Относно трудовата книжка

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
TT
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 3:16 am

Относно трудовата книжка

Мнение от TT »

Здравейте,

Работя две година на текущото място, но в трудовата ми книжка (у мен е) не е отбелязано дори, че съм започнал в тази фирма. До колкото съм запознат това е напълно законно - работодателят трябва да оформи документите до 1 месец след напускане. Въпросът ми е дали някой е изпращал трудова книжка без да му е нанесена текущата работа, а само копие от трудовия договор и имало ли е някакви проблеми. Не искам да обявявам, че се интересувам от имиграция в Канада и ако трябва да е попълнена ще трябва да съм доста убедителен.

Поздрави,
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: Относно трудовата книжка

Мнение от azzura »

Дай да ти я попълнят, какъв е проблема?Не си длъжен да обясняваш за какво ти трябва, ЛС са длъжни да нанасят всяко изменение като дата на постъпване, промяна на длъжност и заплата. Не съм чувала книжка да се попълва чак при напускане.
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Относно трудовата книжка

Мнение от Linko »

Не си запознат с нормативните изисквания, ТТ.
В чл. 349, ал. 1 на КТ са изредени 11 т. със задължителните данни за нанасяне в трудовата книжка.
1. име, дата и място на раждането;

2. адрес;

3. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) номер на личната карта или друг документ за самоличност и единен граждански номер;

4. образование, професия, специалност;

5. заемана длъжност и организационно звено, в което работи (отдел, цех, служба);

6. уговореното трудово възнаграждение;

7. дата на постъпване на работа;

8. дата и основание за прекратяване на трудовото правоотношение (член, алинея, точка и буква от този кодекс);

9. продължителност на времето, което се признава за трудов стаж, както и на времето, което не се признава за трудов стаж;

10. изплатени обезщетения при прекратяване на трудовото правоотношение;

11. (изм. - ДВ, бр. 59 от 2007 г., в сила от 01.03.2008 г.) запорни съобщения, предвидени в чл. 512, ал. 4 от Гражданския процесуален кодекс
И в следващата ал.2 е посочено, че:
Работодателят е длъжен точно и своевременно да вписва в трудовата книжка данните по предходната алинея и настъпилите промени в тях.
Та това "своевременно" изобщо няма как да се интерпретира като "до 1 месец след напускане" и при най-добро желание.
Сами развързваме ръцете на работодателите да правят каквото си искат с нашето незнание.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
Dobrin
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Юни 06, 2009 4:55 pm

Re: Относно трудовата книжка

Мнение от Dobrin »

Освен това, трудовата книжка не е необходимо да стои в работодателя, защото предполагам, че такъв е случая.
Съгласно КТ, трудовата книжка се съхранява от работника и той е длъжен да я предостави на работодателя, който своевременно пък е длъжен да отразява всякакви промени като - преназначение, повишение на раб. заплата и пр.
< L'aigle ne chasse pas aux mouches >
Публикувай отговор