ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
anibani
Мнения: 159
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 5:39 pm

ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от anibani »

Започвам тази тема с идеята да предизвикам дискусия и моля всеки да изказва мнение базирано на личен опит. Видно от подписа ми аз съм вече 2 години в Квебек. В момента правя сертификат и същевременно работя. Искрено се надявам, че сертификата ще ми помогне за една по - добра реализация на пазара на труда и ще ми отвори врати, които двете магистратури от България (+8 годишен стаж по едната) не успяват за момента. Какво мислите вие?
----------------------------------
документи Виена-03.07.2009
Визи - 23.12.2010
Полет - 23.01.2011
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от ablood »

Местната тапия открехва доста врати, иначе затворени.
Тя обаче в никакъв случай не помага за намирането на работа. Тя те прави квалифициран по-високо/различно ниво. От теб зависи дали ще се пласираш.
Някъде бях чел, че почти 1/3 от местните не успяват да реализират дипломите си.

Пример А: Новопристигнал емигрант си намира работа като товарач в складовете на голяма фирма. Разбира, че има недостиг на мотокаристи, взима тапия и благодарение на старанието си като товарач, веднага го правят мотокарист в същата фирма на тройна заплата.

Пример Б: Новопристигнал емигрант си намира работа като товарач в складовете на голяма фирма. Разбира, че мотокаристите правят 3 пъти повече пари от него и изкарва курс. Когато завършва курса и кандидатства разбира, че за мотокарист и без това има дълга опашка от кандидати, немалко от които с опит. А и за капак шефът му казва "И без това не бих ти поверил такава отговорност. Ти си един от най-несръчните ми работници." Това означава, че и препоръка читава няма да получи.

Та надявам се преди да запишеш да учиш си проучил пазара.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Ascao
Мнения: 294
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 4:11 am
Местоположение: GMA

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от Ascao »

Местната диплома ми помогна да вляза във фирмата в която исках (карах си стажа там), но в момента с българската ми диплома заемам позиция която никога не бих заемал с кебекарската.
Тук напълно подкрепям Аблъд, че от всеки си зависи как ще се пласира. Дипломата ще ти отвори вратите, но няма да ти храни семейството.
Но понеже въпроса е за или против - аз съм ЗА.
S'il n'y a pas de solution, c'est qu'il n'y a pas de problème.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от yahoo »

Ако си намерил това което наистина ти харесва да работиш, полагаш достатъчно усилия в правилната посока, работиш го с удоволствие не само заради парите то няма как постепенно да не се появят амбиции да растеш по-нагоре. Тогава дипломи/лиценци/членства са почти задължителни. Обратната посока често води до разочарования и усещане за изгубено време/пари/усилия, неудовлетвореност от недобре направени сметки. Принципно съм ЗА, ако това добре се вписва в плановете на човека и съм с резерви, ако е самоцел смятайки че местните дипломи ще допълнят всичко онова което ние не сме.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от optics »

Блъда го е подкрепил с хубав пример, който се случва масово и повсеместно.
Казано накратко - местната диплома е плюс но не гаранция за намиране на хубава работа.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от Kan_Tangra »

Аз лично имам икономическо образование от БГ. Тук учих бакалавър информатика.
Въпросът е спорен. Всички по-горни мнения са описали защо.
Преди време и аз бях поддръжник на местното образование. На всяка цена.
Нещата са безкрайно лични. И опират до това какво ти можеш да направиш с местно и без местно образование.
На всичкото отогре касаят бъдещето, което ти не би могъл да предположиш.
При нас, например, имаше 2ма изключителни араби. Единият беше с образование "electrical engineering". Другият не помня. Информатика като мен, мисля. И 2та са на около 25години, а са на "тийм лийд синиър позиция". Единият напусна преди 2 седмици и отиде отново като тийм лийд на по-висока позиция в "жълти страници". Очевидно ще набират 100-200 нови човека в ИТ.
Излиза, че докато аз съм учил 4 години, той 4 години е трупал стаж и се е издигал по стълбицата. И след 4години е на доста старша длъжност. А ето ме мен, аз съм на ниско ниво. А не съм по-малко умен от него. А имам и по-добро образование, в сферата на фирмата, а също и местно. Но нямам като неговия стаж (и завързани отношения във фирмата).
Човекът е и много интелигентен, и много паметлив, а също и много общителен и непрекъснато питащ нова информация от по-старшите (до такава степен, че е критикуван за неприемливо приемане и задържане на информация)
Разбира се, такъв тип хора са по-скоро изключение, отколкото правило.
Въпросът е ... "Ти от кои си????"
Докато не видях него за пример, си мислех че единствено чрез университет се успява. Но ако успееш да влезеш в добра фирма някак си, вътре също можеш да израстнеш страшно много.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от crusader »

ablood написа:Местната тапия открехва доста врати, иначе затворени.
Тя обаче в никакъв случай не помага за намирането на работа. Тя те прави квалифициран по-високо/различно ниво. От теб зависи дали ще се пласираш.
Някъде бях чел, че почти 1/3 от местните не успяват да реализират дипломите си.
Този голям процент на неуспеваемост не говори добре за качеството на местното образование.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от yahoo »

Не опира само до качество на образование. Докато ученето в Квебек не излиза твърде скъпо удоволствие както е на много други места по света ще са много хората които ще го правят за диплома за всеки случай. И в България докато беше "безплатно" се беше стигнало чак лекари да продават вестници по спирките. Ако ученето беше достатъчно скъпо хората щяха да си правят по-точни сметки.
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от crusader »

yahoo написа:Не опира само до качество на образование. Докато ученето в Квебек не излиза твърде скъпо удоволствие както е на много други места по света ще са много хората които ще го правят за диплома за всеки случай. И в България докато беше "безплатно" се беше стигнало чак лекари да продават вестници по спирките. Ако ученето беше достатъчно скъпо хората щяха да си правят по-точни сметки.
За мен качествено е това образование, което създава качествени и конкурентно способни на пазара на труда кадри и не допуска голям ( както е в случая ) процент на случайни хора. Винаги ще има един малък процент хора, които ще се промъкнат през цедката, но колкото по-голяма е тази цедка толкова по-некачествено е образованието. Ясно и просто.
anibani
Мнения: 159
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 5:39 pm

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от anibani »

Благодаря на всички изказали мнение до момента.
----------------------------------
документи Виена-03.07.2009
Визи - 23.12.2010
Полет - 23.01.2011
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от roumensp »

crusader написа:
yahoo написа:Не опира само до качество на образование. Докато ученето в Квебек не излиза твърде скъпо удоволствие както е на много други места по света ще са много хората които ще го правят за диплома за всеки случай. И в България докато беше "безплатно" се беше стигнало чак лекари да продават вестници по спирките. Ако ученето беше достатъчно скъпо хората щяха да си правят по-точни сметки.
За мен качествено е това образование, което създава качествени и конкурентно способни на пазара на труда кадри и не допуска голям ( както е в случая ) процент на случайни хора. Винаги ще има един малък процент хора, които ще се промъкнат през цедката, но колкото по-голяма е тази цедка толкова по-некачествено е образованието. Ясно и просто.
Качеството на образованието няма нищо общо с броя вакантни места и търсенето на специалисти в дадена специалност. Въпреки че сте в соц-провинция, дори и при вас броя на местата за дадена специалност в университетите не е по "държавна поръчка". :D Ако пазарът на труда е пренаситен с определен вид специалисти, много от тях няма да намерят нищо, независимо колко са добри.
Университетите имат за цел да си получат парите и ако ти искаш мастърс в история на изкуството, ще те изучат, независимо какво е търсенето на въпросната специалност. :D
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от ablood »

crusader написа: За мен качествено е това образование, което създава качествени и конкурентно способни на пазара на труда кадри...

Ясно и просто.
Ясно и бая просто. :lol:

И коя е конкуренцията на пазара на некачествено образовани местни дипломанти? Чуждестранните? Недипломираните?

Проблемът, както ти каза Yahoo не е в качеството на образованието, а в неговата достъпност. Щом си слонен да използваш пазарно-конкурентни формулировки ще ти го обясня така:
Продуктът образование е евтин и достъпен, в следствие на което се продава добре. Инвестиралите в него обаче впоследствие се оказват на един пренаситен пазар, който може да поеме едва 2/3 от този продукт.
Ето това е просто и ясно.

Имай впредвид обаче, че съдбата на част от дипломантите ги отвява по пътища предлагащи по-добра алтернатива (или липса на такава) от дипломата има. Това означава, че много по-малко от 1/3 от дипломантите не успяват да реализират образованието си въпреки усилията си.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от crusader »

ablood написа: Продуктът образование е евтин и достъпен, в следствие на което се продава добре. Инвестиралите в него обаче впоследствие се оказват на един пренаситен пазар, който може да поеме едва 2/3 от този продукт.
С други думи се произвежат повече кадри от необходимите. Който си е прахосал парите, времето и усилията си е за негова сметка. Много важен извод относно местното образование.

Като втори извод: След като местните университети прозвеждат повече кадри от необходимите, какво остава за тези с не-местно образование, с не-местен опит и не-местни връзки ? Всеки да си направи сметката.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от optics »

crusader написа:
ablood написа: Продуктът образование е евтин и достъпен, в следствие на което се продава добре. Инвестиралите в него обаче впоследствие се оказват на един пренаситен пазар, който може да поеме едва 2/3 от този продукт.
С други думи се произвежат повече кадри от необходимите. Който си е прахосал парите, времето и усилията си е за негова сметка. Много важен извод относно местното образование.

Като втори извод: След като местните университети прозвеждат повече кадри от необходимите, какво остава за тези с не-местно образование, с не-местен опит и не-местни връзки ? Всеки да си направи сметката.

Добре де, разбрахме какво искаш. Държавни поръчки. Както беше при социализЪма - да се приемат толкова инженери тая година, толкова лекари и т.н. Пълен контрол - разпределение по села и паланки където има нужда. За всеки завършил да е предвидено място. И ако ще кажеш - ама нямах предвид това, по-добре кажи какво имаше предвид, а не с недомлъвки "много важен извод..." без формулировка какъв точно е изводът за "местното образование".
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от crusader »

optics написа:
Добре де, разбрахме какво искаш. Държавни поръчки.
Първо нищо не си разбрал ( или разбрали, ако пишеш за себе си в множествено число) . Второ нищо не искам. Това поне трябва да ти е ясно.
Публикувай отговор