Емиграция на програмист в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

pumpy написа: Сря Окт 07, 2020 10:55 pm
MrGeek написа: Сря Окт 07, 2020 10:27 pm
jovani написа: Сря Окт 07, 2020 9:35 pm 3. Каква е данъчната ставка в Канада и България?
Почти една и съща. И преди да ми скочиш с идиотския аргумент за плоския ДОО в България, нека да те открехна, че това не е единствения данък, който тежи на шията на всеки индивид. Общата данъчна тежест като процент от GDP в България и Канада е около 30%.
Напълно съм съгласен. Пример: в щатите данъците са по-ниски, но си плащаш сам здравната застраховка. Моята бивша хигиенистка, плаща 1500 на месец за медицинска застраховка и първите 10к от медицинските й разходи годишно са си нейни. Има права да спестява преди данъчно по 6 или 7 хилки на година в здравна сметка, за да покрива тези 10к на година самоучастие, но под една или друга форма, преди или след данъци, здравната и грижа струва 28к годино ако има нужда от лекарска грица, преди разходите да се поемат от "застраховката"
Е, на 76к годишна заплата (работи 4 пъти в седмицата, както повечето й колеги на тази възраст), данъците може и да са й ниски, или по-ниски от Канада, но като извадим още едни 28к за здраве и слетката става съвсем различна.
Същото и в БГ - данъка е 10%, но осигуровките, които в щатите, просто се наричат "работен данък", правят сметката да е доста повече от 10%

А отностно милионерите: не че в Канада няма корупция, но милионер се става и без да корумпираш някого, а в България не се - последното от опит, личен, защото не станах милионер, но даже за да правиш едни кирливи 6000 на месец, трябваше да си плащаш на шефа на РЗОК в Перник, иначе ми взимаше, доста от изкараните с труд, с глоби обратно. Тук, в Сееверна Америка, до днес не ми се случило никой да ме изнудва, за да мога просто да ходя на работа и да печеля хляба си, с труда си.
Теб може никой да не те изнудва, но в една друга тема попаднах на информация как ти изнудваш служителите си. Как може, при толкова висок доход, който твърдиш че имаш, да предлагаш на асистентката си 25 долара на час за да работи на север при тези ужасни климатични условия?
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от Vedren »

Първо не са 2000 а 3000 лв таван.
Второ мери в %. Би ли казал колко са в % от дохода осигуровка за здраве ( такава в Канада няма) за пенсия, за безработица а после аз ще ти кажа колко са в Канада.
Не забравяй да включиш акцизи и такси за бензин щото той е доста по скъп в БГ.

Разликата от 7 % данък ДДС ( 20 в БГ срещу 13 в Онтарио ) няма ли да я броим?

Не случайно същестува термина Разполагем доход.
Последно промяна от Vedren на Сря Окт 07, 2020 11:23 pm, променено общо 1 път.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от MrGeek »

jovani написа: Сря Окт 07, 2020 11:09 pm Това са някакви твои твърдения, изсмукани от пръстите. Аз ти казвам, че има огромна разлика м/у 10% плосък данък и здравни и социални осигуровки на доход с таван около 2000 лева с това, което е в Канада.
Това са статистически факти, троле. Твоето е изсмукана от пръстите лъжа, с която се опитваш да убедиш канарчетата (ако изобщо има такива), че в България единствените данъци са ДОО и ДЗО, което дори на малките деца трябва да е ясно, че е идиотизъм. :D :rofl:
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

MrGeek написа: Сря Окт 07, 2020 11:21 pm
jovani написа: Сря Окт 07, 2020 11:09 pm Това са някакви твои твърдения, изсмукани от пръстите. Аз ти казвам, че има огромна разлика м/у 10% плосък данък и здравни и социални осигуровки на доход с таван около 2000 лева с това, което е в Канада.
Това са статистически факти, троле. Твоето е изсмукана от пръстите лъжа, с която се опитваш да убедиш канарчетата (ако изобщо има такива), че в България единствените данъци са ДОО и ДЗО, което дори на малките деца трябва да е ясно, че е идиотизъм. :D :rofl:
Тези "факти" си ги измислил току що.

Нали програмиста от темата си каза, че изкарвал 4 до 6 хиляди чисто на месец в България. Това е след данък общ доход, социални и здравни осигуровки. Ако искаш да изкарваш много пари никой не може да бие 10% данък общ доход (освен местата, където изобщо няма такъв).

Мр. Гийк, премерихме си компютрите, не искаш да си покажеш колата в съответната тема, много е възможно програмистът, пуснал тази тема да има много по-добро качество на живот от твоето.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от pumpy »

jovani написа: Сря Окт 07, 2020 11:13 pm Теб може никой да не те изнудва, но в една друга тема попаднах на информация как ти изнудваш служителите си. Как може, при толкова висок доход, който твърдиш че имаш, да предлагаш на асистентката си 25 долара на час за да работи на север при тези ужасни климатични условия?
- средната заплата в НУ за дентален асистент е 22.50;
- аз предлагам 25.00 и бонуси за продукция;
- никой не е длъжен да приеме така предлаганата позиция, всеки има право на избор;

Как това горното точно е изнудване ??? Ти имаш ли някакво елементарно познание за значението на думата "изнудване" ??? Виж, ако исках на потенциалния си работник 5 кинта от всеки 25 изкарани, тогава вече би се вписало донякъде в изнудване. Но тогава просто бих предлагал под средната заплата и сигурно няма да имам персонала, от който имам нужда. Изобщо тра-ла-ла. Включи се "сериозният човек, с изградено име във форума" и темата се запъти за към шипките. Наистина имаш някаква репутация във форума :rofl: :rofl: :rofl:
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

pumpy написа: Сря Окт 07, 2020 11:34 pm
jovani написа: Сря Окт 07, 2020 11:13 pm Теб може никой да не те изнудва, но в една друга тема попаднах на информация как ти изнудваш служителите си. Как може, при толкова висок доход, който твърдиш че имаш, да предлагаш на асистентката си 25 долара на час за да работи на север при тези ужасни климатични условия?
- средната заплата в НУ за дентален асистент е 22.50;
- аз предлагам 25.00 и бонуси за продукция;
- никой не е длъжен да приеме така предлаганата позиция, всеки има право на избор;

Как това горното точно е изнудване ??? Ти имаш ли някакво елементарно познание за значението на думата "изнудване" ??? Виж, ако исках на потенциалния си работник 5 кинта от всеки 25 изкарани, тогава вече би се вписало донякъде в изнудване. Но тогава просто бих предлагал под средната заплата и сигурно няма да имам персонала, от който имам нужда. Изобщо тра-ла-ла. Включи се "сериозният човек, с изградено име във форума" и темата се запъти за към шипките. Наистина имаш някаква репутация във форума :rofl: :rofl: :rofl:
Изнудване е, защото разчиташ на поредното излъгано камилче да ти се хване на въдицата. Защото никой нормален човек не би работил за 25 долара на час на север преди данъци, а само някой прекарал се имигрант, който няма друг избор. Ти също си могъл да не даваш рушвет на шефа на РЗОК Перник, но си го направил умишлено, никой не те е карал на сила - тогава защо се оплакваш?

Могъл си просто да откажеш да плащаш рушвета и да не работиш, какъв ти е проблема тогава?
Всеки има право на избор...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от pumpy »

jovani написа: Сря Окт 07, 2020 11:39 pm Изнудване е, защото разчиташ на поредното излъгано камилче да ти се хване на въдицата. Защото никой нормален човек не би работил за 25 долара на час на север преди данъци, а само някой прекарал се имигрант, който няма друг избор. Ти също си могъл да не даваш рушвет на шефа на РЗОК Перник, но си го направил умишлено, никой не те е карал на сила - тогава защо се оплакваш?

Могъл си просто да откажеш да плащаш рушвета и да не работиш, какъв ти е проблема тогава?
Всеки има право на избор...
Ни най-малко не разчитам на нито едно "излъгано камилче" за да работя на север. До сега винаги съм имал асистент, все родени в Канада хора, които са избрали сами да работят на север, заради овъртайма и свободното време. Нещо, което много от вас не могат да разберат. 11 работни седмици в годината е нещо, което на "юг в Канада", НИКОЙ не го предлага в моя "бизнес", НИКОЙ.

А аз нямах избор в Радомир. Единствената "здравна застрахователна институция" в БГ е НЗОК. Работата в малко населено място е беше немислимо, без договор с НЗОК или поне не беше в моя случай на кратковременност там. И аз бях изнудван за да имам този договор и да работя. Един наемен работник е много по-мобилен, от един собственик на "дентална клиника"

И къде ме виждаш някъде да се оплаквам ??? Просто споделям, че милионер в Канада можеш да станеш и без да си изнудван или да корумпираш някого. В България НЕ МОЖЕШ. Това беше коментара ми, ти го превърна на поредната лична нападка, тотално извън темата. Да не би да си се изръсил днес с 10к за обувки и да не са ти пуснали, защото си два часа пред мен във времето и би трябвало сега да си с некоя кифла в леглото да си "заработи" чепиците, а не да се заяждаш с мен. Или вие с ози сте на смени (не в леглото, а в заяцдането) ???
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

pumpy написа: Чет Окт 08, 2020 12:03 am
jovani написа: Сря Окт 07, 2020 11:39 pm Изнудване е, защото разчиташ на поредното излъгано камилче да ти се хване на въдицата. Защото никой нормален човек не би работил за 25 долара на час на север преди данъци, а само някой прекарал се имигрант, който няма друг избор. Ти също си могъл да не даваш рушвет на шефа на РЗОК Перник, но си го направил умишлено, никой не те е карал на сила - тогава защо се оплакваш?

Могъл си просто да откажеш да плащаш рушвета и да не работиш, какъв ти е проблема тогава?
Всеки има право на избор...
Ни най-малко не разчитам на нито едно "излъгано камилче" за да работя на север. До сега винаги съм имал асистент, все родени в Канада хора, които са избрали сами да работят на север, заради овъртайма и свободното време. Нещо, което много от вас не могат да разберат. 11 работни седмици в годината е нещо, което на "юг в Канада", НИКОЙ не го предлага в моя "бизнес", НИКОЙ.

А аз нямах избор в Радомир. Единствената "здравна застрахователна институция" в БГ е НЗОК. Работата в малко населено място е беше немислимо, без договор с НЗОК или поне не беше в моя случай на кратковременност там. И аз бях изнудван за да имам този договор и да работя. Един наемен работник е много по-мобилен, от един собственик на "дентална клиника"

И къде ме виждаш някъде да се оплаквам ??? Просто споделям, че милионер в Канада можеш да станеш и без да си изнудван или да корумпираш някого. В България НЕ МОЖЕШ. Това беше коментара ми, ти го превърна на поредната лична нападка, тотално извън темата. Да не би да си се изръсил днес с 10к за обувки и да не са ти пуснали, защото си два часа пред мен във времето и би трябвало сега да си с некоя кифла в леглото да си "заработи" чепиците, а не да се заяждаш с мен. Или вие с ози сте на смени (не в леглото, а в заяцдането) ???
Това, което се опитвам да кажа е, че изнудване също е когато човек е принуден да започне работа, при условия, които не го устройват, защото няма друг избор. Същото като при теб в Радомир - това, че си отишъл там и си приел тези условия е било твой избор, никой не те е карал на сила. Като си се махнал някой друг е дошъл на твоето място и живота продължава. В моята област в България или Канада на мен никой не ми е искал рушвети, нито са ме притеснявали данъчни, нито съм бил замесен в корупция. Познавам хора в България станали милионери без да са били забъркани в каквато и да е корупция, така че това МОЖЕ да стане.

И още нещо: при 40%+ маргинален данък общ доход е много трудно да направиш пари, без да намериш начин да не си плащаш данъците и това всички бизнесмени го знаят, включително Игнат Канев, Шефкет Чападжиев, Хълбой, пък и всички останали участници в този форум.

П.П. Заходката с днешната девойка беше в паузата м/у първото ми мнение в тази тема днес и останалите. В момента съм в добро настроение, можете да си представите как изглеждат нещата, когато настроението ми не е чак толкова добро :rofl:
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от Павел »

pumpy написа: Сря Окт 07, 2020 10:55 pm
MrGeek написа: Сря Окт 07, 2020 10:27 pm
jovani написа: Сря Окт 07, 2020 9:35 pm 3. Каква е данъчната ставка в Канада и България?
Почти една и съща. И преди да ми скочиш с идиотския аргумент за плоския ДОО в България, нека да те открехна, че това не е единствения данък, който тежи на шията на всеки индивид. Общата данъчна тежест като процент от GDP в България и Канада е около 30%.
Напълно съм съгласен. Пример: в щатите данъците са по-ниски, но си плащаш сам здравната застраховка. Моята бивша хигиенистка, плаща 1500 на месец за медицинска застраховка и първите 10к от медицинските й разходи годишно са си нейни. Има права да спестява преди данъчно по 6 или 7 хилки на година в здравна сметка, за да покрива тези 10к на година самоучастие, но под една или друга форма, преди или след данъци, здравната и грижа струва 28к годино ако има нужда от лекарска грица, преди разходите да се поемат от "застраховката"
Е, на 76к годишна заплата (работи 4 пъти в седмицата, както повечето й колеги на тази възраст), данъците може и да са й ниски, или по-ниски от Канада, но като извадим още едни 28к за здраве и слетката става съвсем различна.
Същото и в БГ - данъка е 10%, но осигуровките, които в щатите, просто се наричат "работен данък", правят сметката да е доста повече от 10%

А отностно милионерите: не че в Канада няма корупция, но милионер се става и без да корумпираш някого, а в България не се - последното от опит, личен, защото не станах милионер, но даже за да правиш едни кирливи 6000 на месец, трябваше да си плащаш на шефа на РЗОК в Перник, иначе ми взимаше, доста от изкараните с труд, с глоби обратно. Тук, в Сееверна Америка, до днес не ми се случило никой да ме изнудва, за да мога просто да ходя на работа и да печеля хляба си, с труда си.
За високите премии можеш да благодариш само и единствено на Обама кеър, нещо което омразния ти Тръмп иска да премахне. Аз когато живеех в САЩ плащах на Кайзър Пърманенте по $100 на месец без абсолютно никакъв дидактъбъл, като граничението беше, че трябва да ходиш само в техните болници. При Блу Крос и Блу Шийлдс щях да плащам по $150 и с $2500 дидактъбъл, затова избрах Кайзър, чиято слава беше, че като качество е по-шити, нещо което аз не забелязах.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от pumpy »

Павел написа: Чет Окт 08, 2020 12:21 am За високите премии можеш да благодариш само и единствено на Обама кеър, нещо което омразния ти Тръмп иска да премахне. Аз когато живеех в САЩ плащах на Кайзър Пърманенте по $100 на месец без абсолютно никакъв дидактъбъл, като граничението беше, че трябва да ходиш само в техните болници. При Блу Крос и Блу Шийлдс щях да плащам по $150 и с $2500 дидактъбъл, затова избрах Кайзър, чиято слава беше, че като качество е по-шити, нещо което аз не забелязах.
Включи се втората кофа с помия, не по темата (мястото на запетайката не е случайно ;) ): Защо се опитвате да коментирате сфери, които не разбирате ? Да сте ме видели да коментирам компютри, коли, ракети и набиване на крак по плаща, бизнес, инвестиции, кинти, акции, банки. Но да ми плямпате за здравеопазване, в което аз работя от 25 години, просто не е истина.

павка, горното доказва, за пореден път, какво ......... си: избираш евтинкото, независимо че е скапанко. И това за най-важното, което имаме: здравето ни. Не мога да си представя какво си за всичко останало.
Да не говорим, че колко ти си плащал като работник, НЯМА никакво значение колко реално струва застраховката ти. Жена ми плаща 240 на месец за четирима, но работодателят й плаща още 15к годишно. И застраховката ни е на светлинни години през Кайзер, но не това е въпроса. Въпроса е че реално струва общо повече от 20 бона на година. И нали се сещаш, че тези 20 бона ги изкарва жена ми, с труда си, не ги изкарва шефа на фирмата й от джоба си за сметка за личния си доход. Да не говорим, че тези 20к са за застраховка, при сметки над 100к. Всичко под 100к се покрива директно от работодателят й, защото в крайна сметка работи в сферата и всичко ни е "безплатно" стига да го получаваме в работата на жена ми, което аз не винаги правя, защото не всичко е качествено, но пък аз ценя здравето си и не пестя точно от него. Пестя от коли ;)
Между другото BCBS не е кой-знае колко по-добре от Кайзер, същата мизерия, същите ограничения, същите скапани резултати. Не случайно не са в листа на застраховки с които съм в контракт. Но пък е евтинко, като за тарикатчета, които си ценят колите, но здравето трябва да е безплатно....
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от Павел »

pumpy написа: Чет Окт 08, 2020 12:42 am
Павел написа: Чет Окт 08, 2020 12:21 am За високите премии можеш да благодариш само и единствено на Обама кеър, нещо което омразния ти Тръмп иска да премахне. Аз когато живеех в САЩ плащах на Кайзър Пърманенте по $100 на месец без абсолютно никакъв дидактъбъл, като граничението беше, че трябва да ходиш само в техните болници. При Блу Крос и Блу Шийлдс щях да плащам по $150 и с $2500 дидактъбъл, затова избрах Кайзър, чиято слава беше, че като качество е по-шити, нещо което аз не забелязах.
Включи се втората кофа с помия, не по темата (мястото на запетайката не е случайно ;) ): Защо се опитвате да коментирате сфери, които не разбирате ? Да сте ме видели да коментирам компютри, коли, ракети и набиване на крак по плаща, бизнес, инвестиции, кинти, акции, банки. Но да ми плямпате за здравеопазване, в което аз работя от 25 години, просто не е истина.

павка, горното доказва, за пореден път, какво ......... си: избираш евтинкото, независимо че е скапанко. И това за най-важното, което имаме: здравето ни. Не мога да си представя какво си за всичко останало.
Да не говорим, че колко ти си плащал като работник, НЯМА никакво значение колко реално струва застраховката ти. Жена ми плаща 240 на месец за четирима, но работодателят й плаща още 15к годишно. И застраховката ни е на светлинни години през Кайзер, но не това е въпроса. Въпроса е че реално струва общо повече от 20 бона на година. И нали се сещаш, че тези 20 бона ги изкарва жена ми, с труда си, не ги изкарва шефа на фирмата й от джоба си за сметка за личния си доход. Да не говорим, че тези 20к са за застраховка, при сметки над 100к. Всичко под 100к се покрива директно от работодателят й, защото в крайна сметка работи в сферата и всичко ни е "безплатно" стига да го получаваме в работата на жена ми, което аз не винаги правя, защото не всичко е качествено, но пък аз ценя здравето си и не пестя точно от него. Пестя от коли ;)
Между другото BCBS не е кой-знае колко по-добре от Кайзер, същата мизерия, същите ограничения, същите скапани резултати. Не случайно не са в листа на застраховки с които съм в контракт. Но пък е евтинко, като за тарикатчета, които си ценят колите, но здравето трябва да е безплатно....
Aз му обяснявам, колко съм плащал за себе си, като самонаемен, той дрънка глупости. Също му казах, ча ако бях избрал уж по-добрите (абсолютно недоказано), щях да плащам само $50 на месец повече, а не 10 ДЕСЕТ пъти повече от хигиенистката му - 1500 на месец. Чакай само да изберат Заспалия и да почнат да лекуват нелегалните безплатно, както той и Камала лично и най-тържествено обещаха, да видиш тогава колко ще ти скочат застраховките. Ще ревеш за Тръмп
Health Care For Undocumented Immigrants: Where The Candidates Stand
https://www.youtube.com/watch?v=O-QP5TBTVhY
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от pumpy »

Павел написа: Чет Окт 08, 2020 1:14 am
pumpy написа: Чет Окт 08, 2020 12:42 am
Павел написа: Чет Окт 08, 2020 12:21 am ......Аз когато живеех в САЩ плащах на Кайзър Пърманенте по $100 на месец без абсолютно никакъв дидактъбъл, като граничението беше, че трябва да ходиш само в техните болници. При Блу Крос и Блу Шийлдс щях да плащам по $150 и с $2500 дидактъбъл, затова избрах Кайзър, чиято слава беше, че като качество е по-шити, нещо което аз не забелязах.
Aз му обяснявам, колко съм плащал за себе си, като самонаемен, той дрънка глупости.
Аз ти казам, че си кофата с лайната, ти не ми вярваш. НЕ СИ КАЗАЛ такова нещо, което после си измисляш. повече няма да коментирам, няма никакъв смисъл...
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от domino »

tanyatais написа: Сря Окт 07, 2020 5:27 pm
domino написа: Сря Окт 07, 2020 3:55 pm На О Канада основно и трябват висококвалифицирани специалисти-емигранти, които в новата родина да работят ниско квалифициран работа.
Може, но е рядкост висококвалифициран кадър да реди стоки в магазина, да кара такси/ камион/ автобус, да чисти тоалетни, да е склададжия или общак по строежите.

Иначе Канада дава шанс да учиш, да правиш бизнес и да се развиваш, ако си упорит и амбициозен. За другите винаги има и такава работа.
Да, вероятно трябваше да добавя в изречението "ниско квалифицирана работа в сравнение с това което са вършили преди да дойдат в Канада". Професор който да чисти тоалетни едва ли ще видиш но професор-физик от Питсбърг Юниверсити, който тук работи някаква съвсем различна работа с екселски таблици без никаква възможност за развитие-познавам. Познавам и два пъти професор - в Япония и Австралия по земетръс който беше набутан във фирмата в трета глуха, "защото не е завършил бакалавар в Торонто Юниверсити" (може и други причини да има в неговия случай но това ми казаха като основна). Познавам изключително способни инженери, които работиха като началници в големи строителни фирми в България а тук работят като общи работници и т.н и т.н За инженери и архитекти които работят като чертожници въобще мълча. А, да и един завършил програмист, в България, прекрасно момче и добър приятел, който тук работои като тракаджия. Казва, че това му харесва повече. Не знам, може просто на всички така да им харесва повече.

Има го и обратно - програмисти, инженери и архитекти, които тук са успели много повече от България. Много повече! Познавам и такива. Въпрос: Кой може да каже кои са повече? Субектоивно мнение, което може и да не е вярно въобще - мисля, че първите са повече и че по принцип на Канада май основно и трябват хора от първата група. И как авторът на темата може да знае в коя група ще попадне?

П.С. Между другото, най-успелият българин, който съм срещал тук в Канада (не говоря за Канев) се прибра преди няколко години със семейството си в България.
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
Аватар
Vedren
Мнения: 1552
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 5:15 am
Местоположение: Hull City - срещу премиера

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от Vedren »

Човек може да се върне по много причини в БГ но най несериозно е да прави бизнес там след като е правил и имал успешен бизнес в Северна Америка. ( Не говоря да се върнеш и да се хванеш като намен работник на заплата )
Аз лично бих се върнал да си харча парите там а не да изкарвам.
Може като консултант, политик за да остана в историята и да направя нещо добро но не заради правене на бизнес.
Само влезте в една банка там за да направите 2 бизнес транзакциии и ви гарантирам че вече сте се отказали. Да не говорим за бюрокрация, за данъчна система, лицензиони режими.
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от domino »

Веднъж един приятел (също професор по физика) след едно посещение на Канада на някаква конференция каза "Канада е много хубава страна но не е моята". Явно има хора за които родината не е просто там, където е по-спокойно, по-уредено и където "по-добре хранят". Явно много хора могат да преглътнат гадната държава за да живеят в хубавата Родина. Други, към които явно спадам и аз, явно не могат. Трети пък вероятно ще попитат, какво е въобще това Родина и къде въобще свършва гадната държава и "С чего начинается Родина".
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
Публикувай отговор