Циганинът и американецът - прилики и разлики

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от Ivan1007 »

Циганинът и американецът - прилики и разлики

Може ли българският циганин да мечтае да го третират като американски гражданин? Парадоксите на такова допускане всъщност засягат правата на българското мнозинство - пише в коментара си Еми Барух.

В една мъглива февруарска неделя в началото на годината, изнервени от липсата на информация на софийското летище, с един мой презокеански гост се опитвахме да се доберем до списъка на пътниците и да разберем дали дъщеря му е успяла да стигне от Ню Йорк във Франкфурт и да вземе оттам самолета за България. След три безполезни часа моят гост заяви категоричното си решение да потърси съдействие от американското посолство и то веднага, в същия този мрачен следобед…

Мерим с различен аршин

Аз го гледах изумена: беше неделя (кое посолство, по дяволите, работи в неделя?!), нито той, нито аз познавахме някого там, изчезналата пътничка не беше видна персона, а обикновена студентка, дъщеря на трето поколение имигранти. "Но тя е американски гражданин!" - възкликна таткото, убеден, че този факт е достатъчен, за да накара представителите на неговата държава да се втурнат да помагат; убеден в почтената равнопоставеност между администрацията и гражданите, за които принадлежността към тази нация е своеобразна гаранция за тяхната защитеност.

Споменавам този случай в контекста на депортираните български цигани, съзнавайки цялата нелепост на сравнението. Споменавам този случай и във връзка с информацията за драстичната разлика между изнесеното преди няколко дни във Франция съобщение за броя на изселените от началото на годината българи (1593-ма) и публично оповестените данни на българското външно министерство, които говорят за не повече от 100 души.

Ако това е така, излиза, че и в отчетността, и в подходите "ние", както и французите, използваме различни регистри, подреждаме по неясно какъв критерий хората в тях, мерим с различен аршин…

Защо българската общественост научи за експулсирането на една група, но не научи за останалите?! Споменавам този случай не за да връщам отново въпроса за правата на ромите като човеци, за задълженията им като граждани, за неспособността на съвременната европейска цивилизация да се справи с тяхната интеграция.

Извънземният свят на циганите

Споменавам този случай, за да подчертая едно просто правило на европейската цивилизация, към която се опитваме да принадлежим: необходими са еднакви стандарти при третирането на българските граждани, точно както има еднакви стандарти при третирането на американските граждани, независимо от кои слоеве на населението идват те. Това е единствената гаранция, че ще бъдат защитени и правата на мнозинството. Точно затова именно мнозинството има най-голям интерес да брани малцинствата.

Румънската писателка Флорина Илис нарече света на циганите вселена със свои стриктни закони, които ние яростно отхвърляме, понеже не успяваме да ги опознаем. Сигурно затова общ разговор по темата още дълго време няма да може да се проведе - ние ще продължаваме да съобщаваме различните си мнения, повтаряйки едни и същи монолози.

Автор: Еми Барух, Редактор: Александър Андреев

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6193895,00.html"
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от IRA »

Въпросната журналистка явно прави разлика между български гражданин и циганин , по някаква си причина. Не знам как е умозаключила , че всичките 1593 български граждани депортирани от Франция са цигани,че се е притеснила за правата на циганите, би следвало да е притеснена за правата на българските граждани като цяло в тоя случай. Май правата на циганите излязоха на мода.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от Ivan1007 »

IRA написа:Въпросната журналистка явно прави разлика между български гражданин и циганин , по някаква си причина.
Мисля, че не е така, защото в две последователни изречения употребява първо "цигани", а после българи (1593-ма) точно в смисъл на български граждани.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от Iris »

[quote=....."]Циганинът и американецът - прилики и разлики
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6193895,00.html" [/quote]

Надявам се един ден (дано сме живи да видим) да има една важна прилика - всеки ром (а и етническите българи) да научи от средно статистическия американците как стриктно трябва да се спазват законите и обществените правила.
И чак след това да претендира за спазване на правата му като малцинство.


(а след 40-50 години ромите в БГ ще са повече от българите - ха тогава да видим...)

Америка, Канада и Австралия са това, което са благодарение на законите и спазването им.
Нарушенията са по-скоро изключения, а не масови правила.

Защото всеки американец например, ако го спре пътна полиция гаси колата, излиза, слага ръце на капака (или на тила) и не протестира, че може да го обискират и срещу него има насочена пушка - просто знае, че полицаите си вършат работа, а той трябва да спазва командите на офицера - процедурата е такава!
А ако предложи подкуп ще го арестуват...
А един бг ром при такава ситуация би сезирал кой ли не за какво ли не...
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от MrGeek »

Ivan1007 написа:Мисля, че не е така, защото в две последователни изречения употребява първо "цигани", а после българи (1593-ма) точно в смисъл на български граждани.
Хубаво мислиш, ама дали действителността не е малко по-различна? Статията е доста тенденциозна поради една основна причина: отношението на българските власти е абсолютно същото безхаберие към всички останали етнически групи на български граждани. Аз мога да разчитам на същата "помощ" на държавата, ако изпадна в нужда някъде в чужбина и това може да се покаже със стотици факти и случки. Затова приликите и разликите между американците от една страна и циганите от друга са точно същите ако заменим последните с етнически българи, турци, арменци, евреи и всички останали, имащи късмета да притежават българско гражданство. От друга страна обаче гореизброената многообразна група етноси изобщо не могат да се похвалят с възможността да се радват на фискалния чадър или останалите заобикалки на закона, които са де-факто изключителни придобивки за въпросния изстрадал ромски етнос в държавата, която уж му потъпква правата. Интересно е дали изобщо някой ден ще чуем от теб коментар по този сериозен проблем? Както и по въпроса защо не се наблюдават подобни феномени с останалите малцинствени групи от твърде пъстрата палитра?
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от Ivan1007 »

Iris написа: Защото всеки американец например, ако го спре пътна полиция гаси колата, излиза, слага ръце на капака (или на тила) и не протестира, че може да го обискират и срещу него има насочена пушка - просто знае, че полицаите си вършат работа, а той трябва да спазва командите на офицера - процедурата е такава!
А ако предложи подкуп ще го арестуват...
...
Просто за протокола и да предпазим некой да го застрелят.
Ако ви спре полиция в САЩ не излизайте от колата, ако не ви кажат - най добре ръцете на волана.

Ако ви спре полиция там това е почти сигурен белег, че нещо сте сгафили. Поне в няколкото щата където аз съм бил няма checkstop. Ако спират - спират всички наред.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от Ivan1007 »

MrGeek написа: От друга страна обаче гореизброената многообразна група етноси изобщо не могат да се похвалят с възможността да се радват на фискалния чадър или останалите заобикалки на закона, които са де-факто изключителни придобивки за въпросния изстрадал ромски етнос в държавата, която уж му потъпква правата. Интересно е дали изобщо някой ден ще чуем от теб коментар по този сериозен проблем? Както и по въпроса защо не се наблюдават подобни феномени с останалите малцинствени групи от твърде пъстрата палитра?
Най-важното в статията съм го подчертал в червено. Не мисля, че мога да го обясня по-ясно от това.
Темата не е за това дали циганите се радват на същата липса на внимание от страна на държавата в случай на нужда, а защо това е така и как евентуално да стане по-добре. Става въпрос за отношението на българските граждани към другите български граждани. И това отношение съвсем не е кой знае колко по-различно към турците, евреите, комшията просто. Пълна фрустрация от всичко и към всички. Нема нужда да се мразим или обичаме. Достатъчно е да се научим да живеем заедно

На мен дори не ми е интересно защо спамиш темата, както и не ми е интересно за какъв фискален чадър брътвиш.

На фискален чадър се радват first nations в Канада, но ще ми е много любопитно да видя цитат на български закон, който дава каквито и да е привилегии на която и да е етническа група.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от MrGeek »

Ivan1007 написа:На мен дори не ми е интересно защо спамиш темата, както и не ми е интересно за какъв фискален чадър брътвиш.

На фискален чадър се радват first nations в Канада, но ще ми е много любопитно да видя цитат на български закон, който дава каквито и да е привилегии на която и да е етническа група.
Очевидно не схващаш значението нито на термина "спам", нито на "де-факто". Няма разумно обяснение на напъните ти да заклеймиш горните проблеми, толкова тясно свързани с темата, като спам, освен нежеланието ти да коментираш неща, които не ти отърват. Както и не е изобщо ясно желанието ти да смесваш законови положения с несанкционираното заобикаляне на закона. Едно е ясно обаче, решил си да си пееш песента, без значение на това кой какви доводи и аргументи ти излага, поради което разговора и на тази тема става излишен, защото по-добър ефект може би ще се получи при разговор с радио.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от Ivan1007 »

MrGeek написа: Очевидно не схващаш значението нито на термина "спам", нито на "де-факто". Няма разумно обяснение на напъните ти да заклеймиш горните проблеми, толкова тясно свързани с темата, като спам, освен нежеланието ти да коментираш неща, които не ти отърват. Както и не е изобщо ясно желанието ти да смесваш законови положения с несанкционираното заобикаляне на закона. Едно е ясно обаче, решил си да си пееш песента, без значение на това кой какви доводи и аргументи ти излага, поради което разговора и на тази тема става излишен, защото по-добър ефект може би ще се получи при разговор с радио.
Аз разбирам, но се надяам и други включително и ти да разбереш.

Точно за това несанкционирано заобикаляне на закона иде реч. И то за жалост НЕ Е нещо, което се прави само от циганите в България, а от много българи в България и по света.
Пак ще го повторя - "циганията" не е (вече) етнически обусловена. Тя е състояние на духа.
И нема начин да интегририаме циганите в България без да променим самите нас и да се интегрираме ние.

Мнозинството от българите не искат дори да дишат един въздух с циганите и турците. За мнозинството от българите цигани, турци, араби, негри, индийци са просто "мангали". Прочети този форум и виж какво се пише и се толерира. Ма че индиеца говори в пъти по-добър английски от него и че е по-добър специалист от него нема значение.
Колко писания има тук, че е по-добре да виси на социал, отколкото да работи с "чернилки"?

На мен ми е съвсем ясно, че престъпноста, неграмотността, мърсотията и т.н. са в пъти повече сред циганското малцинство. На всички ни е ясно това. Само от констатации файда нема. 21-и век е и промяната няма да стане както е станала с индианците в Канада с residential schools или с физическото им унищожение.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от myhata II »

Дай сега да си отговорим 1во на въпроса поставен от Мр Грик
"Нии народ ли сме или мърша" ? 8)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от cocose »

myhata II написа:Дай сега да си отговорим 1во на въпроса поставен от Мр Грик
"Нии народ ли сме или мърша" ? 8)
Ето го отговора: http://www.slovo.bg/old/prs/nesmenar.htm
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от miteto »

Ivan1007 написа:Прочети този форум и виж какво се пише и се толерира.
Напълно свободен си да не четеш този форум ако не ти харесва какво се пише и толерира тук.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от Ivan1007 »

miteto написа:
Ivan1007 написа:Прочети този форум и виж какво се пише и се толерир ра.
Напълно свободен си да не четеш този форум ако не ти харесва какво се пише и толерира тук.
Знам. :D Кофти ще е само, ако някой друг го прочете. :D

Ти също си напълно свободен да не ме четеш (като потребител), ако не ти харесва какво пиша тук - така или иначе не го разбираш.
:D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от IFF »

Ivan1007 написа:Пак ще го повторя - "циганията" не е (вече) етнически обусловена. Тя е състояние на духа.
И нема начин да интегририаме циганите в България без да променим самите нас и да се интегрираме ние.
Не се е родил още тоя,който ще интегрира циганите.Няма държава в света, която да е успяла.Те даже и в родните си държави не могат да се интегрират-Индия,Пакистан,Бангладеш, Кюрдистан.Там от векове е анархия и няма изгледи да се промени.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Циганинът и американецът - прилики и разлики

Мнение от miteto »

Ivan1007 написа:
miteto написа:
Ivan1007 написа:Прочети този форум и виж какво се пише и се толерир ра.
Напълно свободен си да не четеш този форум ако не ти харесва какво се пише и толерира тук.
Знам. :D Кофти ще е само, ако някой друг го прочете. :D

Ти също си напълно свободен да не ме четеш (като потребител), ако не ти харесва какво пиша тук - така или иначе не го разбираш.
:D
За съжаление като модератор съм принуден да чета творенията на много индивиди с леко болни мозъци и още по-болни амбиции да дават акъл където не им е поискан ;)
Публикувай отговор