Не учете децата си да се държат каткто черните.

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от ablood »

Доста българи през периода в който живеят в емигрантски квартал придобиват много противни навици. Наблюдавайки околните (обикновенно чернилки, араби и жълти) решават, че това поведение е типично за западния свят:

Хвърляш си фасовете и отпадъците на улицата;
Пресичаш на червено;
Взимаш нещо в магазина, решаваш, че не ти трябва и го остявяш около касата, или на който ти рафт попадне;
Купуваш нещо, вършиш си работата с него или решаваш, че си се прецакал и го връщаш, както предишните сто неща;
Смесваш рециклажа с битовите отпадъци;
Паркираш до изхода на гаража, до надписа "забранено"...
...и всякакви подобни фермерски изпълнения.
Не твърдя, че в "белите" предградия това никога не се случва. Случва се рядко и това са обикновенно деца и обслужващ персонал.
За тези които ще започнат с примери, как са виждали квебекари и англофони да го правят - да всяка раса си има елита и боклуците. Да не учим децата си да бъдат като вторите!
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Що не отидеш за асистент на доктор Маю :D
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
7George
Мнения: 9658
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Аз по принцип съм съгласен с ablood. В трите големи града положението май вече е изпуснато. Белите хора не знаят как да реагират на тая инвазия от примитивни нрави и отстъпват по-надалече. Аз ако имах власт, бих облекчил процедурата по репатриране. Жалко, наистина. Децата ще живеят в някаква друга Канада, може би...
Jim
Мнения: 211
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 11:12 am
Местоположение: Montreal

Re: Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от Jim »

nobleman написа:
ablood написа:Доста българи през периода в който живеят в емигрантски квартал придобиват много противни навици. Наблюдавайки околните (обикновенно чернилки, араби и жълти) решават, че това поведение е типично за западния свят:

...
...и всякакви подобни фермерски изпълнения.

ей пак кво ти пречат фермерските навици. трябва ли всичко долно и гнусно да го определяме с фермерите???

иначе по темата , трябва все пак да бъдем деликатни , защото моя син вече издуха супата и го лишиха от училище за 3 месеца само същото наричаше една такава чернилка - тъп негър, пак аз се опитвах да обяснявам в разните my там инстиитуции, че ние нямаме друг превод на бг, ама те да не мислиш че ми повярваха... разбиха психиката на мойто момче с това наказание и накрая му казаха да внимава в картинката, че расиски изрази няма да толеритар. идеше ми да събирам куфарите и обратно в БГ да си ходя заради такива окачени чиновници.
само ние си знаем какво ни беше... и то заради афро-kанадче, което разбиpа се имаше повече права от моя син. а това че беше бит от него, отново на нас не ни повярваха, а ни пратиха на психолог... и най-тъпото беше, че месец след това, същото това афро-kанадче беше наказано заради друго дете, ама този път това дете се оказа германче... е, на туй ако не му викаш несправедливост, то здраве му кажи.
накрая разбрахме, че сь6ото това дете било доста проблемно и друг път е било наказвано, само че в случая те се зарьбаха, че моя син е употребил думата "НЕГЪР" :idea:

така че родители внимавайте с децата си. все пак ме им позволявайте да поставят какви ли не ''епитети'' на деца от други раси. много са чувствителни тук на такава тема...
:evil:
Че това е първото нещо дето човек научава като дойде в Канада.
Дори ти се учудвам че си се опитвал да обясняваш спецификата на българския език и липсата на други термини за чернокожи.
Все пак зависи как си им го обяснил - ако си се опитвал да оправдаваш синчето може да си влошил ситуацията. Ако си се извинявал повече, ако си бил убедителен, ако си си търсил правата и ако си ангажирал и други организации - като българското консулство, европейски институции, ако наистина детето ти е пострадало от чернокожия хулиган добре би било да уведомиш и полицията за това, а тия от училището много бързо омекват щом ангажираш повече организации с проблема.
Много помага ако ангажираш общински съветник от квартала, родителското настоятелство към училището, местния депутат от квартала ти.

Ама разбира се че в началото човек не ги знае всичките тия тънкости и си пати докато се научи какво да прави.

Всъщност нетолерантни деца няма. Децата много бързо свикват с тукашните порядки и обичаи. Нетолеранрни са родителите, като често тази нетолерантност се проявява в открит расизъм.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Мнение от balbi »

Мразим расизма....и негрите ;)
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Re: Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от Val »

ablood написа:Доста българи през периода в който живеят в емигрантски квартал придобиват много противни навици. Наблюдавайки околните (обикновенно чернилки, араби и жълти) решават, че това поведение е типично за западния свят:

Хвърляш си фасовете и отпадъците на улицата;
Пресичаш на червено;
Взимаш нещо в магазина, решаваш, че не ти трябва и го остявяш около касата, или на който ти рафт попадне;
Купуваш нещо, вършиш си работата с него или решаваш, че си се прецакал и го връщаш, както предишните сто неща;
Смесваш рециклажа с битовите отпадъци;
Паркираш до изхода на гаража, до надписа "забранено"...
...и всякакви подобни фермерски изпълнения.
Не твърдя, че в "белите" предградия това никога не се случва. Случва се рядко и това са обикновенно деца и обслужващ персонал.
За тези които ще започнат с примери, как са виждали квебекари и англофони да го правят - да всяка раса си има елита и боклуците. Да не учим децата си да бъдат като вторите!
И как реши, че това го правят "обикновенно чернилки, араби и жълти"?
По мои наблюдения пък, хората, които най-много отговарят на горното описание, са сърбите. Честно казано, по-невъзпитани и неподдаващи се на "Канадско" влияние от сърбите не съм срещала.

Дори откакто съм в Канада, като видя такова поведение на улицата, или някой ми затвори вратата под носа, или ме засече гадно с колата си, възклицанието, което импулсивно използвам, като се ядосам, не е sh*t, а "сърбин". :D

Не виждам защо трябва да вменяваме на цветнокожите такова поведение - само защото сме бели ли? После се чудим защо детето ни, като се сбие с някой, го нарича "мръсен негър" - със сигурност го е чуло от родителите си, няма откъде другаде.
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

Sugarplum написа:Нобелмана не е благородник,а говедо :shock: Жалко за детето,защото то наистина вече си мисли,че"системата го дискриминира"само защото е Българин.Иначе думата "черен"=black,в нашия език я няма :shock:
Те не се обиждат от черен (black), а от негър (nigger) ;)

Аз мисля, че нобълман е прав. Винаги го обръщат на расизъм кога с повод, кога без.

Аз в същото време по-големи расисти от черните няма.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

не че ми е работа, ама в България думата черен не се използва като синоним или название на негър ... няма по-леко название за тях от "печка" :lol: :lol:

там внимаваме за циганите да не се обидят и ги наричаме "роми", нищо че те не се имат за такива :wink:

Шуги, вземи да си изтриеш лошата думичка, не ти отива на сладкото именце ...
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
nobleman

Мнение от nobleman »

becks написа:.Винаги го обръщат на расизъм кога с повод, кога без.

Аз в същото време по-големи расисти от черните няма.
:haplio:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

жалко за проблемите на сина ти, nobleman :(
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Sugarplum

Мнение от Sugarplum »

krimon написа:не че ми е работа, ама в България думата черен не се използва като синоним или название на негър ... няма по-леко название за тях от "печка" :lol: :lol:

там внимаваме за циганите да не се обидят и ги наричаме "роми", нищо че те не се имат за такива :wink:

Шуги, вземи да си изтриеш лошата думичка, не ти отива на сладкото именце ...

Аз пък все си мислех,че Черен Петър сигурно е негър,а циганите от "Булеварда на Рома" :wink: Ще трябва да отварям читанките :shock:
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

абе не съм расист обаче като ги видя ония ми ти падлажани с изсулените до колената гащи ми се приисква да пусна шамарената фабрика в действие за да пораздрусам тъпите им канчета.
по темата,автора е 100% прав и предполагам изводът който е направил е от лични наблюдения.аз и друг път съм писал за децата особенно в тин. възраст на бг. имигранти тука.от печките ги различава единственно цветът на кожата им ,но маниерите и облеклото са им точно както на тази утайка на обществото.изсулените гащи,тъпите и нагли погледи,простотията все неща които явно са копирани от някого,не вярвам родителите им да са ги научили на това поведение.
абе с едно изречение,имам чувството ,че цялата селения на българия се е изсипала тука ,а пък уж всички са селектирани. :shock:
ninka83
Мнения: 920
Регистриран на: Вто Яну 08, 2008 11:22 pm

Мнение от ninka83 »

bateto написа: абе с едно изречение,имам чувството ,че цялата селения на българия се е изсипала тука ,а пък уж всички са селектирани. :shock:
:beer: батето, найкофтито е, че баш те тия се мислят за най-големата интелигенция :roll: аман от "селектирани интелигенти " :evil:
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Правило ли ви е впечатление, че ВСЕКИ българин, като се заговори за предишния му живот, се изкарва първи баровец. Оставаш с впечатлението, че или елитът на БГ е дошъл е Канада, или, че сме егати лъжливото племе.
Та за това племе поведението на мнозинството е вмигрантските квартали е доста приемливо и се усвоява бързо.
"Правилата са за балъците. Ще си точа социал от държавата, ще бачкам на черно без да им плащам данъци и някой ден ще стана голяма работа."
Е, на коя прослойка от обществото приляга думата "измет"?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Jim
Мнения: 211
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 11:12 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Jim »

И измежду черните има много свестни и възпитани.
Въобще от всяка една нация си има и добри и лоши.
Жалко че детето е трябвало толкова време да бъде тормозено от системата.
Наскоро в Монреал имаше голям проблем между 2 училища. Едно дете беше казало на друго черно че е негър. После пък черното заедно с цяла тумба от черни пребиват бялото, заснемат боя и го качват в Ютуб.
После полиция, наказания, викания на родители. Двете училища бяха влвзли почти във война помежду си.
Черните се сърдят на думата "негър" понеже тази дума е останала от периода на робството, а знаете че робството в САЩ е продължило почти до края на 19 век.
В същото време ако не се лъжа във Франция негър все още се ползва официално за чернокож, представител на африканската раса.
Но в Америка тази дума вече е нарицателно.

Welcome to America!
Публикувай отговор