Българска Православна църква Монреал- апел

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Ти пак доста си разбрал, нищо няма написано на сайта... само сума от преди 6 месеца... Да не стане като с жилищата...
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
chuinard

Мнение от chuinard »

Това е мнението по този толкова важен въпрос на един наш съгражданин в Монтреал.

"Кротко, тихо и в типичен ДС-арски стил минават и многобройните посещения на българския президент Първанов в Москва, без съмнение с редица никому неизвестни уговорки и препоръки с автократора КГБ-ист. След тия посещения обаче, в България беше издигнат лозунга «Да върнем християнството на младежта!» В морето от политическа апатия е слабо вероятно някой да попита кой по начало отне христианството на младежта. Да си спомним че същия този президент прие за официални разговори Вартоломей и че варненския владика Кирил (възпитаник на московската семинария) сега се лансира като бъдещия български патриарх. В ход, без съмнение, е нещо като православен интернационал, вдъхновен от водещата роля на хора, които Радои Ралин описа с две думи: «полковници-духовници»."
http://nflorov.blogspot.com/2008_07_01_archive.html

Бих дал, много бих дал и много биха дали за да си построим нещо общо, което да ни събира в името на Бог и общото което ни свързва а именно произхода ни.
Обаче начина по който се върши всичко отново и целите, които се гонят отблъскват общността с погнуса.Тук както е известно в по-голямата си част дошлите са особен тип и лесно не се подвеждат а и имат избор да не са принудвни, набутани в единствен улей за да оцеляват..
С удоволствие бих застанал наред с ей такива Българи като Флоров, да проверим дейността на това дружество с критичен поглед в подробностите и ако им е чиста работата би следвало дори да ни потърсят, защото така ще се отърват от съмненията, които гнетят най разумните или най прпатилите от нас.
А прозрачността трябва да се създава нарочно, дори трябва да се набутва в очите на всеки а не поп Шумов да не ми говори, защото не ми познава физиономията и не му е предоставена по надлежн ред.И онези от комитета да си изнесът снимките и пълните автобиографии в нета с цялото си минало и дейност та да знам точно с кого ще си имам работа и на кого ще си дам доверието.
Само, че това за да стане май е нужен друг тип хора, свободни, необременени, необвързани, чисти както днес така и в миналото си.
Кои са те, къде са, хайде пилета излезте и се покажете щом искате да водите общноста към Бог?
Или Флоров е прав а?
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Мнение от Chomsky »

Имат електронна поща. Пишете им и настоявайте за конкретен отговор.
Пък и не бъркайте църквата и настоятелството - това са различни неща. Едното е пазител на вярата и истинното християнство, а другото са някоолко човека, които са администратори. Няма как обаче - БПЦ не позволява на свещенниците да управляват парите на храмовете.
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Мнение от Chomsky »

Няма ли никакво развитие по темата?
Някой свърза ли се с настоятелството за да изиска информация относно финансовата отчетност и доспътпността на документацията за обща справка?
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
Bobar
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 3:43 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Bobar »

Ако някой наистина иска да е християнин по-добре е да вземе да прочете Новия Завет, пък и цялата библия. Това в православната църква е доста далече от истината и само човек се залъгва с нещо нереално.
Традицията не е основание за истинност, нито за богоугодност.
:D
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Мнение от Chomsky »

Отричането от Църквата е било основа на много ереси, ти не си първия който го измисля.
Но днес почти всички от тези които са били част от тези ереси в Европа са закоравели мюсулмани, като например босненците, които след като приели богомилизма първи се отрекли от вярата си и станали мюсулмани. Същото направили и павликяните в мала азия.

А в самия Новия Завет, се разглежда изрично този въпрос (особено в Посланията на свети апостол Павел)...
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Мнение от iliana »

:lol:
Последно промяна от iliana на Пон Юни 29, 2009 7:35 pm, променено общо 1 път.
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Мнение от iliana »

:lol:
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Българска Православна църква Монреал- апел

Мнение от Omega3 »

Мисля, че една от причините поради която бьлгарите в Монтреал нямат силна общност се намира вьв фактьт, че много от нас сме напуснали Бьлгария не само заради пекуниарни причини, но и заради желанието да се отьрвем от простащина, корумпираност и от общество в което не сме се чуствали част от него. Само да си припомним, че в Бьлгария имаше по едно време два Синода. Сега не знам колко има.
Фрустрирането от бьлгарското общество е нормално да се предаде и тук, на канадска земя. Жалко е, но е единствената причина, която намирам в липсата на обединена бьлгарска общност в която повечето бьлгари биха членували с удоволствие и биха и дарили част от приходите си.
Phill
Мнения: 177
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 5:12 pm
Местоположение: Русе

Re: Българска Православна църква Монреал- апел

Мнение от Phill »

Аз не съм вярващ и отношението ми към всички религии е еднакво лошо. Винаги съм се чудел на вярващите - щом като Бог е нещо, което не можеш да докоснеш (от низините на моята загубена материална душа бих го нарекъл имагинерно), защо ти е необходим посредник за да комуникираш с Него? Нали Бог е навсякъде около вас и той постоянно е в досег с вас, както и вие с Него? Защо ви е необходим поп или равин или ходжа?! И защо е необходимо да има църква, синагога, джамия?! Нали е навсякъде?!!!! Дори у вас в коридора или в тоалетната или в мазата, защо ви е храм?!!!
Сега ще почнат да валят дежурните - морал, ценности и т.н. Ами аз не съм вярващ, но никого не съм убил, не съм изнасилил, не съм откраднал. С какво вие сте по-добри от мен? С какво вие допринесохте повече за България от мен?

Лицемерието на църквата (синагогата, джамията) е нейния бизнес. Продажбата на илюзии е най-печелившия бизнес - хем потребителя ти дава целия капитал за да стартираш, хем после го биеш по съвестта да си плаща.
Сигурно мнението ми щеше да е лошо, но с една идея по-малко, ако не бях свидетел на следното - в Русе до пазара беше съборена действаща детска градина. Оказа се, че е върху терен, който е собственост на църквата. И какво мислите се строи сега върху този терен - църква? :lol: , разбира се НЕ!!! Строи се мол. Къде е волята на дарителя на имота? Дали, когато го е дарявал на църквата е искал там да има храм или хипермаркет?

Симпатично е да имаш ценности, но те трябва да имат конкретна, а не имагинерна цел. И когато ти имаш идея трябва да приемаш, че има и други за които тя е също толкова ценна, или напълно лишена от смисъл. Също така, както вие не бихте подкрепили всяко нещо, което ви се предложи и искрено бихте подпомогнали друго, което кореспондира с вашите разбирания.

Не поставяйте този или друг въпрос на съвестта на който и да е - това са приоми, които са грозни и се използват в изостанали държави, като България. Да, същата тази държава, от която сте избягали, именно защото тук не ви е харесвало. В много случаи, неубедени хора са готови да дадат някаква сума или да вложат някакво усилие, в нещо което е важно за други хора - просто защото уважават старанието им, НО почти никога човека с дойстойство няма да се огъне пред жалки напъни, нападки и заплахи. Дали не е това причината да не се съберат тези пари?
Първи урок по френски 18.06.2009
Подадени док. към Виена 29.09.2009
Акюзе 30.10.2009
Писмо TEFAQ 18.01.2010
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Българска Православна църква Монреал- апел

Мнение от pumpy »

Phill написа:Аз не съм вярващ и отношението ми към всички религии е еднакво лошо.
Защо ви е необходим ..... равин .....и защо е необходимо да има ..... синагога......
Понеже не си вярващ, затова не знаеш. Не е необходим. Един евреин няма нужда от посредник с Г-д. Връзката е директна и независеща от никого. Равините са учители, които просто знаят повече от нас. Службата не се води от тях, а от 10 мъже, които са необходимият минимум за да има групова служба в синагога. Обаче, ако не си в синагогата можеш да имаш съвсем същата ЛИЧНА връзка с Г-д, стига ти да го искаш. Синагога има, защото е място където има ТАНАХ и освен това е място за СОЦИАЛЕН живот. Това, което хората се опитват да направят и с църквата в Монреал - социален живот за българската общност, която съществува ли ?
На най-святия ден върховния жрец е влизал в Храма и обръщайки се директно към Г-д го е молел за здраве за:
1. Себе си
2. Семейството си
3. Общността
Затова някои имат общност, а други не - жалко ......
dobsan
Мнения: 198
Регистриран на: Вто Сеп 28, 2004 2:59 am
Местоположение: Някъде........................

Re: Българска Православна църква Монреал- апел

Мнение от dobsan »

искам да попитам какво стана нали юли месец щеше с да има гласуване дали ще се закупува църква какво решение се взе???
gt_2006
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 27, 2006 2:34 pm

Re: Българска Православна църква Монреал- апел

Мнение от gt_2006 »

Българска Църква “Св Иван Рилски”

Отец Димитър Шумов
Лубомир Хардалов

Ви канят на благотворителен обяд, който ще се състои на 4 Октомври,2009, от 13.00 часа, в залата на църквата “Св Иван Рилски” Montréal 1195 Sauvé Est

В програмата: Обяд,музика, томбола.
Вход -10$
Всички приходи от благотворителния обяд и Вашите дарения, ще постъпят по сметката за закупуването на сграда за Българската църква !
Благодарим за покрепата ви!
dobsan
Мнения: 198
Регистриран на: Вто Сеп 28, 2004 2:59 am
Местоположение: Някъде........................

Re: Българска Православна църква Монреал- апел

Мнение от dobsan »

Дано да са се събрали повече средства,само че нашата църква се пълни само по празници...............жалкоо....
Аватар
Pako
Мнения: 42
Регистриран на: Пет Авг 01, 2003 12:50 am
Местоположение: Montreal

Re: Българска Православна църква Монреал- апел

Мнение от Pako »

Здравейте,
От доста време не съм писал във форума, но тази тема е "особена" и бих искал да изразя мнение.

Аз не посещавам църквата по-често от средностатистическия емигрант в Монреал (разбирай 2 пъти в годината - Коледа и Великден) и не съм от най-вярващите в нашата православна църква, НО не мога да си представя да нямаме възможността при нужда да можем да запалим свещ за роднини и близки в родна църква или пък да не можем да се съберем всички заедно за най-важните празници в годината.

Само за сравнение със други източно-европейски обшности тук в Монреал - полската общност имат 5 или 6 църкви и всички се пълнят редовно. Ще кажете - да ама ние не можем да се сравняваме с поляците, които са едни от най-вярващите хора. Тогава ще Ви дам сравнение с румънската общност - те имат 8 църкви в Монреал, а църковната общност която се споменаваше, че има интерес да закупи нашата сграда на "1191, boul. Sauve est" се е отказала само защото условията по закупуването били неприемливи (не могат да се правят промени във интериора на сградата за следващите 5 години). Тази църковна общност за която говоря има средно по 200 човека на неделната литургия, а членовете на само тази една църква са 400. Имат дарители с по $10000 и $20000 за строеж на нова църква, а годишната вноска на човек е $100, но никой не поставя под съмнение организацията и разходването на тези средства.

Сега да се върненем към самите нас и да помислим защо се получава толкова трагикомична ситуация където даряването на някакви си $70 на семейство е такъв проблем...дали това е само заради самата ни народопсихология, влючваща перманентния ни страх да не би да се минем или някой да не би да ни излъже, дали заради деградивното начало във мисленето ни. Чета мненията тук и виждам аргументи, които се опитват да оправдавят страховете че парите ще се използват за други цели - аз лично съм 100% сигурен в безкористните цели на всички които участват в това начинание.
Със $70 или дори $100 дарение няма да обеднеем, но наистина можем да направим разликата, да се преборим с дребните си съмнения и недоверие, да се обеденим зад една цел - най-накрая и нашата общност да има своя собствена църква в Монреал, където можем да се помолим на бог когато имаме нужда (сигурен съм в трудни моменти на всеки един от нас му се е случвало).

Доколкото знам до 15 декември беше датата за събирането на първоначалната сума от 150 000$, ако не се лъжа, ако някой има друга информация моля да я публикува.
Кажи ми, кажи, бедний народе,
кой те в таз рабска люлка люлее?
Публикувай отговор