Ванкувър или Монреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Мнение от Kan_Tangra »

IRA написа:Писали са ,че не знаят френски. щом е така Ванклкувар. Тук ще ви трябва френски, особенно сега по време на кризата. А и щом професиите ви изискват ордери пък ептен, там си има изпит по френски.
Това са прекалено прибързани обобщения.
Аз съм вече тук 4г и изобщо не се налага да говоря френски. Хората казаха, че искат да учат, не са уточнили какво по-точно.

Образованието тук е МНОГО по-евтино. 1200$ на семестър вместо 5000$. Отделно имате стипендии и заеми, които не са никак малко. Може да влезете и в кооп програма, при която ученето се редува с платени стажове. Тогава пък ще получите и към 30000$ за едната година стаж, докато учите. Разбира се, трябва да проверите дали конкретната програма, която се избрали има кооп опция, и да си прецените дали ще можете да се класирате за нея. (Стипендията е, ако нямате доход за предходната година). Дали се класирате за него, не знам. Може да се свържете лично с конкретни университети и да проверите. Детските градини също са МНОГО по-евтини.

Виж зимата не е приятна. Това, че е слънчево не грее много. Нито пък дали е красиво или не. Горе долу подобно е предполагам навсякъде в Канада.

Социалния живот в Монреал е прословут. Виж за семейства с деца, не знам как е.

П.С Поздравления, за 1 път някой откровено да напише, когато иска да се мести от Алберта. До тук имаше все разни фалшиви хвалебствия, и заплати от по 50$ на час.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

И аз изключително рядко говоря френски. Заобиколен съм от англофони.
Налага се да го знам, понеже живея в предградие и е невъзпитано, когато ти кажат Бонжур да отговоря Хай, но когато не го знаех пак нямах езикови бариери.
dobsan
Мнения: 198
Регистриран на: Вто Сеп 28, 2004 2:59 am
Местоположение: Някъде........................

Мнение от dobsan »

Определено Монреал според мен е за предпочитане,мисля че + са повече,а акооо искате топла зима ........отидете в хаваи аиде успех каквото и да решите :beer: аааа и за езика френския не е толкова нужен ,може да учите и на англ.
Nik06
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Фев 14, 2009 8:39 pm

Отговор

Мнение от Nik06 »

Много, много благодаря за цялото инфо, което ми дадохте! Абсолютно всеки един от вас ми даде по нещо полезно! Колкото за Албърта-наистина много хора се лъжат. Дори и за северните райнони , където работят мъжете при минус 50-60 градуса при много опасни условия и печелят по 200хил$ годишно....Това са пълни глупости. Тази заплата може да се вземе само ако си квалифициран инжинер и ако имаш местно образовение и дълъг опит. Аз дори гледах да изкарам тука едни курсове по бизнес администация за 30 седмици и след това заплатата е от 13$-15$..зависи от опита и компанията. А може и по-малко, като пари Тука храната е адски скъпа. За едно семейство 2-ма възсрастни и 1 малко дете отиват по 600-700$ с ограничение(не пушем и не пием). Квартирите са доста солени като цени. Най-долнопробните с 1 бедрум са на цена 850$. Няма живот, по отношение на активитета, паркове, няма малки деца, всичко се движат в коли. Градът ме учуди, че е доста мръсен, особено в центъра. Тука си загубен без кола. Имам колеги на които им харесва тук, но например на моята приятелка мъжът живее от 10 години в Канада има хубава заплата, имат нова къща, големи деца. Повечето са дошли на готово. Имам много колеги висшисти-но всеки знае, че тук ако нямаш местно образование+опит си за никъде. Аз дори не мога да си намеря работа като помощник в офис за 10$ на час, въпреки че говоря добре англ. и имам опит в БГ. А за тази позиция кандидастват деца от хай скула. На нас специално тука не ни харесва-може да има и изключения. Да познавам хора, които взимат по 50$ на час..но те имат собствен бизнес. Имам позната, която е дошла от Румъния геодезист, работила е в правитеслтвото в нейната държава и още не може да си намери работа на каквото и да е ниво в тази област. Може би сега е такъв моментът, може би сега има доста голяма стагнация на пазара, но не парите са най-важното. По важното са човешките взаимотношения. Тука има големи групи от Китайци, Колумбийци, Мексиканци и Руснаци и много си помагат. Да,може би ако тука завършиш местно образование в сферата на петрол, бизнес, медицина...и т.н..може да се взимат и по 300 хил. годишно. Но ние сме реалисти. Но все пак може да има хора,които да работят по 20 часа на ден ан две различни работи...и може да докарват по 25$ на час..но едва ли е за подценяване човешкото здраве. Може би тук е добре за хора без семейство, да дойдат на гурбет.(ако могат да издържат на напражението да работят усилено). Всеки сам си преценява!
Pehlivan
Мнения: 124
Регистриран на: Пон Авг 06, 2007 9:52 am
Местоположение: Aurora,Ontario,Canada

Мнение от Pehlivan »

Това ли е прословутата Алберта,работа,пари,живот .И там е като навсякъде из Канада,въпросът е да свикнеш и да се адаптираш.Аз съм сигурен че ако вие си намерите добра работа по професиите си там в Калгари няма да напуснете тази провинция.За мен всичко е относително и на късмет,в Канада тревба да имаш повече търпение и упоритост.Според мен е по добре в Торонто,зимите не са като в Монреал,има повече слънце в сравнение с Ванкувър,много добре развита промишленост ,инфраструктура,паркове,зеленина,горещо лето,езера,и много хора,тика живеят на гъсто почти 7 милиона души.цените като чета за ванкувър и Калгари са по приемливи,има работа,няма такава дискриминация от страна на канадците,тука живеят повече от 100 националности,има строг закон по отношение на това.Заплатите варират от 10$ до 200$ на час,цяла палитра стига да се напънеш.Мисля,че по добре се ориентирайте към Онтарио,има също и социал,българи бол,консулство наше,4 Бг църкви,културни изяви бол и т.н.Така,че Welcome to Ontario-Your to Discover.
Fireman

Мнение от Fireman »

Nik06,споменаваш за ваше приятелско семейство,което били там от 10 години,има ли си добра работа,заплащане,нова къща....
Като се замисля (добре е и вие да го направите) след 10 години и вие може да сте като тях.Едва ли може да се очаква ,че още с пристигането и всичко ще стане веднага-колко хора вадят 200-300 хиляди за къща още с пристигането,за тази придобивка е нужно време.
За работата също е нужно време.Всъщност задължително ли е да се работи по образованието и специалноста,не може ли да се погледне и в други посоки.Предполагам,че за вас това е важно,но....нали в Живота трябва да правим и компромиси.

В България отивайки от един град в друг също е нужно време за ориентиране в обстановката,особено ако не отиваш с предварително осигурена работа.И доста често е нужно дои повече от 1година.Казвам го от собствен опит .

Вие знаете най-добре причините и какво искате,но може би е нужно още време.
Успех!
Nik06
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Фев 14, 2009 8:39 pm

Искам само отговори за Ванкувър или Монреал!

Мнение от Nik06 »

Може и да има възможност единият да учи, после другият, но аз малко по-горе казах...този затворен живот не е за всеки. Зимата е 7-8 месеца, от които виждаш само сняг..и минус 20,минус 30 и понякога и повече. Лятото няма забавления..Всичко е извън градът с кола!!!Просто т.нар.паркове за деца..са смешни..няма да коментирам колко е мръсно и как кучетета на пенсионерите(които преобладават тука) се разхождат на детската площадка и си вършат нуждите:( Тука не ни харесва, защото сме младо семейство и обичаме да комуникираме с хората! Детето ни като излиза навън и е съвсем само на дет.площадка....време за тук повече не си даваме...който иска да заповяда..както казах не е е за всеки...който обича да си стои само в къщи и да ходи на работа по 12 часа и всеки ден това да се повтаря и който обича много сняг и минус 30 градуса да заповяда! Ние не искаме мнение дали да останем или не. Ние искаме мнение за Ванкувър или Монреал. Ние сме направили изборът. И този избор не е Албърта. Не желая повече минус.....100 градуса..и като излезеш вместо човек да видиш бели зайци:))Тука са добре хората след 45-50 години...но това забелязах тука...
iskra
Мнения: 73
Регистриран на: Вто Апр 12, 2005 10:26 pm

Мнение от iskra »

и аз да си дам петте пари по въпроса.

Ако сте млади и искате да учите и още повече че сте по кебекската процедура просте се възползвайте от това. Ту мойе да учите с такси като на кебекарите. Поразучете и ще видите какви са разликите в таксите за различните провинции. В Квебец излиза най-ефтино ако смятате да връщате заемите. И детските градини и застраховките по колите и наемите са по-ефтини. Ванкувър за мен е неприемливо освен ако имате излишни пари за харчене.
koceto77
Мнения: 180
Регистриран на: Пет Юли 15, 2005 3:11 pm
Местоположение: Calgary, AB

Re: Искам само отговори за Ванкувър или Монреал!

Мнение от koceto77 »

Nik06 написа:Зимата е 7-8 месеца, от които виждаш само сняг..и минус 20,минус 30 и понякога и повече. Лятото няма забавления..Всичко е извън градът с кола!!!Просто т.нар.паркове за деца..са смешни..няма да коментирам колко е мръсно и как кучетета на пенсионерите(които преобладават тука) се разхождат на детската площадка и си вършат нуждите:(
:lol: Кофти зима се случи тази година съчетана с кризата не ви е дала никакъв шанс да ви хареса. Където и да сте в северна америка без кола сте за никъде. В коя част на града живеете ако не е тайна? Докато сте още тук заповядайте на нашата детска площадка, деца има почти винаги :wink: . Успех!
ivan1901
Мнения: 137
Регистриран на: Пет Яну 21, 2005 10:28 am
Местоположение: Montreal

Мнение от ivan1901 »

За семейство с деца Монтреал е мястото. А щом искате и да учите няма какво да го мислите ами да тръгвате за насам.
А иначе и аз френски не говоря в работата. Така помагам на колегите да си подобрят английския ;-)
dakel1
Мнения: 177
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 11:21 pm
Местоположение: Ve4e dale4 ot Qc.!

Мнение от dakel1 »

Нещо, не мога да разбера вие точно къде сте-Калгари или някъде другаде...казвате общо Албърта...Живяла съм 2 години в Монтреал-сив, влажен, с много дъжд и сняг , подтискащ с не мотията особено по фр. квартали град...Калгари е по-студен , но в пъти по-слънчев , чист и подреден град , незнам къде ги виждате тези градинки с кучешки изпражнения , в кой квартал живеете, ако изобщо сте в Калгари?!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

dakel1 написа:Живяла съм 2 години в Монтреал-сив, влажен, с много дъжд и сняг , подтискащ с немотията особено по фр. квартали град...
Да бе! :wink:
Я сподели за новото местожителство!
Някои хора никога няма да си признаят, че са се прецакали.
Аватар
7George
Мнения: 9656
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Но тука зимата е много дълга, поддискащо е, няма хора по улиците.
Самите вие най-добре си знаете, къде да се преместите или не. Хората са различни. Моите виждания за хората по улиците: Аз не комуникирам много с непознати, не ги заговарям ей така. Що си мислите, че многото хора навън ще подобрят комуникацията? Кои са навън в Канада - спрортисти, ученици на път от и за вкъщи, разхождащите кучето, майки порещи преспите с количката, хора без кола и .... бездомниците. Тия последните не бих искал да ми се навъртат около колата и къщата. Даже сополивите и шумни дечица на съседите ме дразнят. Аз лично бих искал да се преместя в още по-тих район от сегашния ми, дето единствените събития са, да мине някоя катеричка или на съседите да им дойдат гости в петък вечер... Хора приказващи си безкрайно на пейката пред къщи или в прахоляка пред колибата, това го няма в Канада, това е в едни други страни.

Във Ван на места и моменти има доста хора на улицата, но те май само бавят автомобилите по кръстовищата. И всеки си бърза по своите задачи. 8)

Не сте в Калгари, нали?
Embrace your climate change!
Nik06
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Фев 14, 2009 8:39 pm

Мнение от Nik06 »

В Едмонтон! Но знам,че има разлика между Едмонтон и Калгари!
Аватар
JoroF
Мнения: 796
Регистриран на: Нед Авг 10, 2003 12:51 pm
Местоположение: TORONTO-CANADA

Мнение от JoroF »

iskra написа:и аз да си дам петте пари по въпроса.

Ако сте млади и искате да учите и още повече че сте по кебекската процедура просте се възползвайте от това. Ту мойе да учите с такси като на кебекарите. Поразучете и ще видите какви са разликите в таксите за различните провинции. В Квебец излиза най-ефтино ако смятате да връщате заемите. И детските градини и застраховките по колите и наемите са по-ефтини. Ванкувър за мен е неприемливо освен ако имате излишни пари за харчене.
и бензино скьп
THE LAST LINE OF DEFENSE
Публикувай отговор