Аз избрах Ванкувър

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
Аватар
MermaidBG
Мнения: 232
Регистриран на: Нед Дек 27, 2009 11:50 am
Местоположение: Varna, BG вече Vancouver, BC, Canada

Аз избрах Ванкувър

Мнение от MermaidBG »

Здравейте,
След като вече успешно минах интервюто, погледа ми се насочи към това къде и как ще се настаним, къде ще учат децата ни, каква работа бихме могли да си намерим, какъв ще бъде месечния бюджет и много много други неща, които съм длъжна да си изясня до голяма степен преди да тръгна към "новия си живот".
Искам в тази тема да се запозная с други сънародници, които вече живеят във Ванкувър и да споделят с нас ...идващите това, което знаят.
На първо време искам да попитам следното:
1. Как е по - удачно, първо да намеря училище и детска градина за децата си и тогава ли да търся квартира в същия район? Може ли някой да ми даде линк с училищата и детските им градини, някакъв подобен на нашите общински сайтове, където се намират адресите и телефоните на държавните институции (в случая училища , градини).
2. Как стои въпроса с приравняването на дипломите. Има ли подобни на Монреал ордери на професиите?
3. Какъв е процента на безработица във Ванкувър и кои са им най - силните сектори (т.е лесно се намира работа)?

Наистина имам ужасно много въпроси и не искам да ангажирам никой да си губи времето да ми обяснява, затова ще бъда благодарна на някой друг линк....

Поздрави
18.09.2009=>Vienne
13.10.2009=>Accusé
18.05.2010=>Entrevue

31.05.2010=>Bucarest
15.06.2010=>Étiquettes
13.07.2010=>Formulaires
03.08.2010=>MC "Vita"
30.08.2010=>OK
10.01.2011=>Invitation pour visas
04.02.2011=>Visas
1 an 4 mois et 17 jours=>Durée de la procédure
01.03.2011=>Nous quittons la Bulgarie
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от Linko »

Обширна тема по интересуващите те въпроси - "Един ден решавам да живея във ... Vancouver" е създадена в ето този български форум. Закачена е като важна тема в подфорум "Форум Канада".
Можеш да използваш търсачката и в настоящият форум. За казаните вече много пъти едни и същи неща рядко се намират желаещи да ги повтарят отново.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
MermaidBG
Мнения: 232
Регистриран на: Нед Дек 27, 2009 11:50 am
Местоположение: Varna, BG вече Vancouver, BC, Canada

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от MermaidBG »

Благодаря много. Използвах търсачката за този форум, но нищо не намерих. Затова и помолих за линкове. Още веднъж благодаря. Не искам никой наготово да ми казва, просто да ме ориентирате къде да чета.
18.09.2009=>Vienne
13.10.2009=>Accusé
18.05.2010=>Entrevue

31.05.2010=>Bucarest
15.06.2010=>Étiquettes
13.07.2010=>Formulaires
03.08.2010=>MC "Vita"
30.08.2010=>OK
10.01.2011=>Invitation pour visas
04.02.2011=>Visas
1 an 4 mois et 17 jours=>Durée de la procédure
01.03.2011=>Nous quittons la Bulgarie
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от ablood »

Не мога да отговоря на тези въпроси, но бих задал 2 други:
Колко струва животът на 4-членно семейство - наем(ипотека), храна, училище, градина, застраховки...
Каква е тъй недостижимата средна заплата.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от Koko »

MermaidBG написа:
2. Как стои въпроса с приравняването на дипломите. Има ли подобни на Монреал ордери на професиите?
3. Какъв е процента на безработица във Ванкувър и кои са им най - силните сектори (т.е лесно се намира работа)?
Професионалните асоциации (или ордери както им казват на френски) ги има във всички провинции, приравняването на диплома може да се направи и към дадена асоциация, но и има институции които се занимават точно с оценка и приравняване на чужди дипломи - върпроса е с каква цел правиш приравняването - да си търсиш работа, да продължава да учиш, да те приемат за член в съответната асоциация.
Това какъв е процента на безработица за съжаление няма да ти даде отговор на въпроса колко лесно може да се намери работа, доколкото за различните професии нещата се различавата - бъди по-конкрента за коя точно професия питаш и отговорите ще са по-конкретни.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от ivandaman »

Не искам да те плаша но Ванкувър за Канада е каквото е Бевърли Хилс за Калифорния.. С други думи там живеят хората които могат да си го позволят и тези които са готови на известни лишения и саможертви (като да живееш в едностаен "стая и зала с кухненски бокс" апартамент) например.
Ванкувър е с най-надцененият пазар за недвижими имущества в северна америка.. Дори "кризата" от последните години не можа да спре процеса на поскъпване.. Така че сама си прави изводите.
Иначе те поздравявам за избора. Определено най-прекрасното място в Канада. Дори е по хубаво от Варна :) ... Има и палми около крайбрежието..
Не зная с колко деца сте но ако сте само с едно препоръчвам да започнете скромно.. Наемате един едностаен апартамент в Даунтаун (уест енд или Иел тоун) защото всичко ще ви е близко. Наемът ще ви е поне 1300 долара на месец но ще спестявате от транспорт.. Другият вариант да си купите кола и да наемете нещо в Бърнаби, около метротаун център.. Там също има прекрасен транспорт. Т. нар. Скай Трейн (нещо като въздушно метро)..

Работа..?? Ами с две думи няма.. предимно Ай-Ти, Филмова Индустрия, Туризъм, и сектора на услугите. Не зная какви са вашите професии но каквито и да са едва ли е от значение защото добрите професи за Ван са Доктор, Мед сестра, Адвокат, Инжинер, Зъболекар и повечето от тях искат преравняване или местно образование..
За Ай-Ти също не е лесно защото там имат много местни училища които бълват кадри в промишлени количества и това хем прави ситуацият трудна за намиране на работа хем намалява заплатите в сравнение с Торонто (например)... Пък със заплатите в САЩ Ванкувър въобще не може да се сравнява..

Все пак това което ти го казвам го имай като информация която да те подготви за "голямата картина" .. а не да се откажеш от избора си (който както вече споменах според мен е правилен).. На индивидуална основа всичко може да се случи и това което ти го казвам може да се окаже без значение, защото на всеки човек съдбата е различна.. и точно в това е сладоста на живота..

Също се приготви за голяма колоритност. Китайци, Японци, Корейци които за останалите са едва ли не едно и също.. Индийците мисля че са третата по големина етническа група след белите и китайците..
За това примерно не ти препоръчах да живееш в предградието Съри , където е по-евтино но ще се чувстваш като в Мумбай на бъдещето.. :)

Сигурен съм че има какво още да се спомене но ще добавям неща периодично като когато се досещам.

Желая ти УСПЕХ и много КЪСМЕТ защото определено ще имате нужда от него..

Между другото мисля че с теб сме стари познати от един форум от преди повече от 10на години на българия.ком ??? или се лъжа...
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от Павел »

Само една малка забележка към горе казаното - ако живеете в даун таун изчаквателния период за детските градини е около 3 години, т.е. може да се наложи детето да се води на градина, примерно в Бърнаби. Другия вариант, дали е удачен зависи, е бейбиситер. Също имайте предвид, че градините почти навсякъде са около $1000/месец, като храната не е включена и се приготвя/носи от родителите.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
MermaidBG
Мнения: 232
Регистриран на: Нед Дек 27, 2009 11:50 am
Местоположение: Varna, BG вече Vancouver, BC, Canada

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от MermaidBG »

ivandaman, много благодаря, доста полезна информация. Подготвена съм психически, че там е ужасно скъпо и няма да ми бъде никак лесно, но това е единствения град , който ми допада в Канада (поне на този етап и дистанционно). Квартала, който съм харесала като начало е Бърнаби, на второ място е Ню Уестминстър ....За китайците знам, наскоро гледах една статистика графика и на практика половината население е с азиатски произход. Ако трябва да избирам между араби и негри в Монреал или дръпнати във Ван, предпочитам второто :lol:
А колкото до моята диплома, която смятам да се пъна да приравнявам е електроинженер. Специалността ми е електроенергетика и електрообзавеждане, с модул електрообзавеждане на промишлеността. Професионалния ми опит е в проектирането на електроинсталации. Разбира се, че бих искала да я приравня до степен, с която мога да работя. Знам , че ще бъде трудно , но бих опитала , за да не съжалявам после.
С две деца сме, едното е на 3, а другото е на 7 г, докато пристигнем, ще станат на 4 и 8 г. В началото най - вероятно (2-3 мес) няма да мога да работя, докато не уредя децата по училища и детски градини и да си направя сметка, с какво време ще разполагам за да работя. Най - вероятно ще ми е трудно да работя повече от 4 часа дневно. Ще разчитам основно на мъжа си. Възнамеряваме да отидем с 10 хил $ и по възможност да намерим работа още оттук на единия. Със сигурност няма да е лесно.

П.С. Нямам спомен за такъв сайт, като bulgaria.com но принципно е възможно ;)
Последно промяна от MermaidBG на Съб Май 22, 2010 1:28 pm, променено общо 1 път.
18.09.2009=>Vienne
13.10.2009=>Accusé
18.05.2010=>Entrevue

31.05.2010=>Bucarest
15.06.2010=>Étiquettes
13.07.2010=>Formulaires
03.08.2010=>MC "Vita"
30.08.2010=>OK
10.01.2011=>Invitation pour visas
04.02.2011=>Visas
1 an 4 mois et 17 jours=>Durée de la procédure
01.03.2011=>Nous quittons la Bulgarie
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от ablood »

Полезна информация.
А автозастраховките и стартовите заплати за новодошли?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от ivandaman »

@Павел.

Не знаех че се чака толкова за детска градина в Даунтаун.. (Good point) . Относно цената, гледах по новините че от тази година тръгва една програма за безплатна детска градина за всички деца в БК до 4 годишнва възраст. А от 2011 възраста ще е до 5 годишна възраст.

Хубаво е да се провери от достоверен източник дали тази програма е все още валидна или са я "окастрили" като повечето други училищни програми напоследък ..


@Мърмейд
Бих препоръчал, да навлезеш в атмосферата на града и да гледаш новини от там онлайн. тук: имат вечерните новини на запис от деня има архив от предишните дни.. Тъкмо ще посвикваш и с езика..
Само едно предупреждение.. Новините във Ван са малко скучни (понеже там не се случва кой знае какво) и екипа на СТВ понякога сам си измисля сензационни историйки да си запълва програмата.. така че не се плаши. Те традиционно правят от мухата слон..
Относно професията ти.. "Звучи впечатляващо" но не съм сигурен колко е търсена в БК.. Но да си инжинер е винаги "предимство".. стига да можеш да си я прирарвниш..

@Ейблъд
Застраховките варират взависимост от кола, модел, възраст на шофьора и т.н. Аз отдавна не съм в час защото в момента не съм във Ван, но по мое време беше около 150 долара на месец средно.. така че сега би трябвало да е околко 200... Соленичко знам..

Работата?? И там съм със стари спомени но БК има най-ниската минимална заплата от 8 долара на час, но доколкото знам почти навсякъде дават малко повече..
"Стартова Заплата" е много различна от това дали започваш във Пица Хът или в Ай-Би-Ем .. Така че това е труден въпрос за отговаряне..
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от prace »

MermaidBG написа:ivandaman, много благодаря, доста полезна информация. Подготвена съм психически, че там е ужасно скъпо и няма да ми бъде никак лесно, но това е единствения град , който ми допада в Канада (поне на този етап и дистанционно). Квартала, който съм харесала като начало е Бърнаби, на второ място е Ню Уестминстър ....За китайците знам, наскоро гледах една статистика графика и на практика половината население е с азиатски произход. Ако трябва да избирам между араби и негри в Монреал или дръпнати във Ван, предпочитам второто :lol:
А колкото до моята диплома, която смятам да се пъна да приравнявам е електроинженер. Специалността ми е електроенергетика и електрообзавеждане, с модул електрообзавеждане на промишлеността. Професионалния ми опит е в проектирането на електроинсталации. Разбира се, че бих искала да я приравня до степен, с която мога да работя. Знам , че ще бъде трудно , но бих опитала , за да не съжалявам после.
С две деца сме, едното е на 3, а другото е на 7 г, докато пристигнем, ще станат на 4 и 8 г. В началото най - вероятно (2-3 мес) няма да мога да работя, докато не уредя децата по училища и детски градини и да си направя сметка, с какво време ще разполагам за да работя. Най - вероятно ще ми е трудно да работя повече от 4 часа дневно. Ще разчитам основно на мъжа си. Възнамеряваме да отидем с 10 хил $ и по възможност да намерим работа още оттук на единия. Със сигурност няма да е лесно.

П.С. Нямам спомен за такъв сайт, като bulgaria.com но принципно е възможно ;)
С $10 000 и две деца в Ванкувър ще изкарате много кратко време. Направила ли си справка за наемите на жилища?
Китайците и индийците са най-малкият проблем в Ванкувър.
Заплатите не са високи, а застраховките на коли и наемите а много скъпи. Застраховките са скъпи, защото тук ICBC са монополисти, т.е нямаш избор откъм застрахователи.
Аз плащам за Шевролет венчър 2005 г. с 4 години признат стаж от България и 1 година направена тук - $156 на месец.
Ванкувър е един прекрасен град. Зелен и красив, но е по джоба на малко хора.
Мислите, че ще намерите работа от България? Как ще стане това?
Минималната заплата е $8.50 в сравнение с $10 в Онтарио. (Поне това ми казаха мои приятели в Тъндър бей).
Високо е нивото на безработица, а също така се плаща и месечна медицинска застраховка.
Свалете розовите очила и бъдете реалисти.
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от cocose »

С $10к за 4-членно семейство за никъде не сте :)
Ако искате да играете на сигурно, тези пари стигат само за един, който да дойде тука, да си придвижи всички документи, да започне работа, квартира, кола ако е нормална работата му, и чак тогава да идва останалата 3/4 от фамилията.
А иначе, един реален съвет, ако искаш да си приравниш професията към местните (да станеш член на местната професионална организация), това ще ти отнеме поне една година усилено учене и ходене на изпити, през което време най добрата работа е да почнеш като хамалин...разбирай да поправяш телевизори, компютри, тем подобни нископлатени, но за сметка на това близко до професията ти длъжностти. С други думи, запъти се към индустриалните райони на Канада като Мисисага, или по на юг като Хамилтон, Лондон и сие (погледни картата, пусни малко търсачките да свършат и те малко работа). Между другото едно от предимствата да почнеш такава хамалска работа е че ще имаш шанса да доказеш познанията ти, след което имаш огромен шанс да се издигнеш, т.е. шефовете да наемат да работиш там където ще имат най голяма полза от тебе. Което ме подсеща че ти най вероятно нямаш никакво понятие от местният кодекс на труда и местните правила, което е един твой огромен минус, това наистина трябва да ти е първата задача, запознай се с местното ТП законодателство, правила, излючения и т.н.....
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от hadministratora »

ablood написа:...стартовите заплати за новодошли?
MermaidBG, да знаеш че няма такова понятие. Особено при квалифицирания труд. Ако си квалифицирана, сертифицирана и опитна, колкото някой местен (което не се постига лесно), то трябва да получиш и същата стартова заплата. Дори да започнеш ниско квалифицирана работа, направи така, че да си наясно с правата си и с нормалната заплата за тази конкретна работа и не позволявай да получаваш по-малко само, защото си пристигнала скоро.

Наред с другите предварителни проучвания, които ще направиш, ти предлагам да отделиш време и да намериш организации, които имат програми за подпомагане на новодошли - те (организациите) имат различни имена в различните части на страната и предлагат различни програми. Ориентирай се към тези, които подпомагат търсенето на работа и се запиши в такава при първа възможност след пристигането. Ще получиш сравнително бързо и в повечето случаи вярна информация за това как се търси работа "по канадски", как се пише резюме и cover letter (абе за това нещо има ли си български термин?), как се изпраща, какво следва след това и прочее мурафети, които са важни тук и без които търесенето на работа е значително по-трудно и по-безрезултатно. Тези организации и програмите им обикновено са финансирани от федералното и/или провинциалното правителства, от общината на града или от фондации и са безплатни за ползващите ги.

Опитай се да научиш някой пощенски код в района, в който мислите да живеете. Когато търсиш информация в Интернет, много често ще намериш търсачка, която ти показва най-близките това или онова именно на база на пощенския код и е доста лесно и удобно.
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от tonich »

hadministratora написа:cover letter (абе за това нещо има ли си български термин?)
Мотивационно писмо.


ПП. Престани да ми триеш мненията!!! :!:
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Аз избрах Ванкувър

Мнение от cocose »

Основната идея на такива програми е не да те научат как да си пишеш CV-то, а да ти намерят работа в заивисимост от квалификацията при разни фирми и фирмички като......аве като на Успелият, дето се изхранват с държавни пари :), макар че тези програми обикновено са безплатни и за тебе, т.е. ти НЕ взимаш никакви пари неколко месеца, и само ако те харесат, или видят че ставаш, само тогава ти предлагат постоянен договор. С други думи, това е добър алтернативен начин все пак да придобиете прочутият канадски опит.....каквото и да значи това.
Заключено