За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
edin_potrebitel
Мнения: 103
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 6:48 pm
Местоположение: Montreal

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от edin_potrebitel »

Моят опит е специално в Квебек, но не вярвам да има съществени разлики в другите провинции.

Тук, като купиш кола, дори и да нямаш Квебекска книжка, застраховката е на твое име, и САМО то се изписва на картончетата. В нея може да има вписани 1-2-3 шофьора, като те може да са, но може и да не са собственици на колата и техните имена НЕ СА изписани на картончето на застраховката, което не значи, че не са вписани. Ако изрично не упоменете, че има и друг шофьор, застрахователя няма как да знае и съответно няма да го впише. Това с отстъпката за жена основен шофьор важи при равни други условия с мъжа, а именно - ако двамата имат еднакъв стаж и нямат катастрофи. Ако жената има по-малко стаж от мъжа, застраховката е по-изгодна с него като основен шофьор.

Един съвет - ако имате съмнения относно това кой вариант е най-изгоден за вас се обадете на застрахователен брокер, който може да провери всички възможности. Ако се обадите на директна компания ще ви дадат цената според това каква информация им предоставите.
davidorentol
Мнения: 29
Регистриран на: Вто Мар 30, 2010 7:18 am

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от davidorentol »

.....
Последно промяна от davidorentol на Нед Сеп 05, 2010 5:03 pm, променено общо 1 път.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от ablood »

Мисля, че беше между $500 и 800 + ти взимат точките когато впеследствие се сдобиеш с книжка.
И застраховката ти не важи. Минеш ли през крака на някоя баба може да те осъди за 7-цифрена сума. И децата ти ще плащат.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
edin_potrebitel
Мнения: 103
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 6:48 pm
Местоположение: Montreal

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от edin_potrebitel »

По-неприятното е, че ти конфускуват колата и това ти струва допълнително разходи, за да си я получиш обратно.
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от martatabs »

Да изполлзвам темата.Та,....интересно ми е колеги,дали в Монреал,или където и да е в Канада се изисква някакво свидетелство за правоуправление на моторчета(скутери) до 50 куб.м.,т.е. ненадвишаващи 50 км/час.Имам нещо на ум,за това питам.
М/у другото,там как са разпределени категориите на управляваните МПС-та...A,B,C+Е,D...???
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от iliana »

Ето ги класовете тук
http://www.saaq.gouv.qc.ca/en/driver_li ... /index.php"
С две думи: ако имасх клас за кола (клас 5) не ти трябва отделен клас за мопед.
Ако нямаш трябва да изкараш клас 6Д
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от martatabs »

Няма лабаво с мотопедите,еми...мерси Илиана :y:
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от hadministratora »

martatabs написа:...в Монреал,или където и да е в Канада...
Има значение къде! Всяка провинция си има собствени разбирания по тези въпроси. И макар в много отношения нещата да се покриват (макар и под различни имена), всъщност това са провинциални закони и това което важи в една провинция не винаги е валидно в останалите.
Аватар
some
Мнения: 1380
Регистриран на: Пет Апр 23, 2004 7:33 am
Местоположение: Harmanli

Re:

Мнение от some »

[quote="zaia"]При нас (Ванкувър и околия) има скъсан за бавно каране. Считат го за опасно шофиране. Искат да се кара на ръба на лимита.
Потвърждавам и за изходите от магистрали - не се намаля предварително, иначе само някой да бибитне и пак си скъсан.
Много полезна тема! Успех на кандидат-шофьорите :D[/quote]

Много сбъркан тоя Ванкувър :D
Аватар
some
Мнения: 1380
Регистриран на: Пет Апр 23, 2004 7:33 am
Местоположение: Harmanli

Re:

Мнение от some »

[quote="melissa"]Аз да попитам :roll:

1. Караш по булевард и трябва да минеш в най-лява лента, но тя както винаги е заета. Имам ли право да си пусна мигача при положение че лентата е заета? В листовките пише, че мигач се пуска след като се увериш че лентата е свободна.

2. Караш по булевард, където спирките на автобусите съвпадат със стоп-лентата на светофарите. При завой надясно /ако лентата не е запазена само за автобуси/ от коя лента завивам? Какво се случва ако има спрял автобус на спирката и 20 човека чакат да се качат? Изчаквам зад него или завивам от съседната лента?

3. Ако светофарът е червен и искам да завия надясно се получава така, че трябва да спра на спирката на автобуса. Правилно лие?[/quote]


Не знам как е правилно ама аз съм в Квебек и тука мигачи не знаем какво са и за какво се използват. :D
Ето практически (шеговити) съвети
1) Озърташ се като лалугер и свиваш (думата е точна, не завиваш ...а свиваш) колкото се може по-рязко и отсичаш един от нещастните водачи в лявата лента. Особено внимание обръщаш да не направиш грешката да подадеш мигач, щото веднага ше та разберат че си културен и ше та затисне задния и няма да ти даде път.

2) Обикновено не се достига до това състояние, понеже ти отдавна си пресекъл двойната непрекъсната (пак без мигач) и си се настанил невъзмутимо пред редицата от автобуси.

3) Каква спирка? Правиш се че не я забелязваш и ръкомахаш на чакащите да се дръпнат че ти пречат на видимостта.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Re:

Мнение от hadministratora »

Не знам за къде питаш, но ако си в Торонто ето някои отговори:
some написа:2. Караш по булевард, където спирките на автобусите съвпадат със стоп-лентата на светофарите. При завой надясно /ако лентата не е запазена само за автобуси/ от коя лента завивам? Какво се случва ако има спрял автобус на спирката и 20 човека чакат да се качат? Изчаквам зад него или завивам от съседната лента?
Изчакваш зад него. Би могъл да завиеш и от съседната лента, но само ако и тя е определена за десен завой.
some написа:3. Ако светофарът е червен и искам да завия надясно се получава така, че трябва да спра на спирката на автобуса. Правилно лие?
Да. Автобуса ще спре зад теб и ще те чака. Освен това ако няма трафик, можеш да завиеш на червено.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от Joya »

hadministratora написа:....Да. Автобуса ще спре зад теб и ще те чака. Освен това ако няма трафик, можеш да завиеш на червено.
Това официално ли е?
В доста европейски държави се практикува официално, в Бг засега все още не.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от ablood »

Joya написа:
hadministratora написа:....Да. Автобуса ще спре зад теб и ще те чака. Освен това ако няма трафик, можеш да завиеш на червено.
Това официално ли е?
В доста европейски държави се практикува официално, в Бг засега все още не.
В Монреал нямаш право на десен завой на червено.
Извън Монреал трябва да се оглеждаш за табели и светофари регулиращи десния завой.
Ако няма, тогава червеното е като знак СТОП.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от martatabs »

Българските шофьорски книжки вече важат 6 месеца, вместо досегашните 3. Наредбата е в сила от Януари, 2011 година.
http://www.saaq.gouv.qc.ca/permis/echan ... _autre.php" , за повече информация.

п.с. Благодаря на Galin (той си знае) за линка, който ми предостави :handshake:
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от optics »

martatabs написа:Българските шофьорски книжки вече важат 6 месеца, вместо досегашните 3. Наредбата е в сила от Януари, 2011 година.
http://www.saaq.gouv.qc.ca/permis/echan ... _autre.php" , за повече информация.

п.с. Благодаря на Galin (той си знае) за линка, който ми предостави :handshake:

То хубаво, но това няма голям практически смисъл. Освен за коли под наем. Ако е твоя ще те одерат с българската книжка. Дето ще те одират, по-добре въобще да не си купуваш кола, докато си с българската книжка.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Публикувай отговор