Съвет за имиграция

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
pval

Съвет за имиграция

Мнение от pval »

Здравейте на всички.

Бих искал да помоля за съвет относно най-добрия път към Канада в моя случай

Аз съм на 24 години. Скоро се дипломирах – BA in Advertising (United Kingdom) и MA in Marketing and Communications of the Future (Spain). В момента съм във България докато намеря най-подходящия начин за легална имиграция, за постоянно, в Канада (докато работя по специалността си в голяма немска компания). Имам (скромните) малко над 2 години професионален опит в B2B и B2C маркетинг сектора. За съжаление, нямам достатъчно точки за Express Entry. За това упорито кандидатствам в различни Канадски компании но, с оглед на COVID-19 ситуацията и все още началния кариерен етап, в който се намирам, за сега нямам успех. За това обмислям записването на втора магистратура в колеж в Торонто. Това ми дава право на 20 часа работа на седмица, както и на кандидатстване за PGWP след завършване на курса.
*От към езици – перфектен английски/немски, добър испански

Въпросите ми за сега са следните:
  • Може би някой от Вас също е във сферата на маркетинга. Бих се радвал да споделите опит и всякакви съвети, които биха ми помогнали да се реализирам в тази сфера в Канада.
  • Насочил съм се към Торонто – а за колеж, за сега съм набелязал Centennial College. Случайно някой от Вас да има наблюдения върху тази институция?
  • След завършване на колеж и придобиването на работен стаж в Канада (макар и на половин работно време) и последвало получаване на PGWP, шансовете за получаване на спонсорирана от работодател работна VISA неимоверно се увеличават, нали?
Може би пропускам нещо очевидно или има по-подходящ начин за мен да постигна Канадската мечта. За това бих се радвал на всякакви съвети от Вас – хората, които вече успешно са преминали по този път.

Благодаря Ви предварително за отделеното време :)
miteto
Модератор

Re: Съвет за имиграция

Мнение от miteto »

pval написа: Сря Авг 19, 2020 2:53 am
  • Може би някой от Вас също е във сферата на маркетинга. Бих се радвал да споделите опит и всякакви съвети, които биха ми помогнали да се реализирам в тази сфера в Канада.
  • Насочил съм се към Торонто – а за колеж, за сега съм набелязал Centennial College. Случайно някой от Вас да има наблюдения върху тази институция?
  • След завършване на колеж и придобиването на работен стаж в Канада (макар и на половин работно време) и последвало получаване на PGWP, шансовете за получаване на спонсорирана от работодател работна VISA неимоверно се увеличават, нали?
Може би пропускам нещо очевидно или има по-подходящ начин за мен да постигна Канадската мечта. За това бих се радвал на всякакви съвети от Вас – хората, които вече успешно са преминали по този път.

Благодаря Ви предварително за отделеното време :)
Не съм в сферата на маркетинга, но:
- Centennial College е добър, заедно с George Brown, Humber, Seneca, Sheridan бих го сложил в "Топ 5" в Торонто.
- Идеята на PGWP е да го използваш евентуално да получиш Permanent Residence: https://www.canada.ca/en/immigration-re ... ation.html
Сума ти и индийци използват точно този механизъм - идват като international students в някой колеж и се борят после за PR. Единственият детайл е, че трябва да приготвиш около $15,000-$18,000 такса обучение на година и отделно да имаш за други разходи като наем и храна (а Торонто си е скъп град).

Между другото, по въпроса "За това обмислям записването на втора магистратура в колеж в Торонто" - доколкото знам, в Онтарио не се предлага магистратура (Master's degree) в колежи, а само в университетите. От колеж ще получиш нещо от сорта на "Advanced Diploma", което на сълбицата стои по-ниско дори от бакалавър (Bachelor's degree).

Между другото, колко години стаж ти липсват за да се класираш по Express Entry? Няма ли да е по-изгодно (финансово) да си вдигнеш точките за език на макс и да натрупаш още няколко години стаж за Express Entry? Вместо да прекараш 2 години учене в колеж за диплома която е безсмислена за теб (вече имаш магистратура) харчейки по около $30,000 на година, за да стигнеш в крайна сметка пак до Express Entry?
pval

Мнение от pval »

Здравейте, miteto!

След като разгледах по-внимателно, прав сте, че всъщност колежите предлагат по-скоро едногодишен Postgraduate Certificate от колкото магистратура.

Относо Express Entry, проиграх няколко сценария с калкулатора, като получих следните точки:
  • IELTS нямам активен, а за Англия кандидатствах с TOEFL – да речем, ще изкарам максимални точки по всички критерии. Ако отбележа максимален резултат по всичко на IELTS – 456 точки
  • Ако изчакам и пиша, че имам 3+ години опит (този опит нали може да не е в една и съща компания и да не е 3 години последователно, понеже едната ми година опит беше по време на следването ми – но беше на пълно работно време и на пълна заплата) – 481.
  • Ако пиша, че имам 1 година work experience в Канада – 521 точки. Но, единственият начин, които виждам, за да получа този experience, е да се запиша в колеж. Въпреки цената и по-ниския от магистратура статут на обучението, според мен отново ще придобия нови знания и умения, които най-вероятно ще са и по-локално насочени. Другият плюс, който виждам от колежа е, че мога да се възползвам от връзките на преподавателите там, career services и това, да си сложа името на този колеж на CV-то, което евентуално да ми помогне да намеря постоянна работа.
  • Aко ме номинират от провинция – 1121 (ИДЕАЛНО). За съжаление, обаче, Masters Stream е затворен за момента в Онтарио. Има ли някакъв друг вариант за номиниране от провинция?
Като разглеждам последните изпратени 600 покани, активните профили със 601-1200 точки са 462, а тези с 501-600 точки са 284. Тоест, резултат под 550 реално погледнато няма да ме доведе до Express Entry.

Имам още няколко въпроса.
  • От какво зависи дали ще признаят дадено образование? Има ли официален списък с акредитирани институции?
  • Някъде чух, че има списък с работодатели, които са отворени към спонсориране на имигранти за работна VISA, но не намирам нищо подобно на официалната страница на Канада. Има ли наистина такъв списък?
  • Подобен Postgraduate Certificate, който е с продължителност от една година, дава ли право на PGWP?
Поздрави!
Аватар
Kan_Tangra

Мнение от Kan_Tangra »

Въпреки, че се изкушавам много да вляза в дискусия "за и против", ще си замълча по този въпрос, единствено с препоръката добре да проверите къде искате да емигрирате, данъци, разходи и тн. На "картинка" заплащането изглежда едно. Реално, като теглиш чертата е друго.

Но не за това тръгнах да пиша.
Основното е, че в Канада, финансово тежките инвестиции не вървят много добре. Отчасти заради написаното по-горе. Дадеш ли едни пари, те са пари, които са спестени, след данъци, след режийни, след някакво пропиляно време. Говоря, разбира се, принципно. Може парите да са дошли от имот, родители и тн. Но това не променя принципа. Защото е напълно в сила принципът за алтернативните ползи, или пък загуби.

Та, като ще емигрирате в Канада, гледайте да го направите с МИНИМАЛЕН разход на време, пари, нерви, труд.
Защото ако е голяма инвестицията, после може и да съжалявате, а и тя няма да бъде възвърната.
Начинът по който е организиран трудовият пазар и данъци в Канада е "социален". Т.е., на принципа на "оцеляването". Никой не те пита колко инвестиция си вложил в образование или пристигане. Никой не очаква да си "възвръщаш инвестиции". Сметката е направена, като си платиш данъците, да можеш да си платиш пържолите и подслона. И дотам.

Та, интересно какво конкретно означава "канадската мечта"? Хората все по-рядко си позволяват да мечтаят. Включително и в Северна Америка.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг

ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола