„Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

О, те свещениците "мисионери", ако въобще има такивa, в което дълбоко се съмнявам, бързо ще се научат как е живота в Канада.Нали знаете: "Неволята учи!"
Не знаех, че трябвало да избираме попа по попадията му.Човек се учи докато е жив. :rofl:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от krimon »

Bistra написа:
krimon написа:именно

защото на мен отец Димитър може да ми харесва и да искам да остане, ама настоятелството управлява засега достатъчно добре финансиите доколкото това е възможно в българската общност

трябва да се замислите кого ще подкрепите и защо
Настоятелството НЕ управлява достатъчно добре финансите и за това свидетелство е темата, в която пишем. Има намесени странични интереси, които като добра християнка ще се въздържа да коментирам.
Не си мисли, че си най-добре информираната като се вреш навсякъде krimon.Все пак в Монреал има и хора, които са доста по-отдавна от теб тук и много от тях са и активни дарители междувпрочем.
и какво общо има тук кой имигрант отколко време е тук, за да има повече или по-малко информация :lol:

Айде да си ги мерим, Бистра - аз съм тук от 2002, горе-долу откакто българската църква в Монреал съществува. Активното дарителство едва ли е най-добрия начин да докажеш съпричастността си - аз лично съм я доказала достатъчно!

Освен това, един храм няма да може да се издържа от дарения - не и този на бг общност. Църквата ще бъде изплатена - нямам съмнение, че 60 хил. долара ще бъдат проблем до две години с тези дарения ;) Финансови интереси има, доколкото хора, които са около църквата от години, инвестират време и даренията, за да има бг храм в Монреал.

Единственият начин да се оправят нещата е да се погодят отец Димитър и настоятелството.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Diman
Мнения: 21
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 7:07 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Diman »

"Единственият начин да се оправят нещата е да се погодят отец Димитър и настоятелството."
:y:
ozzy
Мнения: 109
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 5:07 am
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от ozzy »

няма вече как да стане според мен ," камъка е хвърлен вече от председателя на "настоятелството" "
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от krimon »

Аз лично вярвам на Емил Трънкаров - човек, който от години е в настоятелството на църквата, дарил огромна част от времето си и парите си, за да съществува този храм. На сайта на църквата е публикувал това вчера:
Поздрав на всички,

Преди два дена почина баща ми. Мислите са ми съвсем кристални.
Отвратен съм от просташкото и агресивно отношение към настоятелите. Аз съм един от тях. Дал съм хиляди часове за благото на общността и огромна сума за закупуване на църквата.
Отец Димитър пое лично пред мен и двама други настоятели ангажимент да не създава разкол и смут и да се отгегли. През годините са му давани всички възможни средства за да се прояви като духовен баща към общността и бъде активен, а не пасивен отец изпълняващ само задълженияти си по литургия, които са само част от неговите задължения и в никакъв случай не са достатъчни за един мисионер и духовен баща в рамките на имиграцията.
Платих на отец Димитър от собствените си пари за да работи активно 3 месеца и резултат нямаше, но дори и усилия нямаше. Обичам отец Димитър и считам че той е прекрасен човек и добър баща и съпруг. Не мога да го укоря като човек в нищо, но смятам че не е подходящ за активен духовен баща на миряните и бълграската общност. Той не е тип мисионер а по скоро функционер. Това не се култивира според мен, а човек се ражда с мисионерски характер.
Това е мое мнение и с нищо не изразява официалното мнение на настоятелството. Искам обаче да припомня, че две настоятелства са гласували за това решение и всички бивши председатели на настоятелства са за това решение от много години.
Призовавам всички да помислят добре кое, какво и как. Не вярвам че някой притежава абсолютната истина, камо ли пък аз. Не е въпрос само на настоятелство едно или две. Тук става въпрос за нашето определение, за нашите стойности за това какво искаме като колектив. Изобщо никога не съм искал да ставам настоятел, но никой не иска и затова и ставам. До колкото разбирам тези който най много са викали и през ум не им минава да се заемат с тази дейност. В същото време болшинството бивши настоятели, които считат, че отец Димитър трябва да отстъпи мястото на отец с по подходяща дейност и личностна характеристика, са не само едни от най добрите, доказали се управници в живота но и основните дарители на църквата (изключвам себе си). Обезпоекоен съм за бъдещето на църквата без тези дарители и без техните таланти като управници.

Емил Трънкаров
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
NavinBG
Мнения: 64
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 6:28 pm
Местоположение: Монреал

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от NavinBG »

За мисионерите
Да,това е възможно.Този вид служение, се практикува от
християнските мисии по цял свят.Казвам мисии,защото те-
зи християнски организации са образувани именно за тази
цел:Пращане на благовестители,където има все още "бяли"
петна:Азия,Индия,Пакистан,Индонезия и др.БПЦ,няма такава
практика.Справка:Родопите!Сега има поне десет пъти по-вече
джамии,отколкото до Освобождението...
Но, също не може да
се твърди,че няма такива служители,които
са готови да носят кръста на мисионерството.Които са готови
да се посветят.
И още нещо,работата на мисионерите(в духовен смисъл)е много
"по-лека"в бедните страни.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от yahoo »

Аз пък не разбирам когато най-често има към 20-тина човека посещаващи неделна служба защо е било счетено за необходимо да се купува сградата и дори да се пробва всекидневно отваряне на църквата + геройски напъни от шепа дарители? Като познавам хората които познавам те биха дали някакви дарения, но едва ли ще напълнят храма и то всеки ден! Според мен е една поредица от неправилни за времето си решения, някой ден може би да станат необходимост, но се оказват напълно неудачни за активноста на църковната общност в Монреал и сега излиза, че виновника бил функционера, който се оказал, че не бил мисионер - ами той и тогава не е бил такъв и защо ги приехте тези решения? Сега го отстранявате без да е намерен заместник. Като затвори църквата скоро наистина ще има пари задълго и няма да има много работа за настоятелството, ако това е което се цели в краткосрочен план за да оправдаят грандомански желания без покритие.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

krimon написа: Айде да си ги мерим, Бистра - аз съм тук от 2002, горе-долу откакто българската църква в Монреал съществува. Активното дарителство едва ли е най-добрия начин да докажеш съпричастността си - аз лично съм я доказала достатъчно!

Единственият начин да се оправят нещата е да се погодят отец Димитър и настоятелството.
Няма никакво значение разбира се откога си тук, ама така си се разпенила за нов свещеник.Ще рече някой, че сегашния не ти е сложил добре плочките в банята та му имаш толкова зъб. :rofl:
Не съм забелязала най-таченото качество сред свещениците да е организaционното.Трябва ли пак да напомняме кой трябва да се занимава с организацията?Работата на Отеца е да ни учи на смиреност , благочестие и да сме по-добри един с друг, а като те гледам тебе как скачаш към някой изразил противно мнение май, май трябва да го обвиним,че не си е свършил добре работата. :rofl:
И какви финансови интереси може да има около една църква? Нали за нищо друго не можело да се използува освен за църква? :rofl:
Сега пък изведнъж ще оправяме нещата между Отеца и настоятелството.Нали беше или - или?
Ето това имам предвид като ти говоря за яснота. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от anxeli »

Дайте една снимка на тази църква, какво точно представлява, наистина ли не може да се самоиздържа ?
В тази на Канеф през седмицата има Монтесори детска градина, там се събират децата и на неделното училище. Под църквата има зала с дансинг и бар, дават я под наем често. Има и огромна професионална кухня, там пекат някакви закуски. Поне веднъж месечно намират повод за парти с куверти - Kоледа, кукери, св Валентин и т.н., обикновено е фрашкано. Сградата наистина е дарение от Канеф, но мосля че вече могат сами да се издържат. Във вашата не може ли да се направи нещо :!: ?
А това за отеца - духовен баща на всички никак не го разбирам. Какво трябва да направи, да събира хората на проповеди през седмицата ? Да им звъни да идват ? Който има нужда - ще отиде, който не - няма. Някои наистина имат нужда само 3 пъти в годината да отидат, да се почувстват като у дома. Тях как ще ги привлече новия отец :?: ...
Циганите - на Сатурн !
Mr.Gecko
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Апр 18, 2006 7:14 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Mr.Gecko »

След толкова приказки нещата са ясни и аз предлагам следното: ;) Винаги българина се е обединявал безпрекословно около трапеза за чужда сметка, та - да видим колко пари са останали по сметката на църквата и да се си спретнем един общонационален Великденски купон. :rofl: После ще спрем да плащаме на банката и ще ни вземат църквата. :D И сега какъв е въпросът: ми ще си отворим нова тема след около година как БГ общността може да си има църквица? :y:
А сега сериозно:По горе го казах че отеца не може да им напълни хазната (и нека не го използуват за изкупителна жертва а и църквата не се пълни на сила като членство в комсомолска организация) и докато не седнат на една маса ЦЪРКВА, ЗОРНИЦА И ВЕСНИКАРЧЕТО общ интерес наречен българки духовен и културен център нема да има. Те се не виждат че са като орел, рак и щука после попа им виновен.Това звучи просто несериозно.
Ако искаш приятел вземи си куче!
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от todor73 »

Ето една идея за малко странични доходи, предполагам някой взема пари от държавата за да развива културна дейност (библиотека, неделно училище, танцова и тн), предполагам и плаща наем някъде, ами не може ли да се развива тая дейност в църквата и да плаща наем там ;) то така ще стане "рециклиране" (правилния израз е реютилизатион) на парите, демек два пъти използвани за БГ каузата :D

Но не вярвам това да стане, всеки иска да си изживее своите 2 минути слава, навремето в Кебек град на 50 човека българи имаше ДВЕ дружества, тук на 5 000 човека направо се учудвам че все още няма 20.
Аватар
Gergi
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 7:10 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Gergi »

Здравейте,
За да не стават обърквания ще изложа каква е мисията на православната църква, която коренно се различава от тази на католическата църква.
А именно православната Църква СВИДЕТЕЛСТВА за Христос. Може би знаете, но МЪЧЕНИК в старогръцки (μάρτυς) и латински (Martir) означава СВИДЕТЕЛ. Мисията не един свещеник не е някакъв вид АКТИВИЗЪМ, както се разбира в католицизма където се намират всякакви клубове по интереси. Активизъм, който може да изпълнява всяка една организация без Христос. Но да свидетелстваш за Христос без Христос - няма как да стане. И за това най-важното нещо за един свещеник е да служи Литургия, в която се съсредоточава целият смисъл на Християнството, там където се извършва Безкръвната Жертва, там където виното и хлябът се претворяват в Кръв и Тяло Христови.

Римляни (1 : 8 )
"но ще приемете сила, кога слезе върху ви Дух Светий; и ще Ми бъдете СВИДЕТЕЛИ в Иерусалим и в цяла Иудея и Самария, и дори до край-земя."

и

Йоан (6 : 56)
"Който яде Моята плът и пие Моята кръв, пребъдва в Мене, и Аз в него"
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от bgmontreal »

Пак се опира до идеята малко хора да дават повече.
Заради това чакахме 7 години! Защото част от предишните настоятели и основатели се запънаха на идеята няколко човека да дадът много и така да се почне.

Откакто купихме църквата нещо да се е променило??? С какво се промени? Тези такива добри управници в живота не сметнаха ли какво се прави и ЗАЩО? Преди години БГ дружеството организираше здраво партита и други мероприятия и тогава събраха толкова пари колкото сигурно общо през годините не са събирани. И те бяха доброволци, но имаше резултати без никой от тях да трябва да е дал огромни средства.

Аз съм един от основателите на църквата и не по-малко добър управник в живота, но на мен никой не ми се е обаждал с изключение на 2 пъти отец Димитър. Никой от настоятелството (което му е работата) не ми е звъннал да попита, защо не съм бил член, искам ли да помагам? Говорил съм и с други добри управници в живота и те не са получавали обаждания. За какво говорим тогава?


С появата на някой от настоятелите започнаха да се появяват и идеята за социалните жилища.
През моя офис през данъчния сезон минават средно 800 човека + 200тина през другото време и мога да ви заявя, че тази идея отблъсна над 100 човека от църквата, не съм чул и един да е отблъснат от отец Димитър.

Църквата се управлява като някаква фирма, дават се пари на отеца 3 месеца (BTW обещават му се над 2 пъти повече, а му се дават много по-малко) и се очакват някакви вълшебства. 3 МЕСЕЦА!!

Мисионери в БПЦ не се обучават, убеден съм че има такива, но не знам с какво могат да променят нещата. Наистина не виждам и как със задкулисни заплахи, че ще спре кранчето ще се оправи положението.

А НАЙ-НЯМА да се оправи като член на настоятелството организира Новогодишно парти извън църквата. Нито като взимаме наем за сусола от човек който организира благотворителен концерт в него и дава парите ... за църквата.
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от optics »

Gergi написа:Здравейте,
За да не стават обърквания ще изложа каква е мисията на православната църква, която коренно се различава от тази на католическата църква.
А именно православната Църква СВИДЕТЕЛСТВА за Христос. Може би знаете, но МЪЧЕНИК в старогръцки (μάρτυς) и латински (Martir) означава СВИДЕТЕЛ. Мисията не един свещеник не е някакъв вид АКТИВИЗЪМ, както се разбира в католицизма където се намират всякакви клубове по интереси. Активизъм, който може да изпълнява всяка една организация без Христос. Но да свидетелстваш за Христос без Христос - няма как да стане. И за това най-важното нещо за един свещеник е да служи Литургия, в която се съсредоточава целият смисъл на Християнството, там където се извършва Безкръвната Жертва, там където виното и хлябът се претворяват в Кръв и Тяло Христови.

Римляни (1 : 8 )
"но ще приемете сила, кога слезе върху ви Дух Светий; и ще Ми бъдете СВИДЕТЕЛИ в Иерусалим и в цяла Иудея и Самария, и дори до край-земя."

и

Йоан (6 : 56)
"Който яде Моята плът и пие Моята кръв, пребъдва в Мене, и Аз в него"

Както ще видиш, никой няма да ти обърне внимание, по същата причина по която не обръщат и на мен. А тя е, че истинските вярващи и истинските атеисти (на гръцки - БЕЗБОЖНИК) са много малко.

Всички други са някъде по средата - казват че "сигурно има нещо" и, че трябва да се вика поп като се открива офис, кръщава дете и още няколко случая. :lol:
Както сам забелязваш, нито владиката е важен за тях, нито църквата, нито дори Основателят й.
Имаше толкова смешни изказвания, че се замислих да си ги кача в сбирката с бисери.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Iris »

... написа:Te oбясниха, нямаше какво друго да кажат. Отец Димитър бил с материални потребности, а имало кандидати тип "мисионери" които не ги интересувало "материалното". Щяли да живеят в църквата (за което се взима наем - без да съм 100% сигурен наема не е по-малък от заплатата на отец Димитър) и техните съпруги били също "нематериални" и щяли да работят за общото благо, разбира се без пари.
А кой ги (ще ги) спонсорира тези кандидати-мисионери и до кога?

Питам съвсем сериозно, защото в студентските ми години познавах един студент в семинарията и покрай него се запознах и с много други. На големи купони те се изявяваха като "хор пияни попове" (така те самите се наричаха) и доста пиеха. Пееха наистина ангелогласно, но не само песнопения, а и "Радка пиратка"... Чак срам ме хваща, че тогава ми е било смешно...

И половината от тези семинаристи вече знаеха за коя църква в чужбина!!! ще им се лобира да идат на духовен обмен и "да вкарат в лоното на църквите заблудените и алчни имигранти".
Много от тях именно с такива далечни имиграционни цели бяха влезли в Духовната Академия! На единият чичо му плати и момчето почти веднага след завършване отиде " на стаж" в Италия.

Някой едвам избутваха, и то предимно заради певческия си талант и добра (наперена) реторика. А другите, които се четяха книгите и спазваха Писанията - ами те бяха избутвани в страни от тези напористи кандидат-имигранти...

Дано коментираното от мене няма нищо общо с Монреалската действителност.

Чест прави на отеца, че не се оплаква и не се пазари за пари и сам си издържа семейството.

Църквата е символ на българщината и най-доброто от културата ни. Благодарение на нея, народът ни е оцелял и се надявам след като бурите утихнат, българската църква ще стане място на единение и разбирателство.

Може пък да стане Великденско чудо!
Представете си само ако 10 000-те хиляди българи в Монтреал дадат дори само по 10 долара...
Нека вярваме в проявата на доброто във всеки!

П.П.: И нека не си мислим, че само ние, българите, сме "....такива". Неразбирателства и бурни спорове има и в другите общности (църкви). Важното е да се преодоляват.
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
Заключено