Дребни инвестиции

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Kpetrov написа:Аз съм съгласен, че има защо компанията да е важна и ценна, но защо цената отнесено към приходите на компанията е 111 и продължава да има търсене и ръст? Те са доставчик на важни компоненти за Apple, но самите Apple имат P/E 18, P/B 6.2, което трябва да ги прави много по-предпочитани пред AVGO!!!

П.П.
yahoo, когато продаде танжерин видя ли на каква цена реално продаваш или на следващият ден разбираш колко може да си сюрпризиран?
Не твърдя че са по-предпочитани. Всички са се засилили към най-големите играчи и цените са вече прекалено надути. Дори и с последната корекция на AAPL да стигне $150 тази година пак не е достатъчно за големите и се търсят нови фигури с по-голям потенциал за растеж. В момента в който всички узнаха кои фирми доставят чиповете за рекордните продажби на айфон и всички се юрнаха да купуват най-евтините от тях с някакви надежди за скок след обявяване и на техните тримесечни отчети и едва ли са гледали толкова P/E и P/B.

За фонда понеже сумата беше голяма и не ми даде да го направя онлайн като се обадих по телефона ми казаха, че ще е по цената за този ден, която ще се изчисли вечерта. Интересното беше, че не ми удържаха никаква сума за мениджмънт за единия месец през който беше инвестицията и си получих цялата сума от броя акции умножена по цената за деня. Вече е изтеглена и прехвърлена изцяло при мен.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

MrGeek написа:Поведението на тълпата на пазара е реален фактор и според мен не е удачно от гледна точка на бизнеса, да се лишаваме от предимствата, които ни дават познаването и успешното възползване от този феномен.
От доста време си мисля върху това изречение и вече започвам да осъзнавам за какво точно става въпрос. От друга страна разбирам, че поведението на големите играчи на пазара е още по-силен фактор и познаването и успешното му използване може да даде дори още по-големи резултати. Затова инвестирането първо в познания за материята с която се залавяме е по-важната за крайния резултат. Прочетох "The intelligent investor", има важни фундаментални истини, но не ме грабна особено. Остават още 19 книги на бюрото ми.

Повече ми допадат следните дефиниции за спекулант и инвеститор:
"The word speculator comes from the Latin 'speculari', which means to spy and observe. A speculator therefore, is a person who observes and acts before the future occurs."
"Investors are the big gamblers. They make a bet, stay with it, and if it goes wrong, they lose it all." :D
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

yahoo написа:За фонда понеже сумата беше голяма и не ми даде да го направя онлайн като се обадих по телефона ми казаха, че ще е по цената за този ден, която ще се изчисли вечерта. Интересното беше, че не ми удържаха никаква сума за мениджмънт за единия месец през който беше инвестицията и си получих цялата сума от броя акции умножена по цената за деня. Вече е изтеглена и прехвърлена изцяло при мен.
Доколкото разбрах сумата за мениджмът е вече удържана в обявения процент печалба на фондовете.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Koko »

Kpetrov написа:
yahoo написа:За фонда понеже сумата беше голяма и не ми даде да го направя онлайн като се обадих по телефона ми казаха, че ще е по цената за този ден, която ще се изчисли вечерта. Интересното беше, че не ми удържаха никаква сума за мениджмънт за единия месец през който беше инвестицията и си получих цялата сума от броя акции умножена по цената за деня. Вече е изтеглена и прехвърлена изцяло при мен.
Доколкото разбрах сумата за мениджмът е вече удържана в обявения процент печалба на фондовете.
Да, точно така - цената се изчислява като се събере сумата на всички активи във фонда и от нея се извадят всички разходи, включително таксата за управление.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

yahoo написа:От доста време си мисля върху това изречение и вече започвам да осъзнавам за какво точно става въпрос. От друга страна разбирам, че поведението на големите играчи на пазара е още по-силен фактор и познаването и успешното му използване може да даде дори още по-големи резултати. Затова инвестирането първо в познания за материята с която се залавяме е по-важната за крайния резултат. Прочетох "The intelligent investor", има важни фундаментални истини, но не ме грабна особено. Остават още 19 книги на бюрото ми.

Повече ми допадат следните дефиниции за спекулант и инвеститор:
"The word speculator comes from the Latin 'speculari', which means to spy and observe. A speculator therefore, is a person who observes and acts before the future occurs."
"Investors are the big gamblers. They make a bet, stay with it, and if it goes wrong, they lose it all." :D
Големиите играчи и те са част от тълпата, макар и доста по-влиятелната. Предимството на малкия играч е да разчита правилно действията на големите и да се вмъква навреме в създадените от тях трендове. Разбира се истината винаги е някъде по средата. Всичко зависи от целите, ресурсите и ситуацията на пазара. Спекулативните стратегии са доста по-подходящи за тези с дребен размер на капитала, защото изискват своевременно влизане в и излизане от дадена позиция, без това да се отразява по някакъв начин на пазарната стойност. За инвеститори с капитал от мащабите на Уорън Бъфет например, подобни стратегии са неприложими. Във всеки един подход обаче според мен най-важното е правилното идентифициране и управление на риска. Затова използваната стратегия трябва да е фокусирана именно върху това, но в контекста на конкретната пазарна ситуация, защото рисковете при един възходящ тренд са едни, докато рисковете при сриващ се пазар и такъв, който не върви на никъде са съответно съвсем други. Съществуват финансови инструменти, които позволяват в много по-голяма степен да се контролира риска, но стига да си пределно наясно как работят нещата. Като опциите да речем. Те обаче са нож с две остриета, защото ефективното им използване изисква изключително сериозно ниво на познания и прилагане на сложни стратегии, над които винаги тегне дамоклевия меч на левъриджа и периода на валидност (от там всъщност идва и разбирането за високия риск на тези инструменти, който произлиза от НЕПОЗНАВАНЕТО на основните им принципи, в следствие на което доста играчи инвестират "на сляпо" и на практика доближават дейността почти до хазарт). От друга страна обаче ефективното им използване позволява покриването на всякакви възможни развития на пазара и залагането на повече от един вариант за успех в реализирането на печалба, както и реализирането на печалба в ситуации, които не се покриват от традиционното инвестиране, например при повишена волатилност. Тези инструменти освен всичко друго, дават възможност и за постоянна ликвидност, както на капитала, така и на доходите от него, а това е изключително важен момент. Изобщо темата е много обширна и предполага дълги дискусии. :)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Едва ли има нужда от дълги дискусии защото не е нужно да се преоткрива топлата вода. Всичко изглежда достатъчно дълбоко проучено и е нужно само да се седне и да се прочете и осмисли. Дотук каквото прочетох е че каквото правех досега е с много голям риск и има начини в пъти да се подобри.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

А кога продавате?
С евтиното купуване засега се справям с повече или по-малко успех. Продаването е малко по-трудно, защото Mr. Market е непредвидим. Аз лично се изнасям когато пазарът се завърти около справедливата (според мен) цена. Например когато P/E ratio наближи 20 или пък има много голям ръст в цената за много кратко време, 30-40-50% за година да речем. Случва се възходящият тренд да продължи и след продажбата, но пишман инвеститорите като мен трябва да имат стабилен margin of safety и в двете посоки. Също така и се опирам на здрав разум
Например в темата стана дума за NYSE:KR , ако ги имах от миналата година - бих ги продал с най-голямо удоволствие и 50-60% печалба и бих ги заменил с нещо подценено от сектора, да речем Tesco (макар че европейските акции са по-трудни за търгуване оттук).
По подобни причини продадох наскоро CSCO & INTC и ги замених с DE & WFC.
Наша гордост: оказва се, че другарите Бъфет и Гейтс също оценили тракторите последното тримесечие, но аз ги изпреварих още през лятото :)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Значи все пак търсиш период за макс печалба, а не ги държиш по 2-3 г. на каквото стане. Аз нямам търпението да търся подценени и да ги чакам с години да ги оценят, а направо грабвам първата класа за кратко докато все още големите имат интерес към тях и цените растат. Кратки са периодите на голям растеж на всички основни индекси и трябва да се използва това време пълноценно. Изхода зависи от стратегията и за мен е един, а за теб различен. Моя е или авариен 2% под покупната цена или нормален при достигане на краткосрочния ми профит от 1-5% за ден или макс до няколко дена според ситуацията. Тези уж подценените дори и с добрата новина че самолета направи успешен първи полет пак обратно на очакванията тръгнаха надолу. Опарих се малко и спирам с играчите втора класа когато другите в същото време чупят рекорди. Не си заслужава чакането.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

Търсенето на максималната печалба е най-сигурният мотиватор за максимални загуби :)
Моята най-важна мотивация като инвеститор е да не губя - margin of safety, дивиденти, внимателно проучване и т.н. Като страничен ефект (не мога да отрека и че е търсен) се получават добри печалби - засега 25%+ годишно в продължение на няколко години. Признавам, че при растящ пазар не беше особено трудно, ще видим занапред.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Павел »

c200 написа:А кога продавате?
С евтиното купуване засега се справям с повече или по-малко успех. Продаването е малко по-трудно, защото Mr. Market е непредвидим. Аз лично се изнасям когато пазарът се завърти около справедливата (според мен) цена. Например когато P/E ratio наближи 20 или пък има много голям ръст в цената за много кратко време, 30-40-50% за година да речем. Случва се възходящият тренд да продължи и след продажбата, но пишман инвеститорите като мен трябва да имат стабилен margin of safety и в двете посоки. Също така и се опирам на здрав разум
Например в темата стана дума за NYSE:KR , ако ги имах от миналата година - бих ги продал с най-голямо удоволствие и 50-60% печалба и бих ги заменил с нещо подценено от сектора, да речем Tesco (макар че европейските акции са по-трудни за търгуване оттук).
По подобни причини продадох наскоро CSCO & INTC и ги замених с DE & WFC.
Наша гордост: оказва се, че другарите Бъфет и Гейтс също оценили тракторите последното тримесечие, но аз ги изпреварих още през лятото :)



http://www.investopedia.com/articles/te ... 061801.asp"
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

"buy support - sell resistance" си е базовата стратегия при bull market. Въпроса на C200 според мен беше доколко близко до предполагаемия resistance продаваме: със запас предварително или след като вече е подминат и е започнал спад, но пък сме се надявали и за нов пробив нагоре.
Аватар
Stoynev
Мнения: 309
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 8:39 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Stoynev »

Baytex върви стремглаво надолу 18,30$ днес. Да произведат един барел им коства 41$. Ако петрола задържи цена 50$ (ве4е се върти пове4е от месец около нея), мислите ли 4е компанията ще е пе4еливша или ще пуска кепениците
"Най-добрият сред хората е оня, който е най-полезен" - А. ДЖАМИ
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

Преди 2 - 3 дни продадох всичко и се ориентирах към ETF's. Просто нещо не ми харесваше необходимоста (поради таксите за трансакции) да държа малко компании.
Събитията от вчера с една от компаниите която държах просто потвърдиха съмненията ми, че има много голям брой неизвестни и фактори оказващи влияние на цените.
Linmar (LNR:TSX) с всичките не лоши показатели които търсим от учебниците. P/E 15, P/B 2,9 PEG 0,6 вчера обяви годишни резултати с приходи и печалби по-големи от очаваните и какво... след обявяване на новината в сряда следобед акциите скачат с 2% (малко ме хвана яд че съм ги продал), но на следващият ден от отварянето на борсата спад от 4% и до края на деня -5.25%!!!
Прочетох някакви мнение, че това се дължало на още по-големи очаквания от инвеститорите, което ми затвърди мнението по-добре с електронно търгувани фондове отколкото да рискувам с няколко компании.
Още повече, ако погледнем показателите на банките които са баш по учебниците, но последните 6 месеца са надолу!!!
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Това потвърждава само моите наблюдения, че са твърде малко канадските компании на които може да се разчита дългосрочно. Твърде са нестабилни и с недостатъчен растеж, а инвеститорите са разглезени от южния маркет и бързо се оттеглят за по-високи печалби докато все още индексите мърдат и не е започнал спад. И си е нормално - като си се прежалил в тези времена да държиш канадски долари ще искаш достатъчна възвращаемост която да компенсира обезценяването на тази валута. Канадските компании ако при този растеж в момента не могат да дръпнат нагоре няма как да очакваш после когато започне спадането да го направят. ETF принципно са по-стабилни заради диверсификацията, но това пък е с цената на по-нисък растеж.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Дребни инвестиции

Мнение от roumensp »

Kpetrov написа:.... което ми затвърди мнението по-добре с електронно търгувани фондове отколкото да рискувам с няколко компании.
Аз стигнах до същия извод преди доста години и по настоящем нямам нито време, нито желание да се занимавам с нещо друго освен ETFs и mutual funds.
Публикувай отговор