Южен бряг за живеене

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Южен бряг за живеене

Мнение от grozdan »

Ще пусна една тема тука с добри намерения, но подозирам, че ще свърши в Под Шипките. Моля не ме пращайте да търся в нета, това съм го правил вече. Още сме на етап almost started за покупка на къща, но поне имаме яснота, че търсим точно еднофамилна къща с двор, да речем за $300к. Току-виж темата добила полезност :)

Конкретно ме интересуват следните градчета - Saint-Hubert, La Prairie, Candiac, Delson, Sainte-Catherine. Втори по интерес са Longueuil, Brossard и прилежащите градчета/квартали (мисля, че всички вече са към град Longueuil). Квартали в Монреал или на север не ме вълнуват на този етап.
Целта ми е да събера информация от различни източници, защото не всичко е написано в нета.

Нямам желание да се отдалечавам много от острова, поради това, че английският ми е по-силния език и не си представям да работя на френски. Т.е. почти сигурно е, че винаги ще работя на острова. Важно е да има и алтернативен транспорт до Монреал - влак или автобус. Мисля, че всички от гореизброените имат.

Благодаря!
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Южен бряг за живеене

Мнение от c200 »

По удобство на транспорта към центъра на Монреал (от по-добро към по-лошо):
Брусарци (Brossard)
Узунсуратево (Longueuil)
Св. Ламбрево (St-Lambert)
Хитово (St-Hubert), Зеленгорово (Greenfield Park)
Калипетрово (La-Prairie)
Кайнарджа/Дългопол (Candiac/Delson)
и т.н.

По цени на къщите (от скъпото към по-евтино):
Св. Ламбрево
Брусарци
Кайнарджа/Дългопол
Хитово, Зеленгорово
Узунсуратево
Калипетрово

По качество на живот (субективно, в низходящ ред, ако се пътува ежедневно до центъра на Монреал):
Св. Ламбрево
Брусарци
Кайнарджа/Дългопол
Хитово, Зеленгорово
Узунсуратево
Калипетрово
и т.н.

P.S. Св. Ламбрево отпада поради изискването "еднофамилна къща с двор, да речем за $300к" - и на мен ми е бая кисело тамошното грозде, но това е то селавито :)

P.P.S. За пълнота трябва да се споменат също така Месарци (Boucherville), Бранище (St-Bruno-de-Montarville), Житница (St-Julie) и др. , но лично аз ги намирам доста отдалечени за целта на занятието.
Последно промяна от c200 на Пон Авг 27, 2012 9:01 pm, променено общо 1 път.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Южен бряг за живеене

Мнение от Bistra »

Какъв ти е точно въпросът? Аз живея в Sainte-Catherine. Познавам освен това целия район, но не мога да разбера какво питаш за да ти отговоря. Има влак, както и автобус. Имам приятели, които живеят в Saint-Hubert и пътуват по следния начин до Монреал: Оставят си колата на Longueuil Metro Station и оттам с метрото. Доста бързо е.
От Candiac, La Prairie, Delson или Ste-Catherine трябва с влак или автобус, тъй като са по-отдалечени в западна посока. И двете опции за транспорт са възможни.
В La Prairie има 2 хубави училища (ако имаш големи деца): École (internationale) de la Magdeleine и Collège Jean de la Mennais.
В Ste-Catherine - Collège Charles-Lemoyne.
Магазини - бол. Няма опера. Библиотека обаче има. Игрища за сокър, както и хокей арена- да.Паркове -да, дори и канал, по който плават кораби. Шлюз - да, с мостче, на което ако имаш малко дете да подскача и цвърчи: "Мамо,мамо, (или тати респективно) корабчето минава"
За 300К спокойно можеш да си купиш къща с двор и дори с басейн.
В Candiac и Saint-Hubert цените на имотите са малко по-скъпи. Другите три квартала са горе-долу изравнени. Има и доста нови developpements. Новите къщи са по-скъпи и често с незавършени дворове...Ами това е. Ако имаш да питаш, питай!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Южен бряг за живеене

Мнение от grozdan »

Bistra написа:Какъв ти е точно въпросът? Аз живея в Sainte-Catherine. Познавам освен това целия район, но не мога да разбера какво питаш за да ти отговоря. Има влак, както и автобус. Имам приятели, които живеят в Saint-Hubert и пътуват по следния начин до Монреал: Оставят си колата на Longueuil Metro Station и оттам с метрото. Доста бързо е.
От Candiac, La Prairie, Delson или Ste-Catherine трябва с влак или автобус, тъй като са по-отдалечени в западна посока. И двете опции за транспорт са възможни.
В La Prairie има 2 хубави училища (ако имаш големи деца): École (internationale) de la Magdeleine и Collège Jean de la Mennais.
В Ste-Catherine - Collège Charles-Lemoyne.
Магазини - бол. Няма опера. Библиотека обаче има. Игрища за сокър, както и хокей арена- да.Паркове -да, дори и канал, по който плават кораби. Шлюз - да, с мостче, на което ако имаш малко дете да подскача и цвърчи: "Мамо,мамо, (или тати респективно) корабчето минава"
За 300К спокойно можеш да си купиш къща с двор и дори с басейн.
В Candiac и Saint-Hubert цените на имотите са малко по-скъпи. Другите три квартала са горе-долу изравнени. Има и доста нови developpements. Новите къщи са по-скъпи и често с незавършени дворове...Ами това е. Ако имаш да питаш, питай!
Ти си нацелила какво питам ;) То и такъв ми е стила, де ... завоалиран.

Сега сериозно: гледайки обяви и Google Street View ми се стори, че Ste-Catherine e OK за моите представи. Даже си има и вело алея, която води до Монреал през реката.
Конкретно тебе кое те накара да избереш да живееш там? Съседите ти говорят ли английски или ако е на френски поне образовани ли са (отварям скоба - разбирам и говоря френски, но ми е несвойствено да общувам с необразовани хора, който ме гледат като марсианец)?
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Южен бряг за живеене

Мнение от grozdan »

@c200 - ти как реши да живееш там където си (ако си на Южния Бряг) и как намираш съседите си?
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Южен бряг за живеене

Мнение от Bistra »

c200 написа:P.S. Св. Ламбрево отпада поради изискването "еднофамилна къща с двор, да речем за $300к" - и на мен ми е бая кисело тамошното грозде, но това е то селавито :)
Да добавя...Не само е скъпо, но това е кварталът с най-много домове за възрастни хора, т.е. като шофирате очите ви трябва да са на 4. Освен това е и кварталът с най-малко обществени паркоместа, което води автоматично до паркиране по улиците...После що ли те блъснал камион Пенке, ле? Ами ще те блъсне, като няма отде да завие. :(
Там също има реномирано училище и това е Collège Durocher. В Longueuil, мисля че се намира друг клон на Collège Charles-Lemoyne. Това е по отношение на училищата.
Едно предупреждение: Имотите в кварталите, които имат връзка с метро са като цяло по-скъпи и за съжаление с по-голяма престъпност. :(
Предполага се, че криминалния контингент се придвижва по-лесно с метрото.
Boucherville е квартал за riches et célèbres. Скъпо заради тунела Lafontaine, обаче може да ти се окаже съседка някоя телевизионна звезда. ;)
Другите наистина са отдалечени.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Южен бряг за живеене

Мнение от Bistra »

grozdan написа: Ти си нацелила какво питам ;) То и такъв ми е стила, де ... завоалиран.
Сега сериозно: гледайки обяви и Google Street View ми се стори, че Ste-Catherine e OK за моите представи. Даже си има и вело алея, която води до Монреал през реката.
Конкретно тебе кое те накара да избереш да живееш там? Съседите ти говорят ли английски или ако е на френски поне образовани ли са (отварям скоба - разбирам и говоря френски, но ми е несвойствено да общувам с необразовани хора, който ме гледат като марсианец)?
Има алея, която те води до Pont Champlain и после през Île des Sœurs директно в Монреал, ама е много път, не върви да въртиш педалите всеки ден до работа и обратно...вярвай ми! :D
Ами какво ме накара. Работехме по това време в La Prairie и пътувахме всеки ден от Монреал. Заради това се и оглеждахме в района. Къщата ми хареса, защото е голяма, беше в много добро състояние, през улицата е училището (начално) за децата и собствениците бяха на голям зор, т.е. склонни да правят отстъпки. Съседите ни са интелигентни хора, но са 100% франкофони. Поне на нашата улица е така. В други райони е може би по-различно - не зная. На времето нямаше дори имигранти. Спомням си много добре в училището как се дзвереха, че децата били родени извън Канада. Нищо лошо не са казали, даже бяха много любезни, но им беше чудно. :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Южен бряг за живеене

Мнение от grozdan »

Благодаря за изчерпателната информация! На мен ще ми е полезна, надявам се и на други!

А как стои въпроса с работата на английски в споменатите места? Или да си го избия от главата?
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Южен бряг за живеене

Мнение от c200 »

grozdan написа:@c200 - ти как реши да живееш там където си (ако си на Южния Бряг) и как намираш съседите си?
Поради следната задачка-закачка: "откъде може да се ходи за максимум 20-25 мин до Бонавантюр и тъй по-евтинко ако може, но пак да мязаме на новобогаташи :)". На тия условия отговарят само някои части на Брусарци, Узунсуратево и Св Ламбрево. Поради повишената киселинност на гроздето в последното село и яко смотаните училища в Узунсуратево (не че обичам да обобщавам, но училище с 75% напуснали преди секондер 5 маааалко прилича на тенденция и не, не ща да пробвам другото до него дали е различно) изборът беше твърде лесен. Съседите ми са ОК, но това не е аргумент за купуване на къща все пак. Държиш ли да работиш на Южния бряг? Не че не може, не че не става и само на англ., но все пак центъра на просветата е през реката. Зависи и от бранша де...
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Южен бряг за живеене

Мнение от Bistra »

На мен шефът ми е англофон, но говори свободно френски. Използуваме английски или френски според случая. Някои от клиентите ни не говорят френски, други пък английски...та така - мешана скара. :)
Там обаче, където работи мъжа ми са québécois de souche с изключение на него и 2-ма, 3-ма още. Освен това работят само за правителството и използувания език е само френски.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Хали Бали
Мнения: 243
Регистриран на: Пет Авг 17, 2012 1:14 pm

Re: Южен бряг за живеене

Мнение от Хали Бали »

Бросар е правилния квартал,близо до моста + това всички китайци говорят английски за по добра комуникация със съседите.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Южен бряг за живеене

Мнение от grozdan »

c200 написа:
grozdan написа:@c200 - ти как реши да живееш там където си (ако си на Южния Бряг) и как намираш съседите си?
Поради следната задачка-закачка: "откъде може да се ходи за максимум 20-25 мин до Бонавантюр и тъй по-евтинко ако може, но пак да мязаме на новобогаташи :)". На тия условия отговарят само някои части на Брусарци, Узунсуратево и Св Ламбрево. Поради повишената киселинност на гроздето в последното село и яко смотаните училища в Узунсуратево (не че обичам да обобщавам, но училище с 75% напуснали преди секондер 5 маааалко прилича на тенденция и не, не ща да пробвам другото до него дали е различно) изборът беше твърде лесен. Съседите ми са ОК, но това не е аргумент за купуване на къща все пак. Държиш ли да работиш на Южния бряг? Не че не може, не че не става и само на англ., но все пак центъра на просветата е през реката. Зависи и от бранша де...
Защо точно Бонавантюр?
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Южен бряг за живеене

Мнение от Bistra »

grozdan написа: Защо точно Бонавантюр?
Там е гарата на Монреал. Предполагам, че пътува с влак. :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Южен бряг за живеене

Мнение от c200 »

Там е и Terminus Centre Ville с всичкото автобус. Освен това всичките ми офиси са били в радиус от 500 м и мисля така да бъде и занапред :)
Автомобили също така мисля да не ползвам, амин!

Относно влаковете и автобусите от по-отдалечените места - не одобрявам дето са на половин час и плюс и като го опущиш - стой като прани гащи на гарата, не ми е прието.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Южен бряг за живеене

Мнение от IRA »

Работа на английски на West Island, знам ,че не те вълнува, но на южния бряг е много малко вероятно да намериш англофонска фирма.
Пък и ако спечели кукумявката цените на къщите може и да паднат. :)
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Публикувай отговор