удостоверение за осигурителен стаж

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
waterwet
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 10:11 am

удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от waterwet »

Някой може ли да помогне с казуса за въпросния документ, който би трябвало да се издава от НОИ? Причината за въпроса ми е, че считано от 19.октомври.2011 год. с писмо на министъра на труда и социалната политика се преустановява издаването на този документ. Бях в НОИ и в Министерство на труда и социалната политика и се правят на луди по въпроса. А и няма нищо обнародвано в държавен вестник по въпроса. Моля помагайте, че съм на параграф 22 с малоумната ни държавна администрация!
Аватар
Fait
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Ное 17, 2011 4:24 pm

Re: удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от Fait »

Няма никакъв проблем ... издават справка за осигурителния стаж! Отиваш, пускаш заявление, плащаш 7 лв. и след седмица отиваш да си ги вземеш!
Ние си взехме справките преди 10 дни.
Служителите в НОИ учтиво ни обясниха, че това е единственият документ, който са издавали за чужбина последните няколко години.
"If the opportunity doesn't knock, build a door" - M. Berle
Аватар
sudju4e
Мнения: 376
Регистриран на: Чет Юни 10, 2010 3:59 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от sudju4e »

Не си прав/а Fait. До 19.10.2011 се заплащаше такса от 12лв. и се издаваше въпросния документ, но наистина след тази "малоумна" заповед не издават подобно нещо. Мога да посъветвам waterwet да си извади обикновено удостоверение за осигурителния стаж (т.е. не за чужбина) и да си го преведе него, като би могло да се приложи едно обяснително писмо, в което да се цитира номера и датата на заповедта на министъра, забраняваща издаването на досегашния образец удостверение за осигурителен стаж за чужбина и да се обясни, че в момента това е единствената справка, която издават от НОИ за стажа
DSC - 30.04.2010
Entervue - 08.03.2011 - успешно
DRP - Букурещ -23.03.2011
Медицински - 22.08.2011 (направени - 23.08.2011)
Покани - 24.01.2012
Визи - 23.02.2012
Полет - 25.03.2012
Аватар
Fait
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Ное 17, 2011 4:24 pm

Re: удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от Fait »

Супер, явно от НОИ пак са ни пратили в "10-та глуха" ...
Пак ще се трябва да се разправям с учтивите служителки :envy: ... и нотариални заверки наново :envy: :envy:

Ако все пак някой има идея как изглежда документа или снимка на празна такава бланка, може да я сподели ... ще бъде полезна на доста хора.
"If the opportunity doesn't knock, build a door" - M. Berle
Аватар
sudju4e
Мнения: 376
Регистриран на: Чет Юни 10, 2010 3:59 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от sudju4e »

То бланка няма - те ти я изготвят справката, след като подадеш молба и си платиш таксата, за което. Може и да издават вече самот това въпросното, което ти спомена че струва 7лв. Но не съм мн наясно как стоят в момента нещата. На margaret от Виена им изискаха такава справка и не знам какво са им дали и какво са изпратили - можете да им пишете на лични да ги попитате.
DSC - 30.04.2010
Entervue - 08.03.2011 - успешно
DRP - Букурещ -23.03.2011
Медицински - 22.08.2011 (направени - 23.08.2011)
Покани - 24.01.2012
Визи - 23.02.2012
Полет - 25.03.2012
waterwet
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 10:11 am

Re: удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от waterwet »

"...обяснително писмо, в което да се цитира номера и датата на заповедта на министъра, забраняваща издаването на досегашния образец удостверение за осигурителен стаж за чужбина и да се обясни, че в момента това е единствената справка, която издават от НОИ за стажа"

Мерси за отговорите! Проблемът е, че тази забрана е наложена с писмо на министъра, което писмо няма нито номер нито дата и не е публикувано никъде, т.е. това писмо е за вътрешна употреба и не може да послужи официално. Единствено може да се осъди милата ни и куха татковина в Стразбург за това своеволие, но на кой ли му се занимава с политическа фикция наречена Бълг(х)ария.
waterwet
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 10:11 am

Re: удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от waterwet »

Fait,
Подадох заявление за осигурителен стаж в НОИ и струваше точно3.60 лв. и го издават веднага. Проблемът със спаравка за осигурителен стаж е, че този документ не е официален, той е без подпис и печат от институция.
Даже и служителитена НОИни потвърдиха, че този документ няма официален характер.

Днес внесох писмо в деловодството на МТСП (министерство на труда и соц. политика) на вниманието на министъра на труда и соц. политика и в 30 дневен срок би трябвало да получа отговор - какъв е еквивалентния документ, който се издава от държавна институция, а не от работодател и подлежи на превод и легализация.
Аватар
Fait
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Ное 17, 2011 4:24 pm

Re: удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от Fait »

waterwet написа:Fait,
Подадох заявление за осигурителен стаж в НОИ и струваше точно3.60 лв. и го издават веднага. Проблемът със спаравка за осигурителен стаж е, че този документ не е официален, той е без подпис и печат от институция.
Даже и служителитена НОИни потвърдиха, че този документ няма официален характер.

Днес внесох писмо в деловодството на МТСП (министерство на труда и соц. политика) на вниманието на министъра на труда и соц. политика и в 30 дневен срок би трябвало да получа отговор - какъв е еквивалентния документ, който се издава от държавна институция, а не от работодател и подлежи на превод и легализация.
waterwet,
Благодаря за инфото!
Ще чакам да споделиш след 30 дни какво са ти отговорили.
Аз така или инъче не успях да пусна документите преди 5-ти Декември ... сега ще се подготвяме за сертификати и като цяло имаме още време.
.... да видим БГ институциите какво ще измислят ....
"If the opportunity doesn't knock, build a door" - M. Berle
Аватар
skwestarz
Мнения: 47
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 3:52 am
Местоположение: Пловдив

Re: удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от skwestarz »

waterwet написа: Днес внесох писмо в деловодството на МТСП (министерство на труда и соц. политика) на вниманието на министъра на труда и соц. политика и в 30 дневен срок би трябвало да получа отговор - какъв е еквивалентния документ, който се издава от държавна институция, а не от работодател и подлежи на превод и легализация.
Здравей waterwet,
получи ли отговор на писмото ти?
ARES
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 10:28 am
Местоположение: МАРС

Re: удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от ARES »

Въпросната бележка се издава от НАП.
Безплатна е и се издава след заявление за
1 седмица.
УСПЕХ!!! ;)
waterwet
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 10:11 am

Re: удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от waterwet »

Здравейте,
извинявам се за забавянето.
Получих отговор от МТСП. Ще го снимам и ще го кача, че е от 2 страници и не ми се набира, а е трудно да се обобщи с две думи.
Наистина от НАП се издава "справка за всички трудови договори" - еквивалент на въпросното уверение, но не съвсем, защото няма данни за доход. Аз си извадих такава справка от НАП заедно с някакво Удостоверение, но за два трудови договора сроковете бяха търчи-лъжи - нищо общо с истината. Поради тази причина отидох в Инспекция по труда зад следствието и подадох молба за коректно нанасяне на стажа, прилагайки трудовите договори, УП-2, УП-3 и справката издадена от НАП.
Между другото - абсолютно всички документи, които съм получил от държавни институции са с некоректна информация. т.е. са си чисто и просто документи с невярно съдържание и странното е, че го приемам съвсем нормално.
dimatrif
Мнения: 154
Регистриран на: Сря Юни 18, 2008 9:10 am

Re: удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от dimatrif »

От миналата година съм останала с впечатление, че в удостоверението, което вече не се издава, също няма данни за доход и платени осигуровки. Или греша?

Иначе неофициална справка от НОИ и аз извадих, но е 6 страници, толкова е и на съпруга ми, и направо ми става лошо само за този документ колко ще дадем за превод.
terra nova
Мнения: 28
Регистриран на: Пет Фев 03, 2012 6:01 am

Re: удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от terra nova »

waterwet написа:Здравейте,
извинявам се за забавянето.
Получих отговор от МТСП. Ще го снимам и ще го кача, че е от 2 страници и не ми се набира, а е трудно да се обобщи с две думи.
Наистина от НАП се издава "справка за всички трудови договори" - еквивалент на въпросното уверение, но не съвсем, защото няма данни за доход. Аз си извадих такава справка от НАП заедно с някакво Удостоверение, но за два трудови договора сроковете бяха търчи-лъжи - нищо общо с истината. Поради тази причина отидох в Инспекция по труда зад следствието и подадох молба за коректно нанасяне на стажа, прилагайки трудовите договори, УП-2, УП-3 и справката издадена от НАП.
Между другото - абсолютно всички документи, които съм получил от държавни институции са с некоректна информация. т.е. са си чисто и просто документи с невярно съдържание и странното е, че го приемам съвсем нормално.

"Справка за всички трудови договори" - какво горе долу съдържа тази справка и откъде от НАП се вади, от районното по месторабота ли, по местоживеене ли? Защото вече бях там и казаха, че за пръв път чували, че такъв документ можело да се издаде! Вярно, че не им цитирах точно така документа, който исках, а просто казах, че ми е необходим документ, удостоверяващ, че последните 5 години съм работила на трудов договор, че съм си плащала осигуровките и въобще да докажа, че съм работила наистина. Е, нямаше такива изумени погледи, каквито видях там! Накрая ме попитаха:: "Вие каква сте?" И беше мой ред да се опуля :wasntme: Казах само "гражданин на РБългария, който желае да удостовери, пред чужди власти, че съдържанието от трудовата му книжка не е собственоръчно написано и подпечатано, а отговаря на информацията, събрана за мен в авторитетната държавна институция НАП и най-учтиво ги моля да потвърдят официално с някакъв документ по техен избор, че това е така" (впрочем работя в държавна институция, но явно и това не е достатъчно, НАП да повярва). В крайна сметка неразбиращо ми отговориха, че подобни документи те не издавали! Попитах ги, в коя институция се регистрират трудовите договори? Не е ли в НАП? Казаха, да, но, че това нямало значение. :o Чудя се само, защо ще ми дават точки за адаптация в Квебек, като трябва точки за борба с местната некомпетентна администрация да ни присъдят първо! После точки за успешно надлъгване с работодателя (или по-точно с главното любопитно счети на работодателя) - как да си вземем длъжностната характеристика, без да ни гледат лошо, как да си поискаме служебна бележка, че все още работим за този работодател и той не ни е предупредил, че от следващия месец не ни иска и т.н. и т.н.
waterwet
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 10:11 am

Re: удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от waterwet »

Издава се от НАП по местоживеене (в моя случай от НАП в сградата на община "Овча купел"). Попълва се някакво уверение, то е само едно и се избира (с отметки), кои документи иска лицето да му бъдат изготвени. Ще го провея и ще напиша титула му, сега ми е невъзможно, защото малката спи, а докс са в спалнята. Това е документ, в който са вписани трудовите договори, по които е работило лицето като информацията се свежда до начална дата, крайна дата и наименование на работодател.
terra nova
Мнения: 28
Регистриран на: Пет Фев 03, 2012 6:01 am

Re: удостоверение за осигурителен стаж

Мнение от terra nova »

waterwet написа:Издава се от НАП по местоживеене (в моя случай от НАП в сградата на община "Овча купел"). Попълва се някакво уверение, то е само едно и се избира (с отметки), кои документи иска лицето да му бъдат изготвени. Ще го провея и ще напиша титула му, сега ми е невъзможно, защото малката спи, а докс са в спалнята. Това е документ, в който са вписани трудовите договори, по които е работило лицето като информацията се свежда до начална дата, крайна дата и наименование на работодател.
В крайна сметка днес успях да си взема готовата справка, но е от НАП по местоработата ми. Все пак нали информацията, която подава за мен работодателя ми, я подава в НАП-а, в който той се води. Но вероятно е възможно да се издаде и в НАП по постоянен адрес. Във всеки случай, нашите справки ги издадоха в два различни НАП-а - на всеки по адреса на регистрация на неговия работодател.

Бяхме поискали предварително да ни издадат и подробна справка за 5 години назад върху какви доходи сме били осигурявани освен документа, в който се виждат трудовите договори с начална и крайна дата.
Публикувай отговор