Честит юбилей, Квебек

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Честит юбилей, Квебек

Мнение от Marto »

Станаха десет години от прословутия референдум за независимост. Днес 52% от земляците ви биха гласували "Да"... е ако вярвате на социологическите проучвания.

крейзи, ман, крейзи!
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Благодаря !
Много мило, че си се сетил. Само за това се говори по телевизия и радио :wink: Излязла е много интересна нова биографична книга за Рене Левек, където са отбелязани нови "подробности" за "нощта на дългите ножове". Коментарите са за очовечаване на историческите личности. :lol:
Вярно си е, че кебекуата са националисти, но пък не могат да достигнат българите изобщо
:wink:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Според мен ни надминават много кратно :lol: .Те не са луди ,с промити мозъци са.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

ами кажи нещо за Атака, Ира :)

също така, не ми се ще да навлизам в исторически подробности, но е забележителен броя на националните ни борби и въстания на фона на няколко квебекски референдума :wink:
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Мнение от Pepon »

krimon написа:ами кажи нещо за Атака, Ира :)

също така, не ми се ще да навлизам в исторически подробности, но е забележителен броя на националните ни борби и въстания на фона на няколко квебекски референдума :wink:
Паралела между българите и квебекарите е меко казано неуместен. Цинично е да се сравняват многовековните национално-свободителни борби на една нация, каквато е българската, с безумните напъни на едно стадо заблудени овце, каквито са квебекарите.

:beer:
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

Ми то дяволът е в подробностите, Кримоне. Тогава става ясно, че сравнение въобще не може да има.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Pepon написа:
krimon написа:ами кажи нещо за Атака, Ира :)

също така, не ми се ще да навлизам в исторически подробности, но е забележителен броя на националните ни борби и въстания на фона на няколко квебекски референдума :wink:
Паралела между българите и квебекарите е меко казано неуместен. Цинично е да се сравняват многовековните национално-свободителни борби на една нация, каквато е българската, с безумните напъни на едно стадо заблудени овце, каквито са квебекарите.

:beer:
позволи ми да не се съглася с теб :)

Паралелът си е на място, а така наречения "цинизъм" извира от собствения ти национализъм. Няма никъкъв смисъл да ти обяснявам каква е приликата между поробването от турците на българите и същото нещо от англичаните по отношение на първите френски заселници в Квебек. Не бих казала, че местните са успели в борбата си за независимост, докато българите са имали /донякъде/ историческия шанс.

"стадо заблудени овци", "промити мозъци" и "безумни напъни" .... просто по-полека с подобни изрази, не е културно :(

а и ние сме и ще си останем българи, няма нужда да се бием за чужди каузи, но можем да бъдем къде-къде по цивилизовани и толерантни

иначе и аз предпочитам да живея в Канада :beer: :beer:
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Re: Честит юбилей, Квебек

Мнение от survivor »

Marto написа:Станаха десет години от прословутия референдум за независимост. Днес 52% от земляците ви биха гласували "Да"... е ако вярвате на социологическите проучвания.

крейзи, ман, крейзи!
Samo da pojasnja, che 52 % biha glasuvali "Da", samo ako vaprosat bade sformuliran kato prez 95-a godina:
"Saglasni loi ste che Qc trjabva da stane suverenen, sled kato e napravil oficialno predlozhenie do Canada za novo ikonomichesko i politichesko partnjorstvo, v ramkite na zakona, uvazhavasht badeshteto na Qc, na sporazumenieto, podpisano na 12 juni 1995?"

Samo che ako vaprosat ako se zdade direktno:"Iskate li Qc da bade nezavisima darzhava?" - togava biha glasuvali edva 40 % ot dopitanite.

Edno pojasnenie - sled poslednija referendum, Qc veche njama vazmozhnost da sformulira sam vaprosa. Vzeti sa specialni zakonodatelni merki za tova. Oshte neshto - dopalnitelno shte se izjasnjava, i to pak ne samo ot Qc (i za tova sa vzeti specialni zakonodateni merki) kakav da e neobhodimijat minimum glasuvali, za da se prieme polozhitelnijat vot za validen. Dali da e 50 %, ili poveche :wink:

Ne se strahuvajte, ot Ottawa sa se pogrizhili otdeljane da ne stane, ami se prigotvete da si kupite imot v tochnija moment, Bateto veche znae :wink:
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от Koko »

krimon написа: Паралелът си е на място, а така наречения "цинизъм" извира от собствения ти национализъм. Няма никъкъв смисъл да ти обяснявам каква е приликата между поробването от турците на българите и същото нещо от англичаните по отношение на първите френски заселници в Квебек. Не бих казала, че местните са успели в борбата си за независимост, докато българите са имали /донякъде/ историческия шанс.
Замисляла ли си се че ако се следва твоята логика, то тогава референдум за независимост би трябвало да направят местните, т.е. .... индианците. Защото реално те са избитото, поробено и пратено по резервати население на Северна Америка. От тяхна гледна точка всички бели - англичани и французи - дошли преди 2-3 века, са окупатори завлядали със сила земята им.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Ами Атака спечели около 10 % май , а не около 50%. Разлика голяма според мен. А и повечето гласували за Атака ,гласуват наказателно, това кой наказват е съвсем друг въпрос, дори и не го подкрепят истински,а и не вярват в приказките му. Българина обича да говори много,но реално действията са му малко.Това което показа изборът на Атака в България е че българинът е инат човек и обича да прави нещо на пук без да мисли какви са последиците от това му държание за самият него. Аз лично кебекар не националист не познавам,вярно че не познавам много , но тези който познавам ме стряскат с агресивността си ,а уж са хора с образование.
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Мнение от Canuck »

Koko e prav, nay-nakovani na tozi kontinent sa indiancite. Dori i sega jiveyat v otvratitelni usloviya povecheto ot tyah.

A, inache, Vrhovniyat sad na Canada e izlyazal s otgovor na vaprosa dali Quebec moje da obyavi ednostranno otdelyane ot Canada ili kakto mu vikat tuk "unilateral secession." I otgovarat na Supreme Court of Canada ot 20 August 1998 e tvrdo NyE :beer:
Za poveche podrobnosti, eto tuk: http://www.uni.ca/reference.html
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

Canuck, взе думите от устата ми.

Важно е обаче да се изтъкне, че върховният съд (който не е законодателно тяло, survivor) същевременно задължава Канада да се включи в преговори за отцепването на Квебек, ако "ясно мнозинство" от жаба... хм... квебекарите гласуват "за". Още по-интересно е това, че това решение не споменава името на съдията, който го е написал - вери ънюжуъл. :)

Абе, какво толкова е сторила Канада на Квебек? Сериозно, интересно ми е да чуя някои конкретни оплаквания. Поне моите наблюдения са, че Отава само се bend over backward заради Квебек.

Много мразя гато някой младеж обърне напред френската страна на всичките етикети на някой рафт в супермаркета!

:shock:
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от ivanko13 »

IRA написа:Ами Атака спечели около 10 % май , а не около 50%. Разлика голяма според мен. А и повечето гласували за Атака ,гласуват наказателно, това кой наказват е съвсем друг въпрос .
Абсолютно съм съгласен.Факта ,че Атака бяха нов играч на политическата сцена също им помогна тъй като след провала на царя остана политически вакуум който някой трябваше да запълни.Помогна им и Ахмед Доган, който преяде с власт последните години и острите нападки на Сидеров към него разпалиха позабравени емоции у електората.
В България няма национализъм.У българина е насаден комплекса на малкия народ, който от време на време буйно се проявява покрай софрата, на страниците на някой идиотски вестник ,по някоя кабеларка и на мач на националите, когато 40 000 освиркват националния химн на гостуващия национален отбор.
За национализма на франко-канадците........ :nenam: ,рано е май за коментари.Еманципацията така или иначе си я има, другото е пропаганда.
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
Jane
Мнения: 1781
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 9:15 pm
Местоположение: Mtl, QC

Мнение от Jane »

IRA написа:Според мен ни надминават много кратно :lol: .Те не са луди ,с промити мозъци са.
Няма да се притеснявате, промивките продължават! :mrgreen:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Koko написа:
krimon написа: Паралелът си е на място, а така наречения "цинизъм" извира от собствения ти национализъм. Няма никъкъв смисъл да ти обяснявам каква е приликата между поробването от турците на българите и същото нещо от англичаните по отношение на първите френски заселници в Квебек. Не бих казала, че местните са успели в борбата си за независимост, докато българите са имали /донякъде/ историческия шанс.
Замисляла ли си се че ако се следва твоята логика, то тогава референдум за независимост би трябвало да направят местните, т.е. .... индианците. Защото реално те са избитото, поробено и пратено по резервати население на Северна Америка. От тяхна гледна точка всички бели - англичани и французи - дошли преди 2-3 века, са окупатори завлядали със сила земята им.

Ами замисляла съм се, просто защото обичам да мисля :)

Не е прав, Коко, Канак. Защо ?

Ами по същата логика, поради която както автохтонното тракийско население не е направило референдум, да не говорим за византийците. :wink:

Не по-малък довод е това, че първите френски заселници тук изобщо не са поробвали никого, нито са изпращали в резерват, камо ли избивали. Отношенията с индианците са били не само добри, но и взаимноизгодни. Но това, Канак ти можеш да обясниш по-добре. :wink: Не е такъв случая с горките акадийци, което силно напомня 16 век в българските земи. :( Да каже Канак какво са направили английските заселници с френските такива.

айде не ми е днес исторически ден, за да се впускам в обширни обяснения, но ако трябва - винаги мога :wink:
Заключено