колежи и университети

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
bucca
Мнения: 458
Регистриран на: Пет Окт 27, 2006 3:04 pm
Местоположение: Vancouver, BC

колежи и университети

Мнение от bucca »

Имаше една тема във форума, където беше даден линк където се проверява кои колежи и университети са официално признати в Канада. Аз обаче не мога да открия тази тема, пробвах с търсене и там също не я открих. Моля ви, ако някой знае този адрес да го каже. Искам също да попитам кои са колежите с добра репутация във Ванкувър, тъй като гледам че има ужасно много колежи там, но ми е трудно да се ориентирам кои са по-добрите. Мерси предварително!
"I'll think of it all tomorrow. After all, tomorrow is another day."
Аватар
limen
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 4:13 am
Местоположение: Been there, and there...

Мнение от limen »

"колежи и университети са официално признати в Канада" хмм... не съм 4увал за подобно нещо... Провери този линк (относно British Columbia) http://www.bcit.ca/ices/ and for Canada -> http://www.canalliance.org/AboutUs.htm дано помогне...
Последно промяна от limen на Чет Ное 01, 2007 10:51 am, променено общо 2 пъти.
"There are two types of tragedies in life. One is not getting what you want, the other is getting it."
Аватар
Kirilius
Мнения: 510
Регистриран на: Чет Окт 23, 2003 10:41 am
Обратна връзка:

Мнение от Kirilius »

Според мен няма такова нещо като "колежи и университети официално признати в Канада".

Всичко зависи от провинцията, града, бранша, работодатяля и т.н. Ако в съответните провинция/град/бранш има глад за кадри, няма особено значение къде си завършил. Наемат те и толкоз.
Ако от друга страна в съответните провинция/град/бранш няма глад за хора или браншовата регулация е много силна и консервативна, тогава се почва ходенето по мъките с приравняване, старт от нулата, липса на канадски опит и т.н.

Пример: една позната (юристка) се шегува, че в Канада можеш да практикуваш право най-много на 100 км от университета, в който си го учил :lol:
dairymaid
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Май 14, 2005 5:11 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от dairymaid »

bucca,
Ако искаш дай малко повече информация какво искаш да учиш и евентуално работиш. Аз не съм във Ванкувър, но уча в един от университетите в столицата така че ако си в моята област мога да помогна с малко информация.
Също така Google-а е много полезен за такива случаи. Тук хората качват страшно много информация в Интернет така че по ключови думи можеш да си намериш повечето неща, които ти трябват.
Освен това тук проблема, който има в България с "непризнати" университети и колежи не е особено актуален.
Просто има работодатели, които предпочитат да наемат хора от определени учебни заведения. Университетите (колежи не съм гледала) обикновено публикуват списък на фирмите, които наемат техни студенти на Интернет сайта си.
Добре е също така да потърсиш възможности за финансиране, защото тук образованието е скъпичко (ако сравняваме с България). Има много възможности, които могат да се намерят в Интернет.
Желая ти успех
Аватар
bucca
Мнения: 458
Регистриран на: Пет Окт 27, 2006 3:04 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Мнение от bucca »

Мерси за отговорите! Насочила съм се към колежите, точно защото университетите са много скъпи, а и в колежите се учи по-малко време, има и курсове. Четох, че има "студентски заеми", но за тях ще търся информация като пристигнем, защото мисля, че като съм там по-лесно ще се ориентирам в обстановката. Иначе съм се насочила към специалности свързани с Hospitality или Pharmacy technician.
"I'll think of it all tomorrow. After all, tomorrow is another day."
dartcherniat
Мнения: 275
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 10:45 pm
Местоположение: Acer

Мнение от dartcherniat »

bucca написа:Мерси за отговорите! Насочила съм се към колежите, точно защото университетите са много скъпи, а и в колежите се учи по-малко време, има и курсове. Четох, че има "студентски заеми", но за тях ще търся информация като пристигнем, защото мисля, че като съм там по-лесно ще се ориентирам в обстановката. Иначе съм се насочила към специалности свързани с Hospitality или Pharmacy technician.
Не винаги колежите са по-евтини от университетите. Някои частни колежи излизат по 15 000 на година . Подготви се от България, даже ако може кандидаствай от там. Така няма да губиш време. На страниците на университетите/колежите, може да откреш сроковете и начините за подаване на документи и цените. Имай предвид ,че на някои места изискват примерно до началото на март да си подадеш документие , ако искаш да почнеш септември.
"О, картофът е злочест зад желязната завеса.
Вадят го с ръка до днес враговете на прогреса.
А в нашия лагер го вадим с багер! " AT
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Мнение от IFF »

.
Последно промяна от IFF на Чет Ное 25, 2010 1:30 pm, променено общо 1 път.
dairymaid
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Май 14, 2005 5:11 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от dairymaid »

Присъединявам се към dartcherniat и IFF.
Аз кандидатствах от България и започнах програмата като пристигнахме. И стипендия ми дадоха, е не пълна, но изпитите и без това не ми бяха блестящи.
Освен това с ровене в Интернет си намерих една организация за подпомагане на новоимигранти, която също ми даде малко пари.
Няма как да ти дам моите контакти, защото аз съм във Виктория. Предполагам, че възможностите във Ванкувър не са по-малки, дори напротив.
Моя съвет е да се подготвиш колкото се може повече от България ако искаш като кацнеш тук да ти е по-лесно.
Лично аз мога да кажа че 95% от представата, която си изградих от ровене по различни сайтове съвпада с това, което виждам в момента.
Ако имате приятели, те ще помогнат за установяване/настаняване, но ако искаш да учиш - домашното трябва да си го направиш сам/сама. Порови по сайтовете за работа да видиш кои са търсените професии. На мен лично Hospitality или Pharmacy technician ми звучат добре, но са доста различни така че си прецени и кое ще ти харесва да го работиш.
Успех
Весела
Аватар
bucca
Мнения: 458
Регистриран на: Пет Окт 27, 2006 3:04 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Мнение от bucca »

Благодаря за мненията, мисля че сте прави и ще почвам сериозно да търся инфо още от България. Понякога информацията е толкова много, че се обърквам. Явно трябва да да отсея това, което ще ми е от полза.

Искам да попитам още нещо - за да подам документи възможно ли е да държа тест по английски в съответния колеж/университет на място, за да не се налага да държа TOEFL?
"I'll think of it all tomorrow. After all, tomorrow is another day."
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

bucca написа:Благодаря за мненията, мисля че сте прави и ще почвам сериозно да търся инфо още от България. Понякога информацията е толкова много, че се обърквам. Явно трябва да да отсея това, което ще ми е от полза.

Искам да попитам още нещо - за да подам документи възможно ли е да държа тест по английски в съответния колеж/университет на място, за да не се налага да държа TOEFL?
За да ти е мирна главата, вземи си тойфела още от БГ. На място не се държат никакви изпити. А това дето звучи добре, фармаси тек, знаете ли какво е? Броене на хапчета в аптека и разреждане на сиропи по формулата за смесване от началната химия срещу 10$/час макс. По-добре се огледай за нещо като лаборант, технолог или от сорта.
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Joy_13
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 2:42 am
Местоположение: Vancouver, BC

Мнение от Joy_13 »

от моя личен опит, на дъщеря ми не и признаха никакъв английски, завършила е хай скул на английски и после 2 години в университет, като дойдохме във Ванкувър, искаха да държи LPI тук на място за прехвърляне във тукашния университет, http://www.ares.ubc.ca/LPI/ , освен това записването започва през ноември за другата учебна година септември 2008. Искаха ни задължително и PR картата за кандидатстване. Вероятно в различните унивирситети изискванията са различни, така че най добре се порови във www страниците им. Успех.
Аватар
nadin
Мнения: 41
Регистриран на: Пет Дек 28, 2007 3:52 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от nadin »

dairymaid написа:bucca,
Ако искаш дай малко повече информация какво искаш да учиш и евентуално работиш. Аз не съм във Ванкувър, но уча в един от университетите в столицата така че ако си в моята област мога да помогна с малко информация.
Също така Google-а е много полезен за такива случаи. Тук хората качват страшно много информация в Интернет така че по ключови думи можеш да си намериш повечето неща, които ти трябват.
Освен това тук проблема, който има в България с "непризнати" университети и колежи не е особено актуален.
Просто има работодатели, които предпочитат да наемат хора от определени учебни заведения. Университетите (колежи не съм гледала) обикновено публикуват списък на фирмите, които наемат техни студенти на Интернет сайта си.
Добре е също така да потърсиш възможности за финансиране, защото тук образованието е скъпичко (ако сравняваме с България). Има много възможности, които могат да се намерят в Интернет.
Желая ти успех
Здравей, тъй като прочетох, че учиш в у-тет в Отава, би ли ми разказал нещо повече, като напр. в кой у-тет си, как си подал документите, срокове и изобщо всякаква информация ще ми е полезна. Става дума за това, че сина ми сега е в 11 клас и ще кандидатства за у-тет в Канада, предпочитаме да е в Отава, тоест сигурни сме, че не иска да е във френскоговорящата част по куп причини.
Благодаря ти предварително!
dairymaid
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Май 14, 2005 5:11 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от dairymaid »

Здравей nadin,
Аз кандидатствах в University of Ottawa и бях приета, но избрах University of Victoria и всъщност живея в BC, а не в Ontario. Освен това кандидатствах от България, което значи TOEFL и академични справки с превод и други весели неща.
От съобщението ти не разбрах дали сина ти завършва 11ти клас в България или Ontario, което връщност прави доста различно кандидатстването.
Също така голямо значение има какво точно ще кандидатства. Аз в момента уча МВА, ако това ти дава някакъв ориентир.
Ще се радвам да помогна с каквото мога, но моля те задавай по-конкретни въпроси.
Сроковете на подаване на документи ги има на сайта на университетите и са различни за различните специалности и университети
Поздрави и успех
Весела
Аватар
Johny Bravo
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 2:09 pm
Местоположение: Kingston, ON

Мнение от Johny Bravo »

Dairymaid, можеш ли да ми кажеш коя е тази организация която ти е помогнала финансово за университета и това в Онтарио ли е или в ВС. Аз също смятам да уча в Онтарио от тази есен, но се опасявам, че може и да не успея да си финансирам обучението, така че всяка допълнителна помощ ще е важна за мен. Благодаря ти предварително :D
Аватар
nadin
Мнения: 41
Регистриран на: Пет Дек 28, 2007 3:52 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от nadin »

dairymaid написа:Здравей nadin,
Аз кандидатствах в University of Ottawa и бях приета, но избрах University of Victoria и всъщност живея в BC, а не в Ontario. Освен това кандидатствах от България, което значи TOEFL и академични справки с превод и други весели неща.
От съобщението ти не разбрах дали сина ти завършва 11ти клас в България или Ontario, което връщност прави доста различно кандидатстването.
Също така голямо значение има какво точно ще кандидатства. Аз в момента уча МВА, ако това ти дава някакъв ориентир.
Ще се радвам да помогна с каквото мога, но моля те задавай по-конкретни въпроси.
Сроковете на подаване на документи ги има на сайта на университетите и са различни за различните специалности и университети
Поздрави и успех
Весела
Благодаря ти за отговора! Синът ми е в 11 клас и сме в България. Не сме живели никога в Канада. Понасъбрах доста информация за обучението, но въпреки това откривам все нови неща в различни форуми и за това търся информация от човек, който е минал по този път и вече се обучава там. Известно ми е и за TOEFL и за преводите и документите, като те са ни най-малкия проблем (просто имам такава агенция за превод и легализация в БГ). Интересува ме по-скоро самото обучение, кандидатстването - колко време предварително би трябвало да подадем документи. Да речем, в страницата на у-тета пише до края на април се подават док. ... за есенния семестър, но при нас дипломите за средно не излизат по-рано от юни (знаеш). Справка ще извадим от у-щето, но диплома ?!?! Как се заплащат годишните такси за обучение (наведнъж или на части) ... Дали има някакви стипендии, които можем да ползваме от България ... и т.н. Много неща ме интересуват, но най-вече от хора, които следват там.
Благодаря.
Публикувай отговор