Стартиране в Квебек

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Стартиране в Квебек

Мнение от succes »

Ще ми се тук, хората, на които (1)тепърва им предстои заминаване в Канада( като на мен например), тези, (2) които от скоро са там и тези с (3) по-дългогодишен опит да споделят съответно (1)-та категория как биха стартирали в Квебек ( като студенти, като социалкаджии, като неквалифицирани работници), изобщо някакви идеи и планове за по-пълноценен начален престой, докато се освестят, (2)-рата категория какво биха направили, ако все още бяха в България (нещо, което са пропуснали да направят или не са се сетили, докато са били тук) и (3)-тата категория - ако бяха на мястото на (2)-рата категория, какво биха променили в началния си престой, така че той се окаже една бъдеща инвестиция, а не безрезултатно и депресиращо лутане ( тука, за тези дето са доволни и не биха променили нищо, ако може да споделят как са започнали и на каква база са доволни).
То е ясно, че ще има доста субективизъм, но все пак, мисля че за не малко хора би била полезна една подобна дискусия.

Та значи аз, както казах, попадам в първата категория, т.е. още съм си в България. От четенето на форума и размяна на лични съобщения, стигам до извода, че е най-добре да се замине като студент, т.е. докато още човек е в България, със статут на постоянен жител, да кандидатства, да го приемат и да започне още с кацането си да следва. Предполагам, това не важи за хора от IT бранша, които се търсят навсякъде и лесно си намират работа. Разбира се, тук още проучвам, доколко ми позволяват времето и езиците - колеж ли да е, университет ли да е, тотална смяна на професията ли да е и т.н. От друга гледна точка, за хора, които тръгват с минимума, това май се оказва едно от добрите финансови решения, след като свършат готовите пари, защото ако се опре до социална помощ, то тя едва ли ще стигне за нещо изобщо, а студентите имат поне двоен доход (сравнен с тези на социалкаджиите).
iv73nikolov
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 2:23 pm
Местоположение: skype : iv73nikolov

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от iv73nikolov »

Аз смятам, ако се стигне до заминаване някой ден, да търся начин с тези от emploiquebec да започна учебно бачкане като apprenti, за да изкарам лиценз за елтехник - хем бачкаш на заплата, хем им научаваш стандартите на работа и безопастност. Това ми е за начало, щото ще стане най-безболезнено да започна да вадя някакви пари, а пък и си ми е професия. После мисля (много мислене, дано не умра като оная патка) да сменям жанра с IT, че гледам много кинти се вземат. С С един бегъл поглед върху emploiquebec видях някакви възможности за първта част на плана ми, но не съм гледал подробно все още, че е много рано и нещата могат много да се изменят, както напоследък стана с процедурата по селекция, например...
Документи за Виена - 05.12.2011
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от succes »

iv73nikolov написа:Аз смятам, ако се стигне до заминаване някой ден, да търся начин с тези от emploiquebec да започна учебно бачкане като apprenti, за да изкарам лиценз за елтехник - хем бачкаш на заплата, хем им научаваш стандартите на работа и безопастност. Това ми е за начало, щото ще стане най-безболезнено да започна да вадя някакви пари, а пък и си ми е професия. После мисля (много мислене, дано не умра като оная патка) да сменям жанра с IT, че гледам много кинти се вземат. С С един бегъл поглед върху emploiquebec видях някакви възможности за първта част на плана ми, но не съм гледал подробно все още, че е много рано и нещата могат много да се изменят, както напоследък стана с процедурата по селекция, например...
Здрасти,
аз за първи път чувам за учебно бачкане. Какво се има точно предвид под това? Хем ходиш на училище някъде, хем на друго място работиш, или в самата работа те учат и дават сертификат някакъв, като работиш едновременно съответно?
Би ли дал някакъв линк за това да го разгледам, защото звучи добре като вариант, но не знам доколко нещата предлагани от амплоа-то са реализуеми. Ако някой е започнал така нека се включи да каже повече, че това с бързото свършване на готовите пари в началото е проблем на повечето заминаващи и намирането на прилична работа е почти задължително. Доколкото знам най-евтиния масов начин в началото е да се отседне за хотел, който ще е минимум около 60 долара на вечер предполагам и ако човек е заминал с изисквания минимум, не виждам как ще се справи. А някой от съфорумниците ползвал ли е жилищата на спирката на метрото Жан Талон - ето това е линк към темата във форума http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... =1&t=33275" , но аз така и не успях да намеря от първа ръка информация, т.е. някой да ги е ползвал да каже как са като състояние и цени.
iv73nikolov
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 2:23 pm
Местоположение: skype : iv73nikolov

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от iv73nikolov »

Образно казано "учебно" - в смисъл, че си чирак по някаква професия , за която се иска сертификат, а част от заплатата се поема от амплоаквебек.Примерно за елтехник трябва сертификат и от ордена, който контролира професията ти назначават едни часове бачкане (ако имаш достатъчно теоретична подготовка, де), които си ги бачкаш и после има изпит за сертификата.
Ето една връзка, от която навътре може да се дълбае по темата: http://emploiquebec.net/programmes-mesures/index.asp
Документи за Виена - 05.12.2011
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от nikolovata »

Относно ''платеното'' учене:
Идеята е да убедите агента си от Емплоа Кебек, че ви е нужно доучаване или преквалификация, за да се реализирате на местния пазар на труда. Ако успеете, ви се плащат разходите по ученето в колеж, около 450$ на 2 седмици (тук се колебая в цифрата) и някаква сума за транспортни разходи.
Понеже стана дума за електротехници, тази колеж е с една от най-добрите програми http://www.claurendeau.qc.ca/programmes ... dustrielle" , мнозинството от завършилите почват директно в Хидро Кебек, а тук всичко, което завършва на „Кебек“ обикновено е добре платено ;) Много от тези специалности обаче приемат ограничена бройка студенти, така че може да не може (простете тавтологията) да почнете веднага.

Като самокласифицарал се в категория 3, възможните стартове за мен биха били 2, според нивото на владеене на френски: опция 1: учене на френски и бачкане, 2. влизане в колеж (май това се оказва най-прекия път към намиране на работа) или университет.

Нарочно не уточнчвам бачкането какъв цвят е...
Какво не бих направил при пристигането си (лично АЗ): не бих живяла в КДН или НДЖ, не бих излязла на социал, не бих карала родителите си да ми пращат суджуци и сирене по пощата.
А преди заминаване бих правила само едно: яко учене на френски, зашото тук това е загуба на време и средства.
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от Koko »

succes написа:Ще ми се тук, хората, на които (1)тепърва им предстои заминаване в Канада( като на мен например), тези, (2) които от скоро са там и тези с (3) по-дългогодишен опит да споделят съответно (1)-та категория как биха стартирали в Квебек ( като студенти, като социалкаджии, като неквалифицирани работници), изобщо някакви идеи и планове за по-пълноценен начален престой, докато се освестят, (2)-рата категория какво биха направили, ако все още бяха в България (нещо, което са пропуснали да направят или не са се сетили, докато са били тук) и (3)-тата категория - ако бяха на мястото на (2)-рата категория, какво биха променили в началния си престой, така че той се окаже една бъдеща инвестиция, а не безрезултатно и депресиращо лутане ( тука, за тези дето са доволни и не биха променили нищо, ако може да споделят как са започнали и на каква база са доволни).
То е ясно, че ще има доста субективизъм, но все пак, мисля че за не малко хора би била полезна една подобна дискусия.

Та значи аз, както казах, попадам в първата категория, т.е. още съм си в България. От четенето на форума и размяна на лични съобщения, стигам до извода, че е най-добре да се замине като студент, т.е. докато още човек е в България, със статут на постоянен жител, да кандидатства, да го приемат и да започне още с кацането си да следва. Предполагам, това не важи за хора от IT бранша, които се търсят навсякъде и лесно си намират работа. Разбира се, тук още проучвам, доколко ми позволяват времето и езиците - колеж ли да е, университет ли да е, тотална смяна на професията ли да е и т.н. От друга гледна точка, за хора, които тръгват с минимума, това май се оказва едно от добрите финансови решения, след като свършат готовите пари, защото ако се опре до социална помощ, то тя едва ли ще стигне за нещо изобщо, а студентите имат поне двоен доход (сравнен с тези на социалкаджиите).
Ако искаш по-конкретни отговори, мисля че ще е по-добре да уточниш за коя професия точно се интересуваш, инак всичко ще е само теоритични разсъждения. Като принципно положение, човек е с най-добри шансове за реализация в област в която вече е учил и/или има някакъв опит. Започването от начало в друга област също е вариант, но това ще изисква повече време и повече средства.

В областта в която работя образование получено извън Канада се признава но само донякъде и наистина е нужно доучване. Поне моят опит е че най-добре е трупането на опит по специалността и допълнително учене е най-добре да вървят заедно, а поне в това отношение наистина има варианти човек и да учи и да работи, макар че както сам разбираш, това не е толкова лесно.

Също така, като става дума за следване - трябва да се уточни с какъв статут искаш да кандидатстваш за да следваш. Това има значение за това какъв ще е размера на таксите които ще плащаш. Ако си минал имиграционната процедура, но все още не си кацнал в Канада и не си си оформил документи за ПР, то няма как да кандидатстваш като канадски ПР и таксите за учене ще са доста по-солени. От друга страна ще трябва да отчиташ и колко време имаш за влизане в Канада, за да не ти изтече визата.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от succes »

iv73nikolov написа:Образно казано "учебно" - в смисъл, че си чирак по някаква професия , за която се иска сертификат, а част от заплатата се поема от амплоаквебек.Примерно за елтехник трябва сертификат и от ордена, който контролира професията ти назначават едни часове бачкане (ако имаш достатъчно теоретична подготовка, де), които си ги бачкаш и после има изпит за сертификата.
Ето една връзка, от която навътре може да се дълбае по темата: http://emploiquebec.net/programmes-mesures/index.asp
Да, благодаря за връзката, ще я разгледам уикенда.
Иначе, що се отнася до ordre professionel някъде четох, че се признава и стаж от България, който трябва да се доказва, как точно не знам и не е задължително да ти признаят всичките години, може само 2 от 5 например - наистина само например, защото не знам количествено как стоят нещата. Иначе си има изпити впоследствие, както и изпит за език, за да станеш член.
Аватар
cantare
Мнения: 287
Регистриран на: Пет Юли 18, 2008 7:47 am

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от cantare »

Koko написа: Като принципно положение, човек е с най-добри шансове за реализация в област в която вече е учил и/или има някакъв опит.
Аз винаги съм се чудела какъв е шанса да работиш нещо, за което имаш стаж (извън Канада) и си добър, вместо това, което си учил? Понеже тук в България малко хора работят по специалността си.
Нали при всички положения не признават стажа и образованието извън Канада?! Например разглеждала съм обяви за системни администратори, където искат бакалаварска степен и опит 1-2 години, но за да се придобият такива на новопристигнал вероятно ще му трябват поне 3-4г.
Vouloir, c'est pouvoir!
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от succes »

Koko написа:
succes написа:Ще ми се тук, хората, на които (1)тепърва им предстои заминаване в Канада( като на мен например), тези, (2) които от скоро са там и тези с (3) по-дългогодишен опит да споделят съответно (1)-та категория как биха стартирали в Квебек ( като студенти, като социалкаджии, като неквалифицирани работници), изобщо някакви идеи и планове за по-пълноценен начален престой, докато се освестят, (2)-рата категория какво биха направили, ако все още бяха в България (нещо, което са пропуснали да направят или не са се сетили, докато са били тук) и (3)-тата категория - ако бяха на мястото на (2)-рата категория, какво биха променили в началния си престой, така че той се окаже една бъдеща инвестиция, а не безрезултатно и депресиращо лутане ( тука, за тези дето са доволни и не биха променили нищо, ако може да споделят как са започнали и на каква база са доволни).
То е ясно, че ще има доста субективизъм, но все пак, мисля че за не малко хора би била полезна една подобна дискусия.

Та значи аз, както казах, попадам в първата категория, т.е. още съм си в България. От четенето на форума и размяна на лични съобщения, стигам до извода, че е най-добре да се замине като студент, т.е. докато още човек е в България, със статут на постоянен жител, да кандидатства, да го приемат и да започне още с кацането си да следва. Предполагам, това не важи за хора от IT бранша, които се търсят навсякъде и лесно си намират работа. Разбира се, тук още проучвам, доколко ми позволяват времето и езиците - колеж ли да е, университет ли да е, тотална смяна на професията ли да е и т.н. От друга гледна точка, за хора, които тръгват с минимума, това май се оказва едно от добрите финансови решения, след като свършат готовите пари, защото ако се опре до социална помощ, то тя едва ли ще стигне за нещо изобщо, а студентите имат поне двоен доход (сравнен с тези на социалкаджиите).
Ако искаш по-конкретни отговори, мисля че ще е по-добре да уточниш за коя професия точно се интересуваш, инак всичко ще е само теоритични разсъждения. Като принципно положение, човек е с най-добри шансове за реализация в област в която вече е учил и/или има някакъв опит. Започването от начало в друга област също е вариант, но това ще изисква повече време и повече средства.

В областта в която работя образование получено извън Канада се признава но само донякъде и наистина е нужно доучване. Поне моят опит е че най-добре е трупането на опит по специалността и допълнително учене е най-добре да вървят заедно, а поне в това отношение наистина има варианти човек и да учи и да работи, макар че както сам разбираш, това не е толкова лесно.

Също така, като става дума за следване - трябва да се уточни с какъв статут искаш да кандидатстваш за да следваш. Това има значение за това какъв ще е размера на таксите които ще плащаш. Ако си минал имиграционната процедура, но все още не си кацнал в Канада и не си си оформил документи за ПР, то няма как да кандидатстваш като канадски ПР и таксите за учене ще са доста по-солени. От друга страна ще трябва да отчиташ и колко време имаш за влизане в Канада, за да не ти изтече визата.
Здрасти,
аз съм инженер, завършил УАСГ (ССС). Да, със сертификат за селекция съм. Въпросът е, доколкото съм проучвал, в Квебек няма кой знае какво строителство и не знам доколко има смисъл да се боря да ставам член и т.н.,а като чертожкник, може и без да си член на професионалните орден, да не говорим че съм се замислял и за преквалификация някаква - например допълнителна магистратура, но в друга сфера(разбира се не знам, след инженерството в каква сфера може, предполагам не може психология или филология например:-))) , но пак казвам, че тук не съм взел конкретно решение, за сега се информирам доколкото мога. Въпросът опира до оптималната комбинацията - финанси + бъдеща инвестиция. Т.е. да не се втурна да работя и да изкарвам пари, без да съм заложил на бъдещо израстване и перспективи.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от miteto »

succes написа:От четенето на форума и размяна на лични съобщения, стигам до извода, че е най-добре да се замине като студент, т.е. докато още човек е в България, със статут на постоянен жител, да кандидатства, да го приемат и да започне още с кацането си да следва.
Освен ако не са се променили коренно нещата с процедурата, да получиш виза по програмата Skilled Worker докато си студент е почти невъзможно. Ако не се лъжа, искаха минимум 6 месеца стаж по търсената професия. Как ще се съберат точките при положение че висшето още не е завършено (няма точки за висше образование) и няма трудов стаж (също няма точки по този параграф)?
iv73nikolov
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 2:23 pm
Местоположение: skype : iv73nikolov

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от iv73nikolov »

Благодаря, nikolovata, за връзката ! Ще я поразгледам. Но засега само умувам над стратегии, даже не знам дали са ми получили DCS във Виена, толкова съм в началото и далече от Квебек...
Документи за Виена - 05.12.2011
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от anxeli »

Аз разбрах че той има висше в бг, под "студент" има предвид новоприет канадски студент.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от Koko »

Човека във форума за който се сещам че работи в тази област е Ira - предполагам че тя като види темата сама ще ти отговори.

Като лично мнение - ако си харесваш профисията и си се занимавал с нея, то пътя най-вероятно би бил да търсиш работа като чертожник за начало, ще ти трябват добри познания по АутоКад, като междувременно търсиш какви възможности имаш да се бориш с професионалната асоциация. Принципния ми съвет остава - това е начина да трупаш опит и в същото време да си увеличаваш квалификацията.
По отношение на магистратура в друга област - това също е вариант, при това с голям избор от специалостти. Тук обаче трябва да отчиташ следният проблем - ако си завършил магистратура, но нямаш дори един ден работа в тази област, намирането на работа в тази област също може да не е толкова лесно.
По отношение на това къде да се установиш - зависи също и от това колко добре знаеш езика, но наистина е хубаво да опиташ да проучиш по-подробно какви са възможностите за работа. Ако си се спрял на варианта да работиш като строителен инженер, то търси кои са основните проектантски компании, като отчитай и това - офиса може да е в един град, а обекта да е на съвсем друго място. Отделно че при определени обстоятелства може да се окажеш в ситуацията да смениш града, ако на друго място можеш да си намериш по-добра работа.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от succes »

Koko написа:Човека във форума за който се сещам че работи в тази област е Ira - предполагам че тя като види темата сама ще ти отговори.

Като лично мнение - ако си харесваш профисията и си се занимавал с нея, то пътя най-вероятно би бил да търсиш работа като чертожник за начало, ще ти трябват добри познания по АутоКад, като междувременно търсиш какви възможности имаш да се бориш с професионалната асоциация. Принципния ми съвет остава - това е начина да трупаш опит и в същото време да си увеличаваш квалификацията.
По отношение на магистратура в друга област - това също е вариант, при това с голям избор от специалостти. Тук обаче трябва да отчиташ следният проблем - ако си завършил магистратура, но нямаш дори един ден работа в тази област, намирането на работа в тази област също може да не е толкова лесно.
По отношение на това къде да се установиш - зависи също и от това колко добре знаеш езика, но наистина е хубаво да опиташ да проучиш по-подробно какви са възможностите за работа. Ако си се спрял на варианта да работиш като строителен инженер, то търси кои са основните проектантски компании, като отчитай и това - офиса може да е в един град, а обекта да е на съвсем друго място. Отделно че при определени обстоятелства може да се окажеш в ситуацията да смениш града, ако на друго място можеш да си намериш по-добра работа.
Здрасти и благодаря за мнението,
относно езика съм се явил на изпит по френски и имам диплома за DELF B2, която по принцип се издава от министерството на образованието във Франция - diplôme d'études en langue française, като честно казано не знам дали това ниво на владеене на езика ти дава право да влезеш да следваш в канадски университет, защото съм чел мнения, че всеки университет си има негов изпит за език. Доколкото знам за следване за бакалавър в някой от университетите във Франция, тази диплома стига, но повечето искат DALF C1 или DALF C2, като за магистратури и докторати последните две дипломи са необходими за доказване нивото на владеене на езика.DALF = diplôme approfondi de langue française. Иначе с Ира съм обменял информация, за което съм и много благодарен, защото винаги ми е отговаряла на конкретни въпроси. Що се отнася до AutoCAD 2D, аз с него работя основно в момента, така че не би трябвало да имам проблем, но въпросът е, че той се използва от доста различни като вид инженери и все пак трябва да чертаеш нещо, което знаеш, или поне в Бг е така. В смисъл аз едва ли бих се пробвал да чертая електротехнически чертежи или машинни такива на тази програма. Тя просто е средство на изобразяване, както се вика, вместо на чертожна дъска , чертаеш на компютър.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Стартиране в Квебек

Мнение от Marto »

Koko написа:Ако си минал имиграционната процедура, но все още не си кацнал в Канада и не си си оформил документи за ПР, то няма как да кандидатстваш като канадски ПР и таксите за учене ще са доста по-солени.
Не мога да говоря за всички Канадски провинции/университети, но мисля, че това не е точно така.

Не мисля, че има значение какъв ти е статуса по време на самото кандидастване. Според мен не е лоша идея човек да задвижи нещата преди да дойде, дори и преди да е преполовил процедурата.

В университета, където аз учих, дори да започнеш семестъра като чуждестранен студент, ако получиш статут на постоянен жител преди края му, целият ти семестър се таксува по ниската тарифа.

Знам, че в Квебек нещата са винаги малко по-особени, но според мен логично е да стоят по подобен начин.
Публикувай отговор