За новопристигащите във Ванкувър, а може и за други...

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
ivaiilo
Мнения: 165
Регистриран на: Вто Окт 21, 2003 8:42 am
Местоположение: Vancouver

За новопристигащите във Ванкувър, а може и за други...

Мнение от ivaiilo »

Здравейте,
реших да драсна няколко реда относно неща, които ще са интерестни на новопристигащите, а и съм обещал на приятели в Бг. да пиша впечатления от първа ръка, а пъ който иска да ми вярва... :D

Едно от нещата, които според мен е необходимо да си вземете, когато идвате насам, освен всичко, което вече сте решили да вземете са дискове с програми за комп., всякакви програми, каквито ви дойдат на ум. Тук като дойдете ще трябва да си вземете комп. иначе просто нищо не може да правите, а за този комп., който най-вероятно ще е втора ръка ще ви трябват програми, а те не са евтини, ако си ги носите ще спестите много пари... :wink: А и някои части за комп. да си носите няма да са ви излишни...
с колкото и пари да идвате като вземете да плащате по тукашните цени и ще започнете да се питате "Ей, защо не взех това или онова от Бг... сега ще трябва да го купувам оттук и да пълня джоба на търговците". :x
Другото полезно нещо е док. от КАТ за чисто шоф. досие (ако и вашето е такова, разбира се...), може да вземете и док. от ДЗИ примерно, че не сте имали автомоб. инциденти. Преведете ги , без да ги легализирате, поне тук във Ван. това ще ви спести много пари.
Колкото до кредитните карти от Бг. аз лично нямам много опит, но едно само ще спомена, исках да си купя моб. телефон, обаче не предплатен , а на месечна сметка (тук независимо дали ти звъниш или теб те търсят тел ти върти минути, така че ако си на предплатена карта всеки един разговор, независимо дели те търсят за работа примерно или за среща ще ти излиза скъпо, така че е по добре да си на сметка. Примерно 45$ на месец и говориш почти неограничено), та опитах се да си купя тел. с картата на моя приятел, но не ми разрешиха понеже не е канадска, нищо, че е VISA или MASTER CARD
по-важното е, че не е канадска. Така, че тази кред. карта не ми помогна дори и за тел., а за по-сериозни неща ...
аз така или иначе си купих тел. на сметка, от Rogers, само те се съгласиха, като им дадох данните от банковата си сметка, за гаранция.
колкото до тел. разговори във Ван., тези които са локални, са безплатни, плаща се някаква мин. такса(става въпрос когато се звъни от дом. тел.), така, че могат да ви тярсят на моб. и да искат да си говорите доста надълго и на широко, а и ако е нещо важно, не можете да помолите да се чуете по-кусно на дом. тел..., а пък ако сте на предпл. това ще ви излиза скъпо, и не се знае дали картата ви няма да свърши по средата на разговора, кофти ще е , особена ако е разговор за работа или нещо подобно. Ако пък сте на сметка, то тогава във времето, когато имате неогр. брой минути, можете да звъните от моб. си тел. с предпл. карти за чужбина, понеже набирате локален номер за свръзка разг. се води локален и влиза в безпл. минути, които имате. аз лично, когато говоря със сем. си или с приятелите си, говоря някъде навън, в парка примерно, просто е по-приятно, отколкото да говориш от дома си.
Доста се отплеснах :) Исках да напиша и друга ценна информация, но не се сещам още какво бях решил да кажа... :oops:
Нищо пак ще пиша, когато имам време.
до скоро.
Ивайло :wink:
Последно промяна от ivaiilo на Пет Май 28, 2004 2:45 am, променено общо 1 път.
снимки от Ванкувър.
http://ivaiilo.myphotoalbum.com/albums.php
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Мнение от Kiwi »

поздрави и благодаря за инфото

продължавай все така.

атанас
ИзображениеИзображениеИзображение
eiliev
Мнения: 94
Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 6:27 pm
Местоположение: София

Супер!!!!!

Мнение от eiliev »

Супер, следя този форум от почти 3 месеца и ти си първият който разбули тази тема!!!!!! :beer: :beer:
Продължавай в същият дух
Пожелавам ти много успехи там във Ван.
:beer: :beer:
10.03.2004 Изпращане DCS в Париж
02.04.2004 Потвърждение за получаване DCS
24.04.2004 Покана за Интервю в Париж
19.05.2004 Интервю в Париж---- CSQ 2 броя
10.06.2004 Изпращане--Федерална процедура
15.06.2004 Потвърждение за получаване
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Мнение от vladi »

Иваило, исках да те питам, дали има много велосипедни пътеки във Ван? Лесно ли е из центъра да се придвижва човек с байк?
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Относно мобилните телефони, добре си направете сметката колко говорите на месец, защото аз например плащам над $50 на месец и говоря има няма 25 минути, което излиза по $2 на минута, горе долу колкото сателитен телефон, а с предплатените карти за около 0.30 цента ще излезе доста по евтино... (още не съм се прехвърлил на предплатените карти, защото съм един от шефовете на клуба на мързеливците)
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Люб0, ти ме уби! Откъде го намери тоя ВИП план? Или говориш само с розАви тилифони? :lol:
Аз съм също на план - 20$/200 мин Файдо. Това им е най-евтиния план съответно е най-скъпо на минута.
Аватар
No667
Мнения: 806
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 3:33 pm
Местоположение: Winnipeg,MANITOBA

fido

Мнение от No667 »

Fido imat super promocia sega,za 30$ imash 150min prez denia,bezplatni vecheri i weekendi i Free Fido-Fido v ciala Canada bez da ti taksuvat long dist.

vij tuka:

http://www.fido.ca/portal/en/packages/monthly.shtml
Snimki MANITOBA:
http://photobucket.com/albums/v470/bgmanitoba/

Snimki Toronto i Niagara:
http://photobucket.com/albums/v470/bgmanitoba/Canada/


-------------------------------------------------------
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Сто, същият план бре, $20 кинта + серкретар + калер ид + смс + незнам си още какво + такси и ето ти на $50 кинта на месец и като го ползваш само за 25 мин разговори резултата е 2 кинта на минута.
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Да бе Любо прав си. Глей как са ми промили мозъка да си вярвам че сметката за телефона е само 20 кинта като тя не е. А тия смс-и да вземем да ги разкараме, а? 3 кинта + такси за 50 смс-а на месец. Аз май за 2 години, а не за месец толкова съм получил/изпратил :lol: Ама пуст мързел ...
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Мнение от Pepon »

Tova deto go kazva Nomera e istinata. Az si hvarlih Rogers i sega sum tochno s tozi plan na Fido - fakturata e 42.60 na mesec, everything included /tout compris/.


:beer:
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
ivaiilo
Мнения: 165
Регистриран на: Вто Окт 21, 2003 8:42 am
Местоположение: Vancouver

Мнение от ivaiilo »

влади,
тук само да искащ да караш колело, можеш да го качваш на метрото, да го качваш на автоб. - имат си специални рампи отпред. Аз лично когато ходя в даунтаун ходя с колелото, качвам се на метрото и като слчза там спестявам много време придвижвайки се с кол. Когато работя до късно и не съм сигурен дали няма да изтърва посл. авт. от спирката на метрото до нас, като отивам на работа заключвам колелото на спир. на метр. и после след работа като се прибирам ако авт. е минал се прибирам с кол., ако ли не прост го ка1чвам на авт. и така... В това отнош е много добре. Освен това можеш да си наемеш закрита клетка за велосипеди , каквито има на почти всички спирки на метрото, струва м/у 10 -30$, не съм сигурен. Та тогава можеш да си го оставаш там, без да се притесняваш да не изчезне или да не го вали дъжд, може да си стои там по цяла седм. ако не ти се налага да го ползваш.
снимки от Ванкувър.
http://ivaiilo.myphotoalbum.com/albums.php
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Мнение от vladi »

ivaiilo написа:влади,
тук само да искащ да караш колело, можеш да го качваш на метрото, да го качваш на автоб. - имат си специални рампи отпред. Аз лично когато ходя в даунтаун ходя с колелото, качвам се на метрото и като слчза там спестявам много време придвижвайки се с кол. Когато работя до късно и не съм сигурен дали няма да изтърва посл. авт. от спирката на метрото до нас, като отивам на работа заключвам колелото на спир. на метр. и после след работа като се прибирам ако авт. е минал се прибирам с кол., ако ли не прост го ка1чвам на авт. и така... В това отнош е много добре. Освен това можеш да си наемеш закрита клетка за велосипеди , каквито има на почти всички спирки на метрото, струва м/у 10 -30$, не съм сигурен. Та тогава можеш да си го оставаш там, без да се притесняваш да не изчезне или да не го вали дъжд, може да си стои там по цяла седм. ако не ти се налага да го ползваш.
Супер, мисля да си взема байк, веднага като дойда. Тогава може да ме светнеш за добър магазин откъдето да си купя било нов, било използван байк. Ако знаеш такъв де...
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

Vladi -polovenieto ne e 4ak tolkowa rozowo kakto go opiswa Ivailo.
zawisi kade ste si namerisch rabota.Ivalo ima kasmet 4eraboti w zentara( i 4e sega e lqto - kato wzeme da wali wseki den -togawa trudno ste kara kolelo w davda)
Ina4e ponqtieto Vancouvere mnogo otnositelno - Van e samo 1 grad-a wsi4ko ikolo nego e s drugi imena-ama fizi4eski e slqto.
az za 2 meseza deto bqx tam sam widql 20-30 4oweka s kolelo.To s kola trudno se patuwa -pa kamo li s kolelo.
no wsi4ko zawisi kade viweesch i kade ti e rabotata.
todoto

Мнение от todoto »

Ето ви нещо интересно по въпроса за велосипедите във Ванкувър:

http://www.city.vancouver.bc.ca/engsvcs ... 99plan.htm

http://www.city.vancouver.bc.ca/engsvcs ... eering.pdf

http://www.city.vancouver.bc.ca/engsvcs ... eering.pdf

В София ситуацията е доста по-трагична (тук трябва да караш само mountain bike , щото иначе трябва да си само по майстори или по лекари за ожулени колена и лакти). А по пътеките на Витоша има едни майстори на екстремната езда , не е за разправяне :) .
Заключено