Steakhouse в Монтреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Steakhouse в Монтреал

Мнение от Kiwi »

Препоръчайте ми steakhouse в Монтреал...

благодаря
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

Rib n'Reef, 8105 Decarie

Моля те, не си поръчвай стейка well done, ами пробвай да речем rare или medium-rare, ал англе май че му викат в България. Първо много по-вкусно е, второ хората ще си мислят че си някъв селяндур.

Особено в ресторант като този, с най-високото възможно качество месо, ако ти го изпекат както печем пържоли в България, ще е жалко... ще отиде зян.
beckythomas9
Мнения: 527
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 10:06 pm
Местоположение: ottawa

Мнение от beckythomas9 »

Marto написа:Rib n'Reef, 8105 Decarie

Моля те, не си поръчвай стейка well done, ами пробвай да речем rare или medium-rare, ал англе май че му викат в България. Първо много по-вкусно е, второ хората ще си мислят че си някъв селяндур.

Особено в ресторант като този, с най-високото възможно качество месо, ако ти го изпекат както печем пържоли в България, ще е жалко... ще отиде зян.
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Това изказване е истински бисер!
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

beckythomas9 написа:
Marto написа:Rib n'Reef, 8105 Decarie

Моля те, не си поръчвай стейка well done, ами пробвай да речем rare или medium-rare, ал англе май че му викат в България. Първо много по-вкусно е, второ хората ще си мислят че си някъв селяндур.

Особено в ресторант като този, с най-високото възможно качество месо, ако ти го изпекат както печем пържоли в България, ще е жалко... ще отиде зян.
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Това изказване е истински бисер!
aз пък три пъти го четох и не можах да разбера какво иска да каже :rotfl:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

Положението е много по-лошо, отколкото предполагах.

Първо да кажа, че много обичам да ям. Това ще ви стане пределно ясно в долните редове.

Във всеки нормален ресторант ако поръчате стейк ще ви попитат как искате да го сготвят. Отговорът, поне на английски, може да бъде един от следните: "rare", "medium-rare", "medium", "medium well", "well"

Тази прогресия изглежда така (a picture is worth a thousand words) :) :
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Проблемът е следния: Всички пържоли, които съм ял в България, както и всички пържоли, които мои познати българи са поръчвали в северноамерикански steakhouses, изглеждат като последната снимка.

Защо това е трагедия?

Има различни качества говеждо месо - не говоря за месо от различните части на животното! В САЩ поне, класите за говеждо месо са: от USDA Prime, USDA Choice, USDA Select ..... до месо дето става само за консерви.

Добрите steakhouses, като тази, която препоръчах на Kiwi използват само USDA Prime - месото е пълно с много и фини нишки тлъстина:
Изображение

Не само това, ами много от тях оставят месото в специален хладилник за dry aging седмица-две и нагоре. Там месото губи много от водното си съдържание (вкусът се концентрира) а ензимите в месото се бъзикат с мускулните влакна (става по-крехко).

Тъй като USDA Prime е много-по скъпо, и тъй като готовото по-сухо месо трябва да се издяла, щото има мухъл по повърхността, нормално е една хубава пържола да струва 30-тина долара.

Обаче, колкото и да е хубава пържолата, ако се изпече "well", ще загуби доста от вкуса и всичката си крехкост. И отива зян!

За селяндурите. Едно от гаджетата ми в университета беше сервитьорка в един страхотен стейкхаус. Нейните наблюдения - 90% от местните "rednecks" (REDNECK - n ам. беден бял земеделски работник в Южните щати) поръчват пържолите си "well done". Въобще, обща култура е, че човек, който поръчва така пържолата е от по-необразованите среди. Даже съм чувал истории за някои стейкхаузес, където сервитьорът ще ти се заинати, ако я искаш така. Приемат го като обида, и с основание. Се едно, купуваш си Ферари и му слагаш ауспух тип консерва, както правят младите сега с Хондички и подобни.

Моята лична препоръка - "charred, rare", или т.н. "Pittsburgh", макар че на много малко места я правят както трябва. Що е то:

Пак в този ресторант имаше един дърт негър, който работи в кухнята години наред - от него научих първо за тези работи. Първата си пържола и аз бях поръчал "well done" - затова ви разправям, да ви спестя срама:). Оня чул че съм я поръчал аз, гаджето на Кларис, и на следващия ден тактично споделил с нея, че според него аз бих харесал "Pittsburgh" - Отвън е прегорена (хруп), а вътрешността е крехка и кървава (мляс) - препоръчвам го горещо!!!

Сега стана ли ви ясно?

Kiwi, bon apetit... надявам се да не съм ти го развалил непоправимо :)

:beer:
Аватар
goliama mechka
Син на Великата Мечка
Мнения: 2082
Регистриран на: Нед Окт 05, 2003 4:20 am

Мнение от goliama mechka »

Marto написа:. Първо много по-вкусно е, второ хората ще си мислят че си някъв селяндур.

.
Всичко е добре,и разбрахме,че си наистина разбирач,за това няма спор,но защо трябва да се съобразявам с другите,дали ще ме помислят за селяндур :roll: :roll: :roll: ,ако ми харесва препечено,защо да не си го поръчам?или може би ти си поръчваш кървящо месо,за да те мислят за културтрегер??????и говорим за хората,които са на съседните маси,и които няма да те видят повече със съгурност110%.Или ме инересува мнението на сервитьора,на когото не му пука за мен точно колкова,колкото и на мен за него.
Еба си избягах от БГ точно по тези причини - комшията ме гледа каква кола карам,комшийката пита жена ми какво готви и откъде имаме толкова пари,и сега да дойда тук и да ям живо теле да не ме помислят за селяндур,еба си живота :?:
Мечката се мие, чисти
в потоците сребристи.
Има ли за тебе пречка
да постъпваш като мечка.
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Мнение от Pepon »

Da ne sum kuche, che da iam surovo meso. Samo "well done"navsiakade puk koi kakvoto iska da si misli za mene. A i s tazi "luda krava" nai-dobre e teleshkoto da se izbiagva.

:beer:
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Мнение от Kiwi »

Съгласен съм с Марто. Обичам ги medium-rare до medium. Днес бях в един ресторант, но бе далеч от представите ми за стейк такъв какъвто трябва да е.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

Marto,
всичко е ясно вече. слюнки ми потекоха от тез картинки :D ти да не си завършил ВИХВП? само два доуточняващи въпроса- би ли казал кои са тези "бъзикащи" ензими и сигурен ли си за мухъла? мухъла е опасен и канцерогенен, може би става въпрос за плесен?
Последно промяна от sasho71 на Нед Окт 30, 2005 11:52 pm, променено общо 1 път.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
Rhea
Мнения: 176
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 5:29 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Rhea »

Link

Kiwi, prepora4vam ti go ako iskach da se nasladich na ka4estven stek. Ne e za vseki den no si zaslujava
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

Marto написа: Първо много по-вкусно е, второ хората ще си мислят че си някъв селяндур.
Чети внимателно, моля те, съзнателно съм поставил вкуса на първо място.

Иначе, браво че не те интересува, какво мислят хората. Аз обаче имах предвид ситуацията, когато да речем си на вечеря с бъдещ работодател, шеф и пр. Гарантирам, нещо такова би му направило впечатление.

И не съм разбирач, само любител. Бекитомас обаче е отскоро в Канада и реших, че е важно да обясня, не само за нея. Забравих да спомена, че първия път когато ме попитаха "how would you like your steak?" бях тотално объркан, сигурен съм че много от нас са имали подобен момент.

На този форум има много отговори на практически въпроси, което е страхотно, но рядко се обсъжда обективно културата и традициите на хората, в чиято държава живеем. А не е маловажно.

Kiwi - :beer: :beer: :beer:
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

sahso71,

Да, за плесен става дума, сори.
За ензимите не знам, но за "бъзикат" съм сигурен че е техническия термин :) Както споменах, аз съм само любител.

Иначе, сериозно обмислях да ида в culinary school, щото обичам да готвя.
Ама реших да стана адвокат.

Някой ден като се пенсионирам....
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Marto написа: ... рядко се обсъжда обективно културата и традициите на хората, в чиято държава живеем.
Изображение
От твоето преживяване по-субективно здраве му кажи ...
Обективно всеки сам решава какъв стек да си поръча.
Ние първите отдааавна сме си ги поръчали и са били мидиъм реър и
то без да се червим и объркваме.
За "реднек" съм почти сигурна че не можеш да минеш, но тъй като
некои нюанси не се покриват на 100% със "селяндур", не мога да
гарантирам за последното. Нали ги знаеш какви придирчиви сноби са
сервитьорите :roll: :lol: ...
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

anxeli,

Всяко преживяване е по дефиниция субективно.

Не знам какво точно се опитваш да (до)кажеш, но гарантирам че много от новодошлите
биха се озадачили при този въпрос.

Не сме всички изтънчени граждани като теб.
Аватар
Ivet
Мнения: 3362
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:15 pm
Местоположение: Нангилима
Обратна връзка:

Мнение от Ivet »

След една говоряща пържола си взех почивен ден, щото се скъсах да повръщам, от тогава - добре препечена.
Който плаща данък обществено мнение, да му мисли, аз лично не обичам основното ядене да ми кълве гарнитурата или да мучи :wink: :lol: :beer:
Let it go...
Заключено