На какво имам право по "здравна карта"?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от klisurov »

Преди всичко, бих желал да помоля, темата да не се превърне в сравняване със здравната система в България.

Доста хора смятат, че здравеопазването в Канада е под всякаква критика, а в Кебек то е дори още по-зле.
Лично аз винаги съм се дразнел от небивалото чакане за среща с лекар, независимо по какъв повод и какъв тип специалист е.
Самото намиране на "личен" лекар си е приключение, а дали и доколко той е "добър" е отделна тема.

Така или иначе, изненадващо, днес си взех час при "личен" лекар за след два дни (но за три следобяд).

Замислих се, на какъв вид прегледи имам право по "здравна карта".
Примерно: сърце, кръвна захар, холестерол и т.н.

Някакви идеи?

Знам, че има разлика за мъже и жени (простата и гинеколог не са за всеки ;) ).
Знам, че има разлика в зависимост от възрастта.
Но не би ли следвало някои прегледи да са "по закон"?
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от ablood »

Щом е за 3 слетобяд не очавай да влезеш преди 4-5.
Поискай си пълни кръвни тестове. Безплатни са, освен, ако не искаш специално обслуждане (една лаборантка идва у нас за $80, но частната застраховка покрива повечето).
Ако си към 40 пийни едно, за да не ти дойде изненадващо ректалната проба!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от klisurov »

ablood написа:... частната застраховка покрива повечето ...
По частна застраховка се чете какво покрива още при сключването.

Въпросът ми е, освен пълни кръвни тестове, какво още бих могъл да поискам, освен това, за което отивам.

Простата е безплатна след 50 :D
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от roumensp »

klisurov написа:Въпросът ми е, освен пълни кръвни тестове, какво още бих могъл да поискам, освен това, за което отивам.
Ми всичко можеш да поискаш: CT Scan, ultrasound, MRI, колоноскопия ... ако докторът се навие да те прати (което е съмнително, ако няма причина) и ти се чака седмици или месеци, ще е безплатно.
Ако говориш за изследвания - урина, stool analysis ... друго не се сещам.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от yahoo »

Почти всичко за което се сетиш и лекаря ти сметне че има смисъл да се направи. Напоследък имах някакви оплаквания които не можеха лесно да се диагностицират и лекаря ми ме прати на всевъзможни изследвания: няколко пълни кръвни картини, ЕКГ, рентген, ехограф, ядрено-магнитен резонанс и много други. За щастие така и нищо не откриха, но всичко беше "безплатно" по картата. Пиша в кавички защото ми предлагаха опция безплатно с чакане от две седмици до 3 месеца или ако бързам може и платено с чакане най-много до седмица за MRI. Дотук най-дългото чакане беше за невролог 2.5 месеца защото не открих платен, а и не ми беше спешен (една от многото проверки на които ме пратиха).
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от roumensp »

yahoo написа:Дотук най-дългото чакане беше за невролог 2.5 месеца защото не открих платен
Хубаво, че не си открил ... миналата година аз открих и ми струваше 800 кинта за едно посещение. :D Ама като разбрах колко се чака и си казах "майната му" ...
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от ablood »

klisurov написа:Простата е безплатна след 50 :D
Аз бях на 40, когато моят доктор без дори да ме почерпи една бира...
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
feather
Деактивиран
Мнения: 201
Регистриран на: Нед Юли 03, 2016 10:21 am

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от feather »

На всичко с изключение на зъболечение и очен лекар.
Ако имаш личен лекар не се чака. В моята клиника часовете се спазват до минутата, но лекарите не обслужват приходящи пациенти т.е. не е walk in clinic.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от klisurov »

Май трябва да променя заглавието:
Какви прегледи/изследвания са желателни веднъж годишно и са по "здравна карта'.
Не съществува ли нещо като "профилактичен годишен преглед".

Примерно за щитовидна жлеза, рак на ... и т.н.
Неща, които принципно не болят, но откриването им в ранен стадий е повече от желателно.

То е ясно, че безплатното здравеопазване тук покрива всичко без очен и зъбен лекар, но не би ли следвало да има превантивни прегледи, а не след като вече е късно?
Между прочем, деца до определена възраст са покрити по "здравна карта" и за очен, и за зъбен лекар.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от myhata II »

няма такива филми , има само за жените за рак на гърдата
а за всичко друго е от личния лекар
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от yahoo »

Задължително няма, но препоръчително е поне веднъж годишно пълна кръвна картина от която могат да се видят отклонения още преди да са направили големи поражения. Всяко по-сериозно отклонение особено повторено в последващи изследвания вече ще задейства различни допълнителни процедури за пълно диагностициране. Мисля че е добре да се прави периодично и цялостен аbdominal ultrasound за навременно откриване на кисти, камъни, аномалии по вътрешните органи.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от pumpy »

klisurov написа:Май трябва да променя заглавието:
Какви прегледи/изследвания са желателни веднъж годишно и са по "здравна карта'.
Не съществува ли нещо като "профилактичен годишен преглед".

Примерно за щитовидна жлеза, рак на ... и т.н.
Неща, които принципно не болят, но откриването им в ранен стадий е повече от желателно.

То е ясно, че безплатното здравеопазване тук покрива всичко без очен и зъбен лекар, но не би ли следвало да има превантивни прегледи, а не след като вече е късно?
Между прочем, деца до определена възраст са покрити по "здравна карта" и за очен, и за зъбен лекар.
Тоест въпроса ти е "какъв е standard of care" за 45 годишен мъж, например, за профилактичен преглед ?
Този отговор можеш да го получиш само от лекар. На мен не ми е известно такъв да "списва" тук, така че успех.....

Не знам дали в Кебек има официално публикувани стандарти по медицина, но ако има ги потърси и разбери от тях за какво се гледа при един профилактичен преглед, в зависимост от възраст, социално-икономическо положение, рискови фактори, наследствени фактори и т.н. и т.н. В Северна Америка медицината е "evidence based" и статистиката играе голяма роля при определяне на нуждите от лечение. Аз например не гледам за рак на фаринкса при деца, по същия начин, по който го "търся" при мъже над 45 годишна възраст, защото такъв е стандарта, на който съм научен. Същото се отнася и за рак на долната устна при жени и мъже и при хора, които работят на открито или на закрито. Пациенти от първите нации имат различни заболявание и различни нужди от силно религиозните ми пациенти и/или холистичните ми пациенти и/или от "камионджиите" и т.н и т.н......Един и също пациент попада в няколко/5/6 или повече различни рискови групи в зависимост от много фактори и аз трябва да го погледна като едно цяло - отнело ми е години обучение и практика. Не ми се вярва някой да може да ти отговори на този въпрос тук просто.....
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от succes »

Казваш че искаш bilan de santé preventif или пък annual prophylactic medical checkup и ако имаш някакви оплаквания му ги споделяш, всичко ти е безплатно, ако чакаш.
Май дори да нямаш личен лекар можеш да отидеш в уокин' клиник или в близкото CLSC и те би трябвало да ти направят.
Можеш да пробваш в различни болници, защото в някой по-бързо ще ти дойде реда за определен тип изследване.
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от succes »

yahoo написа:Почти всичко за което се сетиш и лекаря ти сметне че има смисъл да се направи. Напоследък имах някакви оплаквания които не можеха лесно да се диагностицират и лекаря ми ме прати на всевъзможни изследвания: няколко пълни кръвни картини, ЕКГ, рентген, ехограф, ядрено-магнитен резонанс и много други. За щастие така и нищо не откриха, но всичко беше "безплатно" по картата. Пиша в кавички защото ми предлагаха опция безплатно с чакане от две седмици до 3 месеца или ако бързам може и платено с чакане най-много до седмица за MRI. Дотук най-дългото чакане беше за невролог 2.5 месеца защото не открих платен, а и не ми беше спешен (една от многото проверки на които ме пратиха).
Пий магнезий, жълт кантарион, спортувай... и други мога да ти кажа, ако искаш.
На мен ми намирисва на простичкото "нерви", от тях единствено и само не може да се забременее, всичко друго иначе може. Но пък теста за бременност и вкъщи можеш да си го направиш.
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: На какво имам право по "здравна карта"?

Мнение от succes »

ablood написа:
klisurov написа:Простата е безплатна след 50 :D
Аз бях на 40, когато моят доктор без дори да ме почерпи една бира...
Ами ако си пишкал 5 пъти на вечер без да си ял диня или пил бира е нормално.
Накрая оправиха възпалението с антибиотик предполагам, а жена ти и досега ти е сърдита или ти на нея.
Публикувай отговор