Боледуват ли много българските деца през зимата в Канада?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
womanEZ
Мнения: 235
Регистриран на: Чет Сеп 30, 2004 4:26 pm
Местоположение: Монреал

Боледуват ли много българските деца през зимата в Канада?

Мнение от womanEZ »

Ние имаме дете на 1,5г. Тук в БГ се опитахме да го дадем на ясли с цел да се "имунизира" от разните настинки, грипове, шарки, като ги преболедува и влезе в контакт с повече други деца. Резултатът е отчайващ - хвана такъв як грип, че не просна цялата къща на легло за 1 седмица. Лекарят ни посъветва - "спрете детето от ясли, ако имате възможност" Е, тук в БГ - възможности под формата на баби има, но, се питаме - каква ще е картинката в Канада? Боледуват ли там малчуганите от т.нар. ясленски грипове и настинки? Как им понася контакта с другите деца? Като тук ли - всяко дете в яслата със сополи и кашлица? Ходят ли болните деца на ясли с пакетчето с лекарства в ръка? И ако таткото и майката работят - какво се случва когато малкия/малката се разболее?
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: Боледуват ли много българските деца през зимата в Канада

Мнение от sasho71 »

womanEZ написа: И ако таткото и майката работят - какво се случва когато малкия/малката се разболее?
обикновено се обаждат ако е нещо спешно, а ако не ги намерят информират 2 от посочените от родителя лица, които са упълномощени да ги взимат от градината , ако родителят не може.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Моята голяма дъщеря ходи на градина точно 23 дни. Беше в частна градина в една къща с още 7 деца. Всички лапета (освен нашето при постъпването) бяха сополиви и кашлящи, но това не пречеше на родителите им да ги водят на градина, а на учителката да им дава сиропи и в същото време да ги държи почти целодневно (с изключение на времето за обяд и сън) в басейна в задния двор, а през останалото време с мокри бански и шляпащи боси по пода. Нашата издържа точно 23 дни, след това кашлица, хрема, 40 градуса и т.н. Обадихме се да предупредим, че е болна и няма да я водим на градина. Учителката взе да ни убеждава, че няма никакъв проблем да я водим, пък тя ще й дава лекарствата... отказах, разбира се. Да, обаче жената не се предаде лесно - звънеше постоянно. Накрая и заявих, че детето ми ще отиде когато преценя, че е здраво, а за да не я ощетяваме и плащахме таксата, все едно детето ни е там.
Да, както и ти казваш womanEZ, тук не е както в БГ. За това аз си останах в къщи и дъщеря ми повече на градина не е ходила, както и на предучилищна не я пуснах. От миналата година е ученичка и веднага се започна с болестите - поне по 5 дни всеки месец сме си в къщи. Все се надявам да го преминем този момент с настинките и гриповете и буквално се радвам на всяка отминала седмица, в която детето ми е било здраво. Решавам проблема с болестите като си стоя в къщи и винаги съм на линия, ако детето ми има нужда от мен. С мъжът ми решихме, че като така и така съм си във вкъщи, мога да си уплътня времето и с още едно дете и сега съм щастлива майка на две щерки :D
Както ти е написал и Сашо, ако детето не се почувства добре в градината или в училище, веднага звънят на родителя да отиде и да си го прибере.
Изображение
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

Sneji написа: Всички лапета (освен нашето при постъпването) бяха сополиви и кашлящи, но това не пречеше на родителите им да ги водят на градина, а на учителката да им дава сиропи и в същото време да ги държи почти целодневно (с изключение на времето за обяд и сън) в басейна в задния двор, а през останалото време с мокри бански и шляпащи боси по пода.
a не ти ли обясниха гениалната теория , че по този начин детето се "калява" и след година две подсмърчане, пневмонии, 40 градуса температури ЩЕ стане "бетон" и няма да боледува вече :D
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Не е задължително всички градини да бъдат като посочената по-горе.
Нашата например не беше, детето не беше приемано болно, даже подсмърчащо, нито пък се даваха лекарства на децата освен ако случаят не е бил спешен. При заболяване /вдигане на висока температура/ се практикуваше обаждане до единия от родителите и взимане на детето в близките часове. Специално ни питаха дали сме съгласни да му дадат температуро-смъкващо лекарство. Съответно преди това сме подписали специален договор за медикаментите, алергиите и т.н. съгласия-несъгласия на родителите във връзка с евентуалното им приемане в градината /имаше клаузи за спешна помощ и други/.

Ако родителите нямат възможност да дойдат спешно могат да вземат детето в края на деня, като оторизират учителката да даде лекарства. Болнични като такива май не се дават в Канада /да каже някой, който знае/ обаче можеш спокойно да отсъстваш от работа няколко дена през годината без да даваш обяснения, ъъъъ.

По поставения въпрос моите наблюдения са, че децата боледуват или не в зависимост от това каква им е генетичната предпоставеност и начинът на гледане и възпитание от родителите. Има значение как се обличат децата, при какви температури се извеждат навън /дали не се "изнежват"/, каква е физическата им активност, как се хранят и не на последно място дали са свикнали да приемат често лекарства. Вируси, разбира се се прихващат от малки деца по-лесно, но и личната имунизация на детето се развива от родителите и средата. Тези, които живеят по-далеч от други "заразни" фактори /разбирай болнички деца / естествено по-лесно прихващат. Но пък и тезата, че трябва да привикваме децата към вируси никак не е приятна, особено като се вземат антибиотици от малки деца.

Канада, поне на моите деца им се отрази много здравословно. В началото си мислех, че вирусите умират при такива ниски температури :) , но сега си мисля, че тук е по-чиста околната среда и водим сравнително по-екологичен начин на живот /може да се спори имайки се предвид храната, ама нейсе ... това е друга тема/.
mama_kenga

Мнение от mama_kenga »

Все още не знам как е през зимата, но дъщеря ни за 6 месеца още не се е разболявала (да чукам на дърво). Има подсмърчащи и кашлящи - понякога това е самата тя - но всичко минава за ден два без лекарства.Дано да се е калила вече. :D
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Тази зима ще ни е втората на градина, Миналата Алекс се тръшна три пъти с много висока температура, запушен нос и малко кашлица, вируса си го предават в градината (5 деца) едно на друго, след това учителките го изкараха, после баща му и накрая и аз, като най-държелива получих най-мутиралите и гнусни щамове :twisted:. За три дена минава, но е доста страшно, тук редовно вдигат 40 гр. децата и нагоре даже отива :shock:. Не се запасявайте с лекарства от Бг., на нас поне не ни действаха ефералгани и панадоли. Детски Тайленол и Мотрин са ефикасни, Гравол против повръщане, Роботасин за кашлицата.
Майките имат право на 10 неплатени дни отсъствие ако им е болно детето и на колкото платени сик дейс им отпуска компанията, за мен са три :twisted:. След това започват да ми приспадат от годишната отпуска. Моите като свършат го гледа баща му. Учителките му дават лекарства, но той не е много за градина като не е добре, иска само да го държи някой :D , така че си го пазим у нас.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
taralej
Мнения: 701
Регистриран на: Нед Яну 16, 2005 4:01 pm
Местоположение: GTA

Мнение от taralej »

Да чукам на дърво,но от миналата зима детето не е боледувало/ходи на джуниър киндергарден/,незнам има ли точен превод на БГ-и..това е нещо като подготвителна за предучилищна.Общо взето занималня в училище три пъти в седмицата от 8.40-15.20
Принципно въпреки,че госпожицата има доста голяма трета сливица/и това доколкото знам предразполга към повече болести/ откакто се е родила антибиотици не е пила и някаква по-сериозна болест не е имало..най-много малко сополи и 2 дни сиропче с Саностол витамини..така,че по-принцип не боледува често/пу-пу-пу/....но въпреки това откакто е в Канада сополите са потичали доста по-рядко при много по-сериозни климатични условия от БГ....имам предвид ледени пързалки,въргаляне в снега с часове на температури,които в БГ не са и чували.....
Струва ми се ,че тук няма чак толкова много вирусни грипове и повечето са чисти настинки.
За занималнята искаха да подпишем един тон документи.Дали могат да и дадат сиропче за температура,да я отведат ли в болница ако е нещо спешно и т.н. Кримон ги е описал/а/.
Наистина околната среда е доста по-чиста и това може би предотвратява развъждането на микробчета...докторите тук да обяснят тази част.
Сега ще им слагат ваксини в училището и тъкмо днес четох листа дето са ми пратили.
"Книгата на живота започва с един мъж и една жена в една градина, а завършва с Апокалипсиса." - Оскар Уайлд
Аватар
Jane
Мнения: 1781
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 9:15 pm
Местоположение: Mtl, QC

Мнение от Jane »

И ние тази година се представихме достойно от към вирусчета, като описаните по-горе от anxeli, което е неизбежно, дето се вика то градините са за това. Накрая и ние се предадохме с таткото, и по реда си ги изкарахме, но в доста усложнен вариант.
Преди няколко дена приключихме с първата настинка от новия сезон есен-зима. Надявам се тази зима да сме по-добре от миналата.:?
А за градината вече са ти казали каква е ситуацията - за всичко си питат хората, искат позволение, подпис и т.н.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

sasho71 написа: a не ти ли обясниха гениалната теория , че по този начин детето се "калява" и след година две подсмърчане, пневмонии, 40 градуса температури ЩЕ стане "бетон" и няма да боледува вече :D
Може да ти се струва невероятно, ама с голямото ми дете тази теория беше потвърдена. Когато детето тръгна на ясли на две годинки, първата година непрекъснато боледуваше, просто свършваше едната болест и до няколко дни започваше друга. В нашата детска градина в София приемаха подсмърчащи и кашлящи деца, даваха им и лекарства, като казваха че само при антибиотик е по-добре да са вкъщи. След тази една година нонстоп болести спря да боледува, като си спомням че следващият път когато вдигна температура беше цели 4 години по-късно, когато се разболя от варицела. Така че посъветвай се и с друг специалист преди да решиш да спреш детето от градина. Имунитетът, което би могло да придобие в градината ще ви бъде добре дошъл в Канада. Аз не знаех че това било теория в медицината, ама при нас беше точно така. При другото детенце се почна по същия начин, но се появи и друга болест, та разрешихме проблемите не по естествен път, а с хомеопатия.
А иначе тук децата ми рядко боледуваха в началото, но както вече казах си имаха имунитет от България.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

survivor написа:
sasho71 написа: a не ти ли обясниха гениалната теория , че по този начин детето се "калява" и след година две подсмърчане, пневмонии, 40 градуса температури ЩЕ стане "бетон" и няма да боледува вече :D
Може да ти се струва невероятно, ама с голямото ми дете тази теория беше потвърдена...
aбе ще се научим ние, требе ни малко време докат оценим канадскоото здравеопазване :D
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
darklady
Непокорна
Мнения: 2132
Регистриран на: Пон Дек 06, 2004 8:25 am
Местоположение: Под звездите

Мнение от darklady »

sasho71 написа: aбе ще се научим ние, требе ни малко време докат оценим канадскоото здравеопазване :D
Ти не случайно си се впуснал в неговото изучаване. :lol:
Невъзможното е предизвикателство!
huba
Мнения: 925
Регистриран на: Вто Дек 07, 2004 1:54 pm

Мнение от huba »

krimon написа: По поставения въпрос моите наблюдения са, че децата боледуват или не в зависимост от това каква им е генетичната предпоставеност и .....
Tochno.
Аватар
Doktora
Мнения: 3385
Регистриран на: Вто Май 03, 2005 6:55 am

Мнение от Doktora »

huba написа:
krimon написа: По поставения въпрос моите наблюдения са, че децата боледуват или не в зависимост от това каква им е генетичната предпоставеност и .....
Tochno.
Абе мисля,че не е съвсем точно.Вярно,че каляването на децата от малки също има значение.Нашите например са много изнежени.
Док..........
TROUBLEMAKER
Аватар
womanEZ
Мнения: 235
Регистриран на: Чет Сеп 30, 2004 4:26 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от womanEZ »

Нашият син понастоящем е на 1г. и 4м. До този момент - имам предвид постъпването в детски ясли, изобщо не е боледувал. Ние с татко му изкарахме 2-3 грипа миналата година - но малкия нищо не прихвана - независимо, че аз бях денонощно с него и болна, и здрава. Не беше пил антибиотик. И сега - 10 дена на атибиотик! И все още не е здрав! Чудя се ако го караме така - дали пък няма да му се разбие тотално организма? Наистина ще потърся и друго професионално мнение!
Доста е притеснителна информацията за липсата на болнични в Канада! Т.е. работещите родители с малки деца могат да останат без отпуск за почивка, ако, Недай си Боже!, детето им боледува често. Или алтернативата е единия родител да не работи, за да отглежда децата? Тогава предполага се възникват финансови трудности! Абе, вие как се оправяте в този омагьосан кръг?
Мерси за силния отклик!
Заключено