Какво се случва в България?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво се случва в България?

Мнение от optics »

Изображение
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

roumensp написа: Съб Фев 22, 2020 2:45 pm
miteto написа: Съб Фев 22, 2020 1:26 pm
pumpy написа: Пет Фев 21, 2020 1:31 pmИ аз не знам колко по-ниски са данъците им, но тази година, без да съм променял значително заплатите на персонала си (увеличение между 2 и 4% на годишна база), започнах да им удържам почти двойно повече от всеки чек за щатски данъци, тоест КуйкБукс го прави за мен. Иначе аз нищо не разборам от нищо изобщо и дано прост си умра :^)
Пумпи, оше малко и ти повервАхме, че от тази година федералните данъци в Щатите почти са се удвоили :lol:

2019 - https://www.cnbc.com/2018/11/16/here-ar ... -2019.html
2020 - https://www.cnbc.com/2019/11/06/tax-rat ... -2020.html
Не забеляза ли думата “щатски” в изречението ? На него Тръмп му бил виновен, че вдигнали данъци в щата, в който си прави декларациите.
Забелязах я, но в следващото му мнение той почна да се прави на ударен и да пише за федералната графа в декларацията. Та затова :wasntme:
Иначе естествено, че Тръмп е виновен за повишаването на данъците в щата Колорадо с губернатор от Демократичната партия, както и Colorado General Assembly с мнозинство на Демократите :D
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

jovani написа: Пет Фев 21, 2020 8:55 pm Значи, колкото повече задълбаваме в темата, толкова повече се вижда, че България е по-добре устроена от Канада:
1. Линейките в България са безплатни, за разлика от Канада, в която при определени случаи изискват да се плати за "услугата".

Не е вярно поне за Онтарио, OHIP покрива линейка стига да е повикана за спешност, т.е. не да я викнеш ако си болен от грип и искаш да те прегледат в Спешното.

2. Същото важи и за пожарните - всяко повикване в Канада се заплаща, независимо дали са гасели пожар или не.

Плаща се ако се е активирала fire alarm (фалшива) в бизнес-сграда. Ако дойдат да ти гасят пожар в къщата, няма да платиш.

3. Частни копърки ви теглят колата, ако е неправилно паркирала, дори и в следствие на ПТП (казуса е: колата, ако не е в движение, дали е паркирана на разрешено от закона място - това го повтарям, за някои хора, дето се правят, че не разбират).

Това е подвеждащо, при неправилно паркиране най-честото е да ти сложат тикет. Вярно е само в случай на сериозно ПТП, когато колата не може да се премести сама и препречва движението. Ти какво очакваш, в един град 3 милиона да си препречил главна улица и някой да чака два часа да дойде твой приятел да те издърпа с въже :D

4. За разлика от София колата могат да я закарат където си искат, ако водачът не е на място и е проблем на собственика да намери кой и къде я е закарал (в София има един телефон на който може да се разбере на кой от 3-те паркинга е, освен това тези паркинзи зависят от района в който е била паркирана неправилно колата, не карат коли от Подуене на паркинга до Централна гара например).
Хинт: ако ви телгят от магистралата в Онтарио, може да поискате да ви закарат колата на първото отклонение на някое разрешено за паркиране място, след което да се обадите на който искате (САА, дилършип, приятел и т.н.), който след това да ви я откара където искате. Тези няколко километра може да ви струват 500, 800, 1000+ долара, но по този начин може да спестите суми от 1500, 2000, 3000+ долара.

5. В Онтарио тол тръковете си палят камионите и се стрелят помежду си, в борбата за коматче хлебец.

Това е вярно, но си посветил 3 точки (#3, #4, #5) на едно и също нещо, което ми подсказва че няма някакви съществени проблеми, за които да пишеш и затова едно и също нещо го повтаряш по 2-3 пъти.

6. В Канада всяка година замръзват хора по улиците (защото хората не са увълчени и си помагат).

В Канада има В ПЪТИ повече помощ от държавата и В ПЪТИ повече дарения от частни лица за бездомници, бедни и т.н. В това отношение Канада е много години по-напред от България.

Това което аз не мога да разбера, защо си изсипвате негативната енергия към България и сънародниците си?
Страната и хората не са виновни, за грешката, която сте направили с имиграцията си.

Ти както пишеш, все едно Канада е като Марс - еднопосочно пътуване без опция за връщане. Кой не е поискАл, той не се е върнАл :D
Въобще " България е по-добре устроена от Канада" дори и за тролене не може да мине, защото е толкова далече от реалността.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Marto »

miteto написа: Съб Фев 22, 2020 5:02 pm
roumensp написа: Съб Фев 22, 2020 2:45 pm
miteto написа: Съб Фев 22, 2020 1:26 pm
pumpy написа: Пет Фев 21, 2020 1:31 pmИ аз не знам колко по-ниски са данъците им, но тази година, без да съм променял значително заплатите на персонала си (увеличение между 2 и 4% на годишна база), започнах да им удържам почти двойно повече от всеки чек за щатски данъци, тоест КуйкБукс го прави за мен. Иначе аз нищо не разборам от нищо изобщо и дано прост си умра :^)
Пумпи, оше малко и ти повервАхме, че от тази година федералните данъци в Щатите почти са се удвоили :lol:

2019 - https://www.cnbc.com/2018/11/16/here-ar ... -2019.html
2020 - https://www.cnbc.com/2019/11/06/tax-rat ... -2020.html
Не забеляза ли думата “щатски” в изречението ? На него Тръмп му бил виновен, че вдигнали данъци в щата, в който си прави декларациите.
Забелязах я, но в следващото му мнение той почна да се прави на ударен и да пише за федералната графа в декларацията. Та затова :wasntme:
Иначе естествено, че Тръмп е виновен за повишаването на данъците в щата Колорадо с губернатор от Демократичната партия, както и Colorado General Assembly с мнозинство на Демократите :D
Най-удивителното е, че щатския данък в Колорадо всъщност го намалиха.

"DENVER -- It's official. Coloradans will be giving less to Colorado state government in 2020. Governor Polis made the announcement official in an oped this morning with The Colorado Sun. Income tax rates will be decreasing from a flat 4.63% to 4.5%."
https://kdvr.com/news/income-tax-rates- ... s-kick-in/

По врели-некипели пумпито почна да настига джованито :rofl:

ОБАЧЕ, има един тънък момент в цялата дискусия. Нещата не са чак толкова прости, въпреки че да, шатските власти определят нивото на щатските данъци.

Тръмп'с такс кът имаше една много интерестна подробност. Преди него, това, което някой е платил в щатски данъци е било дидъктибъл, цялото. Квото си платил на Колорадо, НЙ или Кали се спада от дохода ти, и тази по-ниска цифра е облагаемия ти от Вашингтон (ДЦ) доход. Тръмп слага капак обаче от $10,000 ($5,000 if married filing separately). И изведнъж средната класа в много от тези демократски щати почва да плаща повече данъци. Даже 4 щата заведоха дело, твърдейки, че 1) Тръпския такс кът цели да наказва хората и щатите, които са гласували срещу него и 2) слагайки лимит на дедъкшана едва ли не заставя тези щати да си променят данъчните закони. Преди няколко месеца съдията (назначен от Обама) излиза с решение срещу тях - било в пълното право на федералните власти да направят тази промяна и фактът, че тези щати имат високи местни данъци си е техен проблем и отговорност в крайна сметка.

Няколко седмици след това демократите в долната камара гласуваха закон да се премахне лимита, ама това няма да мине в Сената, хептен пък Тръмп да го- подпише.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

ivandaman написа: Съб Фев 22, 2020 12:41 pm Джовани, :D :D
Както виждате, склерозата не прощава никому...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

miteto написа: Съб Фев 22, 2020 5:25 pm
jovani написа: Пет Фев 21, 2020 8:55 pm Значи, колкото повече задълбаваме в темата, толкова повече се вижда, че България е по-добре устроена от Канада:
........
........
........
1. Както съм написал, линейката "при някои случаи се плаща" - изключително точно, ясно и прецизно.

2. Не само в бизнес сграда, но и в кондоминиум, къща и прочие, и не само фалшива аларма, а каквато и да е аларма. Друг е въпросът, че ако имаш застраховка тя поема тези разходи, но е факт че се плаща за всяко повикване.

3. Много добре съм написал при какви случаи ти толват паркираната кола, но ти не си го прочел или не си обърнал внимание. Затова ще се повторя: при паркиране със знак "забранено спирането", при паркиране на частен и обозначен паркинг, при паркиране на частен паркинг с ограничено времетранене (ако собствениците извикат тол сървиз), при паркиране на паркинг пред мол или търговски център през нощта, а вероятно има и други възможности. Ако колата не е в движение на магистрала или на път в града - гарантирано. Както виждаш, аз съм много прецизен и точен, както и се старая да бъда изчерпателен в обясненията, а вие дори не ги четете, защото вероятно не ви изнася да чуете истината :)

4. Точки 3, 4 и 5 дискутират съвсем различни проблеми - точка 3 описва в какви случаи ви толват колата, точка 4 описва каква е цената, която ще поискат да заплатите (това е рекет, докато те ви държат колата могат да ви поискат колкото преценят, защото също плащате за време и колкото повече време губите, толкова по-висока става исканата цена. В най-лошият случай могат да ви поискат повече пари от стойността на колата и ако не ги платите да ви я конфискуват вероятно. Тези цени подлежат на пазарлък, което зависи от качествата и уменията на замесените лица)

5. Точка 5 описва проблем, различен от точки 3. и 4. - и по точно, че за този "бизнес" в Онтарио през последните няколко месеца са убити 2-ма човека, а още 2-ма са застреляни преди няколко дни, но са в болница и единият е в тежко състояние и няколко десетки тол тръка са били запалени. Въпросът ми е: каква е цената на човешкият живот в Канада? В Куба например аз мога да спя на плажа с Ролекс за десетки хиляди долари на ръката си и никой няма да поиска да го вземе. С тези пари в Куба могат да се купят 2 къщи в по-малък град или 1 апартамент в Хавана. В "социалната" и "богата" Канада обаче хората се стрелят за значително по-малко пари.

6. Факт е, че в Канада всяка година замръзват стотици хора, всяка година умират хиляди от грип (1000 - 3500 средно на година). В САЩ през сезона 2007-2008 за умряли над 60,000 души в следствие от грип (https://www.cdc.gov/flu/about/burden/2017-2018.htm)

Разбира се, че никой не ме държи на сила в Канада - аз се чувствам не зле тук, и също така мога да замина където си поискам и когато си поискам някъде другаде. Това не е пойнта, който искам да направя. Ако искаш прочети мненията ми в тази тема от последните 2 дни и ако положиш съвсем малко усилия ще разбереш какво съм искал да кажа.
Последно промяна от jovani на Съб Фев 22, 2020 6:55 pm, променено общо 1 път.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Marto »

Джовани, честно дълго се пулих и чудих какво е това ТОЛ трък. После ми светна, вашта сметка шопска, щото и Хъл преди време беше написал английска дума на кирилица с "л" вместо "у" (w). Tow truck - тоу като Гоуф. :rofl: :rofl: :rofl:

М/у другото, Крайслера се казва "Сиръс", не "Сайръс".

jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

Marto написа: Съб Фев 22, 2020 6:45 pm Джовани, честно дълго се пулих и чудих какво е това ТОЛ трък. После ми светна, вашта сметка шопска, щото и Хъл преди време беше написал английска дума на кирилица с "л" вместо "у" (w). Tow truck - тоу като Гоуф. :rofl: :rofl: :rofl:

М/у другото, Крайслера се казва "Сиръс", не "Сайръс".

Предполагам, че ако се вгледа човек ще намери и други малки неточности в мненията ми, правописни грешки, може да съм объркал някоя дата тук-там, но ако това са нещата с които се аргументирате, то значи мнението ми е попаднало точно в десятката.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Vedren »

А така Мите кажи му на Джовани че не е прав и че в Канада е поне 10 пъти по добре от кокото в БГ. за всичко.

Джовани си знае неговото ама май той не чете внимателно постингите които пуска.
Ето първия. Джовани написа:
Police are still investigating whether the Feb. 16 shooting is related to turf wars.
Това означава че дори полицията не е сигурна за какво са се стреляли но наш Джовани заключи че е заради бизнес с пътна помощ. Що да не е от ревност, заради жена, заради дрога или не върнат заем примерно?

Продължаваме по на там.
при паркиране със знак "забранено спирането", при паркиране на частен и обозначен паркинг, при паркиране на частен паркинг с ограничено времетранене (ако собствениците извикат тол сървиз), .

Джовани от какъв зор ще паркираш на място дето е забранено дори спирането? От какъв зор ще паркираш колата си на чужд частен терен? От какъв зор няма да си платиш такса паркиране на частен паркинг предвиден точно за паркиране срещу заплащане?
Как на мен веднъж не ми се случи да паркирам така за 20 години? Как на мен веднъж не ми вдигнаха колата по начина по който ти описваш? Май искаш само да плашиш новите имигранти. Я кажи ако паркираш така в БГ какво ще се случи? Няма ли да ти вдигнат колата с паяк а после да плащаш, няма ли да ти нарежат гумите на частен терен ако паркираш. Що се правиш на луд и даваш такива примери на новите имигранти.

Нека сега те оборя и дам пример. На частен паркинг разрешен за паркиране срещу заплащане в 99.9 % ти слагат глоба под чистачката. Преди можеше да не я платиш защото е към частен паркинг и нищо не зависи от частния паркинг когато пререгистрираш колата на 1-2 години или ще ти сменят шофьорската книжка на 5 години. Сега обаче промениха закона в Отава и глобата ти я слагат служители на общината. Тях викат по тел. частните паркинзи и не им струва нищо за разлика от пътната помощ. След малко ще разбереш защо. Частните паркинги сключиха договор 50 % на 50 % да делят глобата с общината. Ама събираемоста е почти 100 % за разлика от преди. Дължиш ли на общината не може да пререгистрираш кола или да подмениш книжка като изтече срока докато не платиш глобите. За това хората си плащат изрядно.

Чети сега внимателно.
Ако ти извикаш пътна помощ че някой ти е паркирал на частния имот ( аз съм се обаждал и съм търсил такава услуга за паркирана кола на мое парко място) първия въпрос е следния. Кой сте вие? Ваш ли е имота? Искат ви името и кредитна карта. Казват следното. Ако ние дойдем след 20 мин.( Отнема време да дойдат ) и колата за вдигане я няма някой трябва да плати 80 долара за идването на пътната помощ. Ако вдигнем колата не ни дължите нищо. Ще си вземем парите от собственика на колата. Но ако я няма колата вие ще трябва да ни платите. Да ти кажа е кофти ситуация защото има риск за теб. Като нищо може да дойде собственика на колата през тези 20 мин. и да си тръгне с колата. Остава да седиш лично там 20 мин. Да му пукаш гумите или да се биеш с него за да го задържиш тези 20 мин. иначе ти плащаш. За това е по удобен варианта с договор с общината поне за частните паркинги срещу заплащане.
Така че престани да плашиш новите имигранти с измислени и пълни с фантазии ситуации.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

Хълбой,

Щом маскиран човек е застрелял двама шофьори надали става въпрос за ревност, жена или невърнат заем (или може би и двамата шофьори са натискали заедно жената или са взели заедно заема?). В статията се описва, че това не е първият случай и че вече има 2-ма убити други шофьори в предходните месеци, както и десетки запалени тол тръкове.

Това, което си написал с нищо не оборва моите точки, а напротив - дори ги затвърждава. Във всички случаи (линейка, пожарна, тол трък) е видно, че всеки иска някой да му плати, най-малкото за да стигне до мястото на произшествието. За разлика от България в Канада никой не върши нищо за полза роду (капитализъм) и точно това съм написал аз, а твоят пример го затвърждава.

Тол компанията на която си се обадил иска да си гарантира, че поне ще си покрият разходите по пътя и заплатата на шофьора, ако не успеят да свършат другата работа. А ако успеят ще се облажат много, но не само това, а и неприятностите на потърпевшият ще са много по-големи, защото ще му се наложи да намери коя точно фирма му е толвала колата (измежду десетките фирмички), къде и е паркинга и да се пазари за цената, докато колата му е заключена при частниците. В София би било значително по-лесно за този собственик, който знае че колата му е на един от 3-те възможни паркинга и само с едно телефонно обаждане може да намери къде е колата и да отиде и да си я прибере.

И за да вляза в крачка с твоите доводи - в София също така паяка не ти вдига колата, ако е паркирана правилно, на обозначено за това място, или ако има съответните винетки или валидни разрешителни сложени на видно място. Никой не те е карал да паркираш неправилно в София и много добре си знаел, че могат да ти вдигнат колата, след като си паркирал неправилно - за какво се оплакваш тогава?

Хълбой:
"От какъв зор ще паркираш на място дето е забранено дори спирането? От какъв зор ще паркираш колата си на чужд частен терен? От какъв зор няма да си платиш такса паркиране на частен паркинг предвиден точно за паркиране срещу заплащане?"

Именно, от какъв зор си го правил редовно в София?
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

Шега: Хълбой се надява, че количеството довежда до промяна в качеството. Ама нещо не се получава.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от agent Ozo »

Ама, Джовани, ти не разбра ли, че Хълбоя е мафиот и в България не му дреме изобщо за каквито и да е правила и закони? Не прочете ли, че е личен познат с всички видни мафиоти, застреляни в Българи през последните 30-на години? :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от jovani »

agent Ozo написа: Съб Фев 22, 2020 9:30 pm Ама, Джовани, ти не разбра ли, че Хълбоя е мафиот и в България не му дреме изобщо за каквито и да е правила и закони? Не прочете ли, че е личен познат с всички видни мафиоти, застреляни в Българи през последните 30-на години? :)
Знам го аз Хълбоя, от един квартал сме, дори имаме някои общи познати, макар и да не се познаваме лично.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Pyrelight »

A, пък аз винаги съм ви възприемала като едно и също лице, което пише с 2 ника. (нещо като ПомиярМ и Линко)
Твърде ви е подобен стила на писане, та затова. |(
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10073
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Pavel M »

Pyrelight написа: Съб Фев 22, 2020 10:29 pm A, пък аз винаги съм ви възприемала като едно и също лице, което пише с 2 ника. (нещо като ПомиярМ и Линко)
Твърде ви е подобен стила на писане, та затова. |(
Аз пък току що се върнах от казиното.Загубих на бързо 1000 и сега съм толкова нервен ,че по добре разни Стрини,Каки,Кифли,Бибита и Мибита да не ми се мотаят из краката ,че ще си го изкарам на техния г.з.
Ко разбират изобщо ко им свири грамофона. :@
майтап бр :rofl:
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Публикувай отговор