Вече кацнахме в Квебек!

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от the_coach »

gb bg написа:
meisi написа:Joya, благодаря ти за позитивизма , от който имаме нужда всички избрали да променят живота на себе си и децата си към по-добро. Понякога , като всеки нормален човек се плашим от решението си и се съмняваме дали е най-правилното за децата ни , но се намира един човек като теб , който споделя една съвсем обикновена лична история и някак съмненията отстъпват назад и разбираш ,че си направил правилния избор . Осъзнаваш , че колкото и да е " лошо положението в Квебек " - според някой други постове във форума - си заслужава усилията , през които преминава всеки един от нас. Благодаря!
Meisi, подкрепям мнението ти с две ръце. Joya -благодаря за позитивизмата ти, така необходим за всички нас, които сме се запътили заедно с децата си към друг, непознат свят. Понякога Meisi, само понякога :) така силно ни нападат съмненията и страховете :) ...
Тук отношението към децата е като към богове. За разлика от България, тук учители и възпитатели си обичат професията. Нашите деца ходят с огромно желание на училище тук и всеки ден се прибират щастливи, без грам умора. Държавата тук е създала условия децата да растат щастливи.
А съмненията и страховете ги оставете на летище София. Тук ще имате нужда от увереност, увереност, че нещата ще се случат. И търпение. Защото тук процесите са бавни, а ежедневието - забързано.
Начинанието си струва :y:
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от ivanko13 »

Айде и аз като един типичен българин след всичките хубави неща да кажа и нещо лошо :D
Файтъра е прав за децата. Рисуват, пеят, играят, изучават Healt Canada Food's Guide, смятат колко дни остават до края на седмицата и до началото на следващия месец и така до края на 12 клас... После като ги приемат в колежите и университетите им спират тока още първия семестър и половината окапват...
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от pumpy »

ivanko13 написа:После като ги приемат в колежите и университетите им спират тока още първия семестър и половината окапват...
И това е повече от нормално. Кой има нужда от 90% висшисти ???? Не всички робуват на идеята "учи маме, да не работиш" :?:
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Joya »

Добре, това го чуваме от много места, че не се учи и така нататък, обаче....
забелязвам че повечето българчета, които дойдоха с нас, и са в пример, и то дакьой, учат усилено. Цели учебници им се дават, книги и така нататък.
Моята дъщеря е в матернел, първият месец, се връщаше като парцал, при условие, че от бебе не спи на обяд и си лягаше късно в България. Тук като им гледах програмата паднах, учат, дават има домашно, на нея главно, защото другите знаят езика. Учи се да пише на латиница, да говори, да смятат, има среща 2-3 пъти седмично с нещо като лингвист ли, не знам как се води, освен това и спорт. По-големите, четат, пишат....може би само в д;акьоите е така, не знам.
Да не е натоварено като в България, но аз имам впечатление от системата, раници по 10 кила, подтиснати първокласници, всеки втори на тест за дислексия, защото изостава, вечер учат до 10-11, децата се скапват тотално, и накрая ако изостанеш от стадото си бавно развиващ се. Ами по-добре тук, който иска да учи ще учи допълнително, училището не ти дава знания за висшето, нито пък толкова добра подготовка. То ти дава обща култура, и те учи как да учиш, в българският случай, как да зубриш. Когато човек има желание да учи, учи, когато не иска, и най-добрата система не може да помогне.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Bistra »

ivanko13 написа:Айде и аз като един типичен българин след всичките хубави неща да кажа и нещо лошо :D
Файтъра е прав за децата. Рисуват, пеят, играят, изучават Healt Canada Food's Guide, смятат колко дни остават до края на седмицата и до началото на следващия месец и така до края на 12 клас... После като ги приемат в колежите и университетите им спират тока още първия семестър и половината окапват...
А ще имаш да взимаш! ( и аз като типична българка да се заям :P ...шегувам се разбира се. :) )
Дъщерята е в трети секондер. Излиза в 9 без 15 от нас и се връща в 6 без 15....После учи и си прави домашните. Сбъркват ги от учене (по тукашен стандарт) и въпреки това е втора година със златен медал. :rock:
Имам няколко приятели (по-възрастни естествено),на които децата са завършили същото училище и не са имали проблеми нито в колежа, нито в университета. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
myhata II
Мнения: 15702
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от myhata II »

Почнаха ли да се търкалят по пода ,докато им се обяснява таблицата за умножение ? :lol: ;)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Bistra »

myhata II написа:Почнаха ли да се търкалят по пода ,докато им се обяснява таблицата за умножение ? :lol: ;)
Абе не знам кой на кого какво обяснява, ама виж икономиката на Канада на кое място в света е сравнена с тази на "ЕнтелЕгентните българи"! :lol:
Между другото и аз съм я забравила (таблицата за умножение). Смятам с калкулатор, а и колегите ми в България също не правят изключение. :P
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от the_coach »

Joya написа:Добре, това го чуваме от много места, че не се учи и така нататък, обаче....
забелязвам че повечето българчета, които дойдоха с нас, и са в пример, и то дакьой, учат усилено. Цели учебници им се дават, книги и така нататък.
Моята дъщеря е в матернел, първият месец, се връщаше като парцал, при условие, че от бебе не спи на обяд и си лягаше късно в България. Тук като им гледах програмата паднах, учат, дават има домашно, на нея главно, защото другите знаят езика. Учи се да пише на латиница, да говори, да смятат, има среща 2-3 пъти седмично с нещо като лингвист ли, не знам как се води, освен това и спорт. По-големите, четат, пишат....може би само в д;акьоите е така, не знам.
Да не е натоварено като в България, но аз имам впечатление от системата, раници по 10 кила, подтиснати първокласници, всеки втори на тест за дислексия, защото изостава, вечер учат до 10-11, децата се скапват тотално, и накрая ако изостанеш от стадото си бавно развиващ се. Ами по-добре тук, който иска да учи ще учи допълнително, училището не ти дава знания за висшето, нито пък толкова добра подготовка. То ти дава обща култура, и те учи как да учиш, в българският случай, как да зубриш. Когато човек има желание да учи, учи, когато не иска, и най-добрата система не може да помогне.
Уау :o
Сериозна работа, викаш, в Кебек.
В наше село няма такива приемни класове, пускат децата направо с останалите. Малкия ни е grade 2 и има два пъти седмично English Second Language, през останалото време се забавляват - игри, песни, танци, четене на приказки, рисуване. Имат си определени часове за въргаляне по земята, единия край на класната стая е с дебел и пухкав мокет и всички деца седят върху него.
Големия е grade 11 и сам си избира предметите, които учи. Естествено това са физическо, информатика и английски. Втория срок ще има и два задължителни - математика и дърводелство.
Домашни нямат и двамата, нито пък оценки.
Понякога ми става тъжно като знам в България как мачкат децата ни и като виждам какво е отношението тук.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Joya »

Аз гледам децата, около мен, иронията Ви е излишна.
Детето ми е в матернел, това в България е преучилищна, има два варианта, в детска градина, или полудневно в училище. И в двата учат елементарни букви и цифри. Тук детето учи нов език, + писане и четене на новият език, така че се радвам че не е допълнително натоварено.
Децата в д'акьой също учат доста, засипват ги с домашни, как е във Вашето село, не знам ....
Не се оплаквам от натоварването, напротив, но за децата които пристигат, е трудно в началото, докато изучат езика.
Факт е че го учат много бързо.
грешно ми интерпретирахте поста, исках да кажа, че натоварването в училище, няма много голяма връзка с ученето в университет след това. Пример България - много голямо натоварване, не особенно задоволителен рзултат след това.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от roumensp »

fighter написа:Уау :o
Сериозна работа, викаш, в Кебек.
В наше село няма такива приемни класове, пускат децата направо с останалите. Малкия ни е grade 2 и има два пъти седмично English Second Language, през останалото време се забавляват - игри, песни, танци, четене на приказки, рисуване. Имат си определени часове за въргаляне по земята, единия край на класната стая е с дебел и пухкав мокет и всички деца седят върху него.
Големия е grade 11 и сам си избира предметите, които учи. Естествено това са физическо, информатика и английски. Втория срок ще има и два задължителни - математика и дърводелство.
Домашни нямат и двамата, нито пък оценки.
Понякога ми става тъжно като знам в България как мачкат децата ни и като виждам какво е отношението тук.
Зависи от училището ... в някои е по-тежко. Моят син (3-и клас) е във French Immersion и е доста натоварен - списък с книги за четене, редовни диктовки, проекти по които трябва да може да говори и отговаря на въпроси и т.н. Който не се спрявя с изискванията на училището му "препоръчват" преместване в друго у-ще и ако се разгледа списъкът на класовете се вижда, че от първи до 7-и клас броят на групите намалява наполовина, т.е. половината окапват с времето.

Странното е, че го водят 3/4 клас като по-напреднал, вместо 3-и, какъвто се пада да е. В групата му са напреднали деца от 3-и и изоставащи от 4-и клас. Такова чудо май има само в BC ...
kaka_dora_Luk4o
Мнения: 343
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 6:02 am
Местоположение: Plovdiv-Montreal

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от kaka_dora_Luk4o »

roumensp написа:
fighter написа:Уау :o

Странното е, че го водят 3/4 клас като по-напреднал, вместо 3-и, какъвто се пада да е. В групата му са напреднали деца от 3-и и изоставащи от 4-и клас. Такова чудо май има само в BC ...
Не е само при вас. Днес следобед замествах в едно училище в Ошелага в 5/6 клас - беше редовен 6 клас с 5-6 напреднали деца от 5ти, който не искат да си губят времето.
Между другото останах очарована от дисциплината, макар че беше екол дефоваризе. За първи път ми се случва момчетата да правят път първо на момичетата, целият клас да се спре на стълбите в редица, за да ме изчака да мина отпред да ги водя на двора и да ги заведа в библиотеката, където не гъкнаха един час, а всеки си чете книжката. Обикновено, когато заместваш, особено за 2 часа, ти показват целия си репертоар от щуротии, а тук направо се ошашках.
Изображение
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Rall »

:D Абе незнам как ги натоварват децата, ама ние взимаме ученици да работят лятото при нас... е направо е потресаващо!
Преди известно време колегата ми вика - Гледай го тоя бастун, от половин час се мъчи да свали тая табела и не може, дал съм му дрелка, заредена батерия, точния накрайник... кво повече мамка му!
Аз му викам - а провери ли дали бутона на дрелката е на "отвиване" или на "завиване"...
Колегата вика - Е немое да е толко тъп... ама се оказа, че може :D а тоя един ден се готви да стане министър сигурно :D
Dead Eyes See No Future
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от the_coach »

Joya, съжалявам, че съм Ви прозвучал иронично.
Със здраве !
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от roumensp »

Rall написа::D Абе незнам как ги натоварват децата, ама ние взимаме ученици да работят лятото при нас... е направо е потресаващо!
Преди известно време колегата ми вика - Гледай го тоя бастун, от половин час се мъчи да свали тая табела и не може, дал съм му дрелка, заредена батерия, точния накрайник... кво повече мамка му!
Аз му викам - а провери ли дали бутона на дрелката е на "отвиване" или на "завиване"...
Колегата вика - Е немое да е толко тъп... ама се оказа, че може :D а тоя един ден се готви да стане министър сигурно :D
Както се сещаш, в училище не ги учат да завиват с дрелки ... Така че ако пипаш такова нещо за пръв път, трябва да имаш някакво IQ, което поне се доближава до средното, за да зацепиш, че дрелката върти в обратна посока и в такъв случай, вероятно има нещо (например бутон), което сменя посоката. :D Което пък ме навежда на мисълта, че "бастуна" не е особено добър мат'рял за министър ... освен ако не става дума за БГ, където подобно IQ е повече от достатъчно за премиерска позиция .... :tmi:

Вярно е, че ние навремето бяхме по-натоварени, отколкото сега са децата тук. Но как например безумното наизустяване на стихотворения, пеенето по ноти и развиването (или наизустяването) на теми за баба Илийца и кола би ми помогнало за работа с дрелка или за настоящата ми професия ? ;) Някои ще кажат - обща култура, е да ама общата култура помага предимно да се изфукаш пред приятели и колеги с познанията си и значението й далеч не е толкова голямо за един тесен специалист (каквито са повечето тук).

Доколкото чувам от познати и роднини, в България продължават да гърчат децата в училище. Как тогава се получава така, че нивото на неграмотност в БГ е ужасяващо ? Само напишете "неграмотност в България" в Гугъл и ще разберете за какво става дума ...
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от IRA »

roumensp написа:
Странното е, че го водят 3/4 клас като по-напреднал, вместо 3-и, какъвто се пада да е. В групата му са напреднали деца от 3-и и изоставащи от 4-и клас. Такова чудо май има само в BC ...
И в Квебек го има. Някой са доволни, а други не.


Аз от общата култура дето я наизустявахме в училище нищо не помня.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Публикувай отговор