Търся повече информация за средното образование

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
drifter
Мнения: 1684
Регистриран на: Съб Окт 23, 2004 9:56 am
Местоположение: Victoria
Обратна връзка:

Търся повече информация за средното образование

Мнение от drifter »

Здравейте. Подобна тема има във форума за дискусии, но като че ли доста се е разводнила а и малко хора пишат там.
Децата ми са в 6ти и 9ти клас. Ще съм благодарна на всеки който може да ми даде информация за канадската образователна система. От прочетеното досега останах с впечатление че материала е доста по лесен отколкото в България. Какви са в такъв случай възможностите за кръжоци или други подобни. Чувала съм че в гимназията децата имат наблюдаващи учители чиято препоръка е важна за кандидатстването им в университет - вярно ли е това?
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Do 8 klas polozhenieto e otchajwashto, nishto ne uchat, samo stojat w klas za da ne prawiat prostotii. W gimnaziata obache gi stiagat zdrawo, wse pak zawisi ot uchilishteto. Powecheto uchilishta sa skapaniashki (wizhdal sym na edno miasto che decata uchat wyw furgoni, bez majtap), ima i po-klasni, kakto nawsiakyde. Prosto postoj pred niakoe uchilishte kogato decata si trygwat ta im widish roditelite. Ima i katolicheski, koito sa za predpochitane, pone decata sa hristiani, disciplinata e po-zdrawa, uchi se i religia. Wyzmozhno e decata ti da zapochnat edin klas nagore. Zawisi i ot niwoto na anglijskia im. Cialata sistema e naprawena taka, che decata na bogatite uchat w chastni uchilishta (posle te otiwat w Uni), a decata na bachkerite-w public school.
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

A towa za uchitelia i preporykata edwa li e wiarno, niamam info za takowa neshto, shte pitam edin preiatel kanadec dali e taka, wsyshtnost, toj toku shto mi kaza che ne e neobhodima preporyka za kandidatstwane w Uni, za undergraduate obache. Za Masters iskat.
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Това е голям дебат, частни срещу държавни училища, обаче най си зависи от детето, ако му се учи, ще влезе в университет, ако ли не, и в най-доброто частно училище да го запишеш, пак може накрая патки да пасе...
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
drifter
Мнения: 1684
Регистриран на: Съб Окт 23, 2004 9:56 am
Местоположение: Victoria
Обратна връзка:

Мнение от drifter »

Благодаря на Велико за отговора.

Любо -вярно че зависи от детето, но все някакви насоки трябва да има. Те дори и тези дето влизат в затвора трябва да попаднат на хора за да им провърви :)
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Ние вероятно сме попаднали на добри училища съдейки по всеобщите недоволства...Или пък просто в Квебекски... :roll:

Аз нямам абсолютно никакви оплаквания от училището на дъщеря ми. Току-що мина кандидатския и изпит в École international и се моля да се е справила добре,защото училището е невероятно. През 3-те часа докато течеше изпита, директорката ни обяснява какво представлява програмата...Ако и 1/100 от казаното се припокрива, би било просто страхотно! Програмата е страшно натоварена и се учи много сериозно! Много се съмнявам,че с подобна програма,с разширено изучаване на 3 езика, международни проекти и т.н., ще остава време за каквито и да било кръжоци (моята дъщеря също е в 6-ти клас). Интернационално училище,обаче,е зелена карта за интернационална програма в колеж, след който и най-трудната университетска програма ще ти се стори детска игра.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

ЖОЙ,
абе ти много голяма дъщеря си имала :lol:
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

sasho71 написа:ЖОЙ,
абе ти много голяма дъщеря си имала :lol:
Дааа! По-висока от мен вече. :roll: Това е предимството рано да си свършиш работата... :lol: Вярно,че се лишаваш от някоя-друга дискотека, но пък си има и предимства-гледах на изпита и от родителите на над 200 деца, бях най-младата... :D Детето ти вече самостоятелно, а ти се чувстваш в разцвета на силите си... Чак сега взех да го оценявам факта на по-ранното ми майчинство.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

JOY написа:
sasho71 написа:ЖОЙ,
абе ти много голяма дъщеря си имала :lol:
а ти се чувстваш в разцвета на силите си... .
аз със мръсното ми подсъзнание го тълкувам това само по един начин :D
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
drifter
Мнения: 1684
Регистриран на: Съб Окт 23, 2004 9:56 am
Местоположение: Victoria
Обратна връзка:

Мнение от drifter »

Joy това което казваш за приемен изпит наподобява българската система. Да можеш да избираш училището в което ще учи детето ти. Но може би е само за Квебек. За Федерална Канада съм чувала че училището е по местоживеене. Вярнп ли е?
Ранното майчинство със сигурност си има предимства, особено ако се намират и млади баби да помагат :)
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Мнение от Aries »

А някой ще сподели ли опита си в това какви документи за ученика трябва да бъдат взети от БГ.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Za Qc - nikakvi ot uchilishteto. Tryabva samo dokument za vaxinite.
Aerin
Мнения: 43
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 4:09 am
Местоположение: На запад край езерото

Мнение от Aerin »

Да се включа и аз с моя опит - дъщеря ми завърши осми клас в немска гимназия в Бг и като дойдохме тук в началото на септември (децата бяха почнали учебната година) след тест по английски я записаха в десети клас - макар, че това е относително. Тъй като предметите тук са избираеми, тя имаше предмети както за девети, така и за 11 клас. Донесохме й от Бг едно удостоверение от гимназията за завършен 8 клас и броят часове по изучаваните предмети. Също така взехме такова и от основното й училище за седми клас (тъй като в езиковата гимназия в 8 клас - само език, български и математика), съответно ги преведохме в Бг на английски. Това беше от голяма полза тук, защото й признаха 9 кредита от тези документи и така по-лесно ще набере необходимите 30 за дипломиране. Ако имаш някакви въпроси, можеш да ми пуснеш лично съобщение на aerin@abv.bg, ако мога да помогна с повече информация по темата.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

drifter написа:Joy това което казваш за приемен изпит наподобява българската система. Да можеш да избираш училището в което ще учи детето ти. Но може би е само за Квебек. За Федерална Канада съм чувала че училището е по местоживеене. Вярнп ли е?
Ранното майчинство със сигурност си има предимства, особено ако се намират и млади баби да помагат :)
Всъщност, можеш да избираш само частно или интернационално училище. Другите обществени училища са на принципа на местоживеене и се назначават от училищната комисия. :roll:
Интернационалните училища са с приемен конкурс, но са безплатни,а качеството на обучение не отстъпва и на най-добрите частни, а в много случаи дори ги превъзхожда (всичко зависи и от самото училище). Таксата на доста частни училища (повечето от тях в петицата-десятката на най-добрите) е напълно приемлива и достъпна.
Има друго нещо що се отнася до интернац. училища...
От 7 клас тук започва "секондера". При постъпване на интернационален секондер има приемственност в програмата от самото начало и следователно,не можеш да постъпиш от 8-ми клас или 9-ти. Караш от началото и до края. За постъпването се гледа успеха от предишната година. Значи детето трябва да е учило тук поне една учебна година преди постъпването.

За частните училища не знам да има подобни изисквания. Не знам доколко те са достъпни в Онтарио,но в Монреал цените им са съвсем човешки, така че,ти препоръчвам да се насочиш натам ако имаш претенции за качеството на обучение на детето!

P.S. Майка ми беше на 40 год.,когато стана баба... :roll: Само че,това хич даже не е предимство...До ден днешен работи и не се прибира в къщи, а като се прибере, е скапана и почива,така че, освен за глезене, особенно не съм се видяла в помощ де... :lol:
Аватар
petko100
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Юни 09, 2004 9:04 am
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

edin vapros -ne znam dali e umesten.

Мнение от petko100 »

ako niakoi ima info za cenite v 4asnite u4ili6ta 6te sam blagodaren da me osvedomi .
And she became one, not to be your business - remove, remove.
Заключено