За ползата от Европейския съюз

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

За ползата от Европейския съюз

Мнение от joro »

Има ли полза от членството на България в ЕС? Вижте сравнението между нас и държавите, които останаха отвън.
https://www.google.ca/publicdata/explor ... &ind=false"
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: За ползата от Европейския съюз

Мнение от Bistra »

Разбира се, че има. Дори само заради това, че е нормална (доколкото може да се твърди това) банковата система. Семейството ми притежава имоти все още там. Искам един ден като ги продам да мога безпрепятствено да прехвърля парите в канадската си сметка. 8)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: За ползата от Европейския съюз

Мнение от tonich »

Няма полза, има само вреди.
Ако не вярвате питайте Волен Сидеров!
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
borismorev
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Окт 11, 2013 1:30 am
Местоположение: Calgary

Re: За ползата от Европейския съюз

Мнение от borismorev »

Членството в Европейския Съюз е най-хубавото нещо, случило се на България и българският народ от 90та година насам (преди това не си спомням и изключвам USA '94 :) ).
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: За ползата от Европейския съюз

Мнение от pumpy »

Интересна табличка:
През 1994 БВП е $5245.00
През 2012 БВП е $16043.00

Златото през 1994 беше $360 на тройунция
През 2012 беше $1600 на тройунция

Аз лично разлика не виждам .......
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: За ползата от Европейския съюз

Мнение от joro »

pumpy написа:Интересна табличка:
През 1994 БВП е $5245.00
През 2012 БВП е $16043.00

Златото през 1994 беше $360 на тройунция
През 2012 беше $1600 на тройунция

Аз лично разлика не виждам .......
Това не са истински долари, а приравнени като паритет но покупателната способност.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: За ползата от Европейския съюз

Мнение от pumpy »

Е да де, само че излиза, че мога да си купя абсолютно същото 20 години по-късно
borismorev
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Окт 11, 2013 1:30 am
Местоположение: Calgary

Re: За ползата от Европейския съюз

Мнение от borismorev »

Напротив, приравнените суми спрямо паритета на покупателната способност не бива да се сравнява с абсолютни стойности като цената на златото например. А и какво значение има колко струва златото, при положение че то не влиза в потребителската кошница на българина (или на които и да е народ, изключае индийците и 2-3 други).
Това, което трябва да сравняваш е GDP per Capita PPP през 1994 и 2012.
1994 - $6616
2012 - $12177

http://www.tradingeconomics.com/bulgari ... capita-ppp"

Даже още по-добре е ако гледаш средната заплата и нейната покупателна способност, защото БВП включва и доста неща, които не влизат в джоба на обикновения човек. Няма да влизам и в дискусията как се изчислява на глава от населението, които го интересува може да прочете.
Аз си повтарям моето мнение - без ЕС щяхме да сме на дереджето на Египет или Туркменистан. Евентуално на Македония. Които си е мислил че ЕС ще ни направи богати за 5 години си няма и хабер от икономика. Все пак ЕС помага.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: За ползата от Европейския съюз

Мнение от pumpy »

Аз споменавам златото, защото е нещо, което си спомням лично от 1993 година. Цената му ми направи впечатление и през миналата година, когато стигна до $1800.
От икономика не се интересувам, всичките цифри и машинации са ми чужди и не искам да ги разбирам, но това което си мисля от спомената графика, е че днес произвеждаме много близко до това, което сме произвеждали преди 20 години, ерго все още сме на принципа "аз на тях за 200 кинта няма да им работя" или" аз ги лъжа, че работя, те ме лъжат, че ми плащат".....с това си поведение не ЕС, а Гос--д не може да ни помогне.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: За ползата от Европейския съюз

Мнение от optics »

Бързо се свиква с хубавото.
Говорим си с една приятелка да идва към Канада на екскурзия и аз и викам - ама трябва да си извадиш виза, а тя (сори ако го разказвах вече, ама таман е по темата) вика - ама аз като турист... аз й викам - ми да де, за турист ти трябва туристическа виза а тя - ауу така ли, ние вече свикнахме че никакви визи не ни трябват.

И до такава степен всички свикнаха, че немалко идиоти не пропускат да се изцепят (в коментарите на статии в дир.бг) - "Те ся украинците ако ги вземат в Европа, да видят те...", "ще им съсипят икономиката и на тях", "целта на Ран-ът беше да ни съсипе и успя", "Руснаците не са в Европа и затова са добре"... и т.н.

Болен хем е идеолог на горните изцепки хем иска да става Евродепутат. Делян-ката имал човешко лице ?!? Поради което и него го гласят за такъв - да видела Европа, доброто всъщност момче...
Неам думи !

Какво е искал да каже Жоро пускайки темата засега не става много ясно, но повече от ясно е, че колко се произвежда е само един от многото аспекти на въпроса "имаше ли полза".
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: За ползата от Европейския съюз

Мнение от agent Ozo »

С публикуваната диаграма, Жоро иска да каже, че полза за България от членството в ЕС има.
Само че болшинството от тези, които са живели и помнят онова време, не разбират от графики, диаграми и статистики и не им вярват. Те си имат своите методи за сравнение и си правят своите прости сметки. Като тази например, че със средната заплата от 252 лв. през 1988 г. са могли да си купят 840 л. прясно мляко, а днес с 800 лв. средна заплата може да се купят 390 л. прясно мляко "Верея".
Пък онези от тях, които поне малко разбират от тези графики знаят, че те не отчитат например извършваните услуги вътре в семейството и между приятели. А много добре помнят, че такъв вид услуги се извършваха ежедневно и масово. Така например, за построяването на къща или вила по онова време не се плащаше на строителна фирма (то и такова чудо нямаше), а се събираха роднини, приятели и съседи и за ден се лееше плоча, а за ден-два се вдигаше етаж. Наемаха се само майстори за да ръководят работите, на които се плащаше на ръка. Нямаше как статистиката да ги отчете тези услуги, липсваше методика просто. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: За ползата от Европейския съюз

Мнение от joro »

agent Ozo написа:С публикуваната диаграма, Жоро иска да каже, че полза за България от членството в ЕС има.
Само че болшинството от тези, които са живели и помнят онова време, не разбират от графики, диаграми и статистики и не им вярват. Те си имат своите методи за сравнение и си правят своите прости сметки. Като тази например, че със средната заплата от 252 лв. през 1988 г. са могли да си купят 840 л. прясно мляко, а днес с 800 лв. средна заплата може да се купят 390 л. прясно мляко "Верея".
Пък онези от тях, които поне малко разбират от тези графики знаят, че те не отчитат например извършваните услуги вътре в семейството и между приятели. А много добре помнят, че такъв вид услуги се извършваха ежедневно и масово. Така например, за построяването на къща или вила по онова време не се плащаше на строителна фирма (то и такова чудо нямаше), а се събираха роднини, приятели и съседи и за ден се лееше плоча, а за ден-два се вдигаше етаж. Наемаха се само майстори за да ръководят работите, на които се плащаше на ръка. Нямаше как статистиката да ги отчете тези услуги, липсваше методика просто. :)
Трябва да се отчете и факта, че много стоки преди бяха дефицитни. Хората имат пари, но не можеха да си купят дънки, касетофони, маратонки. За автомобил Лада се чакаше 15 години. И тогава хората бяха недоволни, но не смееха като сега да протестират. Само вицове се разказваха за бай Тошо.
Липсата на свободен пазар и централното планиране доведоха до несъответствие между търсенето и предлагането на стоки и услуги. Предприятията произвеждаха стоки, които не се търсят, а търсените стоки липсваха. Контролът върху цените и изкуственото им занижаване принуждаваше предприятията да трупат загуби и да не могат да си изплащат кредитите. Това доведе до фалит на държавата през 1989 г. И не само България, а и Полша, Източна Германия, Чехия и Русия по това време изпаднаха в криза. Само че тези държави, които направиха необходимите реформи тръгнаха отново напред, докато България и Румъния по-бавно се реформираха и затова сега са на последните места. На България са необходими реформи и движение напред, а не да плачем за времето преди 25 години. Няма смисъл.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: За ползата от Европейския съюз

Мнение от optics »

То пък и сега както протестират....
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: За ползата от Европейския съюз

Мнение от agent Ozo »

То пък сега едно компетентно и успешно ръководство...
Ценностната система на човек се променя та дори понякога се преобръща наопъки с течение на времето. Може би днес доста хора биха били съгласни да заменят това, което новото време им даде като възможности, срещу всичко онова, което имаха, но им бе отнето.

Жоре, носталгията по хубавите времена със статистики не се преборва. Както и обратното - лошите спомени статистиката не може да изтрие.
Усещането за хубав и лош живот в цифри не можеш измери.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12463
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: За ползата от Европейския съюз

Мнение от Ivan1007 »

Аз си спомням режима на тока от средата и края на 80-те. 2 часа има два часа нема. И че в тия два часа с ток посред зима пускахме всички отоплителни уреди включително и ютията в Студентски град. И че снабдявахме цялата рода в провинциятя с никарагуанско кафе 6-то качество, леща и тоалетннали хартия, които се "пускаха" чат-пат в столицата и за национални празници в провинцията. Аве 1988 България беше напълно банкрутирала - признанието е на Петър Младенов (виж темата за реиндустриализацията) Тя ако не беше банкрутирала Тато щеше да си умре като Генерален Секретар, а не Ани Младенова да му кърпи чорапите. То и СССР немаше да се разпадне, ако не беше банкрутирал. 1987-ма в Москва идваха ежедневно стотици хиляди с надежда да купят нещо за ядене. А по магазините тук-там почернели кокали и два вида колбаси дето котката ги подминаваше без да ги подуши - то немаше месо в тях. Добре, че бяха българските паспорти - с тях влизахме в ресторанти дето имаше какво да се яде, но не допускаха съветските граждани.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Публикувай отговор