На 29 години

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

На 29 години

Мнение от Bistra »

За осма година пускам пост на тази дата, тъй като е изключително важно да се помни на какво са способни властимащи, които искат да запазят властта и придобивките си на всяка цена.
29 години
Къде бяхте на 1 май 1986 г.? На манифестация, вероятно ще кажете вие. Лошо, ще кажа аз. Или пък - било е събота, излезли сте на чист въздух. Още по-лошо, ще ви отговоря.
Всъщност единственото, което е било добре да направите на този 1 май, е да си останете вкъщи, да облепите прозорците, да сложите мокър парцал под вратата, да отворите консервите и да не излизате поне седмица.
Но не сте го направили. Вместо това сте излезли, дъждът ви е намокрил, купили сте „току-що ги откъснах“ марули от пазара, направили сте голяма салата, проветрили сте вкъщи... И така още седмица. На 7 май (ако слуховете не са ви достиг­нали преждевременно) с изненада сте чули как от телевизионния екран някакви държавни мъже обясняват, че радиационният фон е в процес на нормализиране. Моля? Какъв фон?
Оттам и вицът: „Какво е радиация? Онова, което го няма, но непрекъснато намалява.“
Облакът от Чернобил достига България именно на 1 май. На 2 май в района на София са отложени толкова радиоактивни вещества, колкото са се утаили през целия период между 6 юли 1969 г. и 31 март 1986 г. За периода 30 април - 2 май радиоактивното замърсяване на приземния въздух средно за страната се повишава няколко хиляди пъти спрямо обичайните стойности преди аварията. Обикновено при такива ситуации населението веднага е предупредено да ограничи излизанията поне в първите няколко дни, да не яде зеленолистни зеленчуци, да не пие мляко... Не и в България. С цел „да не се всява паника“ на хората не се казва ни-що.
Каква е ролята на Тодор Живков? В свое интервю във вестник „Стандарт“ през 2005 г. ръководителят на Националната следствена служба Ангел Александров твърди, че „на 4 май, когато докладват на Живков, че положението е много сериозно, той кима с глава и казва: „Ще си мълчим.“

„На 30 април с жена ми пътувахме за Северна България, на гости на приятели, които имат вила в Плевенско. Заваля един силен дъжд и хубаво ни намокри. Този ден ядохме салати с марули, лук и други подобни. Което означава, че с оглед първоначалното натрупване на нуклиди сме се нахранили добре“, спомня си със смях професор Георги Василев. Той е автор на няколко книги (последните са „Радио­екология“ и „За живота и радиацията“). През 1986 г. е бил завеждащ секция радиационна защита към Института по радиобиология и радиационна хигиена. „На 1 май вечерта звъни телефонът, обажда се една от моите колежки, която тогава работеше в Комитета по атомна енергия, и вика „я да вземеш да се върнеш“. Питам „що да се върна, бе“, тя казва „някакво замърсяване се получи“. Какво замърсяване? От някакъв облак. Тук е моментът да спомена, че една от характеристиките на естествения радиационен фон е нивото на гама-лъчението. Та колежката ме пита: „Ти като си мерил гама-фона в София, колко е?“ Ами 70-80-90 наногрей на час. „А сега знаеш ли колко е?“ Не - „700“. Разговорът там приключи, ние се качихме на колата и се прибрахме в София. На 2 май сутринта.“
Радиация за масите
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: На 29 години

Мнение от ablood »

Покрай катастрофата във Фукушима японското правителство се опбърна за помощ към няколкото руски и международни радиологични организации, които следят от близо и документират чернобилските последствия от самото начало. Оказа се, че макар да даде много храна на медиите, клюките, писателите и Холивуд, радиационната катастрофа не е толкова зловеща.

Засегнати са редимно деца и бременни в Чернобилския район. Имало е 6'000 случая на рак на щитовидната жлеза, от които 15 фатални.

Най-силно засегнати са 134-те работници, гасили пожара. 28 от тях умират в рамките на няколко месеца и още 20 умират следващите години вследствие на облъчването.

Международната комисия за радиологична защита, след над 60 години изследвания събира достатъчно доказателства, че генетичните мутации причинени от радиация съществуват предимно в комиксите.

Останалите реактори продължават да функционират още 3 години, обслужвани от стотици хора персонал.

Не се очакван НИКАКВИ дългосрочни последици за района на Фукушима.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: На 29 години

Мнение от Koko »

"Чернобилската тетрадка" се смята за най-достоверното описание на случилото се тогава в Чернобилката АЕЦ, както и причините довели до аварията. Не знам да е превеждана на български, но за знаещите руски предполагам че ще е интересно четиво.

http://www.lib.ru/MEMUARY/CHERNOBYL/medvedev.txt
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: На 29 години

Мнение от Bistra »

Aз лично имам близък, който почина вследствие изключително рядък рак на костния мозък. Лекарите бяха единодушни, че е резултат от завишената радиация покрай Чернобилската катастрофа. Той не беше нито бременна, ни дете, нито пък беше участвувал в гасенето на пожара. ;(
А-блъд, препоръчително е да намалиш форумните си участия. Прекалено много глупости си почнал да дрънкаш в последно време. :fubar:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: На 29 години

Мнение от ablood »

Стана ми интересно. Би ли споделила каква е тази форма на рак. Ще проверя дали се е проявявала преди 1986 - та година и с какво е обяснявана до тогава.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: На 29 години

Мнение от Bistra »

Не, не бих споделила. Точка!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: На 29 години

Мнение от ablood »

;)
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: На 29 години

Мнение от pumpy »

Bistra написа:Aз лично имам близък, който почина вследствие изключително рядък рак на костния мозък. Лекарите бяха единодушни, че е резултат от завишената радиация покрай Чернобилската катастрофа. Той не беше нито бременна, ни дете, нито пък беше участвувал в гасенето на пожара. ;(
А-блъд, препоръчително е да намалиш форумните си участия. Прекалено много глупости си почнал да дрънкаш в последно време. :fubar:
Бистра, това не е е сериозно. Една диагноза не нарушава по никакъв начин HIPPA и не виждам защо трябва да я криеш. Ако искаш да ни кажеш нещо, само А няма да стигне....
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: На 29 години

Мнение от Bistra »

Защо реши, че искам да кажа нещо? Каквото съм казала е достатъчно. Прекалено е лично и нямам желание да продължавам. Темата е пусната в негова памет, както и на останалите отишли си поради престъпното невзимане на мерки след катастрофата в Чернобилската атомна електроцентрала.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: На 29 години

Мнение от klisurov »

На 1 май 1996 бях курсант във ВВМУ Н.Й.Вапцаров
Бяха ни изкарали на Марш на Скок.
След като се изнесохме на полето, трябваше да обядваме там.
За наша изненада полевата кухня се разгърна, след което се прибра.
Нас също ни прибраха в морското, където обядвахме в столовата.
Нямаше никакви обясняние какво е наложило тези промени.

Това е от нещата, заради които множество много отговорни другари са за разстрел.
Знам, че такава новина би предизвикала паника, но поне би уведомила хората какво да не консумират.
Но дружбата между народите се оказа по-силна от истината.

Блъди, попитай някой, какво е усещането след химиотетапия и тогава расъждавай дали радиацията предизвиква рак, както и тютюнопушенето.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: На 29 години

Мнение от ablood »

klisurov написа:Знам, че такава новина би предизвикала паника, но поне би уведомила хората какво да не консумират.
Пример за парадокс ли даваш, или си сънлив?

klisurov написа:Блъди, попитай някой, какво е усещането след химиотетапия и тогава расъждавай дали радиацията предизвиква рак, както и тютюнопушенето.
Без да питам ми беше обяснявано ежедневно последната година. На майка ми тъкмо и поникна коса след продължителна химиотерапия и радиотерапия, но и за момент не и е хрумвало да обвинява Чернобил. Видя ли - още един парадокс.
Радиация лекува рак?!?

Пасивното тютюнопушене и "чернобилските облаци" не са едно и също като системно пушене и високи радиационни дози водещи до опасност от рак.

Даже и наистина да имаше зависимост Чернобил/рак в България, в края на 80-те настъпиха такива страхотни промени, че трудно ще изолираш всички останали фактори и ще докажеш връзката. Всичко са хипотези, допускания, спекулации... макар и подкрепени с цифри.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: На 29 години

Мнение от klisurov »

ablood написа:Всичко са хипотези, допускания, спекулации... макар и подкрепени с цифри.
Чудя се защо така настървено се опитваш да убедиш сам себе си?!?
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: На 29 години

Мнение от ivalin »

ablood написа:Без да питам ми беше обяснявано ежедневно последната година. На майка ми тъкмо и поникна коса след продължителна химиотерапия и радиотерапия, но и за момент не и е хрумвало да обвинява Чернобил. Видя ли - още един парадокс.
Радиация лекува рак?!?
Баща ми също умря скоропостижно от рак на мозъка, както и почти всичките му колеги, именно от Чернобилската авария, но това е съвсем друго от лъчетерапията, с тази радиация не те лекуват! :!: На майка ми й проведоха пълен курс лъчетерапия за борба против рака и все още е жива, но няма да казвам в какво я превърна тази морално остаряла, жестока, "животоспасяваща" процедура - най-меко казано в един парцал, който чака всеки ден края си. Разликата не е много голяма, освен във времето. Чернобилската убава много по-бързо и по-жестоко!!! :!: :fubar:
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: На 29 години

Мнение от pumpy »

Интересни хора....
Баща ми към ден днешен е на 76 години. Цялата си кариера е работил в ИЯИЯЕ и АЕЦ. Няма да коментирам "професионални случки", но нито той, нито колегите му си отидоха "преждевременно"
Да не говорим какво казва медицината по този въпрос, че тук са се събрали от експерт нагоре....
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: На 29 години

Мнение от ivalin »

pumpy написа:Интересни хора....
Баща ми към ден днешен е на 76 години. Цялата си кариера е работил в ИЯИЯЕ и АЕЦ. Няма да коментирам "професионални случки", но нито той, нито колегите му си отидоха "преждевременно"
Да не говорим какво казва медицината по този въпрос, че тук са се събрали от експерт нагоре....
Да ти е жив и здрав родитела още толкова! Старите хора са казали обаче "Не питай учило, а патило!" и "Бай бабо да не ме среща мечка, че, ако ме срещне ще ме изяде!" :!: Когато ни дойде до главата, ставаме много повече от експерти, защото правим всичко възможно, за да спасим най-близките си и най-мили хора. Тогава изчитаме всичко де що има издадено и неиздадено по проблема, но явно тези неща са непонятни за теб и за това не ти пречи да се произнесеш така високо, много над обикновените хора, патили и препатили. Да ти си ходил на училище, а ние не и науката за теб казва други неща. Що не се ... скриеш някъде. Хората споделят нерадостни съдби, а ти си седнал да събираш 2 и 2 дали прави 4 или не. :fubar:
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Публикувай отговор