Used car from USA

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Used car from USA

Мнение от the_coach »

Мой близък роднина от Щатите иска да дойде по Коледа на гости и да ни подари стара кола, която не кара вече. Относно таксите, регистрация, инспекция ще попитам в ICBC.
Тук искам да попитам колко време мога легално да карам тази кола тук с американските номера, и ако е с американски номера къде трябва да й бъде направена застраховката ?
Не се опитвам да спестя някой долар такса, на харизания кон зъбите не се гледат. Просто искам да знам дали си струва усилието на човека да пътува през 5 щата. Става въпрос за Dodge Stratus, 2001 година.
Благодаря !
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Used car from USA

Мнение от Marto »

Това може да доведе до толкова главоболия, че направо ме заболява главата като си помисля. :(
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Used car from USA

Мнение от tonich »

Не!
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Used car from USA

Мнение от umeiko »

ДА. Но само ако ти я подарява колата, и само ако си струва нервите и парите. Просто трябва да си направиш сметката, ако ти я подари, колко ще ти излезе за да я вкараш в Канада, и дали си готов да дадеш толкова пари за кола. Просто и ясно.
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Used car from USA

Мнение от the_coach »

umeiko написа:ДА. Но само ако ти я подарява колата, и само ако си струва нервите и парите. Просто трябва да си направиш сметката, ако ти я подари, колко ще ти излезе за да я вкараш в Канада, и дали си готов да дадеш толкова пари за кола. Просто и ясно.
ОК. Човека ще дойде на гости и ще ми остави колата си. Интересува ме как точно става прехвърлянето на собствеността, и дали трябва някакви митнически такси да плащам.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Used car from USA

Мнение от Kan_Tangra »

Ми то за такава кола ще намериш и тук някой да ти я подари. И то регистрирана в Канада.
Хората за по 5 бона разлика не се хващат на подобно главоболие. Май със по-старите коли имаше някакви облекчения в регистрацията. Но не съм проверявал съвсем точно.
На американските коли няма мито.
Има такси. (ДДС и не само) Но пък таксите вероятно ще са ниски, особено като ти я подарява.
Има прегледи и регистрация. Които, чувал съм са доста строги. Доста коли не минават. И остава или да ги върнеш обратно в щатите или на боклука.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Used car from USA

Мнение от miteto »

fighter написа:Мой близък роднина от Щатите иска да дойде по Коледа на гости и да ни подари стара кола, която не кара вече. Относно таксите, регистрация, инспекция ще попитам в ICBC.
Тук искам да попитам колко време мога легално да карам тази кола тук с американските номера, и ако е с американски номера къде трябва да й бъде направена застраховката ?
Не се опитвам да спестя някой долар такса, на харизания кон зъбите не се гледат. Просто искам да знам дали си струва усилието на човека да пътува през 5 щата. Става въпрос за Dodge Stratus, 2001 година.
Благодаря !
Ако колата е на 15 или повече години, тогава се внася лесно. Това не е твоя случай, затова трябва да провериш тук - http://www.riv.ca/" дали тази кола може да се внесе. Ще трябва да платиш RIV такса около $200. Ако може да се внесе, на сайта пише и дали трябва да се правят модификации, за да се допусне регистрация в Канада. Една такава модификация е daytime running lights - доста американски коли го нямат това. Добавяш още $200-$250 долара за тази екстра. Имаше и нещо за скобите, за които се закачват детските седалки - канадския стандарт е различен. Митнически такси няма за коли произведени в Северна Америка.
В Онтарио колата трябва да мине safety + emission за да можеш да я регистрираш, предполагам в БЦ е същото. Тези двете са около $100, но обикновено на safety намират нещо, което трябва да се оправи, преди да ти дадат сертификата - я дебелина на накладки, я пукнатина на предното стъкло, я нещо по ходовата част. emission също може да се издъни, тогава следва оправяне на сензори или катализатор - стана дебела работа. Най-накрая, като регистрираш в министерството, трябва да платиш HST на пазарната стойност на колата - те си имат книга, която определя колко струва в момента. Нищо че е подарък, правителството си иска данъка ;) Подаръци без данък може само в семейството - мъж на жена, родители на деца. Иначе всички като купуват кола на частно щяха да обявяват че е "подарък" и да си спестят HST. Дотук имаш $200+$200+$100 + HST в/у пазарната стойност. Това при положение че мине safety + emission без проблеми. Ти преценявай дали си заслужава.
Сега видях - emission в BC се казвало AirCare - http://www.icbc.com/registration-licens ... nspections"
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Used car from USA

Мнение от speedy »

Докато преценяваш какво трябва да направиш в Канада, кажи на подаряващия какво трябва да направи, за да изнесе колата от Щатите. Току виж се отказал...

http://www.cbp.gov/xp/cgov/trade/basic_ ... ehicle.xml
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Used car from USA

Мнение от miteto »

speedy написа:Докато преценяваш какво трябва да направиш в Канада, кажи на подаряващия какво трябва да направи, за да изнесе колата от Щатите. Току виж се отказал...

http://www.cbp.gov/xp/cgov/trade/basic_ ... ehicle.xml
Така като гледам, това което трябва да направи е:
For used, self-propelled vehicles issued, by any jurisdiction in the United States, a Certificate of Title or a Salvage Title that remains in force, the owner must provide to Customs the original Certificate of Title or a Certified Copy of the Certificate of Title and two complete copies of the original Certificate of Title or the Certified Copy of the original.

Exportation at land border crossing points. For those vehicles exported by rail, highway, or under their own power. The required documentation must be submitted to Customs at least 72 hours prior to export.
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Used car from USA

Мнение от the_coach »

Благодаря много, Мите ! Това беше информацията, от която имах нужда :handshake:
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Used car from USA

Мнение от ablood »

Да не споменаваме, че щом роднината се натиска да си подари колата, значи си има своите причини. Дори и да е от чиста добросърдечност, ще очаква благодарност, равна на емоционалната стойност на колата, която може да е неколкократно над пазарната.

Тоест мнооогото време, което ще загубиш + таксите, които ще платиш + благодарността, която ще дължиш...
Ходи си купи кола от Kijiji и довечера ще можеш да я караш, регистрирана и застрахована.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Used car from USA

Мнение от umeiko »

Именно, чиляка няма право да подарява или да продава колата когато пресича границата. В превод, ти трябва да пресечеш границата и да я вземеш оттам.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Used car from USA

Мнение от miteto »

umeiko написа:Именно, чиляка няма право да подарява или да продава колата когато пресича границата.
Това в някой официален източник ли го прочете?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Used car from USA

Мнение от pumpy »

Това последното е интересно. Аз изнесох колата си в САЩ преди 5 години и мисля да я донеса обратно в Канада през лятото и да се опитам да я шитна в БС, защото не виждам как ще го направя там на юг, най-вече заради километража.
Интересно дали ще ме карат да плащам нещо, защото все едно това беше регистрирана в Кебек кола ?
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Used car from USA

Мнение от umeiko »

Аз когато си пренасях колата в щатите изрично попълвах декларация и предоставих титуляра че колата е моя, от повече от една година, и е за лични нужди, и че нямам намерение да я продавам. По принцип хората вярват, но ако излъжеш, в смисъл попълниш декларация че няма да си продаваш колата, и после я продадеш........просто не ми се мисли в кой черен списък ще попаднеш. Та затова казвам че ако чиляка я подари, ще наруши закона, и ако случайно не е наясно с това, има да псува, да псува....
А иначе твоят случай е интересен, от гледна точка на каква декларация трябва да попълниш, и дали некой няма да забележи странното положение на колата.... Но общо взето не си играят чак толкова да задълбават. Ако колата е твоя отдавна, и не си я купил от щатите, надали некой ще ти обърне внимание.
Публикувай отговор