съм се изприщил от предстоящите 6 дни там. Ако мога хем да се прибирам, нем да не е там би било супер, ама не мога. За години нашите идваха, вече не могат и аз трябва да си ходя, но всяка година става все по-нетърпимо упражнението. Предимството тази година, е че билетите в точки станаха едни смешни пари и като гледам кабината утре от Ню Йорк е празна - 4 места заети от 36. На връщане изглежда същото, но пак крайната дестинация е София, независимо как летя :(......
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

pumpy написа: Съб Окт 17, 2020 11:07 pm
Павел написа: Съб Окт 17, 2020 9:29 pm .....Когато си свикнал да живееш на уредено място, много неща в Бг те дразнят до точка на неиздържане. ......Колкото и да е проблемна канадската здравна система, е на светлинни години пред българската. Дядо ми и майка ми бяха лекари, едната ми племенница е лекарка там, двамата ми най-добри приятели са доценти в МА, така че имам много добра представа за здравеопазването в БГ
павката е казал ДВЕ смислени неща в едно и също мнение - това не е за вярване. Личното на страна, утре пътувам за София и вече съм се изприщил от предстоящите 6 дни там. Ако мога хем да се прибирам, нем да не е там би било супер, ама не мога. За години нашите идваха, вече не могат и аз трябва да си ходя, но всяка година става все по-нетърпимо упражнението. Предимството тази година, е че билетите в точки станаха едни смешни пари и като гледам кабината утре от Ню Йорк е празна - 4 места заети от 36. На връщане изглежда същото, но пак крайната дестинация е София, независимо как летя :(......
Разбирам да трябва да живееш 6 месеца или повече в София, но какво толкова ще ти се случи за 6 дена, че чак се изприщваш?
Аватар
snakeplissken
.
Мнения: 4084
Регистриран на: Пон Яну 06, 2020 5:14 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от snakeplissken »

Мите, не забравяй че Пумпи пикае клекнал ;)
My name's Plissken......
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

snakeplissken написа: Съб Окт 17, 2020 11:55 pm Мите, не забравяй че Пумпи пикае клекнал ;)
Не бе, пикая седнал, но това какво общо има ?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

miteto написа: Съб Окт 17, 2020 11:34 pm Разбирам да трябва да живееш 6 месеца или повече в София, но какво толкова ще ти се случи за 6 дена, че чак се изприщваш?
От по-миналата година:
- самолета от Мюнхен, в който яко миришеше на пот;
- откраднатото фенерче от съшия този самолет;
- кривия поглед на граничаря на летище София;
- изискването да имам лична карта, освен книжка когато взимам кола под наем. (знам ози, това е закона, но аз съм свикнал на нещо различно)
- невероятното шофирне по софийските улици, трудното паркиране;
- намръщените, облечени в предимно тъмни цветове хора;
- невероятното желание на познати и приятели да ми обясняват кое как се прави в Щатите и как оранжевия палячо е върха на бора;
- разни дребни административки задачки, които НИКОГА не могат да станат от първи път;
- кривата кака в банката, когато се опитах да си отворя сметка;
- таксиджията от самото летище, който се опитва да ти отреже главата, понеже детето ти споменава нещо на английски, а имах такава случка и с един магазинер в Банско. който особено държеше на говори на малкия ми син на нещо като английски, ако и детето да си упражняваше българския;
- мизерията, издрасканите стени, рушящите се сгради, разбитите прочки по тротоара (поне няма вече паркирани коли по същия, благодарение на хилядите колчета, които ги държат на улицата), невъзможния кич от нови постройки, цъфнали навсякъде без ред и каквато и да е "естетика" с околния пейзаж;
- таксиджията, който може и да ти откаже куср, ако не му хареса, или ако те вземе пуши и слуша чалга, да та събуди и мъртвите;
- като казах мъртвите, мизерията и разрухата на софийски гробища;

И всичкото това събрано за невероятно малко време. Ако имах избор не бих си го причинявал, но в момента нямам. Но мисля да си подобрявам настроените с ходене на протестите вечер :)
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

pumpy написа: Нед Окт 18, 2020 12:37 am
miteto написа: Съб Окт 17, 2020 11:34 pm Разбирам да трябва да живееш 6 месеца или повече в София, но какво толкова ще ти се случи за 6 дена, че чак се изприщваш?
От по-миналата година:
- самолета от Мюнхен, в който яко миришеше на пот;
- откраднатото фенерче от съшия този самолет;
- кривия поглед на граничаря на летище София;
- изискването да имам лична карта, освен книжка когато взимам кола под наем. (знам ози, това е закона, но аз съм свикнал на нещо различно)
- невероятното шофирне по софийските улици, трудното паркиране;
- намръщените, облечени в предимно тъмни цветове хора;
- невероятното желание на познати и приятели да ми обясняват кое как се прави в Щатите и как оранжевия палячо е върха на бора;
- разни дребни административки задачки, които НИКОГА не могат да станат от първи път;
- кривата кака в банката, когато се опитах да си отворя сметка;
- таксиджията от самото летище, който се опитва да ти отреже главата, понеже детето ти споменава нещо на английски, а имах такава случка и с един магазинер в Банско. който особено държеше на говори на малкия ми син на нещо като английски, ако и детето да си упражняваше българския;
- мизерията, издрасканите стени, рушящите се сгради, разбитите прочки по тротоара (поне няма вече паркирани коли по същия, благодарение на хилядите колчета, които ги държат на улицата), невъзможния кич от нови постройки, цъфнали навсякъде без ред и каквато и да е "естетика" с околния пейзаж;
- таксиджията, който може и да ти откаже куср, ако не му хареса, или ако те вземе пуши и слуша чалга, да та събуди и мъртвите;
- като казах мъртвите, мизерията и разрухата на софийски гробища;

И всичкото това събрано за невероятно малко време. Ако имах избор не бих си го причинявал, но в момента нямам. Но мисля да си подобрявам настроените с ходене на протестите вечер :)
Няколко дреболии, които са нищо в сравнение със:
- зъболекаря в Канада, който е готов да рискува да ти развали ченето и загуби времето, само и само да гушне няколко кинта в повече
- облечените в тъмни цветове и намръщени пешеходци по улиците в даунтаун
- гледката на просяците, спящи по тротоарите в даунтаун
- изискването да се обадиш на клона на банката и да чакаш няколко дни, ако ти трябват повече от 10,000 долара кеш
- опашките по гишетата на Сървиз Онтарио (за щастие почти всичко може да се прави онлайн) - в България обаче изкарах "Свидетелство за раждане" и "Международен паспорт" за детето в рамките на 3 работни дни
- таксиджиите, които дори и да не ги вземеш от летището ти режат главата, спрямо цените в България от някакви си стотинки на километър
- трафика в даунтаун около нагъчканите жилищни хай-райзи
- борбата за паркоместо в даунтаун, алтернативните паркинзи под сградите, започващи от 10 долара на час
Спрямо тези сериозни проблеми Българските дребни недостатъци ми изглеждат като една мечта за туриста.

И всичкото това разпръснато в невероятно дълъг период от време. Ако можеше да се изтърпи за няколко дни би било ОК, но за съжаление трябваше да минат години. Когато човек си напише мнението в един форум, обяснявайки за тези проблеми, идва друг и му заявява "да си затваря устата", прикрито зад някаква неясна заплаха. :)
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

jovani написа: Нед Окт 18, 2020 7:08 am ...
- зъболекаря в Канада, който е готов да рискува да ти развали ченето и загуби времето, само и само да гушне няколко кинта в повече
...
- изискването да се обадиш на клона на банката и да чакаш няколко дни, ако ти трябват повече от 10,000 долара кеш
И в България е същото, както за зъболекаря така и за кеша от банката
Публикувай отговор