Ванкувър vs Торонто

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от Pyrelight »

miteto написа: Нед Юли 19, 2020 3:23 pm
jovani написа: Съб Юли 18, 2020 10:19 pm
Pyrelight написа: Съб Юли 18, 2020 9:57 pm
jovani написа: Съб Юли 18, 2020 7:31 pm Друг въпрос - разглеждам също имоти в Монтреал, който ми е сравнително по-близък от градовете в другите провинции и мотите са значително по-евтини от Онтарио. Забелязвам обаче, че някои обяви споменават ГСТ+КСТ такси. Плащат ли се такива валю адед данъци при покупка на имот от частно лице (не нов) или зависи от случая?
За първи път чувам такова нещо. Ние платихме това, което се договорихме с продавачите.
Да не би да става въпрос за ГСТ+КСТ върху нотариалните услуги?
Другото, което трябва да си готов да платиш (ако купуваш в Кебек) е така наречената Welcome tax. Не е никак малка. За мен си е живо одиране, ама това е положението! Ако искаш!
https://www.lacentraleimmobiliere.ca/ca ... ion-en.php
Интересна такса. Не говоря френски, но изглежда е около 6-7% от стойността на имота. Не е непоносимо на фона на останалите разходи по преместването - не че съм голям фен на Квебек (пък и ще трябва да си сменя регистрационните номера на колите предполагам), но има много сериозна разлика в цените на имотите. Карибите са също толкова близко, колкото и от тук.
Джовани, как ги изкара 6-7%? На $500,000 цитираният сайт ми дава Welcome Tax 5989.00 и на $1,000,000 ми дава 13489.00 - което е грубо 1% - 1.3%
В Онтарио го има същото, казва се Land Transfer Tax:
https://www.fin.gov.on.ca/en/bulletins/ltt/2_2005.html

За имот от 1 милион този данък е $16,475 (грубо 1.6%), ако е в Онтарио, но извън Торонто. Вътре в Сити ъв Торонто е двоен, т.е. за милион ще платиш данък $32,950.
Да така е. Правилно си го сметнал. :y:
И аз вчера се позачудих на тези 6-7%...Повече ме учуди, защо трябва да знаеш френски. Линкът беше на английски. Ама, имайки предвид, че Джовани пише малко на едро, реших да не му се втелясвам особено. :D
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от jovani »

roumensp написа: Нед Юли 19, 2020 2:48 pm
jovani написа: Съб Юли 18, 2020 10:07 pm Ти през коя година си купил, ако не е тайна?

Нали ти разказах историята на цените - спад от 1989 до 1997. Покачване от тогава. Цените се удвояват м/у 1997 и 2002. Удвояват се още веднъж м/у 2002 и 2007. Спадат 30% м/у 2008 и 2009 (в моят случай тогава се преместих в кондото, купено в преконстръкшън през 2006).
Следва ново удвояване на цените м/у 2010 и в момента.
2005~та есента. Не беше особено евтино, но много по-добре от сега. И тогава имаше “експерти” дето даваха акъл да се чакало, че щели да паднат цените.
Ами купи още една къща ти, като смяташ че са толкова изгодни цените :rofl:
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от jovani »

miteto написа: Нед Юли 19, 2020 3:08 pm
jovani написа: Съб Юли 18, 2020 7:31 pm А вие, останалите защо не давате мнения и съвети?
Аз се опитвам да го кракна този проблем с риъл естейта, или да конструирам някакъв модел, с който да може да се прецени къде в даден момент е изгодно да се купува на база на цени и други параметри.
Например при едни и същи цени и приблизително еднакви качества на имота къде според вас е по-добре - в Бери или около Ниагара Фолс?
Според мен - Ниагара Фолс. В Канада един от недостатъците (според мен) е зимата. Ниагара Фолс определено води по този параграф, защото Бери влиза в т.нар. snow belt и освен че ще е няколко градуса по-студено, редовно ще ринеш 50+ см сняг през зимата, което рядко пада в Торонто. Единственото предимство на Бери което виждам е - има директен Go Train към даунтаун Торонто и е близо до много ски писти (ако обичаш да караш ски).
Аз не разбирам защо досега не си го направил този вариант - голяма и хубава къща в малко градче? Щом можеш да работиш от вкъщи и нямаш шеф който да те викне в офиса в най-неподходящия ден. Колкото повече се вдигат цените в Торонто, толкова повече хора се изтикват към въпросните сателитни малки градчета и се вдигат и там цените. Ти май само искаш да правиш пачки, ама да не похарчиш и 10 цента ;) Познах ли че това е причината да не си го направил досега - дори цените във въпросните градчета досега са ти се виждали че "не си струват" за това което се предлага там? Може пък и да паднат в следващата една-две години, ако последиците от Ковид докарат здрава рецесия...
Признавам си, че чаках да дойде рецесия преди да купя. Аз разсъждавам като бизнесмен (така, както разсъждаваха работодателите, за които работих в началото) и принципа е: "Ако мога да го взема без пари - най-добре. Ако не мога - поне да дам минималната сума за съответното качество"
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от roumensp »

jovani написа: Нед Юли 19, 2020 3:37 pm
roumensp написа: Нед Юли 19, 2020 2:48 pm
jovani написа: Съб Юли 18, 2020 10:07 pm Ти през коя година си купил, ако не е тайна?

Нали ти разказах историята на цените - спад от 1989 до 1997. Покачване от тогава. Цените се удвояват м/у 1997 и 2002. Удвояват се още веднъж м/у 2002 и 2007. Спадат 30% м/у 2008 и 2009 (в моят случай тогава се преместих в кондото, купено в преконстръкшън през 2006).
Следва ново удвояване на цените м/у 2010 и в момента.
2005~та есента. Не беше особено евтино, но много по-добре от сега. И тогава имаше “експерти” дето даваха акъл да се чакало, че щели да паднат цените.
Ами купи още една къща ти, като смяташ че са толкова изгодни цените :rofl:
Ако смятах че са, отдавна да съм купил. :D Само отбелязвам, че няма да стане по-добре, по-скоро обратното.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от jovani »

jovani написа: Нед Юли 19, 2020 3:42 pm
miteto написа: Нед Юли 19, 2020 3:08 pm
jovani написа: Съб Юли 18, 2020 7:31 pm А вие, останалите защо не давате мнения и съвети?
Аз се опитвам да го кракна този проблем с риъл естейта, или да конструирам някакъв модел, с който да може да се прецени къде в даден момент е изгодно да се купува на база на цени и други параметри.
Например при едни и същи цени и приблизително еднакви качества на имота къде според вас е по-добре - в Бери или около Ниагара Фолс?
Според мен - Ниагара Фолс. В Канада един от недостатъците (според мен) е зимата. Ниагара Фолс определено води по този параграф, защото Бери влиза в т.нар. snow belt и освен че ще е няколко градуса по-студено, редовно ще ринеш 50+ см сняг през зимата, което рядко пада в Торонто. Единственото предимство на Бери което виждам е - има директен Go Train към даунтаун Торонто и е близо до много ски писти (ако обичаш да караш ски).
Аз не разбирам защо досега не си го направил този вариант - голяма и хубава къща в малко градче? Щом можеш да работиш от вкъщи и нямаш шеф който да те викне в офиса в най-неподходящия ден. Колкото повече се вдигат цените в Торонто, толкова повече хора се изтикват към въпросните сателитни малки градчета и се вдигат и там цените. Ти май само искаш да правиш пачки, ама да не похарчиш и 10 цента ;) Познах ли че това е причината да не си го направил досега - дори цените във въпросните градчета досега са ти се виждали че "не си струват" за това което се предлага там? Може пък и да паднат в следващата една-две години, ако последиците от Ковид докарат здрава рецесия...
Признавам си, че чаках да дойде рецесия преди да купя. Аз разсъждавам като бизнесмен (така, както разсъждаваха работодателите, за които работих в началото) и принципа е: "Ако мога да го взема без пари - най-добре. Ако не мога - поне да дам минималната сума за съответното качество"
Това, дето го написах отгоре беше шега де, не съм чак толкова алчен.
Просто разсъждавам, като всеки един нормален човек, когато съм в позицията на купувач. Тук се изписаха много теми и мнения за това, кой бил най-евтиният и качествен интернет доставчик, сел фон провайдър и прочие, съвсем нормално е и когато се купува имот (което както казахме е най-големият разход) да се търси оптимален вариант.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от tanyatais »

Рецесията, която се задава ще спъне не малко хора от плануваното, но определено ако се види добра цена на имот се реагира веднага, а не се чака.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от Marto »

В Албърта вдигнаха таксите за Land Transfer двойно от януари. За имот от 1 милион сега е $450.00 :D Малко повече, ако има и ипотека.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от roumensp »

Marto написа: Пон Юли 20, 2020 12:03 pm В Албърта вдигнаха таксите за Land Transfer двойно от януари. За имот от 1 милион сега е $450.00 :D Малко повече, ако има и ипотека.
В BC за 1 милион ще е 18к.
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от tanyatais »

miteto написа: Нед Юли 19, 2020 1:30 pm
tanyatais написа: Пет Юли 17, 2020 3:58 pm Но определено тази жега тук не е ок. Цял ден не става за разходки.
А зимата в Саскечуан по-добре ли е ;) Това е Тороно, зима на -15 и лято на +35. Пролетта е 2-3 седмици и есента е месец и половина :D
Не говоря за зимата, а за лятото. При нас лятото е разкошно. Хладно през нощта ( 16-18 градуса), през деня рядко става над 33 градуса, постоянно подухва вятър и е страхотно да си седнеш на верандата по всяко време на деня. Вечерите превалява дъжд често също и мирише на зелено и свежо.
Само комари имаме доста ;)
При нас е зима 6-7 месеца и 5- 6 месеца топло. Все едно си на тропиците.

А и зимата студът е сух и няма нищо общо с влажният климат. Имам пуловери от Англия, които не съм слагала нито веднъж в СК и там ми е било по- студено. Като кацнахме в Торонто през ноември 2013 на 0 градуса ми беше доста по - студено.

В СК ходя пеша навсякъде и ходя по къс ръкав риза с лек блейзър и яке на -30 навън.
Имаме най- много слънчеви дни през годината и няма облачност, мъгли, сумрак и липса на слънце. Това ще ми липсва най- много.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от miteto »

tanyatais написа: Пон Юли 20, 2020 1:10 pm В СК ходя пеша навсякъде и ходя по къс ръкав риза с лек блейзър и яке на -30 навън.
А вятър няма ли? Нещо се съмнявам, колкото и ниска да е влажността, -30 да е приятна температура за разходки навън. Особено ако има вятър.
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от tanyatais »

miteto написа: Пон Юли 20, 2020 1:35 pm
tanyatais написа: Пон Юли 20, 2020 1:10 pm В СК ходя пеша навсякъде и ходя по къс ръкав риза с лек блейзър и яке на -30 навън.
А вятър няма ли? Нещо се съмнявам, колкото и ниска да е влажността, -30 да е приятна температура за разходки навън. Особено ако има вятър.
Вятър има почти винаги, но не винаги е силен.
С щерката поне 4 пъти седмично ходим и се връщаме от курсове, занимания след училище, спорт и прочие. Ако е под -30 ходим навсякъде пеша.

Децата се извеждат през всички междучасия навън до -27 и сме свикнали.

Имаше месеци с -47/-50 градуса примерно когато училищните автобуси спират движение, но децата се карат и вземат от у-ще и всички ходят на работа. Няма снежни дни, дървени ваканции и прочие.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от optics »

tanyatais написа: Пон Юли 20, 2020 1:10 pm При нас лятото е разкошно. Хладно през нощта ( 16-18 градуса), през деня рядко става над 33 градуса,
Силно начало за виц и още по-силен край:

> При нас е зима 6-7 месеца и 5- 6 месеца топло. Все едно си на тропиците.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от roumensp »

optics написа: Пон Юли 20, 2020 4:09 pm
tanyatais написа: Пон Юли 20, 2020 1:10 pm При нас лятото е разкошно. Хладно през нощта ( 16-18 градуса), през деня рядко става над 33 градуса,
Силно начало за виц и още по-силен край:

> При нас е зима 6-7 месеца и 5- 6 месеца топло. Все едно си на тропиците.
:D
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от tanyatais »

Лятото е като на тропиците.
Иначе така написано изглежда смешно ;)
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от Pavel M »

tanyatais написа: Пон Юли 20, 2020 4:30 pm Лятото е като на тропиците.
Иначе така написано изглежда смешно ;)
само дето нямате палми и маймунки наоколо

ам за сметка на това зимата всички сте ескимоси

я кажи сега зимата на -30 мъжо ти как ги строи тези къщи или имаш напредвид иглута.блокче лед в/у блокче лед без замазка и айде къща с джакузи :lol:
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Публикувай отговор