Жилище в Монреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Slanchitzeto_123
Мнения: 27
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 7:02 am

Жилище в Монреал

Мнение от Slanchitzeto_123 »

Здравейте на всички , предстои ни заселване в Монтреал през септември и тъй като не познаваме абсолютно никой и нямаме квартира, бих искала да помоля за съвет всички ,които живеят там :D . В коя част на Монтреал да си търсим квартира и след като кацнем какви документи се вадят и от къде? Къде си вадя шофьорска книжка :P
Предварително благодаря на всички
Аватар
Nilvap
Мнения: 103
Регистриран на: Чет Май 20, 2004 6:13 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Nilvap »

Ами за жилището - като че най-много българи има в Кот де Ниеж (ние също сме там) ако това може да е критерий. Хубавото е да е близо до метро станция та поне да не ви се налага да хващате автобус за да отивате до метрото. Отностно блока аз лично препоръчвам бетонен блок, макар че много българи живеят в дървени. Ние отидохме видяхме двата вида - дървените са по-евтини разбира се и си избрахме бетонен. Въпрос на избор - но мисля че повечето пари за наем са добре инвестирани като чувам какво говорят хората за дървените блокове, но пак - не съм живял не мога реално да оценя.

Отностно шофьорската книжка - извади си международна такава от България - аз лично още не съм изкарал тукашна (макар че се каня), но за да изкараш книжка ти трябва международна българска доколкото знам (от СБА). Можеш да караш 3 месеца с нея, но ако искаш да си вземеш кола (не съм сигурен за това, но колегата ми каза така) трябва да вземеш тукашна за прехвърлянето. Което означава че трябва да вземеш теорията и шофиране.
Теоретичния изпит е тест Аз имам листовките с отговорите в цифров формат - картинки от компютърния тест - ако искаш мога да ти го пратя ако още не си го намерил/а. Освен това има компютърния тест а също така има онлайн тест къдете може да се пробваш. За шофирането всички казват че е хубаво да си вземеш няколко часа тук, за да може да ти обяснят всичко - има няколко българи инструктори, но не им знам координатите.
Страницата в интернет на агенцията която се занимва с издаването на шофьорски книжки е : http://www.saaq.gouv.qc.ca . Там може да намериш примерния тест и също така и друга информация.

Надявам се това от малко малко би могло да ти помогне.
Поздрави,
Павлин
Аватар
DIMELBE
Мнения: 420
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 3:53 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Мнение от DIMELBE »

Здравейте,
относно това,какви документи ще трябва да си вадите,когато пристигнете на летището ще ви дадат всичката необходима информация за това - не се притеснявайте.
Относно шоф.книжка - тъй като преди нова година си изкарвахме тукашни такива, мога да кажа, че не е задължително да си вадите межд.шоф.книжка от БГ, обикновената върши работа, просто се изисква да бъде придружена с легализиран превод, тук една рускиня правеше си спомням.
Относно закупуване на кола - нямаше никакъв проблем да си купим нашата още с книжките от БГ. Така че, учете правилника и листовките и не му мислете много. :D На този сайт може да намерите полезни неща относно изкарването на шоф.книжка, имаше и онлайн тест.
http://www.saaq.gouv.qc.ca/en/driver_licence/index.html
Що се отнася до това къде да си търсите квартира, според мен всичко зависи от стартовите ви възможности. Ако искате да плащате по-нисък наем, естествено, че трябва да се избере по-нелицеприятен квартал, всичко зависи от това какви средства сте предвидили за месечен наем първоначално според мен. Това е, което аз мога да споделя, според моя опит. Порови се из форума има безброй много теми, които биха ви помогнали с изчерпателна информация, ето някои линкове.
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 2%E8%F0%E0
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 2%E8%F0%E0
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 2%E8%F0%E0
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 2%E8%F0%E0
Стискам палци, дерзайте и смело напред - ВСИЧКО ЩЕ БЪДЕ НАРЕД! :thumbsup:
"Може да си разочарован ако не успееш, но си обречен ако не опиташ"!!!
Аватар
mima++
Мнения: 558
Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 9:37 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от mima++ »

Ние пък сме в квартал Ст.Мишел и също сме доста българи, посъбрахме се де :wink: / 3 сем-ва сме в блока/.
Има много магазини, метро на 2 мин. пеша, училища, паркове и т.н.
Slanchitzeto_123
Мнения: 27
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 7:02 am

Blagodaria

Мнение от Slanchitzeto_123 »

Mnogo blagodaria na vsichki za otgovorite :D :beer:
Clarissa
Мнения: 258
Регистриран на: Пет Ное 05, 2004 2:42 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от Clarissa »

Близо до метро, и не много далече от центъра, за да не се чувствате откъснати на първо време. След година две сами ще се ориентирате. А българи има навсякъде. В нашия блок също бяхме 3 ап. Внимавайте само да не сте (предимно) сред черни.

За мен най-хубаво е разбира се на Плато Мон-Роял - метро Лорие и Мон-Роял. Там наемите са високи. Скоро търсих 4 и 1/2 и 5 и 1/2, въртяха ме между 1200 и 1600. Ако имате тези пари, по-добре си купете веднага жилище. Банк де Монреал (вече) има програма за ипотечни кредити на новопристигнали.

После слагам север от Платото - Петит Патри или Малка Италия или Вилре - метро Розмон, Бобиен.

Всичко гореизброено е по-скоро франкофонско, по-скоро бяло, оживено, гъстонаселено и спокойно.
Често ходя (и съм живяла) в Кот-де-Неж и Ен-ди-джи (CDN, NDG), но не е мойто място.
Затваряте си очите, после сами ще избирате и ще се местите насам натам, както повечето новопристигнали.
Аватар
Agi
Мнения: 369
Регистриран на: Сря Ное 05, 2003 3:38 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Agi »

Nilvap написа:Отностно шофьорската книжка - извади си международна такава от България - аз лично още не съм изкарал тукашна (макар че се каня), но за да изкараш книжка ти трябва международна българска доколкото знам (от СБА). Можеш да караш 3 месеца с нея, но ако искаш да си вземеш кола (не съм сигурен за това, но колегата ми каза така) трябва да вземеш тукашна за прехвърлянето.
малка поправка, международна книжка въобще не ти трябва, просто първите 3 месеца си караш с твойта си книжка от БГ, после няма хък-мък трябва да си минеш изпит - тест и кормуване
теста го има някъде във форума, може да си го изтеглиш от там
другота са го казали, българи има навсякъде, търсиш жилище близо до транспорт, за предпочитане бял квартал, не е супер страшно ако е дърво, освен ако над теб няма пакистанци с 5 деца или съседи дето много викат и/или леглото им скърца :lol:
Кот-де-Неж е добре в началото, но само ако сте близо до метрото, към плацата става черна индия+бангладеш, Ен-Ди-Жи също става, като изключим Уокли - където е черното сборище
People they come together
People they fall apart
No one can stop us now
'Cause we are all made of stars ...
Публикувай отговор