Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от ablood »

Всъщност темата не е за самите банки, а за лакомите потребители, бързащи да подпишат неясен договор, преди да са изпуснали мечтаното жилище.

Статията и коментарите към нея призовават правителството да се намеси и да им облекчи връщането на дълга.
Защото са недоразбрали договора?
Защото не са очаквали, че банките ще свземат всичко каквото могат?
Защото са очаквали, че Бойко ще вдигне заплатите?
Или просто защото са свикнали друг да е крив.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от becks »

IRA написа:В България нещата не седят точно такак както тук с плаващата лихва.
От 12 май потребителският кредит е отровен. Всеки, който вземе потребителски кредит от българска банка от 12 май нататък, не може да знае и да прецени каква лихва ще плати в течение на срока на този кредит. Начинът на определяне на лихвата и нейното ниво, съгласно закона и по желание на народните представители, може да бъде променяно от самата банка кредитор, колкото пъти си иска, в каквато посока си иска и когато си иска. Това е нещо, което не съществува никъде другаде по света.
Тук основния процент за образуването на плаващата лихва не се определя от банката кредитор и еднакъв за всички банки.
Не е вярно това. в българия "референтния лихвен процент" всъщност е това на което тук му викат прайм. Всяка банка сама си определя прайма в Канада. Прочетете си ситните букви в договорите :D
И тук нищо не можеш да промениш в договора и ако не е фиксиран за определено време, тя може (теоретично) да го вдигне колко си иска ....

А статията е една пълна глупост за забавление на икономически неграмотните
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12463
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от Ivan1007 »

IFF написа:Разбрах,синьото предпочиташ.
Ти благодарение на него ли стигна до този бисер? :D
IRA написа: Тук основния процент за образуването на плаващата лихва не се определя от банката кредитор и еднакъв за всички банки.
:D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от IRA »

Хубаво може и така да. Аз съм с фиксиран процент и не ги гледам тия неща. 5 години не мърда и толкоз. До тук бях 4 години нае дин процент и той опредлено не мръдна, сега сме 5 година на друг , по нисък и се съмнявам да ми го променят по средата.
Добре де , прайма си го дигат кога то им падне ли? От банката твърдяха ,че не може ли те да решават кога да го променя и затова не знаели кога ще се промени, уж Bank of Canada решавала горе долу колко ще е и всички банки се въртяли около това.
Аз оствам с впечетление ,че в България не може да си фиксираш процента и да знаеш за еди си колко време ще е толкова и няма да мърда, не е ли така?
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от Julian_04 »

Като иmа телета, ще иmа и касапи! ... 8) На банките това иm е работата да въртят пари, който не си е догледал нещата да си скубе саmо собствената коса! Както се казва проблеmът си е изцяло негов!... ;) Аз не знаm при тая анти-пазарна иконоmика в България, кой ли взиmа пари назаеm??? :( Ние като бяхmе таm работехmе саmо кеш...Никакви банки!!!...освен в случаите на преводи от чужбина... ;)
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от cocose »

Тука си имат една много хубава приказка: Богатите получават лихви, бедните плащат лихви :)
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12463
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от Ivan1007 »

IRA написа:Добре де , прайма си го дигат кога то им падне ли? От банката твърдяха ,че не може ли те да решават кога да го променя и затова не знаели кога ще се промени, уж Bank of Canada решавала горе долу колко ще е и всички банки се въртяли около това.
Аз оствам с впечетление ,че в България не може да си фиксираш процента и да знаеш за еди си колко време ще е толкова и няма да мърда, не е ли така?
Нито за България нито за Канада си разбрала.

За Канада явно не си на зор в момента, а и има доста информация, но трябва да се поровиш.

За България има много хубав сайт за всякакви финансови услуги и продукти. Поне аз не знам да има нещо така добре направено за Канада.

http://www.moitepari.bg/

И в Канада и в България всичко се свежда до това как да правиш 5000 на месец минимум. Другото се нарежда. :tmi: :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
7George
Мнения: 9658
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от 7George »

Не четящите ситното в БГ може би сами си го вкарват... Те и тука не четат, има си адвокати за това, на оито им се плаща. Той ти разказва всичко. Разликата идва и от там че някъде искат народа да е добре, да бачка и да може да си плаща, другаде - не им пука много за това.

За парите на банките. Аз ако имах артък пари, щях да ги дам на банка да ги дава назаем, а не директно на лицето ХХ, даже и да ми е приятел, така работи една добра система.

И винаги има други възможности: Не гледайте как живеят другите и не взимайте заеми; събирайте кеш в една касичка...
Embrace your climate change!
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от roumensp »

becks написа:..... Всяка банка сама си определя прайма в Канада ......
Вярно е, ама ти не си ли забелязал, че всички големи банки имат един и същ Prime (2.5% в момента) ? Просто защото всички добавят един и същ % (за да са конкурентноспособни) към "Target for the overnight rate" на Bank of Canada (0.5% в момента).
Аватар
Преуспял
Мнения: 572
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 3:34 pm

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от Преуспял »

7George написа: Те и тука не четат, има си адвокати за това, на оито им се плаща.
Само да уточня, адвокатите на тея обикновено почват да четат ситното чак след като уйде коньо у ряката... и трябва да се изяснява кой крив кой прав ;)
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от becks »

roumensp написа:
becks написа:..... Всяка банка сама си определя прайма в Канада ......
Вярно е, ама ти не си ли забелязал, че всички големи банки имат един и същ Prime (2.5% в момента) ? Просто защото всички добавят един и същ % (за да са конкурентноспособни) към "Target for the overnight rate" на Bank of Canada (0.5% в момента).
А ти не си ли забелязал, че и в България за да са конкурентноспособни всички имат еднакъв "референтен лихвен%", който пък се равнява по euribor. Т.е. същата работа
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от Omega3 »

ablood написа:Всъщност темата не е за самите банки, а за лакомите потребители, бързащи да подпишат неясен договор, преди да са изпуснали мечтаното жилище.

Статията и коментарите към нея призовават правителството да се намеси и да им облекчи връщането на дълга.
Защото са недоразбрали договора?
Защото не са очаквали, че банките ще свземат всичко каквото могат?
Защото са очаквали, че Бойко ще вдигне заплатите?
Или просто защото са свикнали друг да е крив.


Лесно е да се правиШ на важен живеейки в дьржава в която банките са субект на строги закони и на които последното им желание е да печелят от наивни или лакоми клиенти.

Аман от диви капиталисти покрили се под една от най-социалните системи в светьт.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от Omega3 »

Julian_04 написа:Като иmа телета, ще иmа и касапи! ... 8) На банките това иm е работата да въртят пари, който не си е догледал нещата да си скубе саmо собствената коса! Както се казва проблеmът си е изцяло негов!... ;) Аз не знаm при тая анти-пазарна иконоmика в България, кой ли взиmа пари назаеm??? :( Ние като бяхmе таm работехmе саmо кеш...Никакви банки!!!...освен в случаите на преводи от чужбина... ;)
ОШте един правеШт се на див капиталист покрил се в сьШтото време в дьржава в която банките са строго регламентирани относно степента до която могат да се нахвьрлят вьрху консуматора.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от roumensp »

Omega3 написа:Лесно е да се правиШ на важен живеейки в дьржава в която банките са субект на строги закони и на които последното им желание е да печелят от наивни или лакоми клиенти.
......
Във всяка една държава банките имат само едно желание - да печелят от ВСИЧКИ клиенти (не само от наивни или лакоми). :D :D
mwanza
Мнения: 1008
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 12:17 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Банките съсипаха потребителите.. които не четат ситния текст

Мнение от mwanza »

Човек трябва да си прави сметката. Аз така правя и нямам проблеми. Ма нямам и нищо да изплащам.
Щотото като зимам нещо първата мисъл не е малките букви, ами имам ли пари. Ако имам, втората мисъл е - ако утре съм без работа кво прайм, мога ли или немога да си плащам? И нещата си се оправят от само себе си.

Ама ако с 500лв ( ку ще и 1000 да е ) заплата се нахакаш да плащаш апартамент и пералня и тн.. ееее не са виновни малките букви.

Оффтопик.
Да питам Джулиан как ги пише тези m-та насред дума на кирилица, че сън не ме хваща...
Публикувай отговор