За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Blato
Мнения: 100
Регистриран на: Нед Дек 21, 2003 8:45 am

За какво да внимаваме на шофьорския изпит!

Мнение от Blato »

Изпитния маршрут включва някои основни положения: Кръстовище с четири стопа. Ляв завой на светофар. Ляв завой по и към еднопосочна улица. Шофиране по булевард. Десен завой на стоп и кръстовище. Ученическа зона. Паркиране на заден.


Ето някои неща, на които изпитващите държат особено много, и които се различават от правилата в България.


1. Ако има три ленти на булеварда - шофирайте в средната лента.

2. При завой на ляво - ако улицата е еднопосочна и с повече от една лента - влизайте в най-лявата лента при извършване на маневрата. Гледайте за бяла стрелка на зелено-сив фон - означава еднопосочна улица.

3. При десен завой - естествено в най-дясната лента.

4. Кръстовище с четири стопа - пръв тръгва този, който е спрял пръв.

5. Ако правите ляв завой на кръстовище и насреща идва кола или има пешеходци на пътеката - чакате на светофара и не влизате в кръстовището.

6. При ляв завой на кръстовище на голям булевард - пак влизате в най-лявата лента.

7. При десен завой също не се влиза в кръстовището ако има пешеходци на пътеката.

8. Проверявайте сляпото петно и се въртете като пумпал. Преди завиване или престрояване винаги извъртайте хубаво главата на съответната посока и създайте впечатление, че гледате сляпото петно.

9. Внимавайте на стоповете - трябва задължително да спрете преди линията за минимум две секунди. Ако не се вижда линията то бронята не трябва да подминава знака.

10. След като сте спрели преди стопа изтеглете се малко на пред пак се огледайте хубаво и тогава продължете.

11. Внимавайте за знаци, означаващи начало на училищна зона - трябва да се кара с по-малко от 30 км/ч

12. Не влизайте на жълто в кръстовището.

13. Когато спирате зад някоя кола на светофар или кръстовище трябва да можете да виждате задните и гуми, иначе сте прекалено близо.

14. Ако карате по еднопосочна улица - при ляв завой трябва да се престроите предварително в лявата лента и от там да направите левия завой.

15. При паркиране на зад - задължително сложете дясната ръка горе на седалката до изпитващия - сякаш го потупвате по врата :D.

16. Когато паркирате трябва да гледате на зад, а не по огледала.

17. Преди да тръгнете да паркирате на зад се огледайте от ляво и от дясно - проверете сляпото петно.

18. Не забравяйте на края да дръпнете ръчната.

19. Оглеждайте се знаци, показващи, че улицата към която ще завивате е еднопосочна - не винаги са на видими места. В повечето случаи са на отсрещната страна на кръстовището и са малко по-настрани.

20. Неизвестно защо, но според тях като тръгвате на светофар или стоп трябва да изрежете колата. И въпреки, че следващия стоп или светофар (червен) е на 60 метра на пред трябва да наберете скорост и да спрете пред него по-рязко. Не им обръщайте внимание. Прочети точка 21 и 22.

21. Карайте по-бавно и се оглеждайте за знаците. Така ще имате повече време за да прецените ситуацията и да направите маневрата правилно. Ако ограничението е 50 - карайте с 40. Ако е 30 - карайте с 20-25.

22. Тука постоянно мрънкат ако караш малко по-бавно. Казвайте ОК сър/мусю/мадам и си карайте бавно. Няма скъсани за бавно каране, но има такива за бързо каране или не видели стопа. Е все пак не карайте с 10 км/ч.

И едно напомняне - Двете ръце на волана винаги. Да не забравите за колана и ръчната.


Ами това е, което се сещам за сега като основни разлики, сигурно има и други - но поне аз не съм се сблъсквал с тях. Ако някой се сеща нещо да допълва.

Edit:
Тема с линк към листовките или по-точно програмата с листовките.
Последно промяна от Blato на Пет Мар 28, 2008 6:51 pm, променено общо 2 пъти.
Connor
Мнения: 52
Регистриран на: Пон Авг 07, 2006 12:17 pm
Местоположение: Cote St-Luc
Обратна връзка:

Мнение от Connor »

Благодаря за инфото, лично на мен ще ми трябва :beer:
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

Тези правила може би са специфични за Квебек, защото в Онтарио например т.1 е различно - винаги се кара в най-дясната лента, без значение колко има на булеварда, освен ако изпитващия не ти каже да смениш лентата. т. 21 и 22 абсолютно грешни според мен, защото и в БГ и в Онтарио изпитващите се дразнят когато караш по-малко от лимита и се съмнявам че в Квебек е различно (може и да греша де). Мен лично 2 пъти ми прави забележка на изпита за G2 че карам по-бавно и съм убеден че ако ми беше направил още 2-3 пъти същата забележка нямаше да го взема. Ако ограничението е 40км/ч и ти се налага да караш с 30км/ч за да виждаш знаците по-хубаво, значи просто не си достатъчно добър за да вземеш книжка според мен. Няма бързо, няма бавно, искат да караш с лимита (плюс/минус 2-3 км/ч). Другите точки са много полезни съвети според мен. Да добавя още няколко:
- След спиране на стоп се оглеждате наляво-надясно-наляво преди да потеглите
- Огледалото за задно виждане е силно препоръчително да се поглежда на всеки 10 секунди (изпита за G2) и на всеки 5 секунди (изпита за full G) в Онтарио.
- При напускане на магистралата, не се намалява скоростта преди колата напълно да е навлязла в изходящата лента (off-ramp)
melissa
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Апр 26, 2007 5:56 am

Мнение от melissa »

Аз да попитам :roll:

1. Караш по булевард и трябва да минеш в най-лява лента, но тя както винаги е заета. Имам ли право да си пусна мигача при положение че лентата е заета? В листовките пише, че мигач се пуска след като се увериш че лентата е свободна.

2. Караш по булевард, където спирките на автобусите съвпадат със стоп-лентата на светофарите. При завой надясно /ако лентата не е запазена само за автобуси/ от коя лента завивам? Какво се случва ако има спрял автобус на спирката и 20 човека чакат да се качат? Изчаквам зад него или завивам от съседната лента?

3. Ако светофарът е червен и искам да завия надясно се получава така, че трябва да спра на спирката на автобуса. Правилно лие?
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

melissa написа:Аз да попитам :roll:

1. Караш по булевард и трябва да минеш в най-лява лента, но тя както винаги е заета. Имам ли право да си пусна мигача при положение че лентата е заета? В листовките пише, че мигач се пуска след като се увериш че лентата е свободна.
- Аз мисля че имаш, защото няма как по друг начин да покажеш намерението си да смениш лентата.

2. Караш по булевард, където спирките на автобусите съвпадат със стоп-лентата на светофарите. При завой надясно /ако лентата не е запазена само за автобуси/ от коя лента завивам?

- Завиваш надясно винаги от най-дясната, освен ако не е запазена само за автобуси.

3. Какво се случва ако има спрял автобус на спирката и 20 човека чакат да се качат? Изчаквам зад него или завивам от съседната лента?

- Чакаш зад него.

4. Ако светофарът е червен и искам да завия надясно се получава така, че трябва да спра на спирката на автобуса. Правилно лие?

- Правилно е, завиваш надясно винаги от най-дясната, освен ако не е запазена само за автобуси. Нищо че има спирка там.
Все пак това са мои спомени за правилата в Онтарио, да каже някой дали в Квебек не са малко по-различни - сещам се че например в Онтарио е разрешено да правиш десен завой на червен светофар, а в Квебек не е.
Blato
Мнения: 100
Регистриран на: Нед Дек 21, 2003 8:45 am

Мнение от Blato »

miteto написа:.... т. 21 и 22 абсолютно грешни според мен, защото и в БГ и в Онтарио изпитващите се дразнят когато караш по-малко от лимита и се съмнявам че в Квебек е различно (може и да греша де). Мен лично 2 пъти ми прави забележка на изпита за G2 че карам по-бавно и съм убеден че ако ми беше направил още 2-3 пъти същата забележка нямаше да го взема. Ако ограничението е 40км/ч и ти се налага да караш с 30км/ч за да виждаш знаците по-хубаво, значи просто не си достатъчно добър за да вземеш книжка според мен. Няма бързо, няма бавно, искат да караш с лимита (плюс/минус 2-3 км/ч)....

Не може карайки по непознати улици, да следиш трафика, да внимаваш за знаците и същевременно да поддържаш максимално разрешената скорост.

Нормално е да се кара малко по-бавно по не познати улици, пълни със знаци и пресечки - но това не означава, че не си готов.

Както казах мрънкат, но няма да те скъсат за това, че караш с 40 вместо с 50 км/ч. Но ако пропуснеш стопа на средата на нищото ....
Blato
Мнения: 100
Регистриран на: Нед Дек 21, 2003 8:45 am

Мнение от Blato »

melissa написа:Аз да попитам :roll:

1. Караш по булевард и трябва да минеш в най-лява лента, но тя както винаги е заета. Имам ли право да си пусна мигача при положение че лентата е заета? В листовките пише, че мигач се пуска след като се увериш че лентата е свободна.

2. Караш по булевард, където спирките на автобусите съвпадат със стоп-лентата на светофарите. При завой надясно /ако лентата не е запазена само за автобуси/ от коя лента завивам? Какво се случва ако има спрял автобус на спирката и 20 човека чакат да се качат? Изчаквам зад него или завивам от съседната лента?

3. Ако светофарът е червен и искам да завия надясно се получава така, че трябва да спра на спирката на автобуса. Правилно лие?
1 - Оглеждаш се, сигнализираш намерението си да се престроиш с мигач. След това поддържаш скоростта или отпускаш малко газта ако кръстовището е на близо. След това чакаш някой да ти направи място.

Иначе няма да се освободи място понеже никой не може да ти чете мислите и няма как да знае, че искаш да се престроиш.

По другите точки - не знам.
Аватар
zaia
Мнения: 640
Регистриран на: Пет Фев 18, 2005 6:09 pm
Местоположение: Vancouver
Обратна връзка:

Мнение от zaia »

При нас (Ванкувър и околия) има скъсан за бавно каране. Считат го за опасно шофиране. Искат да се кара на ръба на лимита.
Потвърждавам и за изходите от магистрали - не се намаля предварително, иначе само някой да бибитне и пак си скъсан.
Много полезна тема! Успех на кандидат-шофьорите :D
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Blato, добре си го написал.

По въпроса за бавното каране -- аз също се нервирам когато пред мен 90 годишна бабка кара бавно, но мисля, че са кретени дето го считат за толкова голяма грешка и такава "опасност".
Дали ще минеш зависи от цялостното впечатление тоест и от другите грешки. Например историята знае случай на скъсан за бавно каране (ама и други грешки) и след това минал въпреки че в един момент бил с 60 вместо с 50 (ама без други грешки).

Ако не съм видял, извинете, но имам следните допълнения

1. Огледалото -- винаги при натискане на спирачка !!!
За това следят зорко !

2. Огледалото -- винаги при пресичане на кръстовище !!!
И за това следят зорко !

3. Оглеждане за напречно минаващи бабаити дори когато минаваш на зелено. Това се прави малко преди влизането в кръстовището, а след като влезеш - виж точка 2
Това също го има в протокола и следят.

Всичко това е за Онтарио, но съм почти сигурен, че е така и в другите провинции.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

miteto написа:Все пак това са мои спомени за правилата в Онтарио, да каже някой дали в Квебек не са малко по-различни - сещам се че например в Онтарио е разрешено да правиш десен завой на червен светофар, а в Квебек не е.
Не е съвсем така, правилата не са еднакви за цялата провинция. При нас, в Монреал, на острова завоят надясно при червен светофар е забранен. Но в Лавал, който се води част от регион Монреал, същият си е разрешен.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Linko написа:
miteto написа:Все пак това са мои спомени за правилата в Онтарио, да каже някой дали в Квебек не са малко по-различни - сещам се че например в Онтарио е разрешено да правиш десен завой на червен светофар, а в Квебек не е.
Не е съвсем така, правилата не са еднакви за цялата провинция. При нас, в Монреал, на острова завоят надясно при червен светофар е забранен. Но в Лавал, който се води част от регион Монреал, същият си е разрешен.
това правило, за забрана на десен завой на червено, важи само за Монтреал
dartcherniat
Мнения: 275
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 10:45 pm
Местоположение: Acer

Мнение от dartcherniat »

melissa написа:Аз да попитам :roll:
2. Караш по булевард, където спирките на автобусите съвпадат със стоп-лентата на светофарите. При завой надясно /ако лентата не е запазена само за автобуси/ от коя лента завивам? Какво се случва ако има спрял автобус на спирката и 20 човека чакат да се качат? Изчаквам зад него или завивам от съседната лента??

Винаги се завива на дясно от най-дясна лента , освен ако няма знак. Понякога има стрелки на платното указващи на къде се завива. Ако има автобус чакаш зад него.
melissa написа: 3. Ако светофарът е червен и искам да завия надясно се получава така, че трябва да спра на спирката на автобуса. Правилно лие?
Това не го знам със сигруност, но мисля ,че можеш да спреш. Ако имаш прекъсната линия, то значи че можеш да я е пресечеш.

И само допълвам ,че мен ме караха да правя успоредно паркиране. Винаги като паркираш трябва да дадеш мигач ( за това отнемат точки). Ако не си доволен от това как си спрял, може да излезеш и да препаркираш. Пак се дава мигач.
"О, картофът е злочест зад желязната завеса.
Вадят го с ръка до днес враговете на прогреса.
А в нашия лагер го вадим с багер! " AT
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Основно правило: не се опитвайте да покажете, колко добър шофьор сте! Не ги интересува. Карайте като уплашена ученичка, демонстрирайте предпазливост и уважение към законите и ще зарадвате изпитващия. 90% от изпитваните са деца които никога не са практикували, но показват, че са безопасни водачи и минават. Направи се на печен и...
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
mice
Мнения: 267
Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 2:33 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от mice »

А ако има две ленти на булеварда (допълнение към т.1) - шофирайте в дясната лента.

При преминаване на кръстовище да не се сменят лентите.

Ако кръстовището не е свободно (има задръстване напред), не навлизайте в него, а изчакайте да се освободи и тогава преминете.

Ако примерно изпитващият каже да се завие не на този, а на следващия светофар надясно, престрояването да стане в най-дясна лента за направо на предишния светофар и на следващия светофар се престрояваш в лентата за завой надясно.
aseto

Мнение от aseto »

Тази тема е една отлична идея. Искам да допълня, че училищната зона не ограничава скоростта до 30 км/ч. Това е предупредителна табела, която може да бъде придружена със знак за ограничаване на скоростта. Има училищни зони, където максимално допустимата скорост е 30, 40 или 50 км/ч.
Публикувай отговор