За бакшиша ... като такъв

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

За бакшиша ... като такъв

Мнение от ssttoo »

Присетих се, че май не сме отваряли дума за бакшишите, които е прието да се дават тук, по Монтреалските земи, та си викам, че е време, все пак това е част от ежедневието и е хубаво да сме подготвени.

С две думи - навсякъде по ресторанти, кафета и кафенца се дава бакшиш. Прието е размера му да е около 15%. Важно е да се отбележи, че това е процента на сумата преди данъците. Облекчението при смятането на бакшиша е, че и данъците са около 15%. Демек ползва се простото правило - колкото са ти данъците, толкова е и бакшиша, който е прието да оставиш. Т.е. получавате си сметката в ресторанта. Сметката е 100 кинта. Данъците са 14.50. Вие закръглявате и давате 15.50 бакшиш, плащате 130 кинта и си тръгвате по живо, по здраво.

По кафенцата на самообслужване, понеже няма сервитьор и не получавате сметка, а си я плащате директно на касата, то тогава за ваше удобство :) има предвидени най-различни купи и бурканчета, в които ще видите да се мотаят стишки. Оставяте и ваш'те там. Понеже на касата се действа по-бързо и нямате време да смятате данъци и бакшиши, оставяте нещо на око, като гледате да не обиждате хората с жълти стотинки. Все пак бурканчето е там за да бере плодовете на вашата щедрост и задоволство от обслужването, а не да ви прочисти от тия жълти стотинки, дето само дрънкат по джобовете.

Бакшиш на английски е tip, а на френски pourboire.

Бакшиша на бакшиша (таксиметровия шофьор) може и да е регламентиран някакси, но на мен ми е убягнало как. Впечатлението ми е, че се процедира досущ като в София - даваш парите и оная печка отсреща почва да се бърка, да рови с оная позната физиономия "не'ам дребни", че ти накрая просто решаваш да го избавиш от мъките и му казваш да ги закръгли ("make it 20")

Та тъй. Ако нещо съм объркал, поправете ме, особено ако това ще спести пари на семейния бюджет :)
Гост

Re: За бакшиша ... като такъв

Мнение от Гост »

Само едно допълнение: ако плащате с дебитна или кредитна карта и апарата не е близо до масата, сервитьора може да ви попита колко ще му оставите. В такива случаи трябва да смятате бързо и наум :P ... , че стават грешки. Бакшишът се включва в сметката и после горкия сервитьор му плаща и данъци :idea:
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

За такситата - там също е прието да се оставя 15% върху сметката, като много често, казвайки ви сумата, шофьора напомня, да не би да забравите за неговите %-ти.
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

О, да, за кредитната карта

Мнение от ssttoo »

Омбудсман съвсем на място повдигна темата за методите за разплащане, та да споделя опита си от "Дзен и изкуството да се плаща с кредитна карта в ресторант". За "Дзен и изкуството да се плаща с дебититна карта в ресторант" нищо не мога да кажа.

Изкуството да се плаща с кредитна карта в ресторант е древно и тайно, предава се от баща на син, от майка на дъщеря, от приятел на познат, а вече и от ухо на ухо във форума :) Мерси на тоя дето ме научи мен.

Значи:
1. Искате си сметката. (Тя си е ваша и имате човешкото и морално право да си я гледате, кътате и обсипвате с любов). На сметката тук й викат check, а не bill, но и една гримаса е достатъчна за да ви разберат, още повече, ако е подкрепена с ръкомахане, симулиращо писане на хартия.
2. Носят ви я.
3. Поглеждате я, учудвате се, но няма как - който е пил, да плаща. Пъхате си кредитната карта в това, в което са ви донесли сметката - кожено калъфче, чиния със салфетка и пр.
4. Носят ви отново сметката, заедно с картата. Направили са проверка, картата ви е ОК, дали сте пре-оторизация да ви теглят пари. Този път освен сметката, има и две листчета (едно за вас, едно за ресторанта), в които след крайната сума, има две празни полета - едното за бакшиш, другото за крайната сума, която ще платите всъщност. Попълвате двете полета, подписвате се, оставяте единия екземпляр. Втория екземпляр, самата сметка и разбира се кредитната карта си ги взимате.
5. Напускате ресторанта с чувството за добре свършена работа и пълен тумбак
Гост

Re: О, да, за кредитната карта

Мнение от Гост »

régler l'addition - уреждане на сметката
L'addition, s'il vous plaît ! :P

Не забравяйте, че се дава бакшиш и на занаятчиите. Например - фризьорите. Ссттоо каза, че бакшиша е горе-долу колкото таксите /14,5 %/, но това важи повече за сметки от 100 и нагоре. За по-малки сметки, можете да минете "метър" или да се направите на неосведомени. Ние първия път си попитахме, защото не знаехме. Получихме най-конкретни и пълни указания + ако имаме нужда от какъвто и да е вид помощ при установяването в Квебек да се обърнем към тях. :P
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

Също така се тип-ва и момчето, което ти носи доставките - от магазина за хранителни стоки, от ИКЕА, от пицарията.

Изключения от правилото за буркана за бакшиши в заведенията за самообслужване са МакДоналдс и Бъргър Кинг. Там бакшиши няма. Сигурно има и други оффбакшишни зони :) като КейЕфСи, но не мога да твърдя със сигурност.

Омбудсман, позравления френските символи :)
naydennaydenov
Мнения: 110
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 8:16 am

Re: О, да, за кредитната карта

Мнение от naydennaydenov »

ssttoo написа: 4. Носят ви отново сметката, заедно с картата. Направили са проверка, картата ви е ОК, дали сте пре-оторизация да ви теглят пари. Този път освен сметката, има и две листчета (едно за вас, едно за ресторанта), в които след крайната сума, има две празни полета - едното за бакшиш, другото за крайната сума, която ще платите всъщност. Попълвате двете полета, подписвате се, оставяте единия екземпляр. Втория екземпляр, самата сметка и разбира се кредитната карта си ги взимате.
Samo edno dopulnenie po-lesno e ako direktno populnite poleto za krainata smetka. Naprimer pri smetka $44.38 pishete $50 i se podpisvate. Te shte si vzemat bakshisha a vie niama da se zanimavate sus smiatane.
Pri debitni karti situaciata e sushtata, no shte vi nakarat da otidete do bara za da si chuknete PINa i t.n. Tam sushto ima vuprosche kolko tip shte ostavite vednuj probvah da ne im dam nishto i ne stana aparata ne mi prie plashtaneto s debitnata karta.

Uspeh i Nazdrave!
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

-----
Последно промяна от Joy на Сря Яну 12, 2005 10:56 pm, променено общо 1 път.
Аватар
IvHaydu
Хайдутин на годината
Хайдутин на годината
Мнения: 4829
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 4:52 pm
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от IvHaydu »

А не може ли да не се оставя бакшиш? :D
Аз не съм стиснат (не много :D ), ама хич не си падам по тази форма на стимулиране в сферата на услугите...
:beer:
Репутацията е онова, което хората знаят за теб. Честта е онова, което сам знаеш за себе си. Пази честта си. И майната и на репутацията...
По-добре временни неуспехи, отколкото временни успехи!
Аватар
vladi64
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 4:24 pm
Местоположение: Montreal-не за дълго
Обратна връзка:

Мнение от vladi64 »

Eeee mnogo e interesna tazi tema s bak6i6ite.No na men mi se struva vsi4ko tova malko kato prosiq...A be ne e to4nata duma ama se opitvam da namerq po- podhodqsta.Zastoto v kraina smetka ,ako ostava6 bak6i6 na "servitiorkata"(naro4no e v kavi4ki),zasto da ne ostavi6 bak6i6 na kasierkata v supermarketa :shock: :shock: I tuk ne stava vapros za puskane na stotinki v razni burkan4ete,a baki6i6 direktno na ruka. I v dvata slu4aq slujitelkite polu4avat zaplata i tova e tqhnata rabota. :P :P Na nqkoi ot vas da idva nqkoi da mu ostava bak6i6 za nesto svur6eno? Moga da go tvurdq tova i ot li4en opit za naprimer angliiskite kru4mi.Mnogo rqdko i to samo v slu4aite kogato iska6 da vpe4atli6 barmankata :P :P :P togava ostava6 nesto kato bak6i6,no v nikakuv slu4ai 15%.Rabotil sum v tazi sfera i ako be6e takava s-mata na bak6i6ite da sum stanal milioner(nai malko da sum pribiral vsqka ve4er s 60-80 GBP + zaplata) Da ama ne.Prosto s-mata e takava ,vseki si polu4ava zaplatata za rabotata ,koqto vur6i .E sigurno v nqkoi mesta sustestvuvat bak6i6ite,no az govorq v obstiq slu4ai.
Аватар
VanBC
Модератор
Мнения: 2582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 7:27 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Мнение от VanBC »

vladi64 написа:...Prosto s-mata e takava...
Ти сам го каза - системата е такава. В Северна Америка системата изисква на сервитьорите и таксиметровите шофьори да се оставя бакшиш. Ако не оставиш, те гледат по същия начин по който биха те гледали в България ако оставиш :? .
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

ВанБиСи, че аз и в България оставях. Верно е, че не беше толкова регламентирано (бакшиши не се обявяват като приходи), но съм оставял горе-долу около (до) 10% на сервитьорите, а на бакшишите (такс. шофьори) - както дойде.
Друг въпрос, че в 50% от случаите, когато човек се прибира с такси, не помни много добре вечерта в подробности :beer:, пък камо ли да смята проценти :)
Така че може би БГ е по-близо до хАмериканците в това отношение. Щото и мойте наблюдения са, че в Европа никой не оставя бакшиш.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Не просто гледат зле,а може и до полиция да се стигне...Просто защото по закон си длъжен да оставиш бакшиш.Колкото до заплатите,вече споменах,че този бакшиш е част от заплатите им и те плащат данък върху него,значи трябва да си го получат...
Виж,нито един сервитьор не глада на това като на просия,а като на част от прихода си...Това не е възнаграждение за добре свършена работа,а един вид такса-сЕрвиз,т.е. за това,че си бил обслужен.Системата е гадничка-с тези такси,невлизащи в цената и тези бакшиши,които също не са включени...Много често е просто невъзможно да си направи човек сметка колко всъщност ще му излезне...Много ми беше неприятно това в началото,но взех да свиквам...къде ще ходиш... :? Най-лошото е,че никъде не пише оставя ли се "пурбоар" или не...За всичко трябва да си питаш,но обикновенно когато го разбереш вече е късно... :oops:
ssttoo
Администратор
Мнения: 2389
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:12 am
Местоположение: LA, California
Обратна връзка:

Мнение от ssttoo »

джой, аз също не мога да се похваля, че съм свикнал на системата, но вече имам практика, като чуя нещо да го умножавам по две, така изненадите не са толкова чести. Не говоря за ресторантите, а по принцип.
Четеш "Кола на лизинг за 159$/месец", превеждаш - "с по-малко от 300 за най-евтиния им модел ако се отърва, курбан ще правя!".
А пък пише ли "цените стартират от ...", там вече става страшно. :?
Riba
Мнения: 165
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:50 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от Riba »

Vladi,ne znam za GB,ama za tuka moga da kaja kak e s bakshishite.Zaplatata na servitiorite/kite e minimalna.Na mnogo mesta $7,na nyakoi dori po-niska.Rabotodatelya kazva-ima bakshishi,ot tova se pravyat parite.Nikoi ne razchita na zaplatata.Drug e momenta,che nyakoi servitiori napravo si go iskat bakshisha,i tova dosta drazni,idvati narochno da ne mu ostavish,ako i da si imal dobroto jelanie predi tova da go storish.Edna poznata razpravya,che servitior gi e gonil (t.e byagal e sled tyah,da mu dadat oshte bakshish,che tozi deto ostavili bil samo 10%...i takiva gi ima :)
Edna priyatelka ,raboti kato servitiorka v Atlantic City,poznai kakva zaplata- 2.50 USD/chas -drugoto e tip.Ako ne napravi 100 kinta se sardi.Kaza,che nai-kofti klienti bili tezi ot Canada-nai-golemite skrandzi.Davat tip 1 CAD i ti se usmihvat,kato che li sa dali 10. :)
Iv Haydu,moje i da ne ostavish tip ,ama na izlizane shte te poglednat losho,a ako ti se usmihvat,bez da si ostavil tip,badi siguren na um te rugayat.
V magazina druga rabota-tam nikoi ne ti raznasya chinii i chashi nagore,nadolu i ne tarchi,kato finikiec...
ako chovek e porabotil takava rabota,vinagi shte ostavi tip,ako li ne,moje i da si kaje-na mene koi mi dava...
Pitaite momchetata,deto raznasyat pizza,dali im e hubavo,kato im ostavyat 25centa i kajat :keep the change...
Davaite,davaite i ne se stiskaite... :)
pozdravi :)
Заключено