Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
nayden_ov
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 2:40 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от nayden_ov »

soifia_shi82 Благодари ти за информацията.
sofia_shi82
Мнения: 264
Регистриран на: Нед Яну 30, 2011 6:09 am
Местоположение: Plovdiv

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от sofia_shi82 »

nayden_ov написа:soifia_shi82 Благодари ти за информацията.
Да допълня че тази справка има май и още едно име - Декларация 1,защото като бях за пореден път да я заявявам ( в НАП Пловдив в частност ) и на служителката й казвам Справка по ЕГН за период, тя викна един друг за да й уточни за тази справка , че е била някаква си Декларация 1. Да го имаш впредвид като започнат да те зяпат като паднали от клон. Можеш да заявиш и тази на жена ти/ мъжа ти и дори можеш да я получиш вместо нея/ него.
nayden_ov
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 2:40 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от nayden_ov »

Здравейте, отново от мен.

Благодаря на всички, които така бързо се отзоваха и ми отговориха на въпроса за справката от НАП.

Имам още едно съмнение относно "certified true copies" на дипломите за висше образование. Доколкото съм информиран трябва да се направят копия, да се заверят при нотариус и след това да им бъде поставен Апостил в МОН.
На някои места обаче четох, че вече не се поставяло Апостил. Искам да съм 100% сигурен какво да направя с дипломите за да са така както ги искат.
Също така някъде четох, че някой дипломи имат нужда от заверка и от други министерства не само от МОН. По този въпрос от МОН ми казаха, че те ги заверяват всичките. Но аз им нямам 100 % доверие.:)
Например една от дипломите ми е от Военноморско Училище, а на нея пише Министерство на Отбраната. Трябва ли да я заверя и там?

Благодаря, ви за вниманието!

Поздрави!
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Feel_free »

nayden_ov написа:Здравейте, отново от мен.

Благодаря на всички, които така бързо се отзоваха и ми отговориха на въпроса за справката от НАП.

Имам още едно съмнение относно "certified true copies" на дипломите за висше образование. Доколкото съм информиран трябва да се направят копия, да се заверят при нотариус и след това да им бъде поставен Апостил в МОН.
На някои места обаче четох, че вече не се поставяло Апостил. Искам да съм 100% сигурен какво да направя с дипломите за да са така както ги искат.
Също така някъде четох, че някой дипломи имат нужда от заверка и от други министерства не само от МОН. По този въпрос от МОН ми казаха, че те ги заверяват всичките. Но аз им нямам 100 % доверие.:)
Например една от дипломите ми е от Военноморско Училище, а на нея пише Министерство на Отбраната. Трябва ли да я заверя и там?

Благодаря, ви за вниманието!

Поздрави!
За дипломите:

"certified true copies" на дипломите за висше образование + тази за средно трябва да се направят копия, да се заверят при нотариус и след това да:

Вариант 1: всички дипломи (средно и/или висше) да се заверят от учебното заведение, което ги е издало.
Принципно имиграционните предпочитат този вариант (т.е. издадетя да завери дипломите).
Често дипломи само с нот. заверка (поне последните няколко години), биват връщани, поради тази причина се прибергна към заверки в учебното заведение и с апостили към МОН (в зависимост кое ти е по-удобно).

Тъй като често настоящото пребиваване на кандидатите е различно от това, където са учили, хората предпочитат заверки в МОН на всички дипломи. До към юли (или юни, не помня) 2013 МОН праеше просто заверка (с един правоъгълен печат и апостил не се слагаше, освен ако не ти трябва легализация) на нот.заверените копие. Като тази заверка беше напълно безплатна и абсолтно достатъчна за имиграционните. Обаче след това въведоха апостила като задължителен за заверката (тъй като ЕС си отвори пазара за труда за нас) и естествено вече има и такса. Във форума се изписа доста по темата и стана ясно, че този апостил НЕ е от полза за целите на имирацията в Канада, тъй като Канада не е в хагската конвенция. Тази заверка с правоъгълния печат ни трябва на нас, но явно вече не се предлага само тя от ш...то министерство.


Вариант 2 - за който споменах по-горе - заверка на нот. заверените дипломи от учебното заведение (училище/университет).
За някои хора този вариант е по-лесен, но при някои имаше следните казуси :
* Отказ от университета да им се направи подобна заверка
* Промяна на името на учебното заведение. Това "явление" най-вече засяга техникумите, които станаха гимназии. Респективно при заверка на диплома, взета по време когато учебното заведение е било техникум, притежателят получава заверка от гимназия.

Ако попадаш в тоя случай на техникум-гимназия, хубаво е в случай, че заверяваш в учебното заведение, да помилиш заверяващия да нанесе текст, с който описва тази промяна и от коя година е. Така при превода на дипломата, това ще е ясно и имиграционния, няма да се обърка.
Ако имиграционният види дипломата от техникум, а заверката е от гимназия, това би могло да ти коства връщане на документи (разбира се не е задължително, но е хубаво да си имаш 1 наум).

Вариант 3 - В случаите, когато дипломите са издадени от други министерства - хубаво е да се провери с даденото Министерство дали може просто да ти заверят дипломата с един правоъгълен печат.
Към момента според написаното в МОН, наистина слагат апостил за всички видове документи и до колкото знам си придвижват нещата по служебен път (т.е. ако имаш диплома от МО, отиваш в МОМ за апостил,подаваш си документите, плащаш си и МОМ си взема заверката от МО и после ти слага апостила).
Моя съвет е да видиш дали Мин. на отбраната може да ти завери дипломата.

Вариант 4 - смесено заверяване - т.е. ако е по-лесно напр. дипломите за средно да се заверят в даденото училище, ги заверяваш там, тези за висше пращаш в МОН за апостил или съответното министерство за заверка, ако е възможна такава.

Успех!
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
Аватар
gaby_
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 12:40 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от gaby_ »

Защо ако дипломите ще ги заверява в учебното заведение (което според мен е най-подходящото място ) предварително да ги завери при нотариус ? Заверката от училището/ университета е напълно достатъчна , а и да не говорим ,че сега искат заверка от учебното заведение точно защото преди са се заверявали при нотариус ,което отдавна като заверка не е достоверно за тях .
https://www.youtube.com/watch?v=y6Sxv-sUYtM" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Feel_free »

gaby_ написа:Защо ако дипломите ще ги заверява в учебното заведение (което според мен е най-подходящото място ) предварително да ги завери при нотариус ? Заверката от училището/ университета е напълно достатъчна , а и да не говорим ,че сега искат заверка от учебното заведение точно защото преди са се заверявали при нотариус ,което отдавна като заверка не е достоверно за тях .
Аз бих казала за по-сигурно и факта, че последно време я искат :) Това съвсем насеризно някои университети искат нотариално заверено копие на диплома преди да ти сложат те печат за вярно с оригинала.

Ако училището/университета могат да ти заверят копието без нотариус, още по-добре за всички. Не вярвам имиграционните да имат проблем с това. Не помня да съм и чела някой да е имал върнати документи заради това.
Реално повечето учебни заведения са под опеката на Министерството. Отивайки примерно 10 години след като си завърпил, директора може да се е сменил, те трудно на място могат да проверят коректността на дипломата (дори и оригиналната), че да ти я заверят. Ако всичко трябва да е по протокол (примерно).
Това по мои наблюдения важи най-вече за университетите.
И в крайна сметка си има правилник относно заверката и легализацията на български образователни документи, който е публикувана в раздел „Заверка и легализация” в сайта на МОМН. =>http://www.minedu.government.bg/opencms ... sshe-1.pdf
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
Аватар
gaby_
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2012 12:40 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от gaby_ »

Не то за МОН ясно ,че ако реши там ще му трябва нот.заверка ,но просто за заверката от училищата и университетите ми стана интересно .Та както и да е лека вечер . :)
https://www.youtube.com/watch?v=y6Sxv-sUYtM" onclick="window.open(this.href);return false;
nayden_ov
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 2:40 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от nayden_ov »

Благодаря ви за информацията!
След като проверих във Военноморското училище, се оказа ,че те изобщо незнаят за какво става въпрос и мисля да си спестя ненужните опити с другите училища и университети и направо да прибегна към МОН. Мисля си дали няма да е по-добре ако направя цветни копия на дипломите и така да ги заверя? Или това не е от голямо значение?
sofia_shi82
Мнения: 264
Регистриран на: Нед Яну 30, 2011 6:09 am
Местоположение: Plovdiv

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от sofia_shi82 »

nayden_ov написа:Благодаря ви за информацията!
След като проверих във Военноморското училище, се оказа ,че те изобщо незнаят за какво става въпрос и мисля да си спестя ненужните опити с другите училища и университети и направо да прибегна към МОН. Мисля си дали няма да е по-добре ако направя цветни копия на дипломите и така да ги заверя? Или това не е от голямо значение?
Много мъдро решение, с което ще си спестиш много главоболия и излишни нерви, които щяха да ти се случат в ситуацията с уч.заведения. А за цветните копия, по - скоро няма нужда, излишно е при положение че и черно- белите минават
ianavalkovavasileva
Мнения: 29
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 6:37 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от ianavalkovavasileva »

Здравейте!
След дълго лутане аз и моето семейство решихме да подадем документи за имиграция в Квебек /Монреал/
Започнахме подготовка на документите , но не знаем нищо на френски и тепърва започваме да го учим.
Според нашата преподавателка е по-добре първо да подадем документите и след това да започнем с езика , тъй като процедурата е много тромава.Тя ни изчисли точките по някаква таблица и каза , че събираме точките за откриване на акюзе дори и без точките за езика/за моето образование - 26 , за стаж - 8 , за възраст - 16 , образование на придружаващия - 9 , възраст на придружаващият - 2 , дете-4 , финансова независимост - 1/.Аз пък попълвах някакъв тест в официалната страница на имиграционните /с помоща на преводачката в Google :D / , но без език ми дава , че не сме подходящи.Незнам какво да правя да ги подавам ли или първо да се захващаме за езика и евентуално след това,...........
Притеснявам се да не изпратя документите и да получа отговор , че нямам достатъчно точки .
Моля някой ако може да ми даде съвет ще съм безкрайно благодарна!
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Feel_free »

ianavalkovavasileva написа:Здравейте!
След дълго лутане аз и моето семейство решихме да подадем документи за имиграция в Квебек /Монреал/
Започнахме подготовка на документите , но не знаем нищо на френски и тепърва започваме да го учим.
Според нашата преподавателка е по-добре първо да подадем документите и след това да започнем с езика , тъй като процедурата е много тромава.Тя ни изчисли точките по някаква таблица и каза , че събираме точките за откриване на акюзе дори и без точките за езика/за моето образование - 26 , за стаж - 8 , за възраст - 16 , образование на придружаващия - 9 , възраст на придружаващият - 2 , дете-4 , финансова независимост - 1/.Аз пък попълвах някакъв тест в официалната страница на имиграционните /с помоща на преводачката в Google :D / , но без език ми дава , че не сме подходящи.Незнам какво да правя да ги подавам ли или първо да се захващаме за езика и евентуално след това,...........
Притеснявам се да не изпратя документите и да получа отговор , че нямам достатъчно точки .
Моля някой ако може да ми даде съвет ще съм безкрайно благодарна!
Здравей,

за да си сметнете правилно точките, най-добре ползвайте следния линк => http://www2.publicationsduquebec.gouv.q ... I0_2R2.htm"
За да имате шанс за интервю, трябва по критериите от 1 до 7 да съберете минимум 50 точки, а по всички критерии, без 10 -където се дават точки за адаптивност и то САМО на интервю (т.е. не може вие да си ги сложите) - трябва да имате 57 точки, за да имате шанс за интервю.
Важно е да знаете, че точките, които се дават от 1 до 7, включват и езиковите компетенции.

Съмнявам се, че напълно правилно са ви сметнали точките, тъй като за образованието на придружаващ, максимума точки, който може да получи е 7. От къде идват тези 9 - не знам :)

Проверете си хубаво и дипломите къде попадат http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... mation.pdf" , за да сте сигурни.
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
ianavalkovavasileva
Мнения: 29
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 6:37 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от ianavalkovavasileva »

Грешката е моя за придружаващия за образование ни изчисли 6 точки.
Много благодаря , но с този френски ми е много трудно да разбирам , а и с тази преводачка в Google е много объркан превода и нищо не се разбира :D
Сега ще се мъча да разгадавам.
Благодаря Ви за съдействието!
ianavalkovavasileva
Мнения: 29
Регистриран на: Съб Фев 01, 2014 6:37 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от ianavalkovavasileva »

По това , което разбирам , че и двамата попадаме в професиите в т А Т.Е 16 точки за придружаващия /по професия съм инженер по информационна и управляваща техника , а придружаващия е завършил Маркетинг/
Дано съм го разчела правилно!
Аватар
Feel_free
Мнения: 203
Регистриран на: Вто Юни 04, 2013 2:27 pm

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Feel_free »

ianavalkovavasileva написа:По това , което разбирам , че и двамата попадаме в професиите в т А Т.Е 16 точки за придружаващия /по професия съм инженер по информационна и управляваща техника , а придружаващия е завършил Маркетинг/
Дано съм го разчела правилно!
В такъв случай би следвало да имате 12 точки. Трябва да гледате дипломите в лявата колона - ако имате предвид, че сте завършили Génie informatique et de la construction des ordinateurs (BAC. ‐ 4 ans). От дясно се дават точки за дипломи, които са взети от Квебек или могат да бъдат приравнение с квебекарска (най-често от френски университети).
Много е важно да направите проверка какви специалности се учат в дадената от списъка диплома спрямо тези, които сте изучавали, защото може и да ви дадат 6 точки за Sciences de l'informatique или Techniques de l'informatique.
Това са неща, които виждам на първо четене. За съжаление не съм особено запозната с предметите, които вашите специалностти обхващат, нито тези в списъците.
Marketing et achats има като диплома, която попада в графата с 2 точки. Не знам дали тази диплома за Маркетинг на придръжаващия. Отново е хубаво да направите проверка по специалностите, които се изучват.
Сами виждате, че без език е трудно дори да разбереш къде попадате, а на вас учителката ви е сметнала точките...
Направете си услуга и проверявайте всичко внимателно. Не съм сигурна, че учителката ви е добре запозната с процедурата и изискванията. Имайте предвид, че предстои и нова процедура началото на април 2014 (ако има нова, разбира се).

С други думи стъпката за кандидастване е свързана с доста четене, учене и разбира се финанси.
Този форум до голяма степен ще ви е от полза, така че поразровете се из Уики-то, където други съфорумници са вложили доста време и усилия, за да преведат и поднесат всичко необходимо.

Успех!
====
"Les faibles ont des problèmes. Les forts ont des solutions". Louis Pauwels
Daisy2
Мнения: 504
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 3:54 am

Re: Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Мнение от Daisy2 »

ianavalkovavasileva написа: Аз пък попълвах някакъв тест в официалната страница на имиграционните /с помоща на преводачката в Google :D / , но без език ми дава , че не сме подходящи.
В тази страница (за Кебек) има и версия на английски Preliminary evaluation for immigration - ето я
http://www.form.services.micc.gouv.qc.c ... ageCode=en"

Ето на английски и областите на образование:

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... aining.pdf"

Направете си теста на английски, ако френският ви е 0-лев, както казвате, и вижте какво ще ви излезе. Преди мен добре са обяснили нещата - може да ви дадат 12, но може и 6 точки за област на образование (16 няма да ви дадат с тази специалност). Освен това може и да не ви дадат 12 за ниво, а 10, въпреки че тук може да имате магистърска диплома.

Освен другото, малко вероятно е без точки за френски (и английски) да събирате минимума за интервю, но си ги сметнете сами и вижте. Не разчитайте на учителка или друг да ви свърши работата.

Това с презумция, че английският ви е ок. Ако не е.....

На прима виста:

1.1 10 т (консервативен вариант)
1.2. 12 т (оптимистичен вар.)
2. опит - 8 т. (оптимистичен вар.) (дано ви го признаят, там също има уловки)
3. възраст 16 т.
4.1. Френски - 0 т.
4.2. Английски - 0 т.
5. Връзки с Кебек - 0 т.
До тук 46 точки, за придружаващ - 4 (да речем, вижте си ги) и стават 50 - стигат за предв. селекция.

За дете - 4 т. , за фин. нез. 1, стават 55, а трябват 57. Вижте къде и как да прибавите.

Имайте предвид, че точки за език се дават само с документ, признат от имиграционните.
Последно промяна от Daisy2 на Пет Фев 14, 2014 9:37 am, променено общо 4 пъти.
Публикувай отговор