Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от Pointzero »

Сега пък Hydro-то ще вдига цените с 3.4% от 2014. Но.... не бързайте да ги псувате.
Според http://www.montrealgazette.com/business ... story.html
Wind power costs more, and this puts upward pressure on rates, the company said. These additional costs represent about 79 per cent of the proposed 3.4 per cent rate increase
He said Hydro-Québec has a surplus of energy right now, but costs have risen in part because the Parti Québécois government requires the utility to buy electricity produced by private wind farms
Няма ли най-сетне да се разкара дъртата вещица? :devil:

Какво направи PQ водена от Мароа - накратко
1. излъга студентите - все пак увеличи таксите, въпреки предизборните обещания.
2. увеличи провинциалното ДДС (TVQ)
3. увеличи таксите (property tax)
4. увеличи задължителната "здравна" такса двойно
5. увеличи с 25 млн бюджета на езиковата си мастия (Office québécois de la langue française), които не спират да се излгат по света и у нас.
6. Bill 14 - още един клин между франко и англо
7. Назначи стари дружки на по 2 места едновременно със 6 цифрени заплати за нищоработене
и други, и други... (виж тук: http://montreal.ctvnews.ca/postscript-1 ... -1.1079427)
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от Pointzero »

Надявах се да повдигна дискусия по тази тема, но или заглавието не е подходящо, или привържениците на Мароа са много в този форум, или никой не го интересува, че пак ще ни вдигнат цената на тока, или българите тук, в Квебек се палим повече на теми от БГ, отколкото от такива, които пряко ни засягат (или поне джоба ни).
:(
Последно промяна от Pointzero на Съб Авг 17, 2013 2:50 pm, променено общо 1 път.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от roumensp »

Pointzero написа:... или българите тук, в Канада се палим повече на теми от БГ, отколкото от такива, които пряко ни засягат (или поне джоба ни).
:(
По-правилно е да кажеш "българите тук, в Квебек" ...
Като си пуснал темата в "Провинция Квебек", не намесвай българите от другите провинции, защото Мароа нито ги засяга, нито им бърка в джоба. ... И определено не е вредна за моето здраве, защото никога няма да се преместя в Квебек. :D
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от emili_vn »

Pointzero написа: 2. увеличи провинциалното ДДС (TVQ)
Да вметна едно уточнение относно местното ДДС - то не се е вдигнало и си е съвсем същото като сума. Заблудата идва от факта, че процента е по-висок, но пък базата за изчисляване не е същата: http://www.revenuquebec.ca/fr/entrepris ... e-tvq.aspx"
т.е. до 31.12.2012 процентът (9,5%) се начисляваше върху основата + TPS, а след 01.01.2013 г. новия процент 9,975% се начислява директно върху основата. Пример:

Преди - 100+100*5%+(100+100*5%)*9,5%=114,98

Сега - 100+100*5%+100*9,975%=114,98
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от Pointzero »

roumensp написа:....
ОК, поправих се.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от Pointzero »

emili_vn написа: т.е. до 31.12.2012 процентът (9,5%) се начисляваше върху основата + TPS, а след 01.01.2013 г. новия процент 9,975% се начислява директно върху основата. Пример:

Преди - 100+100*5%+(100+100*5%)*9,5%=114,98

Сега - 100+100*5%+100*9,975%=114,98
Така е, сумарното изражение в доларова равностойност остава същото, но факт е, че процентът беше вдигнат, или искаш да кажеш, че 9.5 = 9.975?
Също така, няколко години подред федералните сваляха с по 1% федералното ДДС, но пък Квебек компенсираше с увеличение от 1%. Т.е. в крайна сметка ти плащаш (почти) същата сума, но пък провинциалното правителство гепеше повече...
Защо? Не сме ли е без това най-високо "таксуваната" провинция ени уей?
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от yahoo »

emili_vn написа:Да вметна едно уточнение относно местното ДДС - то не се е вдигнало и си е съвсем същото като сума. Заблудата идва от факта, че процента е по-висок, но пък базата за изчисляване не е същата: http://www.revenuquebec.ca/fr/entrepris ... e-tvq.aspx"
т.е. до 31.12.2012 процентът (9,5%) се начисляваше върху основата + TPS, а след 01.01.2013 г. новия процент 9,975% се начислява директно върху основата. Пример:

Преди - 100+100*5%+(100+100*5%)*9,5%=114,98

Сега - 100+100*5%+100*9,975%=114,98
Заблудата идваше от безумното начисляване на данък върху данък и когато федералния решиха да го намалят трябваше да увеличат провинциалния за да не намалее това което прибират. Сега го направиха както би трябвало да бъде и лъсна истинския по-висок процент на този провинциален данък.

Дано поне успее да спре атомната централа (ако не са се отказали от това вече) за да не се окаже напълно безмислен целия и мандат.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от c200 »

Не виждам особена разлика с предишните правителства (което е добре), вероятно заради миноритарното управление. Фундаментални грешки няма, няма и кой знае какъв напредък, business as usual дет' се вика на чист френски.

Иначе като адвокат на дявола бих отбелязал че:
- увеличението на студентските такси е с инфлационния индекс, т.е. нищо и половина
- увеличението на ДДС беше планирано от либералното правителство
- property tax са общински бУзинес
- здравната такса е същата или по-ниска за огромното мнозинство от потребители
- Bill 14 не е още приет
- от двете дружки единия отказа втория пост, другия дарява втората си заплата за нещо си
- остават 1.5 млн. в повече за нещото, определено като "езикова мастия" :), но мисля че на федерално ниво за същото се харчи и повече.

П.С. Поправка, 25 млн е общият бюджет на нещото, увеличението е с 6%, значи към 1.5 млн.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от Pointzero »

c200 написа: - увеличението на студентските такси е с инфлационния индекс, т.е. нищо и половина
забележи на какво наблегнах - излъга студентите, чиято подкрепа получи. нали си спомняш какво им обещаваше?
c200 написа: - увеличението на ДДС беше планирано от либералното правителство
ти това откъде го знаеш? Иначе, да, както споменах 2010 и 2011 либералите бяха тези които "компенсираха" намаленото федерално ДДС
c200 написа: - property tax са общински бУзинес
ОК, а какво ще кажеш за новата такса на бензина (горивата) за Монреал?
И най-вече - квебекарския данък общ доход също се увеличи. Бях много ядосан като видях първия си pay stub за 2013-та.
c200 написа: - здравната такса е същата или по-ниска за огромното мнозинство от потребители
ОК, сега проверих, оказа се, че либералите са я увеличили.
c200 написа: - Bill 14 не е още приет
Само защото се вдигна патърдия в медиите. Но ще го приемат, дори и малко да смекчат малумните си изисквания.
c200 написа: - от двете дружки единия отказа втория пост, другия дарява втората си заплата за нещо си
Отказа, отново след медиен шум. Другия щял да дарява....То казването не е като правенето.
И още - как се взимат 170 к за нищоправене (delegate general to NY - WTF)?
А какво ще кажеш за мосю Жирард
Nicolas Girard, former PQ MNA was defeated in the last election.
He was appointed to run the AMT, at a salary of $183,000 per year.
Girard has never run anything, let alone a metropolitan transit agency with an annual budget of $314 million.
Here's the kicker: we found out this week that Girard has kept the former AMT boss on as a special advisor, so we have two AMT CEO's.
I guess one has to explain to the other how the train set works.
c200 написа: - остават 1.5 млн. в повече за нещото, определено като "езикова мастия" :), но мисля че на федерално ниво за същото се харчи и повече.
Може, ама не се знае. Дай цифри и също нека се има пред вид, кой плаща бюджета. Да не се окаже, че Мароa ме чaрджва (фигуративно) 1$/месец за френския watchdog, а федералнияте - 0.10$. Щото има значение, не мислиш ли? Пък като гугълнах english language watchdog ми излезе... познай: заповядали на Baird да си преправи unilingual (english only) визитни картички на .... bilingual!!!! Мед капе на сърцето на Мароа :D
c200 написа: П.С. Поправка, 25 млн е общият бюджет на нещото, увеличението е с 6%, значи към 1.5 млн.
ОК, прав си. Но защо нашите данъци отиват за такива безумни проекти, а не например за здравеопазване или образование, от което ще спечели цялото общество, а не една безумна кауза?
Ами утре тая патка ще въведе закон и у дома си да говоря на френски само! :fubar:
Както прокара това за малките фирми.
Пък току виж забранила на квебекарите да влизат в не-френски форуми!!! Отиде се невидя тогава bgcanada-та :D
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Re: Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от Chomsky »

.0, за свалянето на българското правителство вееха знамена та се излагаха кати киифли по парковете ама за местните проблеми и полит афери... тишина. страх лозе пази.
Мен ме боли лебеда (да не казвам друга птица) за пъ кю. остават ми година и половина до датата ми за зелена карта, дотогава трябва да си наваксам от данъци и надбавки, че да си замина с положителен баланс... хе хе!
А ти братле, защо не идеш в онтарио? ей го къде е! и ще ти остават 30 - 45 мин на ден дето преди си ги губил да се занимаваш с проблемите на отцепниците, че да си обръщаш повече внимание на децата.
ако тук те дразни, а искаш да промениш хавата ще трябва сериозна подръжка, ама ако лъв води овце, нищо не става; ако ли пък овца води лъвове, пак същата... нали се сещаш има каузи за които не си заслужава да се хабиш и такива които са предварително загубени.
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от Pointzero »

Chomsky написа:.0, за свалянето на българското правителство вееха знамена та се излагаха кати киифли по парковете ама за местните проблеми и полит афери... тишина. страх лозе пази.
:y:
Chomsky написа: А ти братле, защо не идеш в онтарио? ей го къде е!
Тук имам работа и положение (старшинство), там ще започна от нулата в нова фирма.
Имам и къща... (не, че не мога да я продам, ама...)
Провинцията и хората като цяло ми харесват, не и правителството.
Задръстванията в Монреал ме нервят, какво остава за Торонто...
Монреалските кметове са корумпета, торонтовските - наркомани....

Май трябва да се загледам към Алберта...
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от IRA »

Не я понасям Мароа, но чак вредна за моето зраве не мисля че е . За сега ,кой знае каква разлика с преди не виждам.Либералите са се изпокрили като мишки, предполагам,че има защо, докато не се приключи със скандалите около корупцията, няма да си покажат носовете.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от Pointzero »

IRA написа:Не я понасям Мароа, но чак вредна за моето зраве не мисля че е . За сега ,кой знае каква разлика с преди не виждам.Либералите са се изпокрили като мишки, предполагам,че има защо, докато не се приключи със скандалите около корупцията, няма да си покажат носовете.
Е, заглавието беше "хиперболизирано" (не математически, но литературно) ;)
Но, ако погледнеш от философска гледна точка, може да се окаже, че е вредна за твоето здраве. :lol:
Например, ти казваш "не я понасям" ...
Нека се вдълбаем в това тове твърдение... |(
Ако седиш на една маса (или работиш бюро срещу бюро) с човек, когото не понасяш, това би предизвикало отрицателни настроения и емоции, които от своя страна влияят негативно на химическите процеси в организма ти (има израз - "повръща ми се от този/тая" - смятай, до къде може да стигнат тези процеси). Пък и учените са правили изследвания и заключават, че отрицателните емоции скъсяват живота (положителните - обратно).
Какво пък остава за човек, който те управлява....

А сега за либералите - ами постинга ми всъщност беше за Мароа и PQ, водена от нея (подчертавам, защото доколкото бегло познавам историята на Квебек, не мисля, че тази партия (PQ) не е направила и добро за провинцията...)
Та... ако ще говорим за тяхното (PLQ) бивше управление, то ще трябва да отворим нова тема. Моето лично мнение накратко е: либералите са по-малкото зло (както напоследък се лансира този израз в БГ) от PQ. За съжаление, нямаме силна NDP или консерватори на провинциално ниво. Третата партия - CAQ, са ни риба , ни рак.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от IRA »

Е това не я понясям е пресилено, всекидневни отрицателни емоции не ми придизвиква, напоследак дори я бях забравила,че съществува.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Вредна ли е Мароа за вашето здраве

Мнение от Kpetrov »

Pointzero написа: Ами утре тая патка ще въведе закон и у дома си да говоря на френски само! :fubar:
Както прокара това за малките фирми.
А това за малките фирми колко е сериозно и строго прилагаемо!? В фирмата където работя се говори всичко друго, но не и френски.
Като заговорихме... в чайнатаун големите надписите на китайски ли са предимно или на френски, нещо не мога ди си спомня?
Публикувай отговор