Пържените картофки със сирене: уникален български патент!

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12479
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Пържените картофки със сирене: уникален български патент!

Мнение от Ivan1007 »

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6209962,00.html"

Дойче Веле счита пържените картофи със сирене за "български патент" и даже обещава награди за отговор на въпросите:
Кой е неговият автор? Кога за пръв път се появява в менюто? Патентовано ли е? Как да се изнесе в чужбина и да прослави страната?

Пишете ни, ако знаете нещо по въпроса или ако имате идеи. Ще бъдат присъдени две големи награди - на най-забавния и на фактологически най-убедителния отговор
Пишете им ако искате, а тук пишете за други уникални български храни и напитки.

Това определено не са нито киселото мляко, нито ракията - има ги навсякъде из балканите.

Шопската салата според мен е уникална - разликата с известната по цял свят "гръцка салата" е главно в настърганото, а не начупено сирене. На който съм я направил обаче твърди, че е нещо различно и много по-вкусно от гръцката. Явно рендето е голяма работа. :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12479
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Пържените картофки със сирене: уникален български патент

Мнение от Ivan1007 »

Понеже във форума се вихри паралелна дискусия в темата за Квебек по въпроса за бозата, киселото мляко и т.н. се опитвам да я пренасоча тук:

Аз също знаех бозата като "албанско питие" и бях много разочарован, че няма боза поне в Централна и Южна Албания. Комунистическия режим е успял да се справи и с тази "отживелица". Някои много стари хора знаеха, че имало преди боза, която се продавала от гюмове, но те бяха чували само за нея и гледали по исторически филми.

Бюрек (баници) иначе колкото щеш - със спанак, месо или сирене.

Аз като си ходя в България си купувам само боза правена със захар, а не с подсладители. Това с подсладителите е извращение.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
7George
Мнения: 9665
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Пържените картофки със сирене: уникален български патент

Мнение от 7George »

Картофки със сирене... :clap: Мале.. Няма един находчив да отвори верига ресторанти по света. По всеки фуд-корт има Ню Йорк фрайс, дето са едни необелени картофи просто... Аз ги обичам мекички, сигурно от замразеното стават така. :beer:
Embrace your climate change!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пържените картофки със сирене: уникален български патент

Мнение от ablood »

Уникално - грънци. Почти във всяка страна има пържени катрофки с техния си вид сирене.
Във всяка квебекарска закусвалня има "Путин (с ударение върху И), което си е тукашната разновидност. Разликата е, че заливат картофките с едно страхотно сосче, а сиренето е специално - скъпо, ама много вкусно.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Пържените картофки със сирене: уникален български патент

Мнение от pumpy »

ablood написа:Уникално - грънци. Почти във всяка страна има пържени катрофки с техния си вид сирене.
Във всяка квебекарска закусвалня има "Путин (с ударение върху И), което си е тукашната разновидност. Разликата е, че заливат картофките с едно страхотно сосче, а сиренето е специално - скъпо, ама много вкусно.
Не мога да повярвам, колко човек може да отрече себе си.....

Това, с което се залива путина е един отвратителен мазен сос, без който спокойно може.....
Скъпото сиренце е меко казазо изхвърляне, става дума за cheddar cheese, а че е вкусно е, но това не е изненада за всяко сирене с такова количество мазнина в него...От 100 калории 75-80% са от мазнина.....

Изобщо ужасно здравословна комбинация, няма що, по кебекарски.....
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пържените картофки със сирене: уникален български патент

Мнение от ablood »

Путин-ът бил нездравословен? Нали се сещаш, че го сравняваме с българските ресторантски картофки, чието олио е направо радиоактивно.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Пържените картофки със сирене: уникален български патент

Мнение от IRA »

Путинът е доста гаден на вкус.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Пържените картофки със сирене: уникален български патент

Мнение от pumpy »

IRA написа:Путинът е доста гаден на вкус.
Стига пък ти бе.....по-прекрасно нещо на вкус по тези земи няма, освен може би "пате шиноа" - и това са двете величия на местното кулинарно изкуство. Блъди какво ще кажеш за патето или там няма "едно скъпо и вкусно сиренце" и ти го игнорираш в менюто си :lol:

А интересно защо ли местното олио за пържене по ресторантите е по-добро от това в БГ ?
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Пържените картофки със сирене: уникален български патент

Мнение от Marto »

Малка поправка, путинът не се прави с cheddar cheese, ами с "cheese curd", сиренина май се вика на български.

И аз не съм голям фен, макар да обичам съставките му отделно. Единствената забележка към грейвито е че както повечето традиционни канадски манджи е просто безвкусно. Идете в дълбокия Юг да видите как се прави грейви. Йъм!!!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пържените картофки със сирене: уникален български патент

Мнение от ablood »

pumpy написа:
IRA написа:Путинът е доста гаден на вкус.
Стига пък ти бе.....по-прекрасно нещо на вкус по тези земи няма, освен може би "пате шиноа" - и това са двете величия на местното кулинарно изкуство. Блъди какво ще кажеш за патето или там няма "едно скъпо и вкусно сиренце" и ти го игнорираш в менюто си :lol:

А интересно защо ли местното олио за пържене по ресторантите е по-добро от това в БГ ?
Нещо много драматизираш. Никой не твърди, че Путин-ът е толкова супер. Нито, че е много по-безвреден от българските пържени картофки. Аз обаче го кльопам през седмица-две с голям апетит.
Това просто е тукашният аналог на катрофките със сирене, което автоматично им отнема патента за уникалност. Освен, ако не се концентрираш в детайлите.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12479
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Пържените картофки със сирене: уникален български патент

Мнение от Ivan1007 »

ablood написа: Освен, ако не се концентрираш в детайлите.
The Devil is in the details! :tmi:
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Guinness
Мнения: 1643
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 10:54 pm
Местоположение: Edinburgh,Scotland

Re: Пържените картофки със сирене: уникален български патент

Мнение от Guinness »

pumpy написа:
IRA написа:Стига пък ти бе.....по-прекрасно нещо на вкус по тези земи няма, освен може би "пате шиноа"
Така нареченото "пате шиноа" не е нищо повече откопие на оригинaлния английски shepard pie.Разликата е ,че в Англия се прави с агнешка кайма(затова е shepard) ,а в американския вариант с телешка.Така,че пак не се получава нищо ново и автентично.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Пържените картофки със сирене: уникален български патент

Мнение от Linko »

А защо пък нещо трябва да ново и автентично, за да си го приемат хората за типично тяхно си. И да си го харесват.
Тя и темата е озаглавена доста подвеждащо. Едва ли някой мисли, че пържените картофи със сирене е нещо уникално и то пък точно български патент.
По-скоро я разбирам темата като подкана да си спомним някои национални ястия.
По нашият край за такова се смята капамата. Също много нездравословно, мазно и тлъсто ястие.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Пържените картофки със сирене: уникален български патент

Мнение от myhata II »

:lol:
Малии
Аз сега за качамака да ти обадя ли ?
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Пържените картофки със сирене: уникален български патент

Мнение от Rall »

За мене върха на кулинарията е шкембе чорбата. Ама да я подлютиш та да се попотиш докато сърбаш, па да гасиш с бири първа, втора...пета. И тва в обедната почивка :P А заплатата си тече хи хи . Обаче треа призная че се дъня откъм автентичност и не ме кефи да слушам чалга докато сърбам, обаче класики като ,хиподил, черно фередже, и дръги такива обичам... Наздраве.
Dead Eyes See No Future
Публикувай отговор