Следване в университет

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
mitko pitko
Мнения: 81
Регистриран на: Пон Окт 25, 2004 8:57 pm

Следване в университет

Мнение от mitko pitko »

Моля да ми помогнете с малко инфо. Проучвам възможностите за учене в университет (по точно МcGill i Concordia) и не мога още да реша към каква програма да се ориентирам - BEng ili MEng . Става въпрос за Еlectrical Engineering. Интересува ме по-точно разликата в продължителността на програмите на практика за моя случай. А пък аз съм класически случай - магистър по същата специалност в БГ.
Та основната ми мисъл е дали могат да се прехвърлят кредити на база балгарската диплома или тя е само за влизане в унито( после 4-5 години твърдо)?
Ако могат да се прехвърлят, доколко е възможно да се намали времето за следване?
Друго - каква е разликата от това да се запише магистратура направо, от това да се завърши първо Бак? И въобще има ли смисъл да се следва Бак?
Да питам ли още?Хайде няма :) . По-нататак пак.
Благодаря ви предварително.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

Питкооо,
може да се прехвърлят кредити, ама е голяма разправия. аз само за няколко изпита успях,но все пак е нещо. а за бакалавъра и магистъра е много спорен въпроса, по принцип магистъра се разглежда кат някаква екстра и много работодатели ги интересува откъде е бакалавърската ти степен, а не магистърската. ако пък ти признаят магистърската степен пробвай напрааво за PhD, поне кат ше е гарга да е рошава :lol:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
babinoyarentze
Мнения: 309
Регистриран на: Пон Окт 04, 2004 10:28 pm

Мнение от babinoyarentze »

В общи линии съм съгласен с горното - кредити се прехвърлят и в зависимост от специалността могат да ти спестят 4-6 семестъра. Мастер е винаги по-добре от бакалаврат. Доктората отнема време, а за инжинери ми се струва излишен (освен ако разбира се не се целиш да станеш добре платен консултант и/или професор). Последното обаче е трудно :)
Успех!
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Tochno za inzheneri sam chuvala i to ot mnogo mesta, che po-dobre da imash bac, ama znam li? Inache na moy na blizak mu priznaha v McGill 1/2 ot kreditite za bac (toy e s bg magistratura) i mu spestiha polovinata ot sledvaneto. Drug pak moy poznat mi kaza, che e bil priet v Concordia za bac - i toy elektroinzhener, no nakraya mu kazali, che nyama da mu priznayat krediti, tay kato e zavarshil predi poveche ot 10 godini. Ta praviloto e che nyama pravilo. Ne znam ot unito li zavisi, ot fakulteta ili ot chinovnicite. Onya v McGill sashto beshe zavarshil predi poveche ot 10 godini, ama nyamashe problemi. Zatova idi pri edin savetnic v unitata i go pitay za podrobnosti.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Според мен -Ти вече имаш BAC за тука ,така че не си губи времето и запиши магистратура . Бак-а ще ти отнеме повече време и ще ти коства повече усилия,трябва да се взимат повече курсове .В Concordia дори има предмети които се четът и за магистрите и за бак едновременно ,но за първите са 4 кредита ,а за вторите 3 кредита. Ако имаш възмогност избери McGill, Concordia не е добър университет поне в що се отнася за строителният факултет. Преподавателите са масово араби и си преподават все едно са си в арабският свят.Много демоде.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Alina
Мнения: 1061
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 9:45 am

Мнение от Alina »

Още един плюс в полза на Мастерса- ако имаш добър успех от БГр може да кандидатстваш за пълна стипендия и няма да платиш и долар за следването си. Така поне си завърши мастерса Канак, при това без да е дори резидънт. Но тук специалиста е той и е по-добре той да ти даде нужното инфо, ако решиш да учиш мастерс де.

За БАК не съм чула да са дали от самото начало стипендия на никого.
Alina
Аватар
mitko pitko
Мнения: 81
Регистриран на: Пон Окт 25, 2004 8:57 pm

Мнение от mitko pitko »

Благодаря ви за отговорите.
Има и още нещо, което може да реши нещата. Успехът ми не е висок-4,09. Дамата от факултета( в Конкордия) с която се консултирах ме пита за това и след като погледа малко в тавана ми каза че имам добри шансове. Само че аз нещо не и повярвах. Не беше много убедителна.
Та въпросът ми е дали някой е чувал( а най-добре да е видял или учавствал) за някой който чисто и просто не е бил приет в желаната програма поради някакви причини( например нисък успех като моя :? ). Или с други думи нашенската магистърска диплома дава ли категорично предимство за влизане в желаната програма?
И друго. Може ли последния вариант да се финтира като се кандидатства едновременно за бак и маг? В смисъл ако опитам маг и не стане да изпусна и бак-а в същото време.
Сложно а? Мерси.

ПП: днес имам имен ден и очаквам масови поздравления и аплодисменти:partytime:. наздраве! :beer: :beer: :beer:
Alina
Мнения: 1061
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 9:45 am

Мнение от Alina »

Аз не знам за някой който не е приет.

Твоето 4 тук е В - т.е. биен, т.е. съвсем не лоша оценка. Нашето 5 и 6, и двете са ми преведени като една и съща оценка, за тях е все едно. Така че не се шашкай. На твое място ще подам за мастерс и в двата университета, пък където ме приемат на по-добра специалност, там ще избера. Сумата за кандидатстване не е чак толкова голяма, така че стреляй и в двете посоки.

Успех и пожелания следващия постинг да ти е - Успяяях :lol:
Последно промяна от Alina на Вто Окт 26, 2004 6:50 pm, променено общо 1 път.
Alina
Аватар
bis
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Авг 05, 2003 3:55 am
Местоположение: ville de Quebec
Обратна връзка:

Мнение от bis »

mitko pitko написа: ПП: днес имам имен ден и очаквам масови поздравления и аплодисменти:partytime:. наздраве! :beer: :beer: :beer:
Purvo chestit praznik. Jiv i zdrav i samo uspehi. :beer: :beer: :beer:

Na vuprosa: Az sum tvurdo za magistratura. Mojesh i za dvete da podadesh, no
posle za ordera na injenerite: s tukashen bak se vliza direktno bez nikakvi izpiti, samo sled niakolko god. se durji profesionalen izpit. Dokato s maitrise ne se vliza direktno a moje da ti se naznachat 1, 2 izpita oste.

Kum studentite edin vupros. Kato se podadat doumentite kolko vreme ste chakali obiknoveno dokato poluchite otgovor dali ste prieti?
Blagodaria
Само човек, който рабира нещо изцяло, може да го обясни така, че друг да не може да го разбере.
/Нобелов принцип на Рудини/
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

ами доста се чака-зависи от специалността и дали е магистратура или PhD- примерно за медицина и фармация е 9 месеца, за повечето е 6 месеца, за магистър по принцип може и месец за следващия, стига супервайзора да е съгласен да те вземе. обаче на мен не ми спестиха пари тези гадове, средната ми оценка е 5.73 от БГ а тука ми е GPA=3.95, ама какво от това, стпендията ми е същата кат на другите. :cry:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
mitko pitko
Мнения: 81
Регистриран на: Пон Окт 25, 2004 8:57 pm

Мнение от mitko pitko »

merci. deistvam.
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

bis написа: Kum studentite edin vupros. Kato se podadat doumentite kolko vreme ste chakali obiknoveno dokato poluchite otgovor dali ste prieti?
Blagodaria
Az ne sam student (otkazah se), no biah prieta. Ta 4akah mislia, 2 ili 3 meseca. No predi towa imah saglasieto na otgowornika na programata (maitrise w MBA) i biahme uto4nili kakwi documenti sa mi neobhodimi. Triabwa6e da mine saveta im, za da polu4a oficialnoto pismo, zatowa triabwa6e da 4akam. Ina4e si znaeh, 4e po4wam.
Аватар
bis
Мнения: 530
Регистриран на: Вто Авг 05, 2003 3:55 am
Местоположение: ville de Quebec
Обратна връзка:

Мнение от bis »

anito написа: Az ne sam student (otkazah se), no biah prieta. Ta 4akah mislia, 2 ili 3 meseca. No predi towa imah saglasieto na otgowornika na programata (maitrise w MBA) i biahme uto4nili kakwi documenti sa mi neobhodimi. Triabwa6e da mine saveta im, za da polu4a oficialnoto pismo, zatowa triabwa6e da 4akam. Ina4e si znaeh, 4e po4wam.
Ани що се отказа бе, не ме отчайвай, и аз мислех да записвам МВА или поне бак?

Защо почти всички които понавам се отказват от това което първо са записали и минават на друго?
Има ли някой обяснение?
Само човек, който рабира нещо изцяло, може да го обясни така, че друг да не може да го разбере.
/Нобелов принцип на Рудини/
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

ami има . поне това MBA ми се струва някаква ялова дисциплина
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

bis написа:
anito написа:
Ани що се отказа бе, не ме отчайвай, и аз мислех да записвам МВА или поне бак?

Защо почти всички които понавам се отказват от това което първо са записали и минават на друго?
Има ли някой обяснение?
Ami precenih, 4e frenskia mi ne e dostata4en, za da stawam direktor i da ubejdawam ba6 6efowete, klienitite i personala ot druga strana da prawiat ne6ta, koito nikoi ne iska da prawi (takawa mi be6e specialnostta 6toto). Wzeh 1 kurs, widiah, 4e poznawam otli4no materiata, no predwid po-gornoto za ezika se otkazah. Oswen towa mi slojiha 15 kredita dopalnitelno i zna4i stawaha palni 5 sesii. Na moiata wazrast tarsia ne6to po-krati4ko. Haresala sam si edin sertifikat, no tuk go niama :cry:
Обичам да преча
Заключено