Някой ползва ли Линукс?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Някой ползва ли Линукс?

Мнение от Veliko »

Все се каня да питам съфорумниците, има ли такива дето ползват само Линукс или поне са го инсталирали на харда. Няма да пускам анкета щото резултата е ясен. Аз от малко повече от година не съм пипал Виндоса, скоро даже ще го трия от домашния комп. В офиса съм с ХП-то, но това е друга тема.

Ако има колеги дайте да видим кой с какво разполага и да обменим инфо. Досега съм работил с Xandros (Canada), Simply Mepis и напоследък съм само с Убунту. Всъщност само източниците ми на ъпдейт са от Убунту, иначе сам съм си компилирал кернела и десктоп средата ми няма нищо общо със стандартната. Компа го ползвам усилено без да го изключвам месеци наред, системата е стабилна и изисква нулева подръжка, имам само firewall и това е.

Хич и не помня как я докарах до тук, но смяната стана изведнъж. Откакто бутнах Хандроса миналата година само за тест, забравих че имам и Вин на компа.

Компутрите ми са хоби, а при нас в унито изхвърлят често стари бараки, аз ги пооправям, слагам някой линукс (върви и на стари машини) и ги подарявам на някое начално училище, хората са много щастливи. Дълбоко съм убеден, че в държавните администрации и училищата трябва да не се ползва Виндовс, и спестените милиарди да се инвестират в други области-медицина, биология и пр.

Желая ви лек ден.
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
pantata
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 10:33 pm
Местоположение: Oakville, Canada

Мнение от pantata »

ами аз имам на втория си диск линукс.. едно време бях администратор и работехме със slackware.. сега ей така - за спорта слагам разни да ги разгледам.. като suse, redhat, сега баш е gentoo.. но тъй като предимно жената ползува компа у дома - се пуска уиндоус-а.
Everyone should believe in something -
I believe I'll have another drink.
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Жената джътка само с Линукса, хия не съм я натискал. А за Дженту не съм дорасъл още, ама и на него ще му видим сметката, :),
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
shark6286
Мнения: 229
Регистриран на: Нед Яну 18, 2004 5:17 am
Местоположение: Calgary

Мнение от shark6286 »

Аз съм цепнал диска на лаптопа на няколко парчета и имам XP и Ubuntu. Той ползва Grub loader и го инсталира в MBR. На времето ползвах LILO но не го инсталирах в MBR и NT Loadera зареждаше системите. Тук е описано как става: http://www.pmg.lcs.mit.edu/~chandra/ins ... lboot.html

Сега искам да направя същото с Grub loader. Ако някой знае как става нека да каже.
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Kakwo ти пречи бут лодера. Ако не искаш да ти бутва Убунтуту първо, редактирай си файла menulst, sega sym w Win и не си спомням къде беше, май в GRUB directoriqta.
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Re: Някой ползва ли Линукс?

Мнение от vladi »

Какво е това Линукс? :lol:
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Мнение от MrGeek »

Да, ползвам професионално Линукс още от далечната 1995-та, когато много хора не знаеха дори за съществуването на интернет.
В момента се занимавам с корпоративни проекти по миграция от решения със затворен код към такива с отворен код. Вече довършвам трети дейтацентър, в който почти всичко върви под Линукс (с изключение на дейтабейз бекенда). ;) :beer: :beer:
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

MrGeek написа:Да, ползвам професионално Линукс още от далечната 1995-та, когато много хора не знаеха дори за съществуването на интернет.
В момента се занимавам с корпоративни проекти по миграция от решения със затворен код към такива с отворен код. Вече довършвам трети дейтацентър, в който почти всичко върви под Линукс (с изключение на дейтабейз бекенда). ;) :beer: :beer:
В далечната 1996 с един колега направихме дуал бут на Win 95 и Дебиан 1.? не помня точната версия вече, на 486 машина с 32 МБ памет. Беше на няколко дискети и изглеждаше доста добре десктопа. Поради липсата на софтуер по онова време се отказахме от линукс. Но things changed, :-)
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
jet
Мнения: 1148
Регистриран на: Съб Окт 22, 2005 12:56 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от jet »

debian и mandrake
winXP ми е на другия партишън, но не го ползвам
жената ползва mandrake
А я да питам-по фирмите ползва ли се някъде PostgreSQL-нали е канадска творба или oracle рулира.
pantata
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 10:33 pm
Местоположение: Oakville, Canada

Мнение от pantata »

jet написа:debian и mandrake
А я да питам-по фирмите ползва ли се някъде PostgreSQL-нали е канадска творба или oracle рулира.
ами поне в телкомите оракъл рулира яко.. до са всички телекоми дето сме им правили "order management"-а са с оракъл на некой unix.
Everyone should believe in something -
I believe I'll have another drink.
ivandi
Мнения: 631
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2003 2:28 pm
Местоположение: Quebec City

Мнение от ivandi »

Виндос 95 беше последната боза на личния ми комп. Не ползвам дистрибуции, компилирам си всичко от сорс и си пиша boot скриптовете. Отнема много време, но е интересно забавление.
"Всяка глупост има си време да стане малка правда дори" - Ахат
Аватар
some
Мнения: 1380
Регистриран на: Пет Апр 23, 2004 7:33 am
Местоположение: Harmanli

Мнение от some »

Linux - Tva neshto kato software li she da predstavliava?
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

kak se ponasiat Debian i Ubuntu s GRUB. Moga li da instaliram Debian da coexist s Ubuntu. shte maham Windowsa, ama ne mi se pipa Ubuntutu, che sym go naprawil pushka.
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
shark6286
Мнения: 229
Регистриран на: Нед Яну 18, 2004 5:17 am
Местоположение: Calgary

Мнение от shark6286 »

Veliko написа:Kakwo ти пречи бут лодера. Ако не искаш да ти бутва Убунтуту първо, редактирай си файла menulst, sega sym w Win и не си спомням къде беше, май в GRUB directoriqta.
Ми не ми харесва да седи в MBR. Колкото и да не ми се ще да призная XP го ползвам повече от Линукса. Бих искал ако се наложи да махна Ubuntu или ако го заменя с друга дистрибуция това да не се отрази на XP-то.
miko
Мнения: 305
Регистриран на: Вто Дек 23, 2003 12:52 am
Местоположение: Montreal

Мнение от miko »

Професионално Debian и RedHat, a в къщи като защита. Иначе предпочитам Windows , че по-добре вървят игрите. :wink:
А за спестените пари не е вярно. Поне Бил Гейтс има фондация и ги дава за подпомагане на научни дейности. Иначе представи си къде щяха да отидат парите от БГ правителството за софтуер, сигурно в някой джоб като този на НЗОК.
Заключено