Електричар - началото

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
milanelo
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 6:58 am

Електричар - началото

Мнение от milanelo »

Здравейте! Живея в Монреал от 3г, чакам си PR-а, евентуално в края на другата година. Мисля да запиша курс за електричар, който е 1г. Още не сме решили с жената в Квебек или Онтарио ще стоим. Четох много тези дни за трейдс, електришъни, курсове, апрентис и т.н. Честно казано се обърках тотално. Въпросът ми е, какъв е най-добрият (лесният) начин да вляза в този бранш. Нямам опит, нито съм учил за ел. техник. Моля за съвети. Благодаря!
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Електричар - началото

Мнение от miteto »

Доколкото знам в Онтарио трябва да направиш 9000 часа чиракуване, за да си получиш лиценза. Но трябва някоя фирма (или union) да се съгласи да те вземе като чирак (apprentice). От тези 9000 часа, определен брой се изискват да са теория в класна стая, така че ако се записваш на курс, провери МНОГО внимателно дали часовете ще ти се признаят към тези 9000 часа. Внимавай, защото има много частни училища печалбари които ще те баламосват и ще ти вземат парите, а накрая нито един от часовете няма да ти се признае.
Щом имаш избор между Онтарио и Квебек, хващай телефона и почвай да звъниш по фирми и юниъни и в двете провинции, дали приемат нови чираци - това е най-трудната стъпка, да те вземат. Къде и как да караш курс е второстепенно, а и от юниъна най-вероятно ще ти кажат кога и колко теоретични часове трябва да изкараш, след като веднъж си почнал apprenticeship.
milanelo
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 6:58 am

Re: Електричар - началото

Мнение от milanelo »

Това е изключително полезен отговор. Точно тези неща с апрентис не ми бяха ясни. Благодаря много! :handshake: Ми да почвам да търся... осъзнавам, че това е много трудно след като нямам опит, но нищо не пречи да се обадя тук там.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Електричар - началото

Мнение от miteto »

milanelo написа: Сря Авг 19, 2020 12:26 am Това е изключително полезен отговор. Точно тези неща с апрентис не ми бяха ясни. Благодаря много! :handshake: Ми да почвам да търся... осъзнавам, че това е много трудно след като нямам опит, но нищо не пречи да се обадя тук там.
Опит не ти трябва толкова много, то по принцип "чирак" е точно някой без опит и местните почват чиракуването след завършване на 12-ти клас (дори някой път почват стажове по време на последната година в гимназията). Естествено, може само да ти помогне ако споменеш че си работил construction jobs пък дори и като общ работник. Общо взето на тях им трябва някой който ще върши всякаква работа без да се оплаква, ще идва винаги на време и ще идва всеки пък като му се обадят. Примерно ако почнеш към някой union работата може да е на парче - т.е. днес предприемача се обажда на union-а че му трябват 50 работника за проект от 3 седмици и те почват да звънят на работниците. От теб се очаква ако ти звъннат да си готов да почнеш на секундата. Като свършат тези 3 седмици пак седиш вкъщи и чакаш следващото обаждане. Ако почнеш пък в други фирми тогава работата може да не е на парче, а ходиш всеки ден с crew-то при различни клиенти.
Не се обаждай просто "тук там", а си направи списък с поне 300-400 фирми, защото доколкото съм чувал не става лесно с 20-30 обаждания :handshake:
milanelo
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 6:58 am

Re: Електричар - началото

Мнение от milanelo »

Ясно. Благодаря за отговора. Разбирам, че няма да е лесно и се захващам здраво.
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Електричар - началото

Мнение от ivanko13 »

milanelo написа: Вто Авг 18, 2020 6:54 pm Здравейте! Живея в Монреал от 3г, чакам си PR-а, евентуално в края на другата година. Мисля да запиша курс за електричар, който е 1г. Още не сме решили с жената в Квебек или Онтарио ще стоим. Четох много тези дни за трейдс, електришъни, курсове, апрентис и т.н. Честно казано се обърках тотално. Въпросът ми е, какъв е най-добрият (лесният) начин да вляза в този бранш. Нямам опит, нито съм учил за ел. техник. Моля за съвети. Благодаря!
Най-бърз/лесен с диплома от България и документ за стаж от фирма в България или от друга държава. За твоя случай, както Митето ти е обяснил - чирак в юниона. Отнема време но ако си млад не трябва да те притеснява. Ако си добър и ти се работи, ще правиш пари.
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
milanelo
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 6:58 am

Re: Електричар - началото

Мнение от milanelo »

Хич не съм млад, затова съм се разбързал. На 37г. съм. Почнах да звъня вече. Чакам си транскрипта на дипломата и ще пробвам юнионите. Благодаря за помоща!
Публикувай отговор