Не учете децата си да се държат каткто черните.

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

kapitanovn написа: Val, може да се изненадаш, но аз не съм расист! Аз съм за равенство, разбирателство и толерантност, ама истински, а не "понеже някой е различен по еди кой си типично дискриминационен белег...търпи му всичките простотии и си трай щото инак си расист". Като кажеш на Майкъл че е смотан идиот, отнасяш една псувна от окачествения и готоо (тук не споменавам, че е бял то си е ясно). Ама ако Майкъл е черен :shock: ! Малиииий, лошо! А черния Майкъл може да е дваж по-голям галфон от белия, ама нема начин, трай си щото некомплексираните ще скочат. Естествено, така и трябва; щом е от друга раса това е гаранция че не е идиот!
Ей това имам предвид като говоря за расизъм с обратен знак!
Е, тук ме хвана неподготвена, kapitanovn! :) Не съм пробвала да наричам "смотан идиот" черни, нито пък бели - по принцип не съм конфликтна личност. :lol: Така че, не знам как биха реагирали.

Не мисля, обаче, че проблемът, който описваш, е толкова значим. Верно е, че съществува, но по-скоро реакцията зависи от конкретната личност. И не е расизъм с обратен знак, а по-скоро криворазбран расизъм.

Ми, я погледни нашия форум тук! Не си ли забелязвал колко съфорумци се оплакват от дискриминация по съвсем аналогичен начин? :D

Дойдат в Канада с чисто новичката си неизползвана диплома, но с големите си претенции и слабия си английски/френски и започват да си търсят работа. Естествено, първите месеци е трудно -интервюиращите са резервирани и предпочитат хора, които поне малко са се адаптирали вече в местното общество и бизнес среда. При което нашите оревават света (форума), че има дискриминация в Канада. Щото те са перфектни и много по-добри от всички други кандидати, ама не ги взимат САМО щото са имигранти, мдам... :D
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
Sugarplum

Re: Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от Sugarplum »

Jim написа:
nobleman написа:
ablood написа:Доста българи през периода в който живеят в емигрантски квартал придобиват много противни навици. Наблюдавайки околните (обикновенно чернилки, араби и жълти) решават, че това поведение е типично за западния свят:

...
...и всякакви подобни фермерски изпълнения.

ей пак кво ти пречат фермерските навици. трябва ли всичко долно и гнусно да го определяме с фермерите???


сина вече издуха супата и го лишиха от училище за 3 месеца само същото наричаше една такава чернилка - тъп негър, пак аз се опитвах да обяснявам в разните my там инстиитуции, че ние нямаме друг превод на бг, ама те да не мислиш че ми повярваха... разбиха психиката на мойто момче с това наказание и накрая му казаха да внимава в картинката, че расиски изрази няма да толеритар. идеше ми да събирам куфарите и обратно в БГ да си ходя заради такива окачени чиновници.
само ние си знаем какво ни беше... и то заради афро-kанадче, което разбиpа се имаше повече права от моя син. а това че беше бит от него, отново на нас не ни повярваха, а ни пратиха на психолог...че по темата , трябва все пак да бъдем деликатни , защото моя син и най-тъпото беше, че месец след това, същото това афро-kанадче беше наказано заради друго дете, ама този път това дете се оказа германче... е, на туй ако не му викаш несправедливост, то здраве му кажи.
накрая разбрахме, че сь6ото това дете било доста проблемно и друг път е било наказвано, само че в случая те се зарьбаха, че моя син е употребил думата "НЕГЪР" :idea:

така че родители внимавайте с децата си. все пак ме им позволявайте да поставят какви ли не ''епитети'' на деца от други раси. много са чувствителни тук на такава тема...
:evil:





:lol: :lol: :lol:
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re:

Мнение от Iris »

... написа: Наскоро в Монреал имаше голям проблем между 2 училища. Едно дете беше казало на друго черно че е негър. После пък черното заедно с цяла тумба от черни пребиват бялото, заснемат боя и го качват в Ютуб.
После полиция, наказания, викания на родители. Двете училища бяха влвзли почти във война помежду си.
Черните се сърдят на думата "негър" понеже тази дума е останала от периода на робството, а знаете че робството в САЩ е продължило почти до края на 19 век.
В същото време ако не се лъжа във Франция негър все още се ползва официално за чернокож, представител на африканската раса.
Но в Америка тази дума вече е нарицателно.Welcome to America!
Ами до там се докараха нещата - люта обратна дискриминация!
Негрите се научиха, че били онеправдани, ама (доста от тях) не научиха правилата за хигиена и поведение.

И аз в БГ съм била възхитена как един метис островитянин (ревностен католик) се държеше образцово по европейски.

А друг бежанец, които БГ го издържа с помощи вече 6 г. и учи във ВУЗ, все ходи да плюе по БГ, че бил дискриминиран и имало расизъм.
Демек: - успивал се редовно и не ходи на упражнения, не му заверили семестъра -> дискриминация
- не му се учи ->скъсали го -> дискриинация
- напил се, счупил стъкло в общежитие -> карат го да плаща -> пак дискриминация.
И накрая се оплаквал, че не е получил стипендия за чужбина, а други са получили. Само дето отказа да се явим пред комисия и пред ректора да го изпитват - и това било дискриминация.
Явно многото демокрация ги е научила само да се оплакват и да тарикатеят.

Друг пример:
Аз съм в парка с дете на 2 години (слабичко) и идва арабче на 3-4 години (набито като фигура) и блъска моето и му взима играчките. Детето ми плаче. Аз го успокоява, давам на арабчето играчка и го моля да си отиде. Майка му и леля му (с чаршафи на главите и шлифери до земята - посред лято) са на 2 метра и не се намесват.

Арабчето хвърля пясък в очите на моето. Майката не се намесва.
Успокоявам детето - все пак се случва. Арабчето ритва силно пясък пак.

Вдигам си детето, чистя му очите, а онова се хили.
Аз му се скарвам на висок глас.

Брей - чак тогава майката скача и ми се кара на развален бъгарски, че било религиозна дискриминация и неуважение към културните традиции. Лелята се обажда на някой по телефона и говори на арабски възмутено и високомерно.
.....

Как е правилно да се рагира според идеите за квебекската демокрация и толерантност???



Има ли често такива проблеми в училищата с децата?
Как реагират учителите?
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
Аватар
7George
Мнения: 9656
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от 7George »

Аз ще взема да се засягам, ако ми кажат "бял" вече! Като си гледам тена дето си го имам, съм доста далече от киселото мляко. Мамка им, афро-канадска... :devil:
Embrace your climate change!
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от ivandaman »

Това е интересна тема която явно съм пропуснал защото е стара..
От личен опит (Канада и САЩ) бих споделил следното. Несъмнено трябва да сме толерантни за да избегнем конфликтни ситуации, в същото време обаче трябва добре да обясним на децата си че не трябва да се срамуват от това което са и че не е задължително да подражават на чернилките за да са "Куул".

Темата е доста сериозна.. Думата "бял" е вече олицетворение на нещо което не е "cool" а това е много опасно за психиката на децата.. Докато живеех в Калифорния на няколко пъти чух израза от пикльовци: "I'm a black dude trapped in а white body". Това е индикатор за сериозни психологически отклонения.. От ранна възраст на децата им се промиват мозъците че белите са "лоши" подтискали черните и всякакви видове пропаганди от подобен тип. Резултата е че белите деца се чувстват "виновни".. за какво точно и те не знаят но подсъзнателно чувстват че едва ли не са втора категория хора заради това че са се родили бели.. Ситуацията ще става още по-зле като се има предвид че в Канада специално около 90% от новите емигранти не са от Европейски произход.

В крайна сметка ситуацията е следната. Щом искаме да живеем в Северна Америка трябва да сме толерантни и да уважаваме (доколкото е възможно другите етноси) но още по-важно е да уважаваме самите себе си и да научим децата си да се самоуважават защото ако те не го правят и останалите няма да го правят..
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от ablood »

Северноамериканските бели приемат черните в смисъл, че вече са притръпнали и свикнали. Това не значи, че ако имаха възможност нямаше веднага да...

А колкото до липсата на расистки изблици, това е не толкова въпрос на толерантност, колкото горчив опит, че могат да бъдат използвани срещу белия.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от Omega3 »

ablood написа:Северноамериканските бели приемат черните в смисъл, че вече са притръпнали и свикнали. Това не значи, че ако имаха възможност нямаше веднага да...

А колкото до липсата на расистки изблици, това е не толкова въпрос на толерантност, колкото горчив опит, че могат да бъдат използвани срещу белия.
Рядко се случва, но сьм напьлно сьгласен с това ти мнение.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от Omega3 »

ivandaman написа:Това е интересна тема която явно съм пропуснал защото е стара..
От личен опит (Канада и САЩ) бих споделил следното. Несъмнено трябва да сме толерантни за да избегнем конфликтни ситуации, в същото време обаче трябва добре да обясним на децата си че не трябва да се срамуват от това което са и че не е задължително да подражават на чернилките за да са "Куул".

Темата е доста сериозна.. Думата "бял" е вече олицетворение на нещо което не е "cool" а това е много опасно за психиката на децата.. Докато живеех в Калифорния на няколко пъти чух израза от пикльовци: "I'm a black dude trapped in а white body". Това е индикатор за сериозни психологически отклонения.. От ранна възраст на децата им се промиват мозъците че белите са "лоши" подтискали черните и всякакви видове пропаганди от подобен тип. Резултата е че белите деца се чувстват "виновни".. за какво точно и те не знаят но подсъзнателно чувстват че едва ли не са втора категория хора заради това че са се родили бели.. Ситуацията ще става още по-зле като се има предвид че в Канада специално около 90% от новите емигранти не са от Европейски произход.

В крайна сметка ситуацията е следната. Щом искаме да живеем в Северна Америка трябва да сме толерантни и да уважаваме (доколкото е възможно другите етноси) но още по-важно е да уважаваме самите себе си и да научим децата си да се самоуважават защото ако те не го правят и останалите няма да го правят..
Не знам от кьде си видял тия неща, че на децата им промивали мозьците, че са били лоши и че белите са подтискали черните. Дай пример.

Скоро гледах по СНН предаване Черната Америка, кьдето коментираха последните научни изследвания по вьпроса за взаимотношенията между расите и които противоречат тотално на това което казваш.

80% от черните деца искат да са бели и тьрсят да си играят с бели деца. Докато белите деца, 95% искат да са бели и избягват да се сьдружават с черни деца.

Група от деца до 5 годиники от различни раси им показват едно бяло и едно черно дете и ги питат кое е лошото дете. 90% независимо от расата, избират черното дете.

Ти най вероятно говориш за някакви криминализирани елементи лузьри, които им се е прищяло да са черни.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от ivandaman »

Гледал съм го това предаване по СНН но то е доста подвеждащо (Подобни програми също са част от машината за промиване на мозъци), и според мен не отразява дейвствителноста. В смисъл че в него дискутираха инстинктивната реакция на подрастващите. Точно този инстинкт се опитват да подтиснат в тях.

Индивидите за които аз говоря са деца на доста заможни хора които живеят в Санта Барбара, Санта Моника и други подобни хай-енд места.. В калифорния по дискотеките се слуша само черна музика, няма нищо общо с монтреал, торонто, чикаго или маями.. Места където има известно европейско влияние.. Децата от тези райони и тези среди страдат от сериозни комплеки. Техните идоли са рапъри които са черни. Басктеболисти които са черни, "Футболисти" (американски футбол) които също са черни. Белите деца се обличат като черни, говорят като черни, ходят като черни, правят се на "Gangstas" а бе пълни карикатури. Родителите им не смеят да се репчат много защото не искат да ги обвинят в расизъм и купонът е пълен..
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от Omega3 »

Да прав си, по СНН говореха повече, за инстинктите на децата и че някои родители се опитват да ги подтискат, да ги образоват уж де.

За Калифорния не знам, но не звучи много окуражаващо това дето казваш. МНого измет има там, банди на мексиканци, салвадорци, черни, даже и рокерските банди Хелс Еинджьлс, Бандидос, Аутлоус и Монголс са били сьздадени там.

Но пьк климатьт им е приатен и има много хай лайф.

Едно от нещата които ме радват на кофтито време в Канада е че мисля, че много от тая измет седи далече все още от тук точното поради тази причина.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от miteto »

ivandaman написа: Децата от тези райони и тези среди страдат от сериозни комплеки. Техните идоли са рапъри които са черни. Басктеболисти които са черни, "Футболисти" (американски футбол) които също са черни. Белите деца се обличат като черни, говорят като черни, ходят като черни, правят се на "Gangstas" а бе пълни карикатури. Родителите им не смеят да се репчат много защото не искат да ги обвинят в расизъм и купонът е пълен..
Така както рисуваш картинката май няма голяма разлика от "чалга" културата в БГ. А другояче си представях Калифорния...
Пък и чалга "певиците" поне са приятни за окото, не някой потен черен урунгел с гащи до коленете да ти се вее на екрана :D
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от roumensp »

miteto написа:
ivandaman написа: Децата от тези райони и тези среди страдат от сериозни комплеки. Техните идоли са рапъри които са черни. Басктеболисти които са черни, "Футболисти" (американски футбол) които също са черни. Белите деца се обличат като черни, говорят като черни, ходят като черни, правят се на "Gangstas" а бе пълни карикатури. Родителите им не смеят да се репчат много защото не искат да ги обвинят в расизъм и купонът е пълен..
Така както рисуваш картинката май няма голяма разлика от "чалга" културата в БГ. А другояче си представях Калифорния...
Пък и чалга "певиците" поне са приятни за окото, не някой потен черен урунгел с гащи до коленете да ти се вее на екрана :D
Ами не, няма разлика, това е тяхната "чалга" култура. Но пък желанието да се правят на черни обикновено отминава като станат на 20-25 години. И за щастие това го няма във всички щати, например във Вашингтон не съм наблюдавал това явление или поне не в такива мащаби.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от Странджата »

Ами не, няма разлика, това е тяхната "чалга" култура. Но пък желанието да се правят на черни обикновено отминава като станат на 20-25 години. И за щастие това го няма във всички щати, например във Вашингтон не съм наблюдавал това явление или поне не в такива мащаби.[/quote]E в това е тънката и съществена разлика,защото желанието на нашите ,български чалгари да се правят на мангали не отминава ,и след 55г, и за нещастие това се шири във всички щати!
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Не учете децата си да се държат каткто черните.

Мнение от ivandaman »

roumensp написа:
miteto написа:
ivandaman написа: Децата от тези райони и тези среди страдат от сериозни комплеки. Техните идоли са рапъри които са черни. Басктеболисти които са черни, "Футболисти" (американски футбол) които също са черни. Белите деца се обличат като черни, говорят като черни, ходят като черни, правят се на "Gangstas" а бе пълни карикатури. Родителите им не смеят да се репчат много защото не искат да ги обвинят в расизъм и купонът е пълен..
Така както рисуваш картинката май няма голяма разлика от "чалга" културата в БГ. А другояче си представях Калифорния...
Пък и чалга "певиците" поне са приятни за окото, не някой потен черен урунгел с гащи до коленете да ти се вее на екрана :D
Ами не, няма разлика, това е тяхната "чалга" култура. Но пък желанието да се правят на черни обикновено отминава като станат на 20-25 години. И за щастие това го няма във всички щати, например във Вашингтон не съм наблюдавал това явление или поне не в такива мащаби.
@митето
Калифорния всъщност като цяло е супер. Не мисля че има нещо общо с БГ и на мен лично много ми харесва.. (Но повече ми харесва БК :) ) Не живях там достатъчно дълго за да забележа точно кога им минава мерака на белите деца да се правят на черни. Плюс това моите лични наблюдения са ограничени до средата и мястото където съм живял, така че това което пиша не е стопроцентов госпел..

@румен
Предполагам че си прав, в Маями въпреки че има черни не забелязах тази тенденция бели деца да се вманячват и да се правят на черни, така че надявам се опитът ми в Калифорния да е по-скоро изключение от колкот правило..
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Публикувай отговор