Емиграция на програмист в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

jovani написа: Вто Сеп 29, 2020 8:45 am 3. "По-добре една птичка в ръката, отколкото две в храсталака" (древна Китайска мъдрост)
Това са глупости, какво му пречи да се върне, ако не му хареса ? Да не би да се отказва от българско гражданство като емигрира ....

Да не говорим, че не си много убедителен, раздаващ акъл от Торонто. :lol:
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

Павел написа: Като човек живял 15 г в САЩ и 12 в Канада, мислех да ти напиша по-обширен коментар във връзка с изключително наивните ти прогнози за какво ще се случи, или няма да се случи в Канада след 30 години, обаче като прочетох, че си притеснен от факта, че във САЩ всеки имал право да носи оръжие, се отказах.
Не може да искаш човек на 10 хиляди километра да има същите представи и разбирания като теб. Както аз не знам детайли за България и Европа, така и той не знае за Америка, въпрос на приоритети.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

roumensp написа: Вто Сеп 29, 2020 1:19 pm
jovani написа: Вто Сеп 29, 2020 8:45 am 3. "По-добре една птичка в ръката, отколкото две в храсталака" (древна Китайска мъдрост)
Това са глупости, какво му пречи да се върне, ако не му хареса ? Да не би да се отказва от българско гражданство като емигрира ....

Да не говорим, че не си много убедителен, раздаващ акъл от Торонто. :lol:
Кога човек разбира, че не му харесва? След 3, 5, 10 години? Или каца на летището, оглежда се и си купува билет за обратно...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

jovani написа: Вто Сеп 29, 2020 1:45 pm
roumensp написа: Вто Сеп 29, 2020 1:19 pm
jovani написа: Вто Сеп 29, 2020 8:45 am 3. "По-добре една птичка в ръката, отколкото две в храсталака" (древна Китайска мъдрост)
Това са глупости, какво му пречи да се върне, ако не му хареса ? Да не би да се отказва от българско гражданство като емигрира ....

Да не говорим, че не си много убедителен, раздаващ акъл от Торонто. :lol:
Кога човек разбира, че не му харесва? След 3, 5, 10 години? Или каца на летището, оглежда се и си купува билет за обратно...
За всеки различно, знам едни дето го разбраха след 6 месеца, на други им трябват 10 години. Няма как да знаеш преди да пробваш лично, приказките на други в общия случай не важат за теб.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

roumensp написа: Вто Сеп 29, 2020 2:04 pm
jovani написа: Вто Сеп 29, 2020 1:45 pm
roumensp написа: Вто Сеп 29, 2020 1:19 pm
jovani написа: Вто Сеп 29, 2020 8:45 am 3. "По-добре една птичка в ръката, отколкото две в храсталака" (древна Китайска мъдрост)
Това са глупости, какво му пречи да се върне, ако не му хареса ? Да не би да се отказва от българско гражданство като емигрира ....

Да не говорим, че не си много убедителен, раздаващ акъл от Торонто. :lol:
Кога човек разбира, че не му харесва? След 3, 5, 10 години? Или каца на летището, оглежда се и си купува билет за обратно...
За всеки различно, знам едни дето го разбраха след 6 месеца, на други им трябват 10 години. Няма как да знаеш преди да пробваш лично, приказките на други в общия случай не важат за теб.
След 10 години на програмиста от темата ще му се наложи да почва пак в България от нулата...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

jovani написа: Вто Сеп 29, 2020 2:19 pm След 10 години на програмиста от темата ще му се наложи да почва пак в България от нулата...
Пълни глупости. Според теб опит от България е по-ценен от такъв от САЩ или Канада ... :lol:
Впрочем питай Танграта ...

И защо не помисляш и за жена му ? Канада не е България и в други професии се печели повече ... аз съм с над 25 години опит, 20 от тях в САЩ и Канада, но жена ми изкарва близо тройно. Не я знам каква е неговата, но за повечето инженерни професии перспективата в Канада е по-добра от България.

А и не всичко е в парите, както ти казаха.
dimitar_grozev_90
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2020 3:34 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от dimitar_grozev_90 »

Павел написа: Вто Сеп 29, 2020 1:18 pm
dimitar_grozev_90 написа: Вто Сеп 29, 2020 3:01 am
miteto написа: Пон Сеп 28, 2020 8:32 pm
jovani написа: Пон Сеп 28, 2020 6:47 pm А при обявените заплати в София за чий му е да идва в Канада?
Заради хубавият климат?
Хайде, има бенефити че има мадами от цял свят, ама и това омръзва да ви кажа честно.
Джовани, има и други неща освен заплатата. Не си ли разбрал досега, че не на всички живота в България е еднакъв и не на всички живота в Канада е еднакъв? Иначе съм съгласен, ако заплатата му е единственият фактор, ще трябва доста да се замисли дали си струва това начинание. Аз не съм сигурен какви са му мотивите, затова най-добре да го попитаме. dimitar_grozev_90, какво те кара сериозно да се замисляш за емиграция?
Ако го направя, няма да е заради пари, защото животът ми в момента е изключително уреден, по-скоро като всеки човек, който търси развитие, искам по-добра и уредена държава за мен и бъдещето ми семейство. Определено не изключвам и фактора пари, но сметките излизат долу-горе еднакви, според по-горните мнения на колегите. В момента и може би в следващите 5-10 години не очаквам някакви големи проблеми, особено в София, но ако погледнем да речем след 30 години, не съм толкова убеден. България е затихваща икономика и по него време ще е изгубила сигурно 1/3 от населението си. Това че шепа програмисти и още 1-2 професии ще сме сложили розовите очила, не е валидно за всички останали. А населението на Канада, от друга страна, ще нарастне може би с толкова - това означава по-трудна емиграция, по-високи цени на жилища, по-силна икономика. Геополитическото разположение на България също не ми харесва, буквално под носа ни се водят войни, които никой не знае до къде ще ескалират. Европа се пълни с агресивни и необразовани номади, САЩ с лошата си здравна система и законът всеки да има оръжие не ми харесват като вариант. Друг фактор е глобалното затопляне, всяка година средните температури се повишават. В близкото бъдеще е възможно да видим големи миграции на хора към по-северните части на света, както и от големи градове до океани, които са застрашени от наводнения. И може би не на последно място липсата на закони, шуробаджинащината, корупцията и простотията. Аз може да не съм засегнат директно от тези неща - нито водя дела с някой, нито ми трябват връзки да започна работа, нито кръговете ми са от такива хора, но това води в дългосрочен план до бедност за целия народ.
Като човек живял 15 г в САЩ и 12 в Канада, мислех да ти напиша по-обширен коментар във връзка с изключително наивните ти прогнози за какво ще се случи, или няма да се случи в Канада след 30 години, обаче като прочетох, че си притеснен от факта, че в САЩ всеки имал право да носи оръжие и че здравната система била лоша, се отказах.
Наистина бих се радвал да споделиш опита си. :) Аз не съм човек, който има фискирано мнение за нещата, все пак ти си живял там, не аз.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

dimitar_grozev_90 написа: Вто Сеп 29, 2020 3:12 pm Наистина бих се радвал да споделиш опита си. :) Аз не съм човек, който има фискирано мнение за нещата, все пак ти си живял там, не аз.
Иска да каже да не вярваш на всичко, което четеш в медиите, повечето от тях така или иначе са просто пионки на нечии политически интереси и сеят пропаганда като Работническо дело навремето. :D

Аз ще ти кажа за оръжието и здравната система в САЩ, живял съм там 6 години.
- В момента оръжието им е най-малкия проблем, престъпленията така или иначе се извършват предимно от хора, които незаконно са си придобили оръжието.
- Здравеопазването в САЩ предлага по-добро качество от канадското. Да, за някои е скъпо, но за хора с добра работа не е, защото работодателя плаща по-голямата част от застраховката. Пенсионерите имат Medicare, а социално слаби могат да минат безплатно в доста ситуации. Канадското е по-достъпно, но не е "безплатно", защото ние го плащаме чрез данъците си. Всички зъболекари, физиотерапевти, оптометристи и т.н. в Канада са частници и за тях важат същите правила като в САЩ, ако имаш застраховка е ОК, иначе се ръсиш.
Жена ми е раждала в САЩ. Сметката беше 20к, от тях аз платих 200 и повечето бяха за храна дето съм поръчвал докато стоя там. :D Условията баха фантастични, собствена стая около 100 квадрата, баня с джакузи, ТВ и ДВД, дивани за роднини и т.н. ... и страхотни доктори и сестри.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от Павел »

roumensp написа: Вто Сеп 29, 2020 1:32 pm
Павел написа: Като човек живял 15 г в САЩ и 12 в Канада, мислех да ти напиша по-обширен коментар във връзка с изключително наивните ти прогнози за какво ще се случи, или няма да се случи в Канада след 30 години, обаче като прочетох, че си притеснен от факта, че във САЩ всеки имал право да носи оръжие, се отказах.
Не може да искаш човек на 10 хиляди километра да има същите представи и разбирания като теб. Както аз не знам детайли за България и Европа, така и той не знае за Америка, въпрос на приоритети.
Разбира се че не, обаче факта, че си няма хабер от ситуацията в САЩ, както и че не си е направил труда да погледне статистиката за последните 20 години и види процента на имигриралите в Канада бели спрямо ордите, ми говори ясно, че ще си губя времето да го ъпдейтвам
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

Павел написа: Вто Сеп 29, 2020 3:59 pm
roumensp написа: Вто Сеп 29, 2020 1:32 pm Не може да искаш човек на 10 хиляди километра да има същите представи и разбирания като теб. Както аз не знам детайли за България и Европа, така и той не знае за Америка, въпрос на приоритети.
Разбира се че не, обаче факта, че си няма хабер от ситуацията в САЩ, както и че не си е направил труда да погледне статистиката за последните 20 години и види процента на имигриралите в Канада бели спрямо ордите, ми говори ясно, че ще си губя времето да го ъпдейтвам
Ами няма хабер, ама му е простено, вероятно много повече се информира за Европа, където живее в момента. И аз нямах преди да поживея на континента.
В крайна сметка няма идеална държава, както сам знаеш. Ти ако имаше възможност да живееш във всяка една точка на света къде би избрал ? Аз лично не съм сигурен за себе си ...
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от pumpy »

dimitar_grozev_90 написа: Вто Сеп 29, 2020 3:12 pm Наистина бих се радвал да споделиш опита си. :) Аз не съм човек, който има фискирано мнение за нещата, все пак ти си живял там, не аз.
Аз лично бих те посъветвал да пропуснеш точно неговия опит. Нищо няма да загубиш, "вервай ми": негативизъм, расизъм, омраза, многознание, безсмислици. Видимо загубени 27 години от живота му.....
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от tanyatais »

roumensp написа: Вто Сеп 29, 2020 3:47 pm ....
Жена ми е раждала в САЩ. Сметката беше 20к, от тях аз платих 200 и повечето бяха за храна дето съм поръчвал докато стоя там. :D Условията баха фантастични, собствена стая около 100 квадрата, баня с джакузи, ТВ и ДВД, дивани за роднини и т.н. ... и страхотни доктори и сестри.
Същото го има и в България за 1-2К лв.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от miteto »

tanyatais написа: Сря Сеп 30, 2020 11:55 am
roumensp написа: Вто Сеп 29, 2020 3:47 pm ....
Жена ми е раждала в САЩ. Сметката беше 20к, от тях аз платих 200 и повечето бяха за храна дето съм поръчвал докато стоя там. :D Условията баха фантастични, собствена стая около 100 квадрата, баня с джакузи, ТВ и ДВД, дивани за роднини и т.н. ... и страхотни доктори и сестри.
Същото го има и в България за 1-2К лв.
За 1000 лева стая 100 квадрата с джакузи? В коя болница точно? Аз последно си спомням по разкази на познати, че трябва да дадеш "подарък" от добро сърце от 1000-1500 лева на лекаря в Майчин Дом, ако искаш да се занимава с теб въобще.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от miteto »

pumpy написа: Вто Сеп 29, 2020 9:05 pm
dimitar_grozev_90 написа: Вто Сеп 29, 2020 3:12 pm Наистина бих се радвал да споделиш опита си. :) Аз не съм човек, който има фискирано мнение за нещата, все пак ти си живял там, не аз.
Аз лично бих те посъветвал да пропуснеш точно неговия опит. Нищо няма да загубиш, "вервай ми": негативизъм, расизъм, омраза, многознание, безсмислици. Видимо загубени 27 години от живота му.....
Ами разкажи на човека тогава за твоя опит, таман няма да има негативизъм, многознание и безсмислици.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

tanyatais написа: Сря Сеп 30, 2020 11:55 am
roumensp написа: Вто Сеп 29, 2020 3:47 pm ....
Жена ми е раждала в САЩ. Сметката беше 20к, от тях аз платих 200 и повечето бяха за храна дето съм поръчвал докато стоя там. :D Условията баха фантастични, собствена стая около 100 квадрата, баня с джакузи, ТВ и ДВД, дивани за роднини и т.н. ... и страхотни доктори и сестри.
Същото го има и в България за 1-2К лв.
Ти раждала ли си в “същото” в България та си толкова убедена ? BTW това в САЩ не беше някаква специална болница, просто една от най-големите в Сиатъл, все едно Първа Градска в София. В САЩ медицинските услуги са скъпи, защото труда на докторите е много високо платен. От друга страна зъболекара ми не беше по-скъп от тия в Канада, но пък канадския ми иншурънс покрива пломби на 100%, докато там беше 80%.

BTW при “безплатното” канадско здравеопазване трябваше да платя 3к от джоба си за лазерна корекция на зрението, никой не покрива това, защото било “по избор”.
Публикувай отговор