Кондо и отопление

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Кондо и отопление

Мнение от kiro »

Имам следния въпрос свързан с отоплението на кондо. В обявите за продажба кондото се рекламира така:

Cooling: Central air conditioning
Heating Fuel: Natural gas
Heating Type: Forced air

Според агентката разходите за отопление на 900 кв. фута са около $60/месец. На мен тази сума ми изглежда ниска и не ми е ясно как функционира системата за отопление "forced air" и как и какво се плаща?

Живял съм в къща с газов furnace и в апартамент с радиатори с циркулираща вода в тях.

Става дума за Торонто
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Кондо и отопление

Мнение от roumensp »

kiro написа:Имам следния въпрос свързан с отоплението на кондо. В обявите за продажба кондото се рекламира така:

Cooling: Central air conditioning
Heating Fuel: Natural gas
Heating Type: Forced air

Според агентката разходите за отопление на 900 кв. фута са около $60/месец. На мен тази сума ми изглежда ниска и не ми е ясно как функционира системата за отопление "forced air" и как и какво се плаща?

Живял съм в къща с газов furnace и в апартамент с радиатори с циркулираща вода в тях.

Става дума за Торонто
При нас "Forced air" казват, когато отоплението е с газов furnace и топлият въздух върви по тръби и излиза от отвори в подовете. Доколкото виждам вече си живял в такава къща. $60/месец ми се вижда нормално за 900 кв. фута, ако става дума за средно/месец, а не максимум (при положение, че цените на газта в Онтарио са сходни с нашите).
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Кондо и отопление

Мнение от jovani »

А може и отворите да са на тавана и топлият въздух да се движи по шлюзове (тръби).
Според мен дори е доста висока цената, която са казали - аз плащам по-малко за отопление средно-месечно на 1950 кв. фута апартамент (станал съм доста точен напоследък с цифрите, за да не изскочи Мр. Гийк или някой друг и да почнем да се омайваме по нощите) :)
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Кондо и отопление

Мнение от miteto »

kiro написа:Имам следния въпрос свързан с отоплението на кондо. В обявите за продажба кондото се рекламира така:

Cooling: Central air conditioning
Heating Fuel: Natural gas
Heating Type: Forced air

Според агентката разходите за отопление на 900 кв. фута са около $60/месец. На мен тази сума ми изглежда ниска и не ми е ясно как функционира системата за отопление "forced air" и как и какво се плаща?

Живял съм в къща с газов furnace и в апартамент с радиатори с циркулираща вода в тях.

Става дума за Торонто
Да, Forced air е точно Furnace със Natural gas. Предполагам че става въпрос за condo townhouse, а не за билдинг?
Въобще не е ниска сумата за 900 кв. фута, последните години цените на газта са рекордно ниски така че на мен сумата ми изглежда напълно реална.
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Кондо и отопление

Мнение от kiro »

Ами не, това е хайрайз с много апартаменти. Не мога да си представя всеки от тях да има собствен фърнис на газ и да си плаща отделно.
Bulgayrian
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Кондо и отопление

Мнение от IRA »

В някой кондота се плаща общо за сградта, а след това цената се разпределя в зависимост от квадратурата.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Кондо и отопление

Мнение от roumensp »

kiro написа:Ами не, това е хайрайз с много апартаменти. Не мога да си представя всеки от тях да има собствен фърнис на газ и да си плаща отделно.
То е ясно, че не всеки юнит има фърнас, може би са няколко големи в мазето, или един на няколко етажа. Сметката може да е усреднено от общата консумация за блока, в зависимост от площта на юнита ти, не знам ...
60 средно не е малко, както си мислиш, аз си сметнах моята средна сума и излезе 130/месец за 2800 кв. фута, като топлата вода също се загрява с газ.
Последно промяна от roumensp на Пет Мар 04, 2016 4:31 pm, променено общо 1 път.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Кондо и отопление

Мнение от miteto »

kiro написа:Ами не, това е хайрайз с много апартаменти. Не мога да си представя всеки от тях да има собствен фърнис на газ и да си плаща отделно.
Тогава най-вероятно има централен климатик/отопление, но наистина е интересно как мерят индивидуалната консумация? Освен отоплението да е част от condo fee, а тия $60 да са за ток на индивидуален електромер, а шматката агентка ги слага като разходи за "отопление" :D
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Кондо и отопление

Мнение от ablood »

Ето ти моята консумация в долари за отопление на 2-етажна къща (почти не топлим мазето, а гаража-хич) в Монреал. Светло зеленото е рекордната предишна зима, а тъмното е тази:

Изображение
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Кондо и отопление

Мнение от jovani »

kiro написа:Ами не, това е хайрайз с много апартаменти. Не мога да си представя всеки от тях да има собствен фърнис на газ и да си плаща отделно.
Аз живея в хай-райз и наистина има отделен фърнис в едно малко допълнително помещение, като килер с врата.
И плащам по-малко от $60 на месец, да кажем средно $30-50 в зависимост от месеца (дори през лятото се плаща, сигурно за да се разбие сметката на по-малки суми).
През същите шлюзове на тавана излиза и охладеният въздух през лятото, но предполагам че се охлажда не от фърниса, а от климатик, който е вграден като част от фърниса (не съм сигурен, не съм се ровичкал там). През лятото сметката за ток става по-висока => климатика ползва електричество, но охладеният въздух минава през шлюзовете, за които писах по-горе.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Кондо и отопление

Мнение от kiro »

И имаш отделна смтка за газ? А топлата вода централно ли ти идва?
Bulgayrian
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Кондо и отопление

Мнение от jovani »

kiro написа:И имаш отделна смтка за газ? А топлата вода централно ли ти идва?
Да, отделна сметка за газ от Енбридж и отделна за ток от Торонто Хайдро.
Топлата вода е централно, не е свързана с фърниса.
И филтъра за климатика и фърниса е един и същ.
Предполагам, че загрява вода през зимата, а я охлажда през лятото и прекарва въздуха през радиатор.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Кондо и отопление

Мнение от optics »

По обясними причини е добре топлият въздух да идва от дупка в пода, а студеният от дупка в тавана.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Кондо и отопление

Мнение от jovani »

optics написа:По обясними причини е добре топлият въздух да идва от дупка в пода, а студеният от дупка в тавана.
Принципно е така, но предполагам, че технически е по-лесно да прекарат един комплект тръби (или както там му викат), наместо два, особенно в кондо.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Кондо и отопление

Мнение от pumpy »

optics написа:По обясними причини е добре топлият въздух да идва от дупка в пода, а студеният от дупка в тавана.
Аз от такива дупки не разбирам, но при мен и топлия и студения въздух идват от едни и също дупки, просто защото нямам втори сет на тавана в стаите...
Публикувай отговор