Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми доход

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Toto_K
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Окт 11, 2013 7:27 am

Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми доход

Мнение от Toto_K »

Здравейте,
Мисля, че намерихме апартамент, който да наемем. Още не ми е съвсем ясно дали ще е sublet или не ...... , но стана ясно, че фирмата, която управлява сградата държи да знае годишният ни доход. Това при положение, че уговорката е да сме на краткосрочен месечен договор поне до месец Май тази година. Струва ми се прекалена тази жажда за информация.
От друга страна сигурно ще се наложи да напиша някяква цифра във формуляра за кандидатстване. И в тази връзка въпросът ми е каква цифра би им се харесала като годишен доход, с който два възрастни да могат да живеят в Халифакс и да могат да си позволят да плащат наем от 1000 долара на месец? Хем така ще знам дали доходът ни наистина би стигнал за такъв лукс, или поскоро се изхвърляме.

Предварително благодаря.
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми дох

Мнение от Rall »

Много отдавна бях попадал на някаква подобна информация и това което си спомням е че наемодателя не гледа с добро око ако месечния наем е повече от 1/4 от месечния доход. За 1000 кинта примерно пиши 4000.
Dead Eyes See No Future
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми дох

Мнение от Koko »

Нормално е наемодателя да се интересува дали сте платежоспособни т.е. дали сте в състояние да си плащате наема и съответно да ви иска доста информация. В общият случай могат да поискат да ви направят проверка на кредитното досие, както и да представите писмо от работодател с което да удостоверите колко ви е дохода, но понеже сте току-що кацнали в Канада и не можете да представите нито едното, нито другото – искат поне да посочите поне някакъв годишен доход.
От информацията която си написал е трудно да се прецени дали 1000 долара наем са много или малко – зависи колко е голям апартамента, в коя част на града се намира, както и какво от останалите сметки, като тока например, е включено или не в наема.
Ще преместя темата, защото определено си я пуснал в грешен под-форум.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми дох

Мнение от pumpy »

Toto_K написа:Здравейте,
Мисля, че намерихме апартамент, който да наемем. Още не ми е съвсем ясно дали ще е sublet или не ...... , но стана ясно, че фирмата, която управлява сградата държи да знае годишният ни доход. Това при положение, че уговорката е да сме на краткосрочен месечен договор поне до месец Май тази година. Струва ми се прекалена тази жажда за информация.
От друга страна сигурно ще се наложи да напиша някяква цифра във формуляра за кандидатстване. И в тази връзка въпросът ми е каква цифра би им се харесала като годишен доход, с който два възрастни да могат да живеят в Халифакс и да могат да си позволят да плащат наем от 1000 долара на месец? Хем така ще знам дали доходът ни наистина би стигнал за такъв лукс, или поскоро се изхвърляме.

Предварително благодаря.
Очаква се около 1/3 от дохода ти или по-малко да отива за месечния ти наем. Каквото и да напишеш, трябва да си готов да докажеш с документ.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11763
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми дох

Мнение от optics »

Toto_K написа:... фирмата, която управлява сградата държи да знае годишният ни доход.
Тя не държи да знае точно твоя, просто си имат правила.
Ако нямаш документ за доход, мисля че извлечение от банката може да свърши работа - но пак зависи от фирмата.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми дох

Мнение от umeiko »

Доколкото се сещам, не иска да ти знае годишният доход, а да докажеш че имаш годишен доход, което обикновено става със специално писмо от фирмата в която работиш, в която се посочва заплатата ти, дали си на пълен работен ден, и за кого да послужи.
И по принцип избягвай да пишеш невярна информация във официален документ, че да не те захапят в некой момент....
Toto_K
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Окт 11, 2013 7:27 am

Re: Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми дох

Мнение от Toto_K »

umeiko написа:Доколкото се сещам, не иска да ти знае годишният доход, а да докажеш че имаш годишен доход, което обикновено става със специално писмо от фирмата в която работиш, в която се посочва заплатата ти, дали си на пълен работен ден, и за кого да послужи.
И по принцип избягвай да пишеш невярна информация във официален документ, че да не те захапят в некой момент....
Вярно е, че от скоро съм в Канада, но защо пък смятате за ОФИЦИАЛЕН документ една проста молба за кандидатстване за апартамент, отдаван под наем от частник?

Иначе както навярно съм обяснил по-горе, в самата форма за кандидатстване искат да посоча годишен доход. Възможно е на по-късен етап да поискат и доказателства, но за момента само искат да посоча цифра.
Toto_K
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Окт 11, 2013 7:27 am

Re: Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми дох

Мнение от Toto_K »

Koko написа: От информацията която си написал е трудно да се прецени дали 1000 долара наем са много или малко – зависи колко е голям апартамента, в коя част на града се намира, както и какво от останалите сметки, като тока например, е включено или не в наема.
Ще преместя темата, защото определено си я пуснал в грешен под-форум.
Извинявам се за това къде е темата. Четейки предишната си тема просто чукнах на бутона за нова тема. Нямам представа къде се е отворила тя.

По същество - не се интересувам дали 1000 долара са много или малко за месечен наем. Интересува ме какъв трябва да е общия годишен доход на двама възрастни, за да могат да си позволят 1000 долара месечен наем в очите на наемодателя?

Вече мога да заявя, че съм фрустриран от пазара на жилища под наем в Халифакс. Предполагам, че правилата, които важат тук се прилагат в по-голяма или по-малка степен и в цяла Канада. Ако е така, то разочарованието ми се простира и отвъд Нова Скоуша. Почти авсякъде се предлагат само годишни договори за наем, от които няма измъкване. Дори ако се преместиш от града или дори страната наемодателя иска да си му плащаш наем. И дори да намериш някой, на когото да преотдадеш под наем, тлъстия наемодател пак трябвало да го одобри, включително да се увери че новия ще има достатъчно пари да плаща, нищо че всъщност аз ще съм отговорен за плащането. Аве капитализма не прощава и на Канадците.

Поздрави,
Тото
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми дох

Мнение от pumpy »

Хе, хе, колко сладка "фрустрация": не се коси, случва се на доста новодошли. Съвсем нормално е когато идваш от една бъркотия, каквато е България, за съжаление, реда и дисциплината да ти се виждат "фрустриращи"

Приеми, че тук договорите са годишни и имаш едно общо задължение, разбито на 12 вноски;
Приеми, че всеки документ, който подписваш има стойността на официален такъв. Затова се и подписва, за да няма после " ама аз мислех....";
Приеми, че собственика на жилище за отдаване под наем е бизнесмен. За него това е инвестиция и определението "тлъст" някакси не се вписва в бизнеса му. Може да не ти харесва предложението му и това е твое право, но тогава трябва да намериш друго решение на проблема си. Той, наемодателя, проблем няма и не заслужава такова отношение;
Приеми, че Канада е "страната на лъжата" и чети по няколко пъти сутния текст, докато го разбереш напълно и тогава подписвай;
Приеми, че от тази страна на "голямата вода" живота, времето, подписа ти и още доста неща имат друго измерение и свиквай с него, защото в противен случай, пътя от "златната ябълка" до "Грани Смит" е много, много къс....
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми дох

Мнение от ablood »

Неотдавна обмислях (и се отказах) варианта да купя някоя сграда и да стана наемодател. Като прибавим към разходите за поддръжка, ремонти, отопление, данъци, застраховки, градинарство, отопление, вноски по кредита, лихви, разправии с нагли, прости, или неразбрани наематели...

Ако се случи наемател да спре да плаща дори за месец-два, трябва да теглиш кредит, за да погасяваш загубите, заото разходите си текат.

Не знам за Халифакс, но тук законите защитават наемателите, така, че наемодателите понякога не могат да изгонят с години наемател, който е спрял да си плаща.

Така, че проверяват и още как!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11763
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми дох

Мнение от optics »

Toto_K написа:Вярно е, че от скоро съм в Канада, но защо пък смятате за ОФИЦИАЛЕН документ една проста молба за кандидатстване за апартамент, отдаван под наем от частник?
Защото тук има частници и то не малко, които искат да спят спокойно, тоест да си имат официални документи с наемателите и да не скатават данъци. И както е допълнил Блъда, дори тогава не им е дип спокойно.

Ще повярваш ли ако ти кажа, че приятел българин ми прави едни ремонти и си ми написа фактура и си платих данъка като поп ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Toto_K
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Окт 11, 2013 7:27 am

Re: Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми дох

Мнение от Toto_K »

pumpy написа: Съвсем нормално е когато идваш от една бъркотия, каквато е България, за съжаление, реда и дисциплината да ти се виждат "фрустриращи"
....
Приеми, че Канада е "страната на лъжата" и чети по няколко пъти сутния текст, докато го разбереш напълно и тогава подписвай;
На първо място, според мен, не е лошо да се замислите как съотнасят горните две Ваши твърдения.

На второ място ще Ви кажа, че не идваме от България, а от Франция. И ще ще си позволя да Ви кажа, че във ФРАНЦИЯ със закон е регламентирано, че договорът за наем на необзаведено жилище може да се прекрати от наемателя по всяко време с 3 месечно предизвестие, а в някои случаи (като оставане без работа, смяна на работа и т.н.) и с предизвестие от само 1 месец. А предприемачите в Канада наричам "тлъсти" защото явно не им се ще пазара да е така динамичен, а им се ще да си хванат един наемател и да им е сигурна рентата за следващата поне 1 година. Ако може ще се радват договорите да са и минимум за 5 години, защо пък не? Но аз да ви попитам как се отразява това на мобилността на работната ръка? Днес работя тук, утре на 100 км ... НО ЖИЛИЩЕТО СИ НЕ МОГА ДА ПРЕМЕСТЯ . Ще пътувам по 200 км на ден само и само да е спокоен наемодателя. Помислете си по въпроса. И кажете не са ли по-добри правилата, които е приела Франция? А ако прочетете ще разберете, че тя е сред страните с най-развито законодателство в областта на наемните отношения.

Последното, което ще ви посъветвам ще е да не слагате определението "официален" на всяка хартия която подписвате.

Поздрави,
Тото
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми дох

Мнение от ablood »

Хубаво ни нареди. Браво. Много си печен.

Само забрави да споменеш колко струва един подобен апартамент във Франция ;)
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми дох

Мнение от pumpy »

Toto_K написа:И кажете не са ли по-добри правилата, които е приела Франция? А ако прочетете ще разберете, че тя е сред страните с най-развито законодателство в областта на наемните отношения.

Последното, което ще ви посъветвам ще е да не слагате определението "официален" на всяка хартия която подписвате.

Поздрави,
Тото
Тото, Франция е от другата страна на "голямата вода". Франция не е страната, в която искам да живея. Правилата във Франция не са по-добри, защото по-голямата мобилност, повишава риска, което повишава цената на наема, нали ? Въпрос на избор и аз съм направил моя: по-консервативна система, по-тромава система ако искаш, но по-евтина система. Пример: писмо от САЩ до Белгия: 1.30 USD, същото писмо от Белгия до САЩ - 3.50 Euro: не искам европейската регулация и сигурност, не искам "гарантирани права" за 3-4 пъти по-висока цена, не искам.....
Аз, документите под които се подписвам наричам "официални" защото подписа ми стои там и не подлежи на промяна. Ти можеш да ги наричаш както намериш за добре, това е свободна страна
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Защо бъдещият ми наемодател иска да знае годишния ми дох

Мнение от Rall »

Toto_K написа:Днес работя тук, утре на 100 км ... НО ЖИЛИЩЕТО СИ НЕ МОГА ДА ПРЕМЕСТЯ . Ще пътувам по 200 км на ден само и само да е спокоен наемодателя. Помислете си по въпроса...
E нема к'во да му мислим, - вдругиден, като почнеш работа 100км назад, пак ще си близо ;)
Dead Eyes See No Future
Публикувай отговор