кисело мляко

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
elibeliata
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Юни 19, 2005 8:43 pm

кисело мляко

Мнение от elibeliata »

Здравейте.
Имам много конкретен въпрос за приготвянето на кисело мляко. Колко е температурата, на която трябва да се закваси?
Намерих по интернет някои рецепти с обяснения за усещането на пръста като го сложиш в превареното мляко, но това не е достатъчно точно за моята програмистка душа.
Всъщност, аз този номер с пръста го правя много отдавна, но веднаж става - веднаж НЕ. Така че решавам да подходя научно
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

ми то в интернет пише и при колко градуса да го заквасиш, тъй че просто е необходимо да се запасиш с подходящ термометър, да не пъхнеш живачния от домашната си аптечка :wink:

много е просто, трябва да е горещо млякото, но да не ти пари на малкия пръст ... ако объркаш някой и друг градус, едва ли ще пострада биокултурата и млякото ще си стане, няма начин :beer: :beer: /това е мляко/
kralimarko

Мнение от kralimarko »

ако добави6 и ´халф анд халф ´ става супер
Jean
Мнения: 144
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 2:10 am

Мнение от Jean »

Ии нещо в което съм меко казано бог - та по темата. Температурата на заквасване на кисело мляко изцяло зависи от вида на ползваната закваска принципно тези закваски които са за еднократна употреба не трябва да надвишаваш температура от 42-43 С градуса. При този тип закваски не е проблем и по-ниска на температура, но удължаваш така времето на коагулация. Ако ползваш майчина закваска така както много хора в България правят то температурата може и да е по-висока 47-49 градуса (пръста потопен в млякото да издържа на температурата ). При по-висока температура може да се появи ефект на оцвичване на млякото (но предполагам няма да го правиш с пазарен вид за продан). След 2-3 часа максимум трябва да сложиш веднага млякото в хладилник за да пресечеш киселинният процес. Това е най-общо грубо казано - иначе кисело мляко с добър пазарен вид се прави трудно и зависи от страшно много показатели.
1. DCS Виена - 22.07.2006 г.
2. Покана за интервю - 07.09.2006 г.
3. Интервю - 24.11.2006 г. / УСПЕШНО
4. Документи Букурещ - 16.12.2006 г.
5. Медицински - 15.05.2007 г.
6. Покана за Визи - 23.07.2007 г.
7. Визи - 29.08.2007 г.
Аватар
bucca
Мнения: 458
Регистриран на: Пет Окт 27, 2006 3:04 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Мнение от bucca »

Ето как ме е учила баба ми: слагаш си малкия пръст в млякото и трябва да издържи 10 секунди, без да ти пари. Тогава значи е готово.
"I'll think of it all tomorrow. After all, tomorrow is another day."
Аватар
hankroum
Мнения: 317
Регистриран на: Нед Юни 06, 2004 9:27 am
Местоположение: CANADA
Обратна връзка:

Мнение от hankroum »

според мен смени пръста - тоя дето използваш те лъже!
АЗ СЕ ГОРДЕЯ ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!!!
НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ОТ КЪДЕ ИДВАТЕ!!!
Svilko
Мнения: 252
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 11:21 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Svilko »

Всички добре сте описали, процеса и температурата. Но никой не споменава какво правим след заквасването. Та ще ви споделя нашия опит. Смея да твърдя че се справяме успешно с правенето на кисело мляко.
Закваска ползваме от червеното Астро 6%. На 2л. прясно мляко слагаме 175мл кисело мляко. Това е една малка кофичка. И после завиваме бурканите с мляко много добре, така че да се запази по-дълго топлината. Като ги сложим вечерта и на другия ден на сутринта е готово. Но задължително трябва да е добре завито за да не изстива бързо. На сутринта е още топличко даже, и после го слагаме в хладилника и е супер.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

ако трябва да бъдем изчерпателни по темата, основното за да стане млякото е подсвиркването и посмъркването по време на заквасването :wink: Това не е майтап!

Свилко, на 2 л. мляко е достатъчна 1 супена лъжица квас.
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

направо ми взехт акъла.ама вие и кисело млеко ли си правите.
ай кент белив_ет.
Бай Ганьо с дисагите май е на всякъде.
jess
Мнения: 195
Регистриран на: Вто Май 02, 2006 12:15 pm
Местоположение: canada

Мнение от jess »

bateto написа:направо ми взехт акъла.ама вие и кисело млеко ли си правите.
ай кент белив_ет.
Бай Ганьо с дисагите май е на всякъде.
а случайно да знаеш как му викат на млякото тук...бялата отрова.
завърти лекичко кофичката откъм съставки и с изненада ще установиш,че Менделлюеевата таблица е вътре.така,че има смисъл в приготвянето на кисело мляко по гореспоменатите методи.Особено ако имаш малки деца.
Аватар
bucca
Мнения: 458
Регистриран на: Пет Окт 27, 2006 3:04 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Мнение от bucca »

bateto написа:направо ми взехт акъла.ама вие и кисело млеко ли си правите.
ай кент белив_ет.
Бай Ганьо с дисагите май е на всякъде.
Аз не си правя, защото съм в България и си купувам. Но баба ми прави и аз казах как го прави тя. :)
"I'll think of it all tomorrow. After all, tomorrow is another day."
Аватар
AleksandrAI
Мнения: 857
Регистриран на: Вто Авг 12, 2003 4:47 am

Мнение от AleksandrAI »

bateto написа:направо ми взехт акъла.ама вие и кисело млеко ли си правите.
ай кент белив_ет.
Бай Ганьо с дисагите май е на всякъде.
Присмял се хърбел на щърбел!

Код за потвърждение: Избери целия код

Една често срещана грешка, която допускат при конструирането на абсолютно глупакоустойчива апаратура, е подценяването на изобретателността на пълните глупаци.
batkoto
Мнения: 164
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 6:45 pm

Мнение от batkoto »

Svilko написа:Всички добре сте описали, процеса и температурата. Но никой не споменава какво правим след заквасването. Та ще ви споделя нашия опит. Смея да твърдя че се справяме успешно с правенето на кисело мляко.
Закваска ползваме от червеното Астро 6%. На 2л. прясно мляко слагаме 175мл кисело мляко. Това е една малка кофичка. И после завиваме бурканите с мляко много добре, така че да се запази по-дълго топлината. Като ги сложим вечерта и на другия ден на сутринта е готово. Но задължително трябва да е добре завито за да не изстива бързо. На сутринта е още топличко даже, и после го слагаме в хладилника и е супер.
другото го поддържам, но една супена лъжица на кофичка 750г при жената става идеално. Важно е не знам защо да се кипне тукашното прясно мляко.

Бате, голям баламурник си да ядеш толкова много нишесте да знаеш...
emiliana

Мнение от emiliana »

AleksandrAI написа:
bateto написа:направо ми взехт акъла.ама вие и кисело млеко ли си правите.
ай кент белив_ет.
Бай Ганьо с дисагите май е на всякъде.
Присмял се хърбел на щърбел!

:P Казало кучето и си облизало лалала
emiliana

Мнение от emiliana »

jess написа:
bateto написа:направо ми взехт акъла.ама вие и кисело млеко ли си правите.
ай кент белив_ет.
Бай Ганьо с дисагите май е на всякъде.
а случайно да знаеш как му викат на млякото тук...бялата отрова.
завърти лекичко кофичката откъм съставки и с изненада ще установиш,че Менделлюеевата таблица е вътре.така,че има смисъл в приготвянето на кисело мляко по гореспоменатите методи.Особено ако имаш малки деца.

:P Тая таблица явно само на тебе е известна
Публикувай отговор