С какви неща телевизията облъчва децата ни тук и у нас

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
AsicsFan
Мнения: 229
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 11:50 am
Местоположение: Хасково, България

С какви неща телевизията облъчва децата ни тук и у нас

Мнение от AsicsFan »

Да поясня - какво виждат нашите деца, когато решат да погледат ефирна ТВ, тук в Канада и у нас в БГ.

Сега и да кажа, понеже като родител ми направи впечатление. Аз принципно ТВ не гледам. Кабеларка нямаме и нямаме намерение да пуснем. Но съм настроил ТВто на ефирните (него иначе само за гледане от нета и дискове ползваме). Стана така обаче че се разболях и нямах особени сили да се занимавам с малкия днес (неделя), поне сутринта, а бяхме сами. По изключение пуснах ТВто по-дълго, щото рядко му разрешаваме да гледа. И гледам детски. Реших да погледам да видя какво пускат на децата тук.

Гледах няколко часа TVO Kids. Честно, впечатлих се. За около 2-3 часа поне половината дето видях бяха образователни неща под формата на анимации, игрални и предавания с водещи. В едното някаква тийнка показваше как децата-индианци в някаква южноамериканска страна (забравих коя) се грижат за домакинството и изобщо разказа за страната, имаше 2 предавания на тема думи и какво означават, 3 отделни предавания стимулираха децата да правят музика като в 2 от тези предавания показваха как да правим музика с подръчни средства и че може това да е готино (едното беше бийтбоксинг, другото беше с разни количества вода в чаши и почукване по чашите). Имаше "Дино Дан" (това сина ми много го обича) което образова на тема динозаври и история и изобщо какво ли още не. И това само в 2-3 часа. Проверих сайта им. Имат още предавания в които учат децата как да танцуват а-ла мТВ и др. Отделно всяка сутрин през седмицата ама незнам по коя ТВ е засичам едно предаване "Моблийс" в което стимулират малките деца да подскачат и други движения (има подобна анимация с едно момиченце Бо но забравих по коя ТВ). Да отбележа също и че в "Напкин Мен" учат на важни неща.

И тн.

Замислих се. А какво гледат децата в БГ сега?

Прегледах сайтовете на главните ефирни - бТВ, БНТ и НОВА (казах, кабеларките не ги броим). Разлистих днешната програма и честно казано освен Лека Нощ Деца друго не видях. Мернах някакъв тийн сериал, Български, но той изглежда за по-големи тийнки.

Не ме разбирайте грешно, знам че тука показват неща като "Монстър Хай" което само картинки съм мяркал и неща повече да виждам, но в БГ съвсем нищо няма. И това което днес видях беше по ефирната ТВ.

Сега защо в БГ няма така развит детски блок или поне 1-2 такива предавания няма да коментираме. Знаем че много причини са били за да няма. Просто ми се прииска да споделя впечатление.
Winners train, losers complain.
Sofia=>Toronto 2010-07-28
Citizenship 2014-11-13
Toronto=>Sofia 2021-04-28 (Завърнал се)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: С какви неща телевизията облъчва децата ни тук и у нас

Мнение от Bistra »

Моите деца са вече големи. Поради тази причина не съм много в час с детските предавания по телевизиите.
Един отговорен родител (мисля, че беше с ник YOUPPI) ме смути с твърдението си, че облъчвали сина му със странни реклами по телевизията. :tmi: Та се сетих с умиление как дъщерята като малка се кефеше на популярното навремето по българските телевизии детско шоу Teletubbies. Дори някой и беше подарил лилавата кукла (помните го, предполагам - онзи симпатичен герой Tinky Winky) и тя я гушкаше на заспиване. :hug:
България не беше все още член на Европейския съюз, ама знаете...мода. Едно време гледахме "Ну погоди!", после "Teletubbies". :$
В този ред на мисли аз един ден споделих с моя колежка - тук за филмовите предпочитания на детето, при което тя ме изгледа много страшно и ми показа тази статия. :o
http://news.bbc.co.uk/2/hi/276677.stm"
Признавам, че преди да я прочета, никога не ми беше хрумвало. На детето също.
Ех, тези хамериканци как разбиха всичко детско у мен!
Между другото след протестите шоуто е било свалено от ефир по всички американски и канадски канали...
Та затова се и изненадах, някои хора, какви неща оставят децата си да гледат тук в Северна Америка. :tmi:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: С какви неща телевизията облъчва децата ни тук и у нас

Мнение от 7George »

Има, дават интересни децки филмчета. Но ефирна ТВ няма вече в Албърта, ликвидираха я.
http://pbskids.org/catinthehat/"
http://pw.myersinfosys.com/ksps/airlist ... 732/detail"
http://pw.myersinfosys.com/ksps/airlist ... 881/detail"
http://pw.myersinfosys.com/ksps/airlist ... 749/detail"
Линкове към детски по обществената ни KSPS. Май започвам да се вдетинявам.
8)
Embrace your climate change!
Аватар
AsicsFan
Мнения: 229
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 11:50 am
Местоположение: Хасково, България

Re: С какви неща телевизията облъчва децата ни тук и у нас

Мнение от AsicsFan »

Bistra написа:Едно време гледахме "Ну погоди!", после "Teletubbies". :$
...........[cut].........Та затова се и изненадах, някои хора, какви неща оставят децата си да гледат тук в Северна Америка. :tmi:
А не само Ну Погоди. Имаше и едно образователно анимационно филмче през 80те в което разправяха за страните по света. Освен това гледахме и "Дружно Пионери" което си беше дисциплинарно-развлекателно толк-шоу :) ... сега като се сетя имаше и ТВ игра гигантска версия на "Не се сърди човече" и всеки отбор трябваше да отгораря и на въпрос с образователен характер. Абе друго имахме ние...

Е то в Байбъл Белта какви ги учат е едно. Един път гледах наскоро Телетъбис и ми се стори много тъпо. Това дето гледах вчера по TVO беше далеч по-добро. Гледам ти си в Монтреал, при вас какво пускат незнам, тука редовно пускаме на малкия едната ефирна дето бърборят на френски че по нея сутрин дават старите серии на Смърфовете (Щрумфовете).

Иначе на малкия 90% си му пускаме каквото Ютюб показва под търсене "нърсъри раймс". И от това 90% му пускаме "Мадър Гуус Клъб" че е най-готино, че повечето от остатъка бърборят с ясен индийски акцент :)
Winners train, losers complain.
Sofia=>Toronto 2010-07-28
Citizenship 2014-11-13
Toronto=>Sofia 2021-04-28 (Завърнал се)
Аватар
Peace-Lover
Мнения: 99
Регистриран на: Пет Авг 03, 2007 7:51 am
Местоположение: Земя

Re: С какви неща телевизията облъчва децата ни тук и у нас

Мнение от Peace-Lover »

Не е важно колко си живял на земята, а как си живял. Всеки човек трябва да има вътрешен мир и да е в хармония със себе си и всичко около него. Що за човек е този, който не прави света по-добър?
Ахимса, мир и любов !!!
legioner
Мнения: 31
Регистриран на: Пет Окт 17, 2014 3:37 pm

Re: С какви неща телевизията облъчва децата ни тук и у нас

Мнение от legioner »

По едно време BTV бяха пускали FoxKids което се смени на Jetix и сега четох в Wiki че Дисни го е купило и е направило Disney Channel. За това какви предвания имаше - The Amazing Spider Man, Инспектор Гаджет и няколко подобни предавания на Power Rangers (Май бяха Kamen Raider и VR от Saban), нищо образователно, по-скоро развлечително. По БНТ май беше "Палавници" и по БТВ имаше едно предаване с една жена облечена като портокал - някаква тривиа игра с възрастни. По едно време Transformers Beast Wars по Канал 1, но и то не беше нищо образователно. Нека да не забравяме и Милион и едно Желания, Грижовните Мечета, Плодчетата...

Образователно по БНТ беше "Приказки за Физиката" и от време на време Педя Човек по Лека нощ, и "Тайнствените Златни Градове".

По кабеларките даваха едно страхотно "Приказки с какво..." - общо взето даваха една седмица децата да прочетат една книга, и след една седмица, обаждаш се в ефир където задават на децата въпроси по книгата и дават награди. Цели торти раздаваха!
Аватар
Mani
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 3:35 am
Местоположение: Varna-Montreal
Обратна връзка:

Re: С какви неща телевизията облъчва децата ни тук и у нас

Мнение от Mani »

В Неделя имаше спортно предаване с Бате Мишо
Публикувай отговор