Ванкувър vs Торонто

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от optics »

Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от tanyatais »

Оптикс, мерси, но не е за това темата.
Всичко напоследък се обявява, че е от Корона вируса. Въобще...
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от miteto »

tonny написа: Чет Юли 16, 2020 1:49 am Влизам и чета, но трудно намирам тема, където мога да помогна със съвет или мнение. Тук ми направи впечатление, че никой не приветства Ванкувър за питащата, така или иначе са избрали Онтарио, няма смисъл да им говорим колко розово е тук.
Наши познати преди 2 години се преместиха от Ван в Торонто, в началото разправяха колко е хубаво, после спряха и след време заговориха за връщане. Запознах се наскоро с българи, които се преместиха пък от Торонто във нашата ерия. Миграция на народите...
Може би заради климата? Не вярвам да е заради заплатите, едва ли в Торонто са по-ниски от Ванкувър. Какво казаха като причина за връщане във Ванкувър твоите познати?
tonny написа: Чет Юли 16, 2020 1:49 am miteto: До колкото знам Отава е град на федерални работници, като новодошъл това е кажи речи невъзможно, а за Монтреал или друг град в Кебек, до колкото знам без френски не става. Аз едва английския оправям... :lol:
Отава има много федерални работници, но има и доста high-tech фирми. Ако не се лъжа high-tech е една от сферите където може да се правят добри пари във Ванкувър - тогава за един новодошъл има значение дали ще трябва да извади $1.5 милиона за къща във Ванкувър или $700 хиляди в Отава, при сравнително еднакви заплати. Естествено, има го и момента с предлагането, т.е. колко позиции има свободни във Ванкувър сравнено с Отава, така че това също трябва да се прецени.

Наздраве, какво пиеш в тия жеги? Само да не е някоя рядка водица като Корона Екстра :rofl:
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от Kan_Tangra »

optics написа: Чет Юли 16, 2020 4:05 am
tanyatais написа: Пет Юли 03, 2020 5:17 pm Пандемията доказа, че може да се живее и работи от вкъщи (поне зе някои сектори, които не са ессеншъл) , но и че хората са склонни да се разделят със свободата си много лесно.
Серьозно?
За моя шеф па се доказа че можело да си работя и от къщи, нещо което уверено твърдях още преди пандемията.
Свободата да се улежаваш по-дълго сутрин, да си готвиш на обед в собствената кухня и да си гледаш телевизия в обедната почивка в собствения хол, да се пръскаш с одеколон без да те е страх че алергични колежки ще те линчуват, да не излизаш в дъждовно време (за другите провинции да се чете "студено"). С две думи аз получих толкова много свобода, че увеличената сметка за ток е дреболия.
Е да - свободата да идеш на екскурзия някъде... Но тая липса предстои да я усетя защото още не съм взел лятната отпуска.
КОи са тия хора дето са склонни да се разделят със свободата си много лесно и с коя точно свобода?

Танче ти да не си от тия дето викат че "няма нищо", само "един социален експеримент" :o
А здравеняка борец Николай Щерев ей така си отиде от това "нищо".
Май девизът "Без химия няма физика!" Трябва да се преобразува "С химия няма физика!".
Аз не съм хич спец, но все си мисля, че химията прееава сърцето и органите, и оттам организмът става по-уязвим към короната.

Като си помисля, младо момче е това.

А иначе, откак се помня, хора мигрират из Канада. Ту на запад, ту на изток.
Влизам след 10г, .. пак същото ... :)
Съмнява ме, че дори ИТ могат да извадят мн голяма заплата във Ван. И все пак, над 120к, определено е възможно.

700к за Отава ... ужас!
Сериозно!?
Че те в Монреал не са такива цените. Не ми се вярва.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от miteto »

Kan_Tangra написа: Чет Юли 16, 2020 2:12 pm 700к за Отава ... ужас!
Сериозно!?
Че те в Монреал не са такива цените. Не ми се вярва.
Говорим за голяма detached къща в хубав квартал. В София такива са 500-600 хиляди евро и нагоре, Отава да не би да е по-малка от София или да плащат по-малки заплати?
За Монреал май ти е стара информацията, за 2 секунди намерих десетки къщи с цена над $700 хиляди, ето ти само един пример:
https://www.realtor.ca/real-estate/2199 ... -saint-luc
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от roumensp »

miteto написа: Чет Юли 16, 2020 2:24 pm
Kan_Tangra написа: Чет Юли 16, 2020 2:12 pm 700к за Отава ... ужас!
Сериозно!?
Че те в Монреал не са такива цените. Не ми се вярва.
Говорим за голяма detached къща в хубав квартал. В София такива са 500-600 хиляди евро и нагоре, Отава да не би да е по-малка от София или да плащат по-малки заплати?
Отава се води в Онтарио (другото е Гатино) и е столица все пак.
Знам младо семейство канадци от Торонто, които живяха 2 години във Ванкувър и накрая се преместиха в Отава, във Ванкувър и Торонто не можеха да си позволят собствено жилище (или не им се плащаше голям мортгидж).
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от Kan_Tangra »

Е, то ясно, че има и толкова и много повече.
Говорехме дали се намират по-евтини.

Рецептата на младите канадци е да живеят при родителите докато събират много кеш.

Не бих живял в Отава, дори и за по-ниска ипотека. То дори в Монреал е по-добре.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от roumensp »

Kan_Tangra написа: Чет Юли 16, 2020 2:39 pm Не бих живял в Отава, дори и за по-ниска ипотека. То дори в Монреал е по-добре.
Що ? На мен ми хареса, от гледната точка на турист, разбира се. Не знам доколко се намира работа, но ми е ясно, че ще е по-малко от 3-те големи града.
Помня как преди десетина години беше далавера да се преместиш в Калгари ... по-високи заплати, по-ниски данъци, по-евтини жилища ... После всичко се омаза, когато политиците се вързаха на простотията за “climate emergency”.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от Kan_Tangra »

Омаза се, я!
И не само в Калгари. Чувам, че в Тексас било катастрофално положението.
Аз започнах да пописвам в един друг форум. И една колежка много беше набрала, съкратена в Калгари и се изнесла за БГ.
Нещо взе да ми се прави на велика, та ѝ пуснах 1-2 фитила за Калгари-то.
Но оня форум не е като тоя форум и режат яко през кръста.
Само ако някъде в някоя друга тема спомена думата "Калгари" и получавам предупреждение за бан. Вече съм с последно такова.
А иначе, съвсем невинно и без обиди. Ама на! С другите се заяждат, но ако някой ги постави на мястото им, и вкисват. :D
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от tanyatais »

Да , Кан Тангра , засичали сме се из другия форум и модерирането е на ниво.

Такъв език, обръщения, обиди и съчинения по картинки като тук наистина ги няма.
Нашите провинции са в дълбока рецесия в последните 2 години и има отлив от тях.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от jovani »

Ще се включа в тази тема за да споделя моите виждания (правилни или не е съвсем отделен въпрос).

Значи, аз съм много негативен към риъл естейта в Канада в последните години (както знаете от мненията ми във форума) и това е едно от малкото неща за което до момента се оказах напълно неправ (признавам си). Причините за риъл естейт бума се дължи на четири фактора (според мен):
1. Ниски лихвени проценти - след 2009 година лихвените проценти бяха държани на много ниски нива в продължение на много години. След като започнаха да ги вдигат преди 4 години се получи спад на цените, но в момента ги свалиха отново заради вируса и рекордната безработица и вероятно ще бъдат ниски още няколко години
2. Търсене - голям наплив от имигранти в големите Канадски градове, в които има повече възможности за работа
3. Предлагане - градовете се разрастват по протежението на магистралите, защото това е най-бързият начин за придвижване от събърбите към центъра, където са повечето офиси. Земята е изкупена отдавна и се предлага на много високи цени и това оскъпява новото строителство. Ако например направят още една магистрала на север от 407 или ако подобрят пътната инфраструктура цените на имотите ще паднат, защото има много земя, която ще стане комютабъл и това ще свали и цените на съществуващите парцели.
4. Правителствени програми, направени с цел да улеснят новите купувачи - имоти под 500К можеха да се купят с 5% даунпеймънт, до 1 милион с 10% даунпеймънт на разликата от 500К до 1М и 25К за първите 500К от цената (5%). Това довежда до голям съпорт на имоти с цени до 1 милион, от две-три години следя пазара и всичко читаво с цена под милион в приличен район изчезва моментално (като казвам "читаво", това е относително казано, това са имоти на по 30 години, с малки дворове, нуждаещи се от ремонти). Т.е. тези програми довеждат до това, че имотите стават още по-неафордабъл.
5. Спекулации - моргидж брокери, които фалшифицират инкъм стейтмънти и какви ли не други неща, за да може хора с по-нисък доход да се класират за моргидж.

Резултатите от тази ситуация - няма къщи под 700-800К (или ако има се нуждаят от сериозен ремонт), тотален съпорт на цени до 1 милион. В момента в следствие от вируса (висока безработица, малко нови имигранти, малко инвеситори от чужбина - дори и полети няма много в момента) забелязвам следната тенденция - имоти над 1.5 милиона се продават много трудно. Дори хубави къщи в моят район (Норт Йорк) се продават от 2-3 години без успех, но ако погледнете в МЛС ще видите и оферти за по 3-4 милиона (каквото качество и локейщън могат да се намерят и за 2-2.5 милиона), но купувачи няма. Огромен брой оферти за скъпи имоти и почти никакви за по-евтини (инверсия на пазара, нормалното е да има много оферти за евтини имоти и по-малък брой скъпи). В много от скъпите имоти дори и не живеят хора, нито има наематели (защото наем на имот от 2 милиона да кажем трябва да е поне 5-6К на месец за да си струва). Вероятно чакат дъ грейтър фуул за да го флипнат, нямам представа до кога ще ги държат на тези цени.

Аз например съм събрал прилична сума пари, но не мисля да загробвам 2 и повече милиона в имот. В Онтарио има изгода да живееш на дългосрочен наем, защото наема не могат да го вдигат по закон с повече от 2.5% на година (процента се определя административно всяка година и понякога е 2% или дори по-малко). Ако живееш под наем 10 и повече години разликата в наема, който плащаш и цената на нов наем при идентични условия (примерно в същата сграда, идентичен апартамент) може да достигне 20-30%. Понеже работя от къщи в момента гледам съседните градчета с цел да купя имот на по-ниска цена, но с по-високо качество (повече гаражи, басейни, стаи, двор и т.н.) но и там цените са високи (примерно еквивалента на това, което в Норт Йорк струва 2 милиона е над 1-1.2 милион в Аякс, Уитби или Сент Катеринс). Въпросът е струва ли си 800К разлика в цената за 30км разлика в локейшъна? За човек, който трябва да пътува всеки ден по 1 час в трафика може и да си струва. На север от Торонто е малко скука, на юг е по-приятно и топло през зимата, но пък са малки градчета, с по-висока безработица и престъпност, наркомани и прочие.

Общо взето каквото са ви казали (познатите ви, или участниците в тази тема) съм сигурен че не е много по-различно от това, което съм написал аз. Надали имам нещо много стойностно да добавя, ситуацията е добре известна на всички. Интересно ми е например толкова ли е голяма разликата в училищата в южно Онтарио спрямо Торонто, дори напоследък съм разочарован от системата тук - започнаха много добре в 1-ви клас, но скоростта се забави и 3 клас учат почти същото (за мое учудване). Ако това е така то може би няма голямо значение къде е началното училище (вероятно средното разликите ще са повече?)
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10073
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от Pavel M »

miteto написа: Чет Юли 16, 2020 2:24 pm
Kan_Tangra написа: Чет Юли 16, 2020 2:12 pm 700к за Отава ... ужас!
Сериозно!?
Че те в Монреал не са такива цените. Не ми се вярва.
Говорим за голяма detached къща в хубав квартал. В София такива са 500-600 хиляди евро и нагоре, Отава да не би да е по-малка от София или да плащат по-малки заплати?
За Монреал май ти е стара информацията, за 2 секунди намерих десетки къщи с цена над $700 хиляди, ето ти само един пример:
https://www.realtor.ca/real-estate/2199 ... -saint-luc
мите само за информация.тия къщи се намират в един от най скъпите квартали на монтреал който се води в централната част на града.
аз живея в тоя квартал Кот сейнт Люк само че в бедната му част

Кот Сейнт Люк,съседните Хампстед и Уестмаунт са най скъпите квартали в градската част на голям Монтреал.80-90% обитатели са от еврейски произход с много милиони в сметките си,а не от ония умирисници с шапките и плитките.
Тия къщи които показваш се браоят на пръсти в тия квартали които са застроени с много скъпи и големи имоти дето цените им започват от 2-3 милиона за най сдуханите според критерия на квартала.
Тия къщи за квартала са много евтини като цена ,но цента им е много висока в сравнение с много по добри къщи по нормалните квартали.
Просто не са критерий за ценовия пазар в Монтреал
Струват по 700К единствено заради локацията.

Такива къщи в някой малко по отдалечен квартал например едни 5-10 км цената им няма да е по висока от 350К

м/у другото точно тия богати жители на монтреал от тоя квартал внесоха ,чрез роднините си от нйс и ню дж ковид 19 в града с многобройните си събирания по сватби,банкети,кръщенета и синагоги и направиха монтреал ковид 19 канадския шампион
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от roumensp »

jovani написа: Чет Юли 16, 2020 7:00 pm В Онтарио има изгода да живееш на дългосрочен наем, защото наема не могат да го вдигат по закон с повече от 2.5% на година (процента се определя административно всяка година и понякога е 2% или дори по-малко). Ако живееш под наем 10 и повече години разлита в наема, който плащаш и цената на нов наем при идентични условия (примерно в същата сграда, идентичен апартамент) може да достигне 20-30%.
Не винаги е въпрос на изгода. Качеството на живот е по-различно като имаш собствена къща, никой нищо не може да ти каже ако пушлявиш с барбекю, боядисаш си къщата пембяна, построиш дек и т.н.

jovani написа: Чет Юли 16, 2020 7:00 pm Интересно ми е например толкова ли е голяма разликата в училищата в южно Онтарио спрямо Торонто, дори напоследък съм разочарован от системата тук - започнаха много добре в 1-ви клас, но скоростта се забави и 3 клас учат почти същото (за мое учудване). Ако това е така то може би няма голямо значение къде е началното училище (вероятно средното разликите ще са повече?)
Не знам дали е голяма разликата в Онтарио, но в района на Ванкувър определено е. Личен опит. "Системата" зависи от конкретното училище и програмата, например моя син беше във френч имърджин и учеше доста повече от дете на познати също във френч имърджин, но в друг район. И съответно много повече от тия в стандартните програми, отделно че учителите му бяха много взискателни и постоянно им даваха разни проекти, които определено изискваха и родителска помощ. Есента отива в IB програма (11-12 клас), където нивото е университестко. В същото време внука на съседи учи по програма, която на мен ми мяза за бавноразвиващи се. :D Абе същото като в България навремето, сам знаеш, че имаше немалка разлика между училищата, едно беше да учиш в английската или математическата и съвсем друго в някое СПТУ. Тук нещата са по-уеднаквени, но пак има немалки разлики.
Последно промяна от roumensp на Чет Юли 16, 2020 7:45 pm, променено общо 1 път.
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10073
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от Pavel M »

tanyatais написа: Чет Юли 16, 2020 6:05 pm Да , Кан Тангра , засичали сме се из другия форум и модерирането е на ниво.

Такъв език, обръщения, обиди и съчинения по картинки като тук наистина ги няма.
Нашите провинции са в дълбока рецесия в последните 2 години и има отлив от тях.
танче съчиненията по картинки са само в твоята глава

това ти го казва един булгаристанец който е от 18 години в канада

при теб проблема е ,че когато ушичките ти като чуят нещо дето не иската да го чуят веднага се застраховаш с квалификации и определения

това едва ли ти помага,ама ти си знаеш най добре
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Ванкувър vs Торонто

Мнение от optics »

Последно - колко човека гласуват за по-твърдо модериране от сегашното (което е доста меко)?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Публикувай отговор