Какво се случва в България?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от agent Ozo »

pumpy написа: Пон Окт 12, 2020 1:45 pm BTW, твоето безкрайно заяждане по темата за сестрите мотивира 3 ма души да ми пишат на лични. Какви тъпи хора да искат да са експлоатирани, вместо "бащата на пролетариата" да им е намерил благинка някъде до сега....
Горното е нагледен пример за лъжи и манипулации т.е. за заяждане, ама от твоя страна, Пумпи.

Първо, по темата за сестрите изказаните от мен мнения се броят на пръстите на едната ръка, не са няколко десетки или стотици на брой. Така че употребата на прилагателното "безкрайни" е лъжа и манипулация, ако и да приемем, че мненията ми може да бъдат изтълкувани като заяждане.

Второ, аз нито съм се представял, нито пък съм бил известен с прозвището "баща на пролетариата". Също така никога и на никого не съм обещавал каквито и да е "благинки". Това също са си твои манипулативни измислици. Има огромна разлика между това, да използваш нечия фотография за аватар това да се самоотъждествяваш с тази личност. Второто говори за ментални проблеми, каквито аз доказано нямам.

Трето, аз казах, че се възползваш он новопристигнали български имигранти, без да правя каквито и да е осъдителни и още по-малкото обидни твърдения спрямо тях. Ти си този, който буквално ги нарича "тъпи". За мен може и да не са тъпи, но в дадения момент да нямат друг по-добър избор. Това, че са принудени да изберат твоето предложение, не означава, че не се възползваш от тях.

И последно, аз никога не обсъждам сестрата на човек, ако той няма сестра.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

agent Ozo написа: Пон Окт 12, 2020 2:41 pm
pumpy написа: Пон Окт 12, 2020 1:45 pm BTW, твоето безкрайно заяждане по темата за сестрите мотивира 3 ма души да ми пишат на лични. Какви тъпи хора да искат да са експлоатирани, вместо "бащата на пролетариата" да им е намерил благинка някъде до сега....
Горното е нагледен пример за лъжи и манипулации т.е. за заяждане, ама от твоя страна, Пумпи.

Първо, по темата за сестрите изказаните от мен мнения се броят на пръстите на едната ръка, не са няколко десетки или стотици на брой. Така че употребата на прилагателното "безкрайни" е лъжа и манипулация, ако и да приемем, че мненията ми може да бъдат изтълкувани като заяждане.

Второ, аз нито съм се представял, нито пък съм бил известен с прозвището "баща на пролетариата". Също така никога и на никого не съм обещавал каквито и да е "благинки". Това също са си твои манипулативни измислици. Има огромна разлика между това, да използваш нечия фотография за аватар това да се самоотъждествяваш с тази личност. Второто говори за ментални проблеми, каквито аз доказано нямам.

Трето, аз казах, че се възползваш он новопристигнали български имигранти, без да правя каквито и да е осъдителни и още по-малкото обидни твърдения спрямо тях. Ти си този, който буквално ги нарича "тъпи". За мен може и да не са тъпи, но в дадения момент да нямат друг по-добър избор. Това, че са принудени да изберат твоето предложение, не означава, че не се възползваш от тях.
Ози, безкрайно е заяждането ти, не мненията ти. Виждаш ли разликата ?
Да промотираш някого, известен като масов убиец е наистина ментален проблем, тук съм съгласен с теб.
До сега не видях, как предлагайки заплата по-висока от медианната, и неограничен брой овъртайм часове, е точно "възползване" от когото и да било ? Да не говорим, че никъде в обявата си не прецизирам "новодошли имигранти". Това е твоя интерпретация. Обявата е отдолу, за да я видиш, ако си я забравил или изобщо прочел някога. Нищо черно на бяло, освен твоите думи, отново и отново, със съответните внушения в лимитиран брой мнения :rofl:
Търся стоматологична сестра, която иска да работи за 3 седмици, от 14ти юли на Север. Път, храна, квартира платени. Работи се 19 дни подред, почива се само неделя, половин ден. Не ме интересуват сертификати и образование, интересува ме желание за работа, дълги часове всеки ден. Пътуването е покрито от всеки един град в Канада, работата е в Нунавут.
Ако ви интересува, на лични с телефон за обратна връзка, Иво
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

Извинявам се, че ще се включа още веднъж по тази тема.
Според мен е несправедливо един зъболекар-хирург да получава 320 долара на час (по думите на Пумпи), като в същото време неговата асистентка (или сестра) получава 25 долара на час, ако работят при един и същи условия (на север, неблагоприятен климат, далеч от близки и големи населени места).
Това означава, че трудът на асистентката е около 13 пъти по-евтин. Възможно е тази разлика в заплащането да се дължи на разликите в квалификациите на единият и другият, но същият Пумпи твърди, че заплатите на зъболекар в голям град започват от 60 долара на час, докато заплатите на асистентките са същите - около 25 долара на час. Да кажем, че хирург в големият град получава 2х, че дори и 2.5х пъти повече от зъболекар, дори ще използвам коефициент 3х, заради възможни разлики от натрупан стаж спрямо младши зъболекар. И получаваме 3х60=180 долара на час за зъбен хирург със стаж в големият град (Пумпи може да ме поправи, ако това не е вярно). Разликата м/у 180 на час и 320 на час е 320/180 = 1.77 пъти, т.е. имаме 77% увеличение на дохода, заради разликите в условията на труд при работата на север и в големият град за един зъбен хирург. Да, но в случая асистентката се излага на същите неблагоприятни условия на работа, както и хирургът, логично е нейният доход също да е 77% по-висок от асистентка в големият град. Т.е. нейният "пазарен" доход трябва да бъде 1.77 х 25 = 44 долара на час, за да бъде готова да работи при същите климатични и географски условия, както и зъбният хирург.

Но Пумпи предлага доход, малко по-висок от медианният за страната, защото знае, че при тази криза ще се намерят желаещи за тази работа на тези пари. Не знам дали той лично печели от разликата в заплащането или не (възможно е да си прибира част от парите, ако фирмата например му осигурява определен надник за асистент, а той си намери асистент за по-малко пари - това не знам дали е вярно, но на мен ми звучи като рационална мотивация Пумпи сам да си търси сестра, а не да остави на фирмата да му я търси). С което Пумпи би бил в същата позиция, като този, който му е поискал рушвет в Перник, за да може той да получи лиценз за дейността си, и в двата случая тези хора се възползват от ситуацията на другия, за да извлекът полза за себе си. Но Пумпи критикува положението в България, защото той там е бил в ролята на плащаш, докато реди суперлативи за ситуацията в Канада, защото тук той е в ролята на получаващ. Това е "малката" разлика според мен, нищо друго.

Отделно изрази, които Пумпи използва, като "бонус, ако си държи устата затворена", говорят за много по-сериозни потенциални проблеми даун дъ роуд, лично аз много бих се замислил дали бих работил за хирург с подобна етика, но отново - във връзка със ситуацията в момента е напълно възможно някой да е принуден да се хване при такива неблагоприятни условия, поради липса на избор (а не както казва Пумпи - "Всеки има право на избор").
Последно промяна от jovani на Пон Окт 12, 2020 3:46 pm, променено общо 1 път.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

jovani написа: Пон Окт 12, 2020 3:39 pm Извинявам се, че ще се включа още веднъж по тази тема.
Според мен е несправедливо един зъболекар-хирург да получава 320 долара на час (по думите на Пумпи), като в същото време неговата асистентка (или сестра) получава 25 долара на час, ако работят при един и същи условия (на север, неблагоприятен климат, далеч от близки и големи населени места).
Така ли мислиш ? Защо не го обясниш на нашия CEO, който взима десеторно работейки в същата сграда като мен, но при по-добри условия (в голям собствен офис) ? Може би секретарката му трябва да взима поне 200 на час щом работи при същите условия като него ... :D
Последно промяна от roumensp на Пон Окт 12, 2020 3:49 pm, променено общо 1 път.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

roumensp написа: Пон Окт 12, 2020 3:46 pm
jovani написа: Пон Окт 12, 2020 3:39 pm Извинявам се, че ще се включа още веднъж по тази тема.
Според мен е несправедливо един зъболекар-хирург да получава 320 долара на час (по думите на Пумпи), като в същото време неговата асистентка (или сестра) получава 25 долара на час, ако работят при един и същи условия (на север, неблагоприятен климат, далеч от близки и големи населени места).
Така ли мислиш ? Защо не го обясниш на нашия CEO, който взима десеторно работейки в същата сграда като мен, но при по-добри условия (в голям собствен офис) ? :rofl:
Разликата от 180 долара на час и 25 долара на час за хирург и асистент в големият град е 7.2 пъти, което е оценката на пазара, за това каква би следвало да бъде разликата в дохода за тези 2 професии в големият град.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

jovani написа: Пон Окт 12, 2020 3:48 pm
roumensp написа: Пон Окт 12, 2020 3:46 pm
jovani написа: Пон Окт 12, 2020 3:39 pm Извинявам се, че ще се включа още веднъж по тази тема.
Според мен е несправедливо един зъболекар-хирург да получава 320 долара на час (по думите на Пумпи), като в същото време неговата асистентка (или сестра) получава 25 долара на час, ако работят при един и същи условия (на север, неблагоприятен климат, далеч от близки и големи населени места).
Така ли мислиш ? Защо не го обясниш на нашия CEO, който взима десеторно работейки в същата сграда като мен, но при по-добри условия (в голям собствен офис) ? :rofl:
Разликата от 180 долара на час и 25 долара на час за хирург и асистент в големият град е 7.2 пъти, което е оценката на пазара, за това каква би следвало да бъде разликата в дохода за тези 2 професии в големият град.
“Справедливо” е това, на което хората се съгласяват доброволно. Ако беше толкова несправедливо никой не би се хванал, нали ?
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

roumensp написа: Пон Окт 12, 2020 3:53 pm
jovani написа: Пон Окт 12, 2020 3:48 pm
roumensp написа: Пон Окт 12, 2020 3:46 pm
jovani написа: Пон Окт 12, 2020 3:39 pm Извинявам се, че ще се включа още веднъж по тази тема.
Според мен е несправедливо един зъболекар-хирург да получава 320 долара на час (по думите на Пумпи), като в същото време неговата асистентка (или сестра) получава 25 долара на час, ако работят при един и същи условия (на север, неблагоприятен климат, далеч от близки и големи населени места).
Така ли мислиш ? Защо не го обясниш на нашия CEO, който взима десеторно работейки в същата сграда като мен, но при по-добри условия (в голям собствен офис) ? :rofl:
Разликата от 180 долара на час и 25 долара на час за хирург и асистент в големият град е 7.2 пъти, което е оценката на пазара, за това каква би следвало да бъде разликата в дохода за тези 2 професии в големият град.
“Справедливо” е това, на което хората се съгласяват доброволно. Ако беше толкова несправедливо никой не би се хванал, нали ?
Съгласен съм, затова не мога да разбера защо Пумпи критикува като "несправдлив" факта, че някой му е поискал рушвет в България, който той е платил доброволно (а е могъл също така да откаже да плати). Не виждам каква е разликата в двата случая.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10073
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Pavel M »

jovani написа: Пон Окт 12, 2020 3:39 pm Извинявам се, че ще се включа още веднъж по тази тема.
Според мен е несправедливо един зъболекар-хирург да получава 320 долара на час (по думите на Пумпи), като в същото време неговата асистентка (или сестра) получава 25 долара на час, ако работят при един и същи условия (на север, неблагоприятен климат, далеч от близки и големи населени места).
Това означава, че трудът на асистентката е около 13 пъти по-евтин. Възможно е тази разлика в заплащането да се дължи на разликите в квалификациите на единият и другият, но същият Пумпи твърди, че заплатите на зъболекар в голям град започват от 60 долара на час, докато заплатите на асистентките са същите - около 25 долара на час. Да кажем, че хирург в големият град получава 2х, че дори и 2.5х пъти повече от зъболекар, дори ще използвам коефициент 3х, заради възможни разлики от натрупан стаж спрямо младши зъболекар. И получаваме 3х60=180 долара на час за зъбен хирург със стаж в големият град (Пумпи може да ме поправи, ако това не е вярно). Разликата м/у 180 на час и 320 на час е 320/180 = 1.77 пъти, т.е. имаме 77% увеличение на дохода, заради разликите в условията на труд при работата на север и в големият град за един зъбен хирург. Да, но в случая асистентката се излага на същите неблагоприятни условия на работа, както и хирургът, логично е нейният доход също да е 77% по-висок от асистентка в големият град. Т.е. нейният "пазарен" доход трябва да бъде 1.77 х 25 = 44 долара на час, за да бъде готова да работи при същите климатични и географски условия, както и зъбният хирург.

Но Пумпи предлага доход, малко по-висок от медианният за страната, защото знае, че при тази криза ще се намерят желаещи за тази работа на тези пари. Не знам дали той лично печели от разликата в заплащането или не (възможно е да си прибира част от парите, ако фирмата например му осигурява определен надник за асистент, а той си намери асистент за по-малко пари - това не знам дали е вярно, но на мен ми звучи като рационална мотивация Пумпи сам да си търси сестра, а не да остави на фирмата да му я търси). С което Пумпи би бил в същата позиция, като този, който му е поискал рушвет в Перник, за да може той да получи лиценз за дейността си, и в двата случая тези хора се възползват от ситуацията на другия, за да извлекът полза за себе си. Но Пумпи критикува положението в България, защото той там е бил в ролята на плащаш, докато реди суперлативи за ситуацията в Канада, защото тук той е в ролята на получаващ. Това е "малката" разлика според мен, нищо друго.

Отделно изрази, които Пумпи използва, като "бонус, ако си държи устата затворена", говорят за много по-сериозни потенциални проблеми даун дъ роуд, лично аз много бих се замислил дали бих работил за хирург с подобна етика, но отново - във връзка със ситуацията в момента е напълно възможно някой да е принуден да се хване при такива неблагоприятни условия, поради липса на избор (а не както казва Пумпи - "Всеки има право на избор").
има логика.

например средната заплата на един работник в макдоналдс в големите градове ,а и в по малките на канада сега е 10-14 долара на час.
2006 година беше 8-10д.
тогава аз бях на север във форт мак,това не е чак толкова на север ,само 500 км северно от едмънтън и там се търсеха работници в макдоналдс със стартова заплата 25 долара.сега каква е часовата на стартовата ставка не знам.
но както казах форт мак не е чак оня дивия север в който работи пупи.

и от обявата на пумпи какво излиза,търси си асистент и предлага заплата колкото на един работник в макдоналдс в долния север през 2006 год -25 д на час/и по макдон. на форт мак овъртайм да искаш,няма да ти откажат/
а представете си какво става в горния север,там където на пумпи му е практиката и то не през далечната 2006 ,а сега.
да не се окаже ,че асистента получил работата се е преебал като види на место,че работника в мак. получава 2 пъти по висока заплата от неговата. :(
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от tanyatais »

Съгласна съм с трактовката на Джовани тук.
Нормално е в такива условия, парите да не са средните за страната само.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

tanyatais написа: Пон Окт 12, 2020 4:20 pm Съгласна съм с трактовката на Джовани тук.
Нормално е в такива условия, парите да не са средните за страната само.
Тук дори е възможно да сме свидетели и на потенциално много по-сериозен проблем според мен, от човека, който твърди че виждал само в "черно и бяло", надявам се Пумпи да даде своето мнение, преди аз да произнеса своята присъда, защото е възможно да не съм изтълкувал ситуацията правилно.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от tanyatais »

Всеки може да не е изтълкувал нечия сируация правилно и затова се задават въпроси, дискутира се и се опитва да се вникне в ситуацията.
Последно промяна от tanyatais на Пон Окт 12, 2020 4:40 pm, променено общо 1 път.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10073
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Pavel M »

Танче от личен опит.2006 бях за няколко месеца на форт мак,както го нарекох долния север.
заплатите на всички професии бяха 2 до 3 пъти по високи от средните за страната независимо дали позициите са ниско,средно или високо квалифицирани.
дадох и примера с макдон-25 старт.
заварчик -90 д,мазач,дърводелец,арматурист-60
при 90% се даваха пари или се осигуряваше безплатен акомудейшън в това число и безплатна храна
това да не каже някой,да де те заплатите високи ,ама ти сам си плащаш разходите които там са по 2 в сравнение с останалата част на страната.
не заплатите са такива и разходите ти за живот са покрити от работодателя.

тия 25 които предлага пумпи ми миришат на леко възползване от страна на предлагащия за сметка на неориентирания.

заради това се съгласих с тезата на джовани.
той по принцип си изгради тезата на база логически разсъждения,а аз цитирам факти от източника на база лични наблюдения на които аз лично съм бил свидетел.
т.е. на това какво съм видял с очите си ,а не на кой какво мислел и казал
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от tanyatais »

Понеже съм и аз запозната със заплащането на север и във Форт Макмъри ...изказах мнение.

Но пак може и да не съм разбрала добре описаното и давам шанс да съм сгрешила.

Мъжът ми работи и на такива места и living expenses, travel money , food и прочие са им бонус, който получават екстра, над заплатата, която е по- висока от тази, където си работиш в града.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10073
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Pavel M »

не забравяй,че и ако си член на юниона овъртайма се плаща дабъл след 40 ия час за седмицата.
е ако не си е по скромно-уан халф

пумпи е пропуснал в обявата си да сподели какво е отношението на неговия стоматологичен кабинет относно заплащането на овъртайма
не за друго.за по голяма яснота.
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от tanyatais »

Pavel M написа: Пон Окт 12, 2020 4:51 pm не забравяй,че и ако си член на юниона овъртайма се плаща дабъл след 40 ия час за седмицата.
е ако не си е по скромно-уан халф

пумпи е пропуснал в обявата си да сподели какво е отношението на неговия стоматологичен кабинет относно заплащането на овъртайма
не за друго.за по голяма яснота.
Ясно ми е.

Всичко е важно и малко хора са наясно, но когато знаеш нещо от първа ръка, бързо се ориентираш къде е пробойната.

А съвсем друго е ако си собственик или наемник.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Публикувай отговор