Емиграция на програмист в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от pumpy »

miteto написа: Сря Сеп 30, 2020 12:24 pm
pumpy написа: Вто Сеп 29, 2020 9:05 pm
dimitar_grozev_90 написа: Вто Сеп 29, 2020 3:12 pm Наистина бих се радвал да споделиш опита си. :) Аз не съм човек, който има фискирано мнение за нещата, все пак ти си живял там, не аз.
Аз лично бих те посъветвал да пропуснеш точно неговия опит. Нищо няма да загубиш, "вервай ми": негативизъм, расизъм, омраза, многознание, безсмислици. Видимо загубени 27 години от живота му.....
Ами разкажи на човека тогава за твоя опит, таман няма да има негативизъм, многознание и безсмислици.
Мите, ако до днес не си разбрал, аз не съм програмист и за разлика от павката не съм на всяка манджа мерудия. На мен Канада ми е дала много и ако днес трябваше да взема това решение щеше да е същото.
За мен лично е странно да питаш разни анонимни персони за съвет как да си живееш живота. Или искаш нещо и го правиш или не искаш и си намираш оправдания
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от miteto »

pumpy написа: Сря Сеп 30, 2020 12:58 pm
miteto написа: Сря Сеп 30, 2020 12:24 pm
pumpy написа: Вто Сеп 29, 2020 9:05 pm
dimitar_grozev_90 написа: Вто Сеп 29, 2020 3:12 pm Наистина бих се радвал да споделиш опита си. :) Аз не съм човек, който има фискирано мнение за нещата, все пак ти си живял там, не аз.
Аз лично бих те посъветвал да пропуснеш точно неговия опит. Нищо няма да загубиш, "вервай ми": негативизъм, расизъм, омраза, многознание, безсмислици. Видимо загубени 27 години от живота му.....
Ами разкажи на човека тогава за твоя опит, таман няма да има негативизъм, многознание и безсмислици.
Мите, ако до днес не си разбрал, аз не съм програмист и за разлика от павката не съм на всяка манджа мерудия. На мен Канада ми е дала много и ако днес трябваше да взема това решение щеше да е същото.
За мен лично е странно да питаш разни анонимни персони за съвет как да си живееш живота. Или искаш нещо и го правиш или не искаш и си намираш оправдания
Пумпи, въпросът беше за сравнение на живота в Канада и САЩ предвид коментарите дали всеки в щатите носи пищов, дали здравеопазването в щатите е по-зле от Канада (и дори от България) и т.н. Не те питаме за заплатите на програмистите.
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от tanyatais »

roumensp написа: Сря Сеп 30, 2020 12:40 pm
tanyatais написа: Сря Сеп 30, 2020 11:55 am
roumensp написа: Вто Сеп 29, 2020 3:47 pm ....
Жена ми е раждала в САЩ. Сметката беше 20к, от тях аз платих 200 и повечето бяха за храна дето съм поръчвал докато стоя там. :D Условията баха фантастични, собствена стая около 100 квадрата, баня с джакузи, ТВ и ДВД, дивани за роднини и т.н. ... и страхотни доктори и сестри.
Същото го има и в България за 1-2К лв.
Ти раждала ли си в “същото” в България та си толкова убедена ? BTW това в САЩ не беше някаква специална болница, просто една от най-големите в Сиатъл, все едно Първа Градска в София. В САЩ медицинските услуги са скъпи, защото труда на докторите е много високо платен. От друга страна зъболекара ми не беше по-скъп от тия в Канада, но пък канадския ми иншурънс покрива пломби на 100%, докато там беше 80%.

BTW при “безплатното” канадско здравеопазване трябваше да платя 3к от джоба си за лазерна корекция на зрението, никой не покрива това, защото било “по избор”.
Да, разбира се.
Върнахме се специално да родя в България и да опитаме да живеем там.
Апропо, и двамата ми първи братовчеди, които са програмисти и са живели от 16 годишни в Англия се завърнаха в Бг през 2007ма и не мислят да имигрират въобще.
Единият проучваше за насам преди 3 години, но го разубедиха заплатите и стандарта на живот.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

tanyatais написа: Сря Сеп 30, 2020 1:12 pm Апропо, и двамата ми първи братовчеди, които са програмисти и са живели от 16 годишни в Англия се завърнаха в Бг през 2007ма и не мислят да имигрират въобще.
Единият проучваше за насам преди 3 години, но го разубедиха заплатите и стандарта на живот.
За програмисти не е зле в БГ, аз бях ОК навремето. Но за такива като твоя мъж и моята жена България не може да предложи нищо.
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от tanyatais »

roumensp написа: Сря Сеп 30, 2020 1:41 pm
tanyatais написа: Сря Сеп 30, 2020 1:12 pm Апропо, и двамата ми първи братовчеди, които са програмисти и са живели от 16 годишни в Англия се завърнаха в Бг през 2007ма и не мислят да имигрират въобще.
Единият проучваше за насам преди 3 години, но го разубедиха заплатите и стандарта на живот.
За програмисти не е зле в БГ, аз бях ОК навремето. Но за такива като твоя мъж и моята жена България не може да предложи нищо.
Не зная с какво се занимава съпругата ви, но за мъжа ми беше ок и там, и тук. Просто тук е съкратената версия на сбъдването на плановете ни.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от miteto »

tanyatais написа: Сря Сеп 30, 2020 1:43 pm
roumensp написа: Сря Сеп 30, 2020 1:41 pm
tanyatais написа: Сря Сеп 30, 2020 1:12 pm Апропо, и двамата ми първи братовчеди, които са програмисти и са живели от 16 годишни в Англия се завърнаха в Бг през 2007ма и не мислят да имигрират въобще.
Единият проучваше за насам преди 3 години, но го разубедиха заплатите и стандарта на живот.
За програмисти не е зле в БГ, аз бях ОК навремето. Но за такива като твоя мъж и моята жена България не може да предложи нищо.
Не зная с какво се занимава съпругата ви, но за мъжа ми беше ок и там, и тук. Просто тук е съкратената версия на сбъдването на плановете ни.
tanyatais, ти какво работиш в Канада?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от pumpy »

miteto написа: Сря Сеп 30, 2020 1:01 pm Пумпи, въпросът беше за сравнение на живота в Канада и САЩ предвид коментарите дали всеки в щатите носи пищов, дали здравеопазването в щатите е по-зле от Канада (и дори от България) и т.н. Не те питаме за заплатите на програмистите.
Ако това е въпроса:
- аз имам пистолет в караваната в момента, докато сме на ваканция. Иначе ми е в сейф закачен на леглото до главата ми;
- здравеопазването в Канада е страхотно, докато си здрав и не ти трябва;
- ако трябва да избирам между Аляска и Нунавут бих избрал второто.
- аз лично правя повече кинти е Канада, отколкото в Щатите;
- customer service в Канада sucks ама много много, сравнено със щатите;
- в щатите ми е гот, защото ако и да съм женен за американка се чуствам като на гости и винаги може да си отидем в Канада;
- е моента6се оглеждам за карибски остров на който да се преместя за някокон години;
- медицинското образование в кебек е супер евтинко и много добро. И двете ми момчета ще учат в макгил , заради езика, за без пари;
- ако аз мога следващите 10 години да работя по 12 седмици на север и да си живея живота останалите 40 някъде другаде, няма по добра комбинация; това другаде не е задължително щатите, но определено не е България
-
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от tanyatais »

miteto написа: Сря Сеп 30, 2020 1:44 pm
tanyatais написа: Сря Сеп 30, 2020 1:43 pm
roumensp написа: Сря Сеп 30, 2020 1:41 pm
tanyatais написа: Сря Сеп 30, 2020 1:12 pm Апропо, и двамата ми първи братовчеди, които са програмисти и са живели от 16 годишни в Англия се завърнаха в Бг през 2007ма и не мислят да имигрират въобще.
Единият проучваше за насам преди 3 години, но го разубедиха заплатите и стандарта на живот.
За програмисти не е зле в БГ, аз бях ОК навремето. Но за такива като твоя мъж и моята жена България не може да предложи нищо.
Не зная с какво се занимава съпругата ви, но за мъжа ми беше ок и там, и тук. Просто тук е съкратената версия на сбъдването на плановете ни.
tanyatais, ти какво работиш в Канада?
Не съм програмист.
Имам малък частен бизнес от 5 години, а преди това работех същото другаде.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

pumpy написа: Сря Сеп 30, 2020 1:49 pm
miteto написа: Сря Сеп 30, 2020 1:01 pm Пумпи, въпросът беше за сравнение на живота в Канада и САЩ предвид коментарите дали всеки в щатите носи пищов, дали здравеопазването в щатите е по-зле от Канада (и дори от България) и т.н. Не те питаме за заплатите на програмистите.
Ако това е въпроса:
- аз имам пистолет в караваната в момента, докато сме на ваканция. Иначе ми е в сейф закачен на леглото до главата ми;
Демек потвърди написаното от Павел, ама побърза да го оплюеш.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

tanyatais написа: Сря Сеп 30, 2020 2:07 pm Имам малък частен бизнес от 5 години, а преди това работех същото другаде.
Можеш да имаш малък частен бизнес като чистачка, градинар, риъл естейт агент, financial adviser и т.н. И преди това било същото другаде ... :D
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от domino »

Не съм програмист, но имам приятели програмисти и това което ми прави впечатление е, че дори те започнаха да говорят за уволнения, съкращения на заплатите и трудно намиране на работа след това.

Що се отнася до инженерите тук и в България, едва ли може да се каже еднозначно къде е по-добре от финансова гледна точка. За всеки е различно. Наскоро си говорихме с един приятел със собствена проектантска фирма тук (част конструкции) и той (както и други) каза, че ако беше останал в България щеше да е по-добре финансово от тук.
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

domino написа: Сря Сеп 30, 2020 2:56 pm Що се отнася до инженерите тук и в България, едва ли може да се каже еднозначно къде е по-добре от финансова гледна точка. За всеки е различно. Наскоро си говорихме с един приятел със собствена проектантска фирма тук (част конструкции) и той (както и други) каза, че ако беше останал в България щеше да е по-добре финансово от тук.
Зависи от специалност, местоположение, способности, време и не на последно място късмет. Жена ми като инженер е с доходи на доктор-специалист, без да има собствена фирма. Това разбира се отне доста години, първите й месеци взимаше само 18/час, после повече вкл. и от овъртайм, после трябваше да учи и държи изпити да се лицензира и т.н. Аз в България познавам предимно инженери, повечето не са особено доволни.

Колкото до програмисти, за тях е много по-добре в САЩ, работа има с лопата да я ринеш, рекруитерите не ме оставяха на мира докато бях там. И съответно и плащат по-добре от Канада. Лично на мен вече не ми дреме за пари, търся единствено сигурност и спокойствие и не бих се върнал в САЩ за работа, единствено за ваканция.
Последно промяна от roumensp на Сря Сеп 30, 2020 3:12 pm, променено общо 1 път.
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от domino »

roumensp написа: Сря Сеп 30, 2020 3:02 pm
domino написа: Сря Сеп 30, 2020 2:56 pm Що се отнася до инженерите тук и в България, едва ли може да се каже еднозначно къде е по-добре от финансова гледна точка. За всеки е различно. Наскоро си говорихме с един приятел със собствена проектантска фирма тук (част конструкции) и той (както и други) каза, че ако беше останал в България щеше да е по-добре финансово от тук.
Вероятно е въпрос на късмет. И време. Жена ми като инженер е с доходи на доктор-специалист, без да има собствена фирма. Това разбира се отне доста години, първите й месеци взимаше само 18/час, после повече вкл. и от овъртайм, после трябваше да учи и държи изпити да се лицензира и т.н. Аз в България познавам предимно инженери, повечето не са особено доволни.
Да, ето, жена ти е пример за успял инженер тук. Доколкото си спомням тя беше ОиВ (или ВиК). Познавам и други такива случаи. Познавам обаче и обратни случаи. А има и успели инженери тук, които обаче не могат да стигнат нивото си на успялост което са имали в България ( и като доход и като позиция).
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

domino написа: Сря Сеп 30, 2020 3:11 pm Да, ето, жена ти е пример за успял инженер тук. Доколкото си спомням тя беше ОиВ (или ВиК). Познавам и други такива случаи. Познавам обаче и обратни случаи. А има и успели инженери тук, които обаче не могат да стигнат нивото си на успялост което са имали в България ( и като доход и като позиция).
На мен първото ми образование е ВиК, но никога не съм работил като такъв. Тя е лицензиран Land Surveyor или по български геодезист ... тук го наричат и geomatics.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

Успели хора разбира се има и в Канада. Проблемът е такъв: според мен има смисъл човек да имигрира, когато отношението риск/печалба е значително по-високо. Риск има навсякъде, но ако очакваната печалба е няколко пъти по-висока и рискът е на приемливо ниво (например подобен на риска да не си намериш работа в България), може би си струва. Но ако отношението риск/печалба е близко, например очакваният риск е еднакъв на двете места, а очакваната нетна печалба е само 20-30% повече, то цялата тази операция не си струва усилията (защото си е разправия и допълнителни проблеми от гледна точка на приравнявания, търсене на връзки, на работа, документи, опознаване на разликите в системите, устройване в личният живот и пр.).
Ако обаче очакваната печалба е 2-3 пъти по-висока (или повече) при близък риск, тогава може би си струва.
В случая определено не виждам как 4 до 6 хиляди лева в България чисто след данъци и осигуровки може да се превърнат в 10 до 15 хиляди долара бруто на месец в Канада, за да компенсират разликата в стандарта (която идва главно от цените на имотите) и данъците. Ако има успешен бизнес - да, това може да стане, може и повече, но като служител не мога да се сетя как ще стане, поне в Торонто, тук най-добрата "фул тайм работа", която са ми предлагали в последните 1-2 години е за 130,000 на година преди данъци + бонус + бенефити (а аз съм си изградил някакво име и имам добро резюме след близо 18 години тук). За това и си позволих да си дам мнението.

(не че си търся работа, просто имам сравнително голям набор от рекрутъри, които познавам, а те разчитат, че мога да им препоръчам някого)
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Публикувай отговор